HZZ subvencije za samozapošljavanje - udruživanje

Misliš li na plaću ili npr. prihode i rashode tvrtke?

Mislim na prihode tvrtke. Recimo da tvrtku otvoriš samo da bi legalizirao primanje novaca (npr. rad preko CodeCanyon-a).

Mislim da bi u tome slučaju rasli nešto minimalno, a rast bi najviše bio povezan sa rastom računa kod knjigovođe koji ti jedan dio cijene temelji i na tome koliko mu računa mj. doneseš. Ali to bi ti bilo najbolje da odeš kod knjigovođe i raspitaš se kod njega. Naravno onda ti je tu i veći PDV i veći porez na dobit na kraju godine. Ovo je IMHO.

E da i još nešto: Ako misliš samo radi CodeCanyona otvarati tvrtku, razmisli još barem tri puta, a usto je to i nerealan poslovni plan koji ja mislim baš i nebi prošao kod ovih na HZZu.

Misliš da postoji bolja solucija za legalizaciju takvog primanja?

Pa jednsotavno kad primiš uplatu obračunaš sve što trebaš obračunati i platiš na to porez. Možda čak postoji i mogučnost obračuna po nekom autorskom radu ili nešto takvo, ali najbolje kod knjigovođe pa ga zadavi pitanjima.

Hvala na savjetu, vidjet ću kakva će situacija biti za dvije godine, kad završim fakultet.

Moje mišljenje je da na početku bolje otvoriti obrt iz toga razloga što se na prvih 20 000kn prometa ne plača nikakav porez. Pogotovo to je dobra stvar ako otvaraš na sredini ili pri kraju godine. Kod doo plačaš porez od prve kune. Na doo su veći troškovi i mislim da ti to ne treba ako ne ostvaruješ veći promet. Firma ko firma će poslovati s tobom ako daješ kvalitetu, ne vezano dali imaš obrt ili doo (to su gluposti i zablude).

  1. Ako predam poslovni plan krajem 12. mjeseca, kada mogu očekivati odobrenje, tj. kada bi poticaji mogli biti odobreni i firma otvorena?
    Pretpostavljam negdje u 2. mjesecu.

  2. Hoće li onda revizija biti tek za skoro dvije godine? Znači, u te 2 godine je dovoljno ostvariti prihoda koliko bi tražili i u jednoj godini da otvorim firmu recimo u 12. mjesecu?

  3. Ako uzmem poticaj od tih oko 35.000 kn, mogu li se nakon godine dana prijaviti dalje na minimalac? Neće biti problema što su poticaji uzeti za VSS, a nakon godine dana plaću smanjim (smije li se to)?