HR nakon ulaska u eu

Dakle komšije hrvati kako je u EU :smiley:
Da li ima kakavih promjena ?
Bolja buducnost kako pričaju ?

Gore nego prije. Jedino su manje carine ako nesto kupujes s ebaya, na primjer. To je jedini plus koji ja vidim.

Što se tiče ekonomije puno puno puno je gore i to direktno zbog članstva u EU, ako nekog zanima mogu napisati točnu argumentaciju zašto. Što se tiče ostalog bolje je zbog tih nekih sitnica, npr nema caranina, na webshopovima te gledaju kao člana eu što ima pogodnosti tipa neki ne dostavljaju aartikle izvan eu, imaš zdrastvenu svugdje u eu, roaming je jeftiniji itd… i tako još 2-3 sitnice.

A šta je sa cijenama prehrambeni proizvoda da li su sta skuplje ili jefitnije ?
Posao ?

Prehrambeni proizvodi su samo poskupili od ulaska u EU, s time da se udio stranih proizvoda povećao(neka ostali ovo potvrde). Možda se malo lakše ode van radit, ali ako si profil stručnjaka koji je tražen(tipa doktor,programer) onda nemaš problema ni ako nisi u eu.

hrana je pojeftinila(meso,ulje,šećer… nikad jeftiniji)…
istina vecina je uvozno ali to je zato sto hrvatski ‘‘poljoprivrednici’’ hoce na par kvadrata zaraditi milijune,kupuju neke bijesne traktore a ne koriste ih niti 1% i zato sve ide u kur…

primjer mandarine u zagrebu po 3 kune, otkupna cijena 1 kunu, a u okolici neretve direktno od proizvodaca 6 kuna

Da se opet glasa za pristup EU, opet bi glasao za. Bili smo vukojebina i prije i poslje, al sad smo bar EU vukojebina :smiley:

Šalu na stranu, ekonomija ne napreduje zbog vanjske politike koju nam nalaze zapad, tocnije ameri. Vec smo mogli gradit plinski juzni tok kroz Slavoniju i imat jeftiniji plin te novce od gradnje i zemljista istog. Mogli smo prihvatit Rusko koncesioniranje izgradnje nuklearne elektrane u slavoniji i imat jeftinu struju i njihove turiste na moru. Sa jeftinim energentima poput plina i struje potaknut industriju i rasteretit ljude velikih rezija te tako potaknut potrosnju…ali nista od toga jer nismo slobodna zemlja pa nema ni slobodne trgovine nit boljeg stanja.

Bilo bi zanimljivo vidjeti cijene 10-20 najprodavaniji artikla zadnjih 10 godina.
Za šećer ne znam, ali za ulje znam da cijena iz godine u godinu varira i to nema veze sa EU, nego sa sušama, jer je pred par godina bilo jeftinije nego sad. Ako hoćeš konkretno evo popis proizvoda kojima je cijena posupila ili je ostala ista: čokolada, kruh, mijeko, jaja, govedina, piva, brašno…

Kreso ne piši ako se ne razumiješ, mandarine su 3 kn zbog sankcija Rusiji. U Poljskoj i Češkoj su pučke kuhinje pune i više ne stane jabuka i ostalog što se izvozilo u Rusiju…

Kako bi jedan lijen i glup narod profitirao ili dozivio tocno boljitak od neceg takve vrste?

nisi skuzio al dobro na primjeru sam pokazao da je jeftinije na placu hrvatski proizvod nego direktno kod proizvodaca.

Evo mene zanima, ajd mi ti to argumentiraj.

Pričaš gluposti, prihvaćam to da si euroskeptik itd. ali čak i euroskeptici se slažu da je s ekonomske strane sudjelovanje na zajedničkom tržištu pozitivna stvar. Bilježimo rast izvoza već par kvartala za redom, naši radnici mogu raditi gdje god žele u EU (6 mjeseci u zemljama koje su uvele privremena ograničenja za hrv. radnike, npr Njemačka), a rastu i inozemnte investicije…

@Opica
Očito ne razumiješ vanjsku politiku, ne možemo mi skakati malo Rusima malo Amerikancima. Član smo NATO-a i EU i naša vanjska politika je jasno orijentirana ka zapadu, čak i uz jugonostalgične garniture koje trenutno vode vanjsku politiku.

Kakav crni južni tok, vidim gradi se punom parom u ostalim zemljama koje se nalaze na trasi istog ha ha … Imali bi jeftini ku**c, eto prodali su Srbi svoju naftnu kompaniju Rusima, nit imaju jeftino gorivo nit kakve ozbiljne investicije koje sami nisu mogli izvest. Cijenu energenata diktira globalno tržište, evo jutros je Američki potpredsjednik izjavio da Hrvatska ima povijesnu priliku za postati reginalno energetsko čvorište, iz EU su nam odobrili sredstva za LNG terminal na Krku, dogodine se kreće i s jadransko-jonskim plinovodom, a navodno će biti nešto ozbiljnijih količina nafte i plina u naštem djelu jadranskom mora…

Ima i puno stvari koje se ne tiču nacionalne politike nego nas kao pojedinaca, npr. velik broj webshopova koji prije nisu dostavljali u Hrvatsku sada to čine. Lakše je putovati Europom, možeš ić radit, liječit se, školovat se u EU…

Stvari se kreću na bolje, sporo ali ipak se kreću. Što bi tek bilo da imamo sposobnu vladu? :smile:

P.S. Mandarine se u neretvanskoj dolini dijele besplatno ili po simboličnim cijenama, cijena od 6kn direktno od proizvođača je čista laž

1 Like

Evo odgovorit ću ti, ali molim onda za komentar.

1.Kao prvo da nismo ušli u EU BDP nebi padao zbog naftnih polja u Siriji, postoji egzaktna računica koja je velika i ako ne vjeruješ mogu ti je tu kopirati.
2.Kao drugo znaš li strukturu EU fondova,to je tako birokratizirano i izmotano da nigdje ne postoji točan popis dobivenih sredstava razrađen po kategorijama. Hrvatska sigurno ne bi ulagala 50 milijuna eura na godinu u programe za rome, 50 milijuna u programe bezvezne programe bilateralne suradnje od kojih većina novaca odlazi na jelo i piće itd. nego bi se te pare uložile u drugo. Koliko je hrvatska morala zaposliti ljudi po regionalnim agencijama, ja ti mogu spomenuti gdje je zaposleno po 20 ljudi, a projekta je 2-3 na godinu i ti projekti ne utjeću na rast gosopodarstva nego gluposti tipa biciklističke staze itd. što je u neturističkim županijama bacanje novaca. Nadalje znaš što to znači LAG, koliko nepotrebne administracije je tu napucano koja guši proračun je tu instalirano, kolike imaju plače i koliko imaju dodatnih troškova…Ali nije samo to ima više od 20 udruga tipa te koje nemaju nikakvog smisla, a potiče je EU. Kada se podvuče crta do100 000 birokrata je direktno zaposleno samo zbog eu i oni su bespotrebno sisači proračuna…
3.Koliko proizvodnje za zemlje cefte je od franka, leda, kraša premiješteno u bosnu i srbiju.
4.Znaš ti kako su koncipirani EU fondovi tako da raspodjela bogatstva u ostane kakva je sada, njemačka prodaje nama automobile, pitaj Rimca koliko na koliko se eu natječaja javio i koliko je dobio para od EU. Ali to nije samo za automobile, slično je i za ostale strojeve, mehanizaciju, lijekovi i sve grane gdje se velike pare okreću i gdje postoje lobiji zbog toga. Argumentacija za to su i razne kvote za vinovu lozu, šečer itd. koa govore u prilog tome da EU želi da bogati ostanu bogati, a siromašni siromašni. EU fondovi većinom ulažu pare za npr. kanalizaciju je ako je čisto i sve sređeno u Hrvatskoj veća je vjerojatnost da zagađenje neće dohvatiti npr. Njemačku, a to da postojali fondovi koji bi u ostalim zemljama razvijali autoindustriju gle začudo nema. U zemlje je lako otići, ali čim postaneš višak odje… te, osim ako ne spadaš u zanimanje koje je u njihovim strategijama predviđeno da će biti deficitarno slijedećih 20 godina, i ako ne spadaš u ta zanimanja nećeš dobiti neograničenu radnu dozvolu. Mogu ti nedogled ovo je samo 5% argumantacija. Nije sa sam neki klasični euroskeptik, ali dugo to proučavam i činjenice su nepobitne. Imam prijatelja ljevičara, desničara, euroskeptika itd, i ako ih zanima objasnim im zašto je to tako kao tebi i svima se onda otvore oči…

Tek sad vidim ovo za rast izvoza par kvartala i to pitanje me već tako živcira da bi sad laptop van bacio. Svi releventni ekonomisti objašnjavaju kako je to zbog novog izračuna izvoza jer kad sada npr. bih izvozi u eu to sve ide preko hvatske i ulazi u računicu izvoza, ali to ima 0% utjecaj na naše gospodarstvo. To ti samo Grčić tako prodaje. Pa razmisli malo logički 100 parametara pada, a taj jedan raste koji je povezan sa ovih ostalih.

1 Like

Evo i komentar, a prije svega zahvala za argumentiran odgovor. Moram reci da mi je drago sudjelovati u konstruktivnim raspravama, pa makar i ne bio uvijek i u svemu u pravu.

  1. Ta naftna polja navodno vrijede više od milijardu dolara, oduzela nam ih je legitimna Sirijska vlada jer smo se svrstali na stranu zemalja koje podupiru tzv. “Sirijske revolucionare” ili ti ga pobunjenike. Meni je, kao i tebi vjerojatno jasno da je ta pobuna djelo zapadnih sluzbi, slicno kao sto je bilo i u Libiji… Nazalost, svrstali bi se mi na tu stranu i da nismo članica EU, jer eto član smo NATO-a. Čak da nismo ni član NATO-a vjerojatno bi opet otišli na tu stranu jer našim političarima je zapad vrlo mio… hmm…Da smo pametni, tj da su pametni ovi izdajnici koji nas vode bili bi neutralni jer koji su kur*c mi tu imamo mijesati. Jebiga, imali smo mi i većih gafova s tim naftnim poljima o kojima se manje priča a više su nam štete nanijeli. Eto konkretno 2002 g. za vrijeme Račanove vlade. Izigrali nas drugovi i bacili milijarde samo da dobiju kakvu proviziju, googlaj : Naftna polja bijele noći (Rusija)

  2. Točno, birokracija nam je rak rana. No, nije to ništa novo i nije nam se to desilo nakon što smo ušli u EU. Bilo bi dobro da se po pitanju birokracije što više približimo zemljama EU, u prosjeku imaju puno bolji omjer birokrata i građana koje opslužuju. Ali opet, potencijal tih fondova je dosta velik, valjda nećemo i tu sansu prokockati.

  3. Istina, dio pogona je premjesten u susjedne zemlje.

  4. Koncipirani su kako su koncipirani, sigurno je da to nije blagajna iz koje ćemo se mi poslužiti kako nam padne na pamet, ali sigurno je i da je 1 euro bolji od 0 eura. Možda šansu nećemo tražiti u autoindustriji, ali svakako se treba izboriti za svoje mjesto pod suncem u granama gospodarstva u kojime su nam “bliže”. Čitao sam o dosta pozitivnih primjera…

    E jebiga, nema mjesta za pojedinca ni u njegovoj obitelji kad postane nepotreban a pogotovo nema mjesta u stranoj zemlji ako joj na nekakav način ne može doprinjeti.

Ovo za izvoz si u pravu, varka je u tome da robu koja se pretovara u hrvatskim lukama pa nakon pretovara ide u zemlje EU oni tretiraju kao izvoz, odvratno mazanje ociju i medijska manipulacija. Ovo sam već znao, al sam očito zaboravio pa sam se malo prisjetio kad si ti to spomenuo.

Kako je u EU?
Iskreno, nikakvih pozitivnih pomaka osobno nisam osjetio.
Ali ono što sam osjetio je oporezivanje svega i svačega.
A jedan razlog zbog dodatnog oporezivanja (i podizanja postojećih poreza) svakako je i plaćanje članarine EU.
Također, osjećam i lagani pritisak na moju slobodu izbora (nema više kupovine običnih žarulja sa svjetlećom niti, niti jakih usisavača prašine).
Ukratko, osobno ne osjećam ikakve pozitivne pomake koji bi direktno bili vezani sa ulaskom u EU.

Bilo je loše ranije, a sad je još lošije. To je moje mišljenje.

Ne želim nikoga uvrijediti, i naglašavam da je ovo MOJE osobno mišljenje na koje imam pravo :D…oni koji imaju pozitivno mišljenje o EU su jako naivni i ne znaju razmišljat svojom glavom i zbrojit dva i dva.

Postoje sitnice koje su sada bolje nego ranije, ali to su doslovno sitnice. Baš mi je svejedno da li ću moći u Francusku s osobnom ili ću morati nositi putovnicu koja je samo mrvicu veća od osobne. Svejedno mi je da li na ambalaži mora pisati što se sve nalazi u proizvodu (i tako me nitko ne može uvjeriti da neka životinja čije meso jedem nije hranjena GMO otrovom). Svejedno mi je da li netko dostavlja samo u EU jer se lako nađe netko tko će primiti to u EU i poslati van EU. Radit vani se moglo i ranije. Otvoreno tržište…više nam to šteti nego što koristi jer mali (kojih je većina) propadaju. Ima još sitnica, ali po meni ništa konkretno i meni osobno korisno.

Iako nikad nije ni bila, Hrvatska danas pogotovo nije nezavisna država i nema pravo donošenja samostalnih odluka (u puno vrlo bitnih područja).

Ja konkretno imam povećane troškove radi ulaska u EU. Recimo na Internetu su mi na puno toga nabili VAT 25% koji ranije nisam plaćao.

Da sam ribar i da mi netko tko je tisućama kilometara od “našeg” mora određuje koliko velika, duga, teška, i od koliko debelog konca mi mora biti mreža poslao bih ga u tri p. materine.
Ima na tisuće sličnih primjera i nemam volje nabrajati.

Mi smo robovi EU-a. Neke pozitivne statistike su totalna glupost i manipulacija podacima.

Uskladi ovo ili ću ti… uskladi ono ili ću te…! Sad mi poliži dupe ili ću ti …! To je EU!

Ima u EU i dobrih zakona, ali tko je nama branio da kopiramo ono što je dobro bez da ulazimo u to ropstvo?

Jedini izbori na koje bih izašao bi bili oni koji bi pitali da li smo za izlazak iz EU. Na referendum o ulasku u EU nisam izašao jer mi nije padalo napamet gubiti vrijeme na nešto za što je unaprijed određen ishod i ne smije biti drugačije.

Pokušavam površno komentirati jer se ovdje može pokrenuti duboka rasprava u kojoj nemam volje sudjelovati :wink: Rijetku razumiju kako svijet funkcionira. EU je jedan od instrumenata takvog funkcioniranja svijeta. Uvjeravaju nas da je EU dobra za nas? Možda slučajno kao nuspojava u nekim nebitnim ili malo bitnim segmentima, ali sigurno nismo primljeni u EU da bi NAMA bilo bolje.

Stvarno nemam volje ulaziti u detalje, ali ću spomenuti samo jedan. Ulaskom u EU moramo otvoriti vrata. Čitao sam da uskoro dolazi novi strani brodar na Jadran. Na tome inzistira EU i naravno da će doći netko “pogodan”. Grčić i slični će pričati o velikim investicijama, povijesnom uspjehu, novim radnim mjestima, ali će “zaboraviti spomenuti” propast nečeg domaćeg, gubitak radnih mjesta u Jadroliniji, gubitak proračuna u iznosu kojim ga puni Jadrolinija (ili trošak spašavanja Jadrolinije) itd. Od stranog brodara će u proračun dolaziti manje nego što bi dolazilo od domaćeg. Naivni će misliti baš me briga, jeftinija mi je karta za Hvar ili Vis, ali neće im pasti napamet da će tu jeftiniju kartu višestruko platiti kroz nove namete kojima će se morati popuniti rupa u proračunu zbog smanjenog ili nestalog priljeva iz Jadrolinije.

EU ima neke pozitivne zakone i propise i nama nije bilo zabranjeno da preuzmemo to što je pozitivno i bez ulaska u EU. Ali sam siguran da nam se “iza zatvorenih vrata” prijetilo sankcijama ako odbijemo ulazak u EU i prije toga provedbu reformi da bi ušli u EU kao fino počešljana i oprana kurvica da nas mogu slađe ■■■■■.

Sve je to politika i interesi. Nemam volje preduboko u ovu temu. Siguran sam da sam u manjini, ali imam dovoljno godina da imam svoj stav i da znam na temelju čega sam donio neke zaključke :wink:

1 Like

Sve ima svoje ZA i PROTIV, no mislim da je puno vise stvari na stranu da HR nije profitirala od EU, ne zato sto EU toliko ne valja, nego sto imamo nesposobnu vladu i rukovodstvo.

Sto se tice izvoza, to je samo spin, odnosno krivo tumacenje, buduci da se tranzitom kroz HR otkad je u EU spojila statistika realnog izvoza i tranzitnog. Grcic to najbolje koristi :smiley: Sve drzave koje su usli u EU, odmah nakon godine dana su im porasli svi gospodarski pokazatelji od 1-3% minimalno, samo HR biljezi pad 11 ili neznam koliko kvartala za redom.

Po meni, jedino je dobro sto se vise za kupnju iz EU ne placa carina i PDV, drugo sve vise manje isto ili gore. Dali je kilo secera ili litar mlijeka 5,6 ili 10 kuna manje bitno … svi ce ga kupovat :smiley:

@mitok Kazes da sad moras za stvar iz EU placat VAT … na koje usluge recimo i na kojim webovima? I odmah pod-pitanje, buduci da nemas firmu, kupujes kao privat (jer da imas firmu, svejedno bi ti bilo jel VAT ili nije, odbijes ga u krajnjoj liniji) zasto navodis da si u EU … stavi svicarsku adresu ili bilo koju drugu izvan EU. ?

@mitok - Ma moze EU inzistirati na konkurenciji, dakle na uvođenju novog brodara, ali sumnjam da ce se itko javiti i poslovati u HR. To bi morao biti budala s vrecom para i bez pameti :smiley: Jadrolinija da nema konstantnu subvenciju od drzave i pomoci ona bi odavno propala. Prijevoz na otoke je jednostavno nerentabilan kako god okrenes. Radilo se to o Visu, Hvaru, Šolti, Braču ili kojem vec drugom otoku. Sezona kod nas prekratko traje, svega 90 dana. Sumnjam da su cak i u sezoni u plusu, a ostatak godine u debelom minusu, pa se to kompenzira kroz subvencije. Karte trajekta i katamarana iz godine u godinu rastu i rasti će, to je neminovno. Sjecam se kada je karta Split - Vis bila 40 kn, a sada je 54 prema zadnjoj informaciji od prije godinu dana. Bilo je i nekih privatnih ponuditelja poput SEM Split. Oni su nudili katamaranske usluge nekih 2 godine dok nisu propali, pa je to prepalo opet Jadroliniji. To je tuzno, no tako je.

Ovo sto spominjes kako bi HR imala sankcije “iza zatvorenih vrata” da nije usla u EU, to je moguce, no na to nije mogla ni vlada a ni itko drugi utjecati buduci da su se za to provodio referendum.

Gore nego što je bilo.

Zakon zakona udara -.-

dakle gospodo protivnici Europske unije. Vi izgleda ne shvaćate da gotovo sve ovo što ste nabrojali nije krivnja europske unije, već totalno nesposobnih, kriminalnih, uhljebivačkih i nekopententnih hrvatskih političara, neovisno o strankama kojima pripadaju.

Da nismo ušli u EU mislite li da bi išta bilo bolje? Normalno da nebi. Naprotiv, namatreba čvrsta Njemačka ili slična ruka da nas dovede u red, a sve ove političare potrpa u zatvore i sl. No, političari su ogledalo naroda pa se ne reba previše čuditi svemu ovome.

@Zdenga

ako i kad jednom uđete u EU, neće vam ništa biti bolje osim po pitanju lakše emigracije. Zašto? Zato što su kad vas sve negativne stvari u HR izražene 10 puta više.

EU sama po sebi nudi priliku i ima pametnih naroda koji su ju iskoristili.

1 Like