Koje su najbolje kineske kopije mobitele?

pozitivnom energijom?

Ne stvarno mislim, mnogo je recimo igracki zaplijenjeno koje su bile opasne zbog materijala koji je koristen

I opet alibiji. Ja nisam ovdje da kudim iphone ili tjeram nekog na kineza. Imao sam 4 kineza u rukama, imao sam 3 iPhonea u rukama, LG, Samsung, HTC. Sve sam to koristio.

Jedino sto znam da nikada vise necu kupiti brendiranu marku sto se tice mobitela. Jer jedino sto placam vise je magla. Kvalieta kao sto sam napisao, kinezi ne zaostaju puno. A razlika u cijeni nije duplo, niti troduplo nego visestruko duplo.

Ako mi je cilj predstavljanje prestiza u drustvu, naravno da cu kupiti iPhone. Ali ako mi treba mobitel koji ce raditi bespriojekorno s ogromnim ekranom, snaznim processorom i dovoljno rama da pokrece visestruko aplikacija odjednom i da nezelim platiti vise do 1500 kuna onda idem s kinezom.

Jer brendirani mobitel koji ima ovakvu bateriju, snazan procesor, dovoljno rama da pokrece moje zahtjeve kosta 6000 kuna

@Mia1
Ako se bojite narucite http://www.ebay.com/itm/Smart-Geiger-Radiation-Counter-Detector-For-Smartphone-with-Tracking-No-/191473650729?hash=item2c94b80c29:g:i1sAAOSw1ZBUrUWf
Ili nesto slicno, kosta 100 kuna nije puno.

A usput mozes provjeriti koliko ti zraci i laptop i televizor, pa ako iams mikrovalnu pa mozes i nju izmjeriti-.

Ne gledam to sa te strane, čak ni kada kupujem automobil ne gledam za koliko ću ga prodati. Ne znam odakle si ali takvo “seljačko” razmišljanje je na primer u Srbiji dovelo do najezde i dizanje do nebesa jednog sasvim prosečog model automobila Golf 2,3,4,5… npr ta dvojka mrtva danas kosta i vise od 1000 EUR ovde jer je napravljen mit. Tako da hteo sam da kažem da kada i automobil kupujem gledam druge kriterijume da “budem dobar” na njemu a ne za koliko ću ga uvaliti posle godinu dana a kamoli kad kupujem nešto od 500-600 eur

dtip , slicno je i u Hrvatskoj. Dok recimo cetvorka u njemackoj kosta polovna 500 eura,kod nas je nema ispod 3k. A nijemci ga smatraju zadnjim smecem i sramota ga je vozit.

Pa dobro, ne baš smeće nego jednostvano “radnički” automobil, bavim se profesionalno autoelektronikom i pomalo uvozom automobilia, mogu nabrojati barem 10 boljih autmobila u toj klasi to jest c-segmentu.

Bwuhaha… o sunce ti poljubim…

Da rezimiramo, to je seljačko razmišljanje? :smile:
Znači seljački je imat iphone, platit ga 500€, koristit ga dvije godine kroz koje radi bez ijedne jedine greške, gdje aplikacije sve do jedne rade perfektno, skidat nove update-ove gdje nakon svakoga mobitel napreduje, živjet sa povjerenjem da te mobitel nikada i nigdje neće izdat… i nakon tog dvogodišnjeg korisničkog zadovoljstva ga prodat isti dan i to za 300€…

S druge strane, alternativa tom velikom ‘seljakluku’ opisanom gore je sljedeće, kupit mobitel za 250€, o svakom sljedećem android update-u se dobro informirat da li ga se uopće smije skinut… onda naravno tu su i aplikacije koje ne rade dobro ili nisu dovoljno dobro optimizirane za vaš Čing-Čong mobitel, zatim dobro poznata i najskidanija aplikacija za te androide je ta da vam se mobitel počne gasit i resetirat sam od sebe, kako se ono zove (Reset my phone in worst moments app 3.44 edition)… zatim 2. najskidanija aplikacija na android app store-u je ona da vam se mobitel nakon nekog vremena počne blokirat sam od sebe (Screenshot forever 5.0)… što je najjače, sve do jedne te aplikacije su integrirane u vaš sustav, a počinju se budit najkasnije godinu dana nakon kupovine uređaja… čujem da će ih Android i patentirat da dobiju svog konja za utrku u ovoj globalnoj borbi patenata kojoj svjedočimo… i onda nakon dvije godine, kao velika gospoda taj mobitel stavite u oglasnik, nakon što vas nitko niti greškom ne nazove, odnesete ga u selektivni otpad… ali neće niti tamo da ga uzmu… na kraju ga bacite u potok zajedno sa veš mašinom…

Pa ovo je naprosto sjajno… kakva ste vi gospoda.

I tu nije kraj, čovjek koji kupi golf šesticu za 15k je glup, a ovaj koji kupi Hyundai Kia Accent za 15k je pametan, jer ima 20 konja više i držač za čaše… jest da iza Golfa stoji VW korporacija, jest da nemaš problema sa dijelovima, jest da su puno manje šanse za kvar… i jest da ćeš ga nakon 150.000 km moć prodat za 12k €… ali ne, on je glup, a ovaj koji je kupio Hyundai za 15k je pametan iako je 3k eura na autu izgubio čim je izašao iz auto salona, a nakon 150.000km je izgubio dodatna 3k eura i bubreg kod Ivanje Reke…

Sjajno… ako su takvi kao vi gospoda, e pa ja želim da budem seljak cijeli život. :wink:

Sportski pozdrav :soccer:

Ja imam dojam da ti kineski mobitel nisi koristio duze od jedan dan ili ga vjerojatno nikad nisi ni imao u ruci.

ne kazem da oni rade 100% savrseno. Ali kao i svi mobiteli imaju svoje nedostatke i prednosti.

A covjek kad je rekao da je koristio izraz seljacki nije mislio da je iPhone seljacki odabir, nego je tvoje razmisljanje bilo seljacko, sto se vjerujem mnogi bi slozili. Jer samo seljak moze kupiti iPhone da bi ga za godinu dana prodao za 300$

Oprosti… ja svoje pare ne nalazim na drvetu, tako da mi nije svejedno. Kupujem ono što će najviše zadržati cijenu, a još u isto vrijeme mi nudi korisničko zadovoljstvo bez premca, sustav koji je najstabilniji na tržištu i koji nudi apsolutnu sigurnost da me neće izdati u niti jednom trenutku.

Recimo vidjet ćemo ovaj Samsung Edge telefon koji je otprilike iste cijene kao i iPhone 6s… vidjet ćemo kakva će mu biti cijena na njuškalu za dvije godine, a kakva će biti iPhone-u 6s.

Osobno da imam pare isao bi s Samsung Edgeom prije nego s iPhoneom.

Ali mislim da mozemo zakljuciti da se ovdje radi o tome da si ti kupio ili imas iPhone i sada ga hvalis na sva zvona tako da kudis druge. Vec sam napisao za taj iPhone mozes kupiti vise od 3 kineska mobitela koja ce bez problema gurati sve sto ti zahtjevas.

I jos jednom se ponavljam da je iPhone stvar prestiza i kao takav se mora gledati. Je on kvalitetan, ali ta kvaliteta je zanemariva kada se uzme u obzir razlika u cijeni i razlika u kvaliteti. On kosta toliko novaca zato jer placas brend i to itekako izbrendirani brend. Toliko izbhrendirani, da bi ljudi kupovali ciglu da na njoj pise iPhone…

Nisam još čuo da neki iPhone radi bez greške. Da se razumijemo, nije da mrzim Apple, ali da su bez greške, nisu.

Od kud ti taj podatak da se to nigdje ne kontrolira? Svi mobiteli zrače, a na raznim testiranjima neki top modeli mobitela poznatih marki zrače najače…

@abercrombie Isto sam kao ti mislio da kineski telefoni nisu ok, onda sam htio da se uvjerim i sam pa sam narucio Cubot x17 i zaista sve sto su napisali je tacno, znaci vec imam iphone 6s ali sad vise nosim sa sobom cubot i jos nesto, kad izvadim telefon svi hoce da vide koji je to he he ispade da je vise cool taj kinez nego iphone.

Sad gledam da pocne prodaja Elephone M3 pa da ga narucim, u njega je sony kamera, mislim da je procesor od samsunga znaci sve sami poznati brendovi.

Puno volim Apple imam i njihov laptop ali treba priznati da kineski telefoni su pravo dobri, cak su mnogi bolji od iphone a kostaju duplo manje, evo taj Elephone M3 ima dosta stvari duplo bolje od iphone a kosta 3 puta manje, recimo 4 GB ram, kamera 21 MP Sony, znaci ako neko misli da sony nije dobar onda ok

:smile: A kad si vec sportski pozdravio budi sportista sad i priznaj kako sam te “ubo” sa tim koja ti je marka automobila najdraza , VW naravno :smile:

Necu da ulazim u raspravu ali ti jednostavno razmisljas klasicno trange frange sverceski balkanski, i niko nije rekao da je iphone ili vw golf LOS , samo precenjeno i to je to, prodaju ti marketing. To nisu losi proizvodi i niko nije pominjao kupovinu novog autmobila. Ne poredi se hyundai i i VW od 15k , vec VW od 15k i hyundao veoma slican ili isti koji kosta 9k , u tome je stvar. A pogotovu ih uporedi posle tih 150000 km, ovaj 12k a ovaj 2k, pa sta je bolje kupiti, zar je posle 150000km ovaj bolji 6 puta… jednsotavno takav mentaliet kao tvoj drzi cenu tog autmobila, cirkulisu, prodaju se dobro i slicno…

nije on glup nego je glup taj sto ga kupi za 12k u tome je stvar.

I jos nijedan telefon nikad nisam prodao, jednostavno kad ih kupujem to mi nije stavka o kojoj razmisljam - prodaja…

Mene jedna stvar interesuje u ovoj celoj priči, a kako vršite klasifikaciju proizvoda na kineske vs ostatak? Samsung ima ime koliko znam, a npr. Meizu takođe ima ime i koja je razlika između njih kada u marketingu nastupaju pod imenom i logotipom kompanije, znači nisu “No Name” kompanije, a sklapa ga Jong Zung. Kako može Meizu biti “kineska kopija” telefona kada npr. isti procesor ili jači ima Samsung telefon, a Meizu dođe i kupi od proizvođača procesora i ugradi u svoju robnu marku i sad ispade “Ko prvi devojci, njegova devojka”

Još bolje poređenje o kopijama npr. Robna Marka nekog supermarketa, a za njih pakuje ista kompanija koja na svom tržištu i pod svojim brendom radi “Kraš” proizvode tj. istoimena kompanija radi svoje proizvode, a druga kompanija naruči i pod svojom robnom markom to plasira? Sad bi ispalo da kompaniju Kraš nekog “kopira” i to plasira pod svojim brendom, a u stvari jedna kompanija gleda da plasira i zaradi što više na svom proizvodu. Ispalo bi da je bolje kupiti “Kraš” proizvod jer ima ime, dok Robna Marka (pakuje isto kompanija Kraš) je ustvari kopija tog proizvoda i nije kvalitetna kao Kraš proizvod (ima u tome istine da nije kvalitet kao Kraš ali nije daleko od njega).

Uzmite na primer FoxConn kompaniju, u svojoj ponudi imaju ploče, napajanja, lcd panele. monitore, računare, rade za vodeće svetske firme kao što su Samsung, Intel, LG, HTC, i dođe Mali Milojica iz Mrčajevaca i kaže hoću televizor sa tim i tim specifikacijama, a naziv da bude DOBRO i sad otvorite taj televizor i imate šta da vidite, u njemu skoro polovina delova koja se nalazi u npr. LG televizoru i sad ispade DOBRO kopirao LG televizor…

Zna se šta je kopija, iPhone, Samsung i sličnih telefona i to imate u oglasim, ali decidno naglašeno da je kopija što i jeste, a ne npr. u tu grupu ubaciti Cubot, Xiaomi, Meizu, Ulefone, OnePlus, to su proizvodi sa hardwerom proizvođača koji imaju ime i hardware koji se nalazi u većini popularnih marki, lcd paneli isto tako, pa neće jedna kompanija samo proizvoditi procesor za Samsung i samo njima plasirati proizvod, oni proizvode procesor i ko želi taj će kupiti, i gde je tu sad kopija i koje koga kopirao…

2 Likeova

Džabe druže pišeš da je hardver isti to jest iz istog mesta iz fabrike u Gunagyuangdonu idu sa linije procesori, jedna kutija za samusung, druga za cubot, treca za huawei… a na drugoj liniji ispadaju procesori za iphone, ipad i sta ti ja znam… Ovo je sve golbalni marketing , vi koji dajete 900 eur sa novi samsung jednsotavno placate kristijana ronalda koji ga reklamira i ostale zvezde i zvezdice, znaci dali ste 250 eur za hardver , 150 eur za zaradu firme i jos svasta nesto… i ostalih 500 EUR kristijanu ronaldu, bekamu i ceci velickovic koji ih reklamiraju… a mogli ste samo dati 250 + 150 eur za neki hardverski jaci oneplus one…

Ali dzabe , trend je trend, mora da pise samsung ili iphone kao i VW golf i tako…

1 Like

Upravo tako,sve se to radi u istim tvornicama ili barem u istoj zemlji,samo na kucistu pisu druga slova. Recimo ja sam uzeo nedavno xiaomi redmi note 2. Mobitel je po svemu u rangu galaxy 5 ako ne i bolji,a kosta 160 dolara. Znaci imate octa core na 2 GHz, 2 GB radne memorije i 16 za spremanje, full HD ekran,kameru od 13 MP i snimanje full HD videa, update softwarea izlazi svakih 15tak dana i za njega postoji mali milion gadgeta,futroli,folija i slicnih sitnica. Mobitel je zvijer. A vi koji ste “pametni” dajite slobodno 500-600 eura za mobitel istih ili losijih karakteristika zato jer na njemu pise Samsung.

1 Like

Moja poruka se više odnosila na klasifikaciju i reč “kineska kopija”, malo manje na marketing, jer svako od nas sa par miliona eura može da napravi brend i da ga plasira na tržište, a sklopi od poznatih delova koji su već dostupni na tržištu.

Mene je interesovalo kao i sama suština teksta “Šta je kopija, ako je Samsung, LG i OnePlus, ugrađuju u svoje telefone”, MTK ili AMR procesor je čija kopija, a nalazi se u većini poznatih i manje poznatih brendova, koje tu koga kopirao?. To je suština mog malo opširnijeg teksta… :smiley:

U najboljem slučaju kada tako govorimo u našem narodu kada spomeneš OnePlus uvek ide rečenica “Uzeo si kinesko đubre, ko zna kakva je to marka, bolje da si uzeo provereno Samsung, LG, iPhone”, a Tajvan, Koreja, Kina, Indija i gde je najeftinija radna snaga sklapaju i tu poznatu marku i onu manje poznatu marku, to je suština cele priče…

Druga je priča kada iPhone služi kao statusni simbol, odlike moći i novca, trenda i čega sve već, pa ljudi koji nemaju podižu kredite, pozajmljuju novac, a kuća se raspada samo da bi imali najnoviji model, da ne štrče iz okoline, to je poseban fenomen u koji ne bi ulazio u detalje :wink:

PS. Interesuje me da li ti telefoni od 500 eura brže pošalju email poruku od onog od 50eur malo slabijih karakteristika?

2 Likeova

Lijepo si to napisao. Interesantno je da su kineski mobiteli postali simbol budjenja gdje se dosta ljudi probudilo i vidjelo kako stvari stoje.

A interesantno je da se to moze sprevesti i na druge stvari: Auto, hrana, kozmetika, odjeca i tako dalje.

No, nece se puno toga promjeniti u ovim ostalim proizvodima jer ljudi ce i dalje kupovat maglu i podupirat maglu. A sto se tice mobitela, mozemo samo ocekivat pojeftinjenje ovih brendiranih jer ce im prodaja sigurno pasti s pojavom i sve vecom popularnoscu kineskih mobitela.

iPhone (vjerovatno) radi brze od 80% Android telefona ali da su bezgresni, tj. da rade bez greske, to je daleko od istine. Mislim da je vise stvar u tome kad ljudi izvale 500EUR ili vise za iPhone sramota je onda reci da im se mozda ne svidja kako su neke stvari uradjene vec je uvijek stav “tako je Apple napravio i to je tako”. “Sta me boli *urac sto je to tako napravio, meni se ne svidja i necu da ga imam” - mislim da nigdje necete cuti.