Kako napraviti ovako nesto? (Udaljenosti među gradovima i planer putovanja)

http://www.udaljenosti.com/

Koliko znam vlasnik te stranice je zapravo član ovog foruma :smiley: . Redovno koristim sajt i dao sam mu riječi hvale.

Još kad bi mi dao neke upute taj isti :smiley:

http://christianvarga.com/driving_distance.html

Imaš tutorijala, googlaj… Nije ovo teško uopšte.

Ne znam zašto bi se mučio (osim ako imaš drugi cilj a ne svrhu i kvalitetu)
Stranica koju si naveo nije po sebi ništa posebno, pogotovo kao planer putovanja.

Dobro zamišljeno, izgled ok ali nedostaje (via ili preko) ili alternativa

npr. upiši na toj stranici relaciju Čakovec-Vukovar (sve ide preko autoputa, a gdje je alternativa ili kraći put. Kada bi bio još jedan uvjer npr (via Virovitica) to bi bilo ok.

Dok probaj istu rutu upisati na ovom planeru putovanja i uoči predložene tri rute sa kilometražom i vremenom putovanja

E moj Ivane, :frowning:
Volio bih samo vidjeti neki tvoj site :slight_smile: ako ti ovaj nije dovoljno dobar.
I to ga uspoređuješ, ni više ni manje nego sa Googleom, he he. :smiley:
Taj site je po Alexi među 276,700 siteova u Svijetu, to je ipak apstraktno za veliku većinu ovdje. :blush:

Poseban pozdrav webmasteru Udaljenosti.com s moje strane, i možda jedino ovako na brzinu mi se čini da bi još veći uspjeh imao da je site na engleskom? Vjerujem ipak da on zna zašto nije, vjerojatno je i konkurencija veća, naravno. :slight_smile:

A @Zdenga, pa javi mu se sa ove stranice http://www.udaljenosti.com/contact.php pa ga pitaj. Kaži mu; Ja sam mladi Wordpress webmaster, kako si ovo napravio? Jeli to neki plugin? :smiley:
Vjerujem da ćeš ih barem dobro nasmijati. :blush:

http://www.tripstance.com/ ima neke veze sa njima u to vjerujem :smiley:

Ma isti vlasnik :slight_smile: .

[quote=“c3po, post:6, topic:21281”]Volio bih samo vidjeti neki tvoj site[/quote]Možeš ti vidjeti moj web sajt ako hoćeš ali to nema veze s mojim postom. Evo ti link sa Alexe iako ja ne samtram da je moj sajt nešto, ali kada vidim koliko je njih iza mene u HR tada sam zadovoljan. Moj sajt ima specifičnu tematiku i kvantitetu/kvalitetu određenih sadržaja pa ako netko posjećuje takav sajt češće tada vjerojatno je zadovoljan sadržajem i informacijama koje traži. Iskreno rečeno da mog sajta i nema na Alexi baš me briga, važno mi je da ga Google respektira. Moj PRVI web sajt kao DRUGI web sajt ima svoje stalne visitore i to je meni zadovoljstvo jer ga radim sa entuzijazmom a kontinuirano mi Google šalje nove visitore.

[quote=“c3po, post:6, topic:21281”]
ako ti ovaj nije dovoljno dobar.I to ga uspoređuješ, ni više ni manje nego sa Googleom,
[/quote]Dobar???
Što znači biti dobar sajt? Da li je sajt dobra po tome što; ima plavu boju, lijepe ikone, ugodan za oko, što je na alexi u određenoj razini, ili po onome što visitor traži i treba tj. radi čega je i posjetio dotični sajt (znači kvalitetan sadržaj ili informacija da bi ja kao visitor postigao svoj cilj i pronašao ono što meni treba).

Ja nisam rekao da sajt ne valja (pročitaj moj post gore), sajt je OK, ali recimo po meni nedostaje ono što mi treba a to je altrenativa putovanja ili trase od A-B. Naravno da ne bi ni posjetio takav sajt i slične njemu kada imam ono što mi treba na Google a najvažnije rezultirat će mojim ciljem.

Ne kažem da ne bi 100% posjetio takav sajt, posjetio bih ga često ali samo u slučaju da mogu pronaći rezultat koji tražim i da budem zadovoljan istim.

Dakle razmišljam ovako:
Dolazi vrijeme godišnjeg odmora, trebam se pripremiti za put, moram pronaći najkraći, najeftiniji, najduži, najbrži itd put do odredišta. Upišem u Google tražilicu pojam “Planer putovanja”. Otvara mi se nekoliko prvih linkova na tražilici. Biram jedan od njih.
I što sada? Što meni u tom slučaju znači stranica koja je vizualno OK, dobar rejting a ja na njoj ne mogu naći ono što meni treba. Zbog toga sam i postao i predložio dodatne radnje a ne “popljuvao” stranicu jer mi tvoj reply-post aludira na to…

Ništa zlonamjerno, webmasteru stranice sve pohvale samo sam htio skrenuti pažnju na to što bi trebao još dodati na web da bi zaokružio cjelinu.

Ja ovaj sajt smatram korisnim jer mi se ne da ići na google.com/maps koji traži nekih 5sec da se loada kada ovdje mogu vidjeti glavnu relaciju. Ako me interesuje nešto više onda idem na google. Sasvim jednostavan, brz i simpatičan sajtić.

Ivane, hvala ti na linkovima, :smiley:

Vidljivo je da si i ti jak igrač, a ova nova forma Foruma kriva je da mi se (pogrešno) učinilo da je riječ o nekom novaku tko bi samo optuživao… :frowning:

Alexu sam spomenuo da na neki način skiciramo uspješnost ovog Weba. Na tvojim linkovima… ipak vidim sa Alexe i još nekih alata da je otprilike duplo više posjete na Udaljenostima nego na tvom jačem Webu. :blush:

Dakle, i to je potvrda da Webmaster zaslužuje pohvalu a ne kritiku. No, molim te da ne shvatiš pogrešno, pohvalu zaslužuješ i ti, a meni pogotovo nije bila namjera ni sada ni ikada kuditi nikoga…

U ovom slučaju sam pretpostavio da je dobar site - uspješan site koji zarađuje neke novce. :slight_smile: Ti znaš da ti zarađuješ, a site iz naslova zarađuje ako ne duplo, a ono sigurno osjetno više. Znam da na konačnu zaradu utječe dosta faktora, ali i on ima “skupi niche” :sunny:

Sve ovo je rečeno, ponavljam; bez namjere ulaska u bilo kakve sukobe, dapače. :smiley:

Srdačan pozdrav svima, :blush: i neka se mnogi od nas uključe u gorespomenuto društvo.

[quote=“c3po, post:11, topic:21281”]
da je otprilike duplo više posjete na Udaljenostima nego na tvom jačem Webu
[/quote]Pa to je normalno. Njegova niša je traženija. Više će ljudi godišnje upisati u Google “Planer putovanja” nego neki pojam poput “Kako instalirati Windows 7”.

Kada smo već kod toga recimo da je ovaj planer putovanja po meni prihvatljiviji od gore spomenutog. Ima mogućnost alternativne rute što “udaljenosti.com” nema. A koliko vdim web još nije do kraja završen pa možda i na njemu bude nešto slično :wink:
pozdrav

Imao sam priliku raditi na slicnom projektu i mogu reci da je ovo jako lako napraviti

[quote=“Cane, post:13, topic:21281”]
mogu reci da je ovo jako lako napraviti
[/quote]Šteta što nitko neće da napravi tutorijal step-by-step da i drugi ljudi nauče i nešto tako mogu implementirati na svoj web :frowning:

Čemu pisat tutorijal, kad je Google već napisao prilično pregledan i detaljan tutorijal za svoj API Google Maps https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial

shematski, svodi se na to da prvo znaš initializirati GMap, Kartu…za što prvo trebaš jedan račun kod Googlea.
Kad imaš kartu, onda se igraš sa kako on to zove: Google Maps API Web Services
https://developers.google.com/maps/documentation/webservices/

od tih servisa, jedan od njih ti je “Directions API”. Taj servis više manje radi sve što nudi gornja stranica, a nudi i ono što tebi nedostaje na gornjoj stranici. (Možda griješim, ugrubo sam bacio oko na stranicu)
Znači, developer tom servisu prosljeđuje upit koji je oblikovao otprilike sljedećim parametrima:
-polazište
-odredište
-via mjesto1, via mjesto2 …
-izbjegavaj autoput -true/false
-izbjegavaj makadam -true/false
-izbjegavaj ovo-ono true/false
-alternatives true/false ->ako je true, response vraća alternativne rute
…možeš čak staviti i mode, pa dobiješ posebne planove za putovanja pješke, biciklom, avtom…možd i avionom.
…i možeš staviti u upit još svašta/nešta, ja ovo pišem na pamet pa je moguće da fulam malo, ali shematski i ugrubo bi to bilo tako otprilike…

Hvala ti na informacijama (i ove su zlata vrijedne)

[quote=“bozoou, post:15, topic:21281”]
Čemu pisat tutorijal, kad je Google već napisao prilično pregledan i detaljan tutorija
[/quote] Međutim ovo mi je potaklo na neka pitanja.

  • Čemu izraditi stranicu “Planer putovanja” kad Google već ima dobro odrađeno?
  • Zbog čega ja pišem Excel tutorijale i slične kada slične tutorijale možeš naći na internetu?

Svatko ima svoj način razrade određene teme i pristup objašnjenju korak-po-korak i slično

pozdrav :wink:

2 Likeova

Zato sam ih i dao što znam da su zlata vrijedne :slight_smile: Barem je meni bitno da dobijem prvu smjernicu koja me pokreće u pravom smjeru, pa “putujem” dok ne zatrebam sljedeću…

Tvoja pitanja su mi na mjestu, ali mislim da forum nije isto što i stranica sa specijaliziranim tutorijalima. Forum vidim kao mjesto gdje se daju upravo smjernice…i kad netko zapne u određenom koraku, forum mu može opet aktivno dati sljedeće smjernice orijentirane prema konkretnom problemu/zapinanju. Znači, svrha foruma je komunikacija, aktivnost…rješavanje specifičnih problema i pitanja.

Napraviti tutorijal step by step za neko šire područje zahtjeva i određeno vrijeme…a vrijeme je novac :slight_smile:
Ni ti ne radiš svoje tutorijale za free…nego očekuješ da neka para i kapne za to…

I nisam ja aludirao na to da si ti lijen pa što bi ti se pisalo…nego sam aludirao na to da Google Map API ima zaista lijepe tutorijale, skoro svi potkrijepljeni sa aktivnim primjerima/code-om koji se daju isprobati
…sve zajedno dobro strukturirano, pregledno i razumljivo. (Za razliku od facebookovih koje pola ne kužim što je pjesnik htio reći…)

Čemu izraditi stranicu “Planer putovanja” kad Google već ima dobro odrađeno?

Ne kužim ni ja, ako se ne ponudi nešto novo. No kao što gore već netko reče…Google Maps se malkice sporo otvara, i to najvjerovatnije iz razloga što mu je karta 100%x100%, a to zahtjeva određeno učitavanje. Ja sam se isto našao da radije volim neku lijevu stranicu otvoriti koja ima mapu da pogledam nešto nabrzaka…nego otvarat Google Maps.
Tako da je brzina već nešto novo …no osim brzine, razni planeri putovanja mogu biti na razne načine prilagođeni specifičnim korisnicima…slično i tutorijali, koji se svakako mogu razlikovati po kvaliteti a i kvantiteti. Sigurno težiš da imaš bolje od drugih a i više nego drugi :slight_smile: