HZZ subvencije za samozapošljavanje - udruživanje

HZZ već duže vrijeme provodi Nacionalni plan za poticanje zapošljavanja.
Od aktualnih opcija izdvajam program “Tvoja inicijativa – tvoje radno mjesto”.
HZZ - Hrvatski zavod za zapošljavanje

Ukratko, SSS kanditat može dobiti 25.567,80 kn bespovratnih sredstva (za obrt ili doo).

Uvjeti su:

  1. Da si sam uredno isplačuje plaću (barem minimalac) i doprinose - min. 12 mj.
  2. Da su podmirene sve obaveze prema državi i da tvrtka uredno posluje - min. 12 mj.

Početkom 2013. postupak je maksimalno pojednostavljen. Tvrtka se registrira tek
nakon što HZZ odobri subvenciju.

Također, početkom 2013. uvedena je mogučnost udruživanja fizičkih osoba (maksimalno 4), koje
osnivaju jednu tvrtku/obrt.

Ako netko od vas ispunjava uvjete za samozapošljavanje, te ako je zainteresiran za udruživanje,
neka mi se javi na PM.

Pošto ja radim web dizajn/frontEnd, u obzir dolaze osobe iz Zagreba, profila:

  1. BackEnd developer [PHP ili ASP.NET] (poznavanje nekog E-commerce/CMS sustava)
  2. Grafički dizajner i(li) Ilustrator
  3. SEO/SEM, AdWords expert (aktivan engleski jezik u govoru i pismu)

Preko maila (ili na kavi) možemo razmijeniti ideje, ambicije, planove, reference itd.
Sve je otvoreno, nema gazde, sve djelimo po principima koje sami odredimo i dogovorimo.

Unajmio bi se prostor u ZG, kupila bi se potrebna oprema i alati, radili bi na marketingu.
U trenutku kada ne radimo za klijenta - tražili bi ga (ili bi razvijali neki svoj projekt i pijuckali kavu).

Orijentacija na inozemno ali i domaće tržište.

[quote=“33diz”]1. Da si sam uredno isplačuje plaću (barem minimalac) i doprinose - min. 12 mj.
2. Da su podmirene sve obaveze prema državi i da tvrtka uredno posluje - min. 12 mj.
[/quote]
S obzirom da sam u postupku registracije tvrtke i dobivanja poticaja za samozapošljavanje moram te ispraviti u ove dvije točke:

  1. Da si uredno uplaćuje doprinose, moraš biti prijavljen na Mirovinsko i zdravstveno i to ne na manje od 4261,30 kuna (bruto1), odnosno 4.909,02(bruto2) ili 3.409,04 neto plaća, dakle ne minimalac, također nije u pitanju 25.567,80 kuna nego 29.479,60 kuna za SSS.

  2. Da nemaš ne podmirenih poreznih i drugih dugova prema državi i da na kraju obračunske godine imaš izdan izno barem duplo računa u odnosu na dobivenu potporu. S obzirom da ja tek sada sam dobio pozitivnu ocjenu i odobrenje od HZZa meni će tek 1.1.2015 gledati poslovanje moje tvrtke. U slučaju da nisam imao poslovanja i da nemam izdanih računa moram vratiti sva sredstva + zateznu kamatu

  3. Svaka tri mjeseca dok traje ugovor moraš HZZu dostavljati dokumentaciju s mirovinskog o redovitom uplaćivanju doprinosa, za plaću te trenutno nitko ne pita.

Eto čisto da stoji onako kako je.

E da i koliko sam shvatio nema veze koliko vas otvara tvrtku imate pravo na samo jedan poticaj, dakle ne možete vas četvero zatražiti 4 poticaja na jednu tvrtku. Ovo nisam siguran ali mislim da je tako.

Hvala na informacijama.
Udruživanje kako sam napisao stoji.

Promatrajući tržište rada u Ministarstvu i HZZ-u su uvidjeli kako postoji interes u pojedinim zanimanjima da skupina nezaposlenih udruži taj novac u osnivanje zajedničke tvrtke, što im do sada nije bilo moguće. - To je primjerice moguće kod otvaranja vrtića, igraonica, ali i cijelog niza drugih zanimanja.

‘NEZAPOSLENI, UDRUŽITE SE!’ Nova mjera Vlade: Potpore za samozapošljavanje ujedinite i pokrenite novu tvrtku - mJutarnji

Ako nije tajna, kada si predao svu papirologiju?
Koliko se odprilike čeka?

Zahtjev sam predao čini mi se 28.03, s tim da su ga oni onda slali u Osijek i 19.04 je zahtjev odobren. 25.04 sam dobio dopis iz Osijeka.
I onda sam 02.05 otvorio tvrtku i odnjeo na Hitro.hr sve papire od javnog bilježnika treba rješenje stići sutra, prekosutra iz Osijeka, onda još prijava u DZS(statistika), otvaranje računa u banci i prijava na HZMO, sve u svemu još par sati hodanja. Dakle kompletna procedura od podizanja zahtjeva, pisanja poslovnog plana, predaje, otvaranje tvrtke traje nekih 1,5 mjesec. Izgleda da najduže traje kod HZZa, ostalo ide sasvim brzo i riješi se u 3-4 sata. Da sam u Osijeku vjerovatno bi i rješenje sa trg suda dobio isti dan. E sad još ostaje prijava na mirovinsko i zdravstveno i potpisivanje ugovora sa HHZom.

Sve u svemu zadovoljan sam sa brzinom otvaranja tvrtke s obzirom da sam se načitao i naslušao kako to traje mjesecima. Srećom nisam imao takvih iskustava.

Najlakši dio je iza mene, sada dolazi onaj teži: pronalazak posla, naplate poslova i održavanje tvrtke živom. :slight_smile:

E da i preporučam to svakome tko ima imalo hrabrosti i znanja u svom poslu, a ne da se čeka da padne posao s neba i da se kuka kako u državi nema posla. Posla ima samo ga treba naći ili stvoriti.

Baš to.
Tko uistinu želi raditi uvijek može naći posao.
Ako treba, od vrata do vrata tražiti posla.

Ma dobro, nije to dugo. Ja sam mislio da je i duže.

Ja sam namjeravao i samostalno. Da nisu uveli to udruživanje, išao bih sam.
Udruživanje je bolja prilika, jer je kompletan tim uvijek konkuretniji od pojednica.
Lakše je doći do boljih projekata.

Nadam se da će se naći još koji entuzijast iz ZG.
Barem jedan backendaš da pokrivamo dizajn/front/back

Čestitam na inicijativi i želim ti puno uspjeha.

[quote=“33diz”]Baš to.
Tko uistinu želi raditi uvijek može naći posao.
Ako treba, od vrata do vrata tražiti posla.

Ma dobro, nije to dugo. Ja sam mislio da je i duže.

Ja sam namjeravao i samostalno. Da nisu uveli to udruživanje, išao bih sam.
Udruživanje je bolja prilika, jer je kompletan tim uvijek konkuretniji od pojednica.
Lakše je doći do boljih projekata.

Nadam se da će se naći još koji entuzijast iz ZG.
Barem jedan backendaš da pokrivamo dizajn/front/back

Čestitam na inicijativi i želim ti puno uspjeha.[/quote]

Hvala.

Da meni se do sada javljao problem kada me netko kontaktira i pita jel možeš izdati račun, a ja kažem sredit ćemo ili nekakv autorski ugovor ili od nekoga račun gotovo uvijek odmah me skinu s liste.

Ja bih samo rekao da ne čekaš, nego da kreneš jer sredstva su ograničena, pa da ne bi predugo čekao. U svakom slučaju šaljem ti jedan PM.

A čuj, ako ne nađem nikoga - odo ja sam.

Inače, osim HZZ-a, do bespovratnih sredstava za poduzetnike početnike se može doći i preko MINOP-a.
Najniža pojedinačna potpore je 20.000 kuna, najviša 100.000 kuna.
Ministarstvo poduzetništva i obrta - Poduzetnički impuls 2013. - I. ciklus
Taj program se provodi već dugi niz godina.

[quote=“33diz”]Baš to.

Ja sam namjeravao i samostalno. Da nisu uveli to udruživanje, išao bih sam.
Udruživanje je bolja prilika, jer je kompletan tim uvijek konkuretniji od pojednica.
Lakše je doći do boljih projekata.

[/quote]

A čuj, ali treba imati na umu da se puno partnerstva raspadne prije ili kasnije. Kako bi u praksi udruživanje s nepoznatim ljudima izgledalo ne znam, ali ne zvuči mi baš nešto…

I ja sam isto razmišljao da iskoristim ovu akciju, ali iskreno me strah da ne bi morao vratiti poticaj pošto nisam u poslovnoj godini ostvario dobit veću ili jednaku poticaju.
A strah proizlazi iz činjenice da veliku većinu poslova radim za strance preko freelance sajtova. E sad, mene zanima bi li ja mogao koristiti te račune za prikaz mog poslovanja?

[quote=“suludi”]I ja sam isto razmišljao da iskoristim ovu akciju, ali iskreno me strah da ne bi morao vratiti poticaj pošto nisam u poslovnoj godini ostvario dobit veću ili jednaku poticaju.
A strah proizlazi iz činjenice da veliku većinu poslova radim za strance preko freelance sajtova. E sad, mene zanima bi li ja mogao koristiti te račune za prikaz mog poslovanja?[/quote]

Mislim da s tim ne bi trebao imati problema ali najbolje d aodeš do nekog knjigovođe i njemu postaviš to pitanje.

[quote=“suludi”]I ja sam isto razmišljao da iskoristim ovu akciju, ali iskreno me strah da ne bi morao vratiti poticaj pošto nisam u poslovnoj godini ostvario dobit veću ili jednaku poticaju.
A strah proizlazi iz činjenice da veliku većinu poslova radim za strance preko freelance sajtova. E sad, mene zanima bi li ja mogao koristiti te račune za prikaz mog poslovanja?[/quote]

Prema onom što CC piše, ne trebaš imati duplo veću dobit od poticaja, već prihode. A ovo za račune, ako ih ispostavlja tvoja firma onda ih možeš i trebaš prikazati, ako ne onda gledaj da ih ispostavljaš preko firme pa će ti ulaziti u prihode. Samo raspitaj se još kako to ide (PDV ovo ono) da ne bi bilo nekih iznenađenja.

[quote=“33diz”]A čuj, ako ne nađem nikoga - odo ja sam.

Inače, osim HZZ-a, do bespovratnih sredstava za poduzetnike početnike se može doći i preko MINOP-a.
Najniža pojedinačna potpore je 20.000 kuna, najviša 100.000 kuna.
Ministarstvo poduzetništva i obrta - Poduzetnički impuls 2013. - I. ciklus
Taj program se provodi već dugi niz godina.[/quote]

Na ovo mozes odmah zaboraviti… ok, “skoro” nista te ne kosta da se prijavis, ali nemoj se previse nadati.
Takodjer, ako ides sam, preporucujem ti da ides na obrt a ne d.o.o odnosno jednostavni d.o.o. za 10 kuna jer ce te troskovi ubiti.

Pretpostavljam da si se vec raspitao o troskovima za d.o.o., ali evo otprilike sto mi placamo:

doprinos za sume - oko 300 kn kvartalno
HGK - 50 kn mjesecno
doprinos za turisticke zajednice - oko 150 kn mjesecno
knjigovodstvo - 1000 kn mjesecno

da ne kazem da nemamo elaborat zastite na radu, nismo pohadjali tečaj prve pomoci, nemamo vatrogasni aparat u uredu niti jasno oznaceno radno vrijeme na ulazu. Vec nam je bila inspekcija i cekamo kaznu jer smo imali jednu staru verziju Photoshopa koju nikad nismo koristili, ali eto, nasla se na disku na jednom kompjuteru kojeg smo jedva upalili.

Sve u svemu, preporucujem obrt za pocetak.

I za kraj… ako koristis microsoftove programe, proguglaj BizSpark i WebSpark… imas prvih 5 godina besplatno MSDN i koristenje svih njihovih programa.

Da tako je prihode, a ne odbit. Ako sada krene onda ćemu revizija prihoda od strane HZZa biti tek na kraju iduće godine tako da maltene ima godinu i pol dana da prikupi te prihode, ako misli da ne može onda bolje da i ne pokreće ništa.

Zašto? Ako ima kvalitetan i inovativan projekt/proizvod sasvim je moguće da dobije i tu subvenciju. Samo se treba dobro propremiti. Ja ću isto pokušati doći i do tih sredstava, ali ne sad nego malo kasnije.

[quote=“bambam”]Takodjer, ako ides sam, preporucujem ti da ides na obrt a ne d.o.o odnosno jednostavni d.o.o. za 10 kuna jer ce te troskovi ubiti.

Pretpostavljam da si se vec raspitao o troskovima za d.o.o., ali evo otprilike sto mi placamo:

doprinos za sume - oko 300 kn kvartalno
HGK - 50 kn mjesecno
doprinos za turisticke zajednice - oko 150 kn mjesecno
knjigovodstvo - 1000 kn mjesecno

da ne kazem da nemamo elaborat zastite na radu, nismo pohadjali tečaj prve pomoci, nemamo vatrogasni aparat u uredu niti jasno oznaceno radno vrijeme na ulazu. Vec nam je bila inspekcija i cekamo kaznu jer smo imali jednu staru verziju Photoshopa koju nikad nismo koristili, ali eto, nasla se na disku na jednom kompjuteru kojeg smo jedva upalili.

Sve u svemu, preporucujem obrt za pocetak.
[/quote]
Pa jebote jel ideš raditi ili se kurčiti okolo da imaš firmu, nameti jesu malo poveći ali
300 kuna za šume, pa toliko može od plaće svaki četvrti mjesec pozajmiti firmi da plati to.
HGK 50 kuna :slight_smile: samo toliko
doprinos za tz to se moram raspitati jer mi nitko to nije spomenuo
knjigovodstvo mijenjaj, bio sam u par servisa i pitao i svugdje su mi rekli za jdoo cca 300 kuna mjesečno.

Također rekoše mi u Obrtničkoj komori i u uredu za gospodarstvo, ako će mi većina poslovanja biti sa pravnim firmama da otvorim (j)doo, a ne obrt. Ja sam otvorio jdoo

[quote=“CreatifCode”]Zašto? Ako ima kvalitetan i inovativan projekt/proizvod sasvim je moguće da dobije i tu subvenciju. Samo se treba dobro propremiti. Ja ću isto pokušati doći i do tih sredstava, ali ne sad nego malo kasnije.
[/quote]

Ja se prijavljujem na te projekte vec 5 godina, a ti? Dobio sam vec 4 potpore, ali od prosle godine su kriteriji takvi da firme koje imaju manje od 20 zaposlenih nemaju skoro nikakve sanse. Jedino ako napises projekat u kojem planiras potrositi 500.000 kn i zaposliti 50 ljudi.

[quote=“CreatifCode”]
Pa jebote jel ideš raditi ili se kurčiti okolo da imaš firmu, nameti jesu malo poveći ali
300 kuna za šume, pa toliko može od plaće svaki četvrti mjesec pozajmiti firmi da plati to.
HGK 50 kuna :slight_smile: samo toliko
doprinos za tz to se moram raspitati jer mi nitko to nije spomenuo
knjigovodstvo mijenjaj, bio sam u par servisa i pitao i svugdje su mi rekli za jdoo cca 300 kuna mjesečno.

Također rekoše mi u Obrtničkoj komori i u uredu za gospodarstvo, ako će mi većina poslovanja biti sa pravnim firmama da otvorim (j)doo, a ne obrt. Ja sam otvorio jdoo[/quote]

Ne kuzim kaj se pjeniš, za početnika su to veliki novci. Da bi si isplatio plaću od 5.000 kuna moras zaraditi 10.000.
Knjigovotstvo placam 1.000 kuna jer mi toliko vrijedi i zato jer mi drzi inspekcije dalje od vrata. Osim toga, za 1.000 kuna znam da ce naci vremena za mene kad ja to trebam i nece mi racunati svaki racun koji im donesem ekstra.
Sorry, ali mislim da u poduzetnistvu imam malo vise iskustva od tebe zato mi nemoj soliti pamet.
BTW. nadam se da nikada neces morati zatvoriti taj jdoo, vidjeti ces kakvo ce to biti veselje.

Prije 10-ak godina sam bio uključen u taj program.
To su bili oni plakati sa sloganom “Poduzmi nešto, postani poduzetnik”.
Nisam dobio sredstva, jer su mi rekli da mi je projekt preambiciozan.
I bio je, jer sam tada bio nadobudni klinac.

Pare iz tog programa se dobijaju na temelju kvalitete poslovnog plana.
Ovaj poslovni plan za HZZ baš i nije pravi poslovni plan. To je malo
kompleksniji upitnik. Za sredstva iz MINOP-a moraš složiti realnu
projekciju poslovanja za tri godine. Tada se se osim poslovnog
plana tražila i svojevrsna light verzija investicijskog plana,
plan marketinga, predugovori sa klijentima, pisma namjere sa
dobavljačima i sl. Moralo se pohađati tečaj poduzetništva i dobiti
certifikat. Tako je bilo prije 10-ak godina. Nadam se su to
pojednostavili.

Mislim da freelanceri mogu lakše doći do tih sredstva, jer
oni nisu baš početnici. Već imaju neki svoj krug klijenta,
znaju pregovarati, poznaju tržište, administraciju, marketing i sl.

To je velika prednost za dobijanje ovih sredstva, jer
puno je veća šansa da posao uspije, ako već postoje neki temelji.

To je drugi par čarapa. To su već krediti ako se ne varam, a mi ovdje razgovaramo o bespovratnim sredstvima do 100.000,00 kn.

Thx za BizSpark i WebSpark, nisam znao.

Zna li tko hoće li Adobe Cloud biti dostupan u HR 01.07. ?

Sad mi je sve malo jasnije glede ovih poticaja za samozapošljavanje, jer iskreno, informacije koje sam dobio na zavodu i nisu bile baš nešto.
Ako mi samo može netko kazati koji su točno uvjeti da se dobivena sredstva ne trebaju vratiti, ja sam imao informaciju da dobit u poslovnoj godini mora biti veća ili jednaka od dobivenih sredstava. I zašto se ovdje spominju poticaji od 24+k, meni je gospođa na zavodu rekla da se radi o iznosu oko19k, ako se otvara nekakav hibrid izmežu između obrta i d.o.o.
U biti da tih 19k predstavlja sva davanja državi, mirovinsko i zdravstveno za period od godine dana.
Am I missing something?

Čuj, bez ikakvog cilja omalovažavanja, a sudeći prema porukama ovdje na forumu ja ti u ovo čisto sumnjam.

[quote=“bambam”]Ne kuzim kaj se pjeniš, za početnika su to veliki novci. Da bi si isplatio plaću od 5.000 kuna moras zaraditi 10.000.
Knjigovotstvo placam 1.000 kuna jer mi toliko vrijedi i zato jer mi drzi inspekcije dalje od vrata. Osim toga, za 1.000 kuna znam da ce naci vremena za mene kad ja to trebam i nece mi racunati svaki racun koji im donesem ekstra.
Sorry, ali mislim da u poduzetnistvu imam malo vise iskustva od tebe zato mi nemoj soliti pamet.
BTW. nadam se da nikada neces morati zatvoriti taj jdoo, vidjeti ces kakvo ce to biti veselje.[/quote]
Gle ja ti ne kužim zašto se ti pjeniš, nisam se direktno tebi niti obraćao, ali sam komentirao tvoj post zato što su tvoji komentari i naputci u svezi otvaranja oblika poslovnog subjekta bili suprotni onim informacija koje sam ja dobio od drž. službenika i drugih stručnih ljudi.
Kao drugo nije stvar početi raditi i odmah imati plaću 20k kuna, voziti bijesni BMW i graditi vilu na kredit, nego dugoročno graditi svoje malo ali najveće “poslovno carstvo”, bez obzira da li to “carstvo” prihodovalo mil. kuna ili 100k kuna godišnje. Tako da je za početak neto plaća od 3.404 kn sasvim dovoljna, a da bi tu plaću pokrio + ostale troškove koje si tu nave ne trebaš zaraditi 15k kuna nego duplo manje.

Onaj koji misli da će u roku godinu dana zaraditi bogatstvo ili da odmah može ići na leasing uzeti BMW ili se okolo preseravati zato što je otvorio firmicu ima moju preporuku da uopće ne ulazi u to jer će gadno nahebati.

Što se tiče cijene knjigovođe mislim da to uvelike ovisi i o tome gdje se nalaziš pa je tako moguće da su kod mene u Našicama knjigovođe puno jeftinije nego kod tebe u Zgb-u ili gdje već jesi. Meni su npr. svi od reda izgledali sasvim stručni i srdačni, a po cijenama od već 300 kn + PDV, a pitao sam ih konkretna pitanja koja mene zanimaju vezana uz poslovanje na internetu, prodaju usluga u inozemstvo itd.

Pa ja i otvaram i pokrećem tvrtku da je ne bih zatvarao i da bit ću vesel. Naslušao sam se svega i svačega, ali nemam mira dok to ne probam sam. Znam za što radim i što želim postići.

Možda glupo pitanje, ali da li se davanja povećavaju s primanjima? I ako da, linearno ili?