Kako postići stalne prihode od interneta?

Zanima me na koji način postići stalne prihode od interneta, savjeti iskusnijih i pomogućnosti neke smjernice.

Internet “biznisom” bavim se nekih 2-3 godine i isto toliko vremena zarađujem, ali u prekidima. U dva mjeseca zaradim xxxxkn i u sljedećih 5 mjeseci 0.

Znači jedno vrijeme imao sam sajt i FB stranicu i znao bih zarađivati po 10ak€ dnevno, sada promjenom FB algoritma slanjem FB posjete na taj web sajt ne bih zaradio ni pol eura dnevno.
Facebook marketingom također, ali opet taj algoritam mi je smanjio broj potencijalnih klijenata jer oni u tome ne vide budućnost. Zašto bi plaćali lajkove na stranici kada 5% tih lajkova vidi objavu? Sasvim razumijem.
Pokrenem blogove i oni dođu do 30-50 posjeta dnevno i dalje neidu, dal ja griješim u nečemu neznam ali pomaka iznad 50 posjeta dnevno nema, pa ih onda i prodam da ipak nešto zaradim. Nakon 20 članaka dosegne tih 30ak posjeta, napišem još 10 i on ostane na tom broju posjeta.

Pa me zanima dal ja u nečem griješim ili trebam poraditi na nečem drugom ne samo na tekstovima?
Trenutna stranica: www.jeftinimobiteli.com ista stvar. Sa 15 članaka dosegnuo sam 30ak posjeta dnevno, napisao jos 20 članaka i taj broj posjeta i dalje isti…

Ja ću podijeliti neka svoja iskustva obzirom da smo saradjivali i da mislim da ćeš, ipak, uspjeti, samim tim što brzo reaguješ kad te ljudi kontaktiraju. To znači da hoćeš da radiš i da ljudi mogu na tebe računati. Veliki je broj onih koji bi da dobiju nešto za ništa.

E sad ovako… FB, istina je da neke stranice idu bolje, a neke lošije. Ja sam primjetila da na stranici gdje imam jako dobar reach, sadržaj je originalan, slike su napravljene namjerno i nema puno objava s linkovima. FB voli da se ljudi zadržavaju na njihovom sajtu, i ne idu dalje. Kad objavim link sa svog sajta, reach je neuporedivo manji. Znači, i FB kao i Google voli originalan sadržaj. Izgleda da se isplati i komunikacija sa fanovima, odgovaranje na pitanja, angožavanje istih u nekim aktivnostima.

Blogovi… kakve blogove pokrećeš? Kakva je tematika, da li si prethodno napravio istraživanje koliko pretraga ima termin, kakva je konkurencija, koliki CPC, sve ove alate imaš unutar Google Adwordsa, a vjerovatno i na drugim mjestima.

Stranica o mobitelima je, kako bih rekla, nedovoljno zanimljiva. Koji je cilj te stranice? PRODATI mobitel ili PISATI o mobitelu? Velika je razlika. Ako pišeš o njima, članci bi morali biti duži, malo linkova sa drugih izvora, uže recenzije. Nemaš niti jedan članak o temi sajta, a to je “jeftini mobiteli”, gdje nabaviti jeftin mobitel, prednosti jeftinih mobitela, nedostaci… Razmisli objektivno, da ti tražiš jeftin telefon i onda dodješ na tvoju stranicu, kako bi ti izgledalo? Možda ljudi traže jeftin Samsung, jeftin Iphone, obradiš teme polovnih telefona i svega što ti padne na pamet oko jeftinih mobitela. Ako želiš webshop onda bi katalog-sajt sa opisima i cijenama bio najbolji, ali obzirom da kod nas još nema affiliate programa tog tipa (bar koliko je meni poznato), onda ne bi imao ništa od toga da neko kupi taj proizvod. Ili, da ubaciš telefone sa Amazona… ?

I na kraju, šta je sa izgradnjom linkova? Pisanje članaka nije dovoljno za više posjeta, to vjerovatno i sam znaš.

Kako do stalnih prihoda na internetu? Vjerovatno kombinacijom više različitih metoda i sajtova, nikako stavljati sva jaja u jednu košaricu :slight_smile: Uvijek se isplati imati konkretan proizvod, uslugu, graditi svoj brend. Šta je ono u čemu se osjećaš najjačim kad je internet marketing u pitanju? Ovo samo postavljam pitanja za razmišljanje, naravno ne treba odgovarati.

Eto toliko, ja se raspisala, valjda jutarnja kafa proradila :slight_smile:

5 Likeova

Hvala Alencia, mogu reći da mi je dosta pomogao tvoj odgovor! :slight_smile:

1 Like

Fb je dvosjekli mac. Gledaj se okrenuti prirodnim posjetama sa googla u sto vecoj mjeri. 30-50 postova je jako malo da se u kratko vrijeme bilo sto znacajno dogodi. Mozda bih se i moglo nesto ali sa ozbiljnim i jako skupim seo uratkom.

Jeftini mobiteli je po meni blog sa potencijalom. Treba jos na njemu raditi, kategorije, recenzije, misljenja citatelja isl…

Pokusaj ga izreklamirati prirodnim linkovima, a usput dodati jos 50ak clanak. Mislim da bi tako kroz mjesec ili dva pojacao posjetu sa googla za barem 30-40%

Ima li uopće smisla na ovako malu posjećenost zajeb*vati se za dodatnih 30-40% ? To bi bilo ukupno max. 70 posjeta dnevno. Što s tim?

To je premala posjeta za bilo sto, osim ako blog nije u domeni high payable adsense keywords, u sto cisto sumnjam, jer je u toj bransi konkurencija preogromna.

Pisati i dalje…

Mislim da na FB imas jos potencijala, samo za pocetak probaj drugacije. Tipa ja sam prije imao RPM na adsense sa FB posjetama od 4-6 dolara sto je jako puno za taj tip stranice, ali je i tematika bila gdje je klik dosta skuplji nego na tipicnim temama smjesne slike i slicno. Probaj za pocetak englesko podrucje i sa temtikom luksuznih stvari, arhitekture, stanova, putovanja, ajmo reci svih nicha gdje je konkurencija oglasavanja veca, a i gdje je proizvod skuplji.

Druga stvar je da reach dosta ovisi i o sadržaju, neki navodno bez obzira na novi algoritam imaju jako velik reach jer je njihov sadržaj kvalitetan. Točnije ako se meni par puta prikaže tvoja objava a ja ne reagiram na nju, fb mi to vise nece nikada niti prikazati, zato je bitno da od pocetka stranica bude aktivna i da sadržaj bude dobar.

http://www.viperchill.com/100k-one-week/

Mislim da je to trenutno najbolja opcija za bilo koga ko krece sa sajtom, graditi brend preko sociala, a poslije se razviajti u drugim pravcima, apliakcije, suscribe i slicno. Naravno kao i za sve i za to treba imati para. Nakon nekog vremena dobit ces brend i ljudi ce te poceti googlat po imenu.

Evo ti primjer ovog sajta viral nova

Znaci krenes s FB dobijes posjete i slicno, onda lagano sa fb usmjeravas ljude na druge socijale da te prate tipa twitter, onda napravis aplikaciju i suscribe i na taj nacin se lagano pripremas da ti se ne desi nesto zbog promjene algoritma. A dok to radis istovremeno rastes u ocima google algoritma, radis brand, radis prirodne backlinkove i onda nakon godinu dana samo pocnes pisati clanke na jako lagane pojmove i onda lagano i na taj nacin pocnes dobijati odredene posjete.

Druga opcija odpisi adsense i kreni sa amazon, jer mozes punoooo vise zaraditi s manjom posjetom, ljudi su za 200-500 psojeta na dan na amazon zaradivali od 500 pa do par tisuca dolara. Ali danas je to puno teze, jer od kada su ljudi poceli graditi PBN google je opet pokrenuo algoritme i dove u pitanje najvise starost domene, tocnije s novom domenom ne mozes nista min 6 mjeseci.




IZBJEGNITE OVO
Komuniciram s mnogo ljudi koji su ovim vodamo i trenutno ne postizu rezultate kakve si mogao postici prije 6 mjeseci, govorim o googleu i da nema rangiranja dok ne napunis 6 mjeseci. Takoder vecina tih blogera se sada prebacila na prodavanje linkove vise nego na izradu nicha sajtova.
A iskreno ja sam sa dva sajta, u koje sam ulozio jako puno novaca, na 20 tim pozicijama, bez zarade,a KW su prelagane. Razlog domene stare 3 mjeseca.

Treca opcija napravi svoj proizvod i prodaji ga preko placenog prometa.
http://www.viperchill.com/ppc-case-study/

teespring bio aktualan

Cetvrta opcija
http://stackthatmoney.com/newforum/1/
ONAJ TKO NEMA 5000 EURA NEKA NE TROSI 100 DOLARA
ovo funkcionira ali trebas imati dobar kapital da se naucis i istestiras na njemu

3 Likeova