Kada Cheryl ima rođendan?

Albert (A) i Bernard (B) su se sprijateljili s Cheryl i žele znati kad joj je rođendan.

Cheryl im je dala listu od 10 mogućih datuma:

15. svibanj | 16. svibanj | 19. svibanj
17. lipanj  | 18. lipanj  |
14. srpanj  | 16. srpanj  |
14. kolovoz | 15. kolovoz | 17. kolovoz

Nakon što im je dala listu mogućih datuma, Cheryl je tada šapnula Albertu samo mjesec, a Bernardu samo dan svog rođendana.

A: "Ne znam kada Cheryl ima rođendan, ali znam da ni B ne zna kada je."
B: "U početku niti ja nisam znao kada Cheryl ima rođendan, ali sada znam."
A: “Onda i ja znam kad Cheryl ima rođendan.”

Kada Cheryl ima rođendan? Poželjno objašnjenje.

RJEŠENJE

Od 10 datuma, dan je predstavljen brojevima od 14 do 19, s tim da se 18 i 19 pojavljuju samo jednom. Da je datum rođendana 18. ili 19., Bernard bi znao kad joj je rođendan jer mu je rekla dan.
Zašto Albert zna da Bernard ne zna?
Ako je Cheryl rekla Albertu da je njen datum rođenja u svibnju ili lipnju, onda je moguće da je njen datum rođenja 18. svibnja ili 19. lipnja. To znači da Bernard može znati kad je Cherylin rođendan. Činjenica da Albert zna da Bernard ne zna, znači da je Cheryl rekla Albertu da joj je rođendan u srpnju ili kolovozu.

U početku, Bernard ne zna kad joj je rođendan, ali kako je znao nakon što je Albert prvi put progovorio?

Od 5 preostalih datuma u srpnju i kolovozu, dani sežu od 14 do 17, a samo se 14 pojavljuje dvaput. Da je Cheryl rekla Bernardu da je datum njenog rođendana 14., Bernard ne bi mogao znati. Činjenica da zna znači da joj rođendan nije 14. Sada nam ostaju tri datuma – 16. srpnja, 15, kolovoza i 17. kolovoza. S obzirom da je znao dan, znao je i koji je od tih datuma u pitanju.

Nakon što je Bernard progovorio, Albert sada zna kad joj je rođendan. Kako?

Da je Cheryl rekla Albertu da joj je rođendan u kolovozu, Albert ne bi mogao znati jer su dva moguća datuma.

Stoga je njen rođendan 16. srpnja.

1 Like

mrzim i Cheryl i matematiku i rođendane.

3 Likeova

Da ne otvaramo novu temu evo i novog ovotjednog zadatka:

Imamo šipku koja je dugačka 12 centimetara, te ima obujam od četiri centimetara. Komad uzice se oko šipke može omotati točno četiri puta. Koliko je dugačka uzica?

Pretpostavljam da je neko trik pitanje, jer dužina šipke nije bitna a sam obujam daje jednostavno rješenje 4cm* 4kruga.

Koliko ja znam 16 nije odgovor :smile:

obujam ili opseg te šipke?

Obujam se ne izražava u centimetrima, nego (ako već moraš) centimetrima kubnim?

Točno…treba biti da je promjer šipke 4 cm.

galian, ti si znao riješit taj zadatak?

Meni ovaj dio nema smisla, znači pretpostavka je da ukoliko je Cheryl rekla Albertu da je rođena u svibnju ili lipnju da Bernard može znat ako joj je rođendan 18.svibnja ili 19.lipnja, ali šta ako je Cheryl rekla Bernardu dan npr 15.-i koji se pojavljuje i u kolovozu, ili 17. koji se pojavljuje isto u kolovozu.

Prva izjava je ključna - Albert je siguran da Bernard ne zna rješenje. A kako Albert može biti siguran da Bernard ne zna rješenje?
Presumpcija je da bi Bernard znao rješenje jedino da mu je rekla 18 ili 19, jer su ti brojevi unikatni.
Dakle, Albert je siguran da Bernardu nisu rečeni brojevi 18 ili 19 jer je Albertu rečen neki drugi mjesec doli svibnja ili lipnja. Dakle Albertu je rekla ili srpanj ili kolovoz.

pa da, ali u svibnju i lipnju još postoji 3 dana koja su mogla bit u igri jer se pojavljuju 2 puta, znači mogla mu je reć neki drugi dan u svibnju ili lipnju koji nije 18. ili 19.-i. Možda sam glupa al meni to nije jasno :smiley:

Podsjećam - Cheryl je u startu dala listu 10 mogućih rješenja/datuma.

Zamisli da si ti Albert.
Ti znaš da Bernard zna samo točan broj, i kako ti možeš biti sigurna da Bernard neće znati odmah u startu točan rođendan (a mogao bi znati jedino da mu je šapnula neki od unikatnih brojeva - 18 ili 19)?
Pa zato jer je tebi Cheyrl rekla mjesec gdje se ne pojavljuju brojevi 18 ili 19, pa tako i znaš da njemu nije mogao biti rečen broj 18 ili 19 - odnosno, sigurna si da nije mogao odmah u startu znati datum.

Nakon dugog mozganja, skužila sam logiku, al mi je i dalje malo bezvezna zagonetka jer ova izjava “A: Ne znam kada Cheryl ima rođendan, ali znam da ni B ne zna kada je.” mi nije logična, tj A nije mogao sa sigurnošću znat da B ne zna jer u svibnju i lipnju ima i drugih dana koji se ponavljaju, ali to je dio zagonetke samo sam ja to na drugačiji način gledala. Huh mozak mi se pregrijao :smiley:

Što se tiče zadatka sa šipkom, u originalu uz pitanje ide i slika.
Bez slike je teško shvatiti pitanje…
http://www.express.hr/media/cache/21/e7/21e79f9bef893003b5b7175da047a93c.jpg

Zapravo, opseg (circumference) okomitog presjeka šipke je 4 cm.
Koristeći Pitagorin poučak, nije teško izračunati. Duljina uzice je 20 cm.
Može se i napamet izračunati, svi brojevi u računici cijeli i mali.

Da je promjer 4 cm, duljina uzice bi bila 51,68 cm
Da je obujam 4 cm, duljina uzice bi bila 3,02 cm

Konačno sam skužila zagonetku.

Da bog da Cherryl tramvaj zgazio za rodjendan kad god da joj je rodjendan.

1 Like