Koliko je teško napraviti ovakvu stranicu sa WP

Backup Buddy ili sličan dodatak instaliraš lokalno i napraviš full backup. Prebaciš full backup online na domenu koju hoćeš. Napraviš novu bazu u cPanelu (ili šta već koristiš) i sačuvaš login (naziv baze, korisničko ime i lozinku). Pokreneš fajl za restore backup-a na domeni. Uneseš login od nove baze kad zatraži. Backup skripta odradi sve i ažurira linkove. Bukvalno 5 minuta posla.

1 Like

te domene se nalaze samo na dva mjesta

kada prebacis bazu tu promijenis domene

@flex uopce mu ne treba sve to. Napravi se .zip root foldera koji se uploada na hosting i tamo raspakira. Takodjer se exporta baza podataka a na hostingu se napravi nova baza u koju se ova importa. Zatim se u fileu wp-config.php unesu podaci od nove baze i jos se samo treba promijeniti dva reda u bazi kao sto je rekao @musliamar: siteurl i home.

1 Like

I osim ovoga što su rekli @musliamar i @drmrgood ako to radiš tako, a obzirom da wordpress url-ove od slika, datoteka sprema u bazu, još moraš odraditi search/replace, a obzirom da su neki url-ovi, ocpije serijalizirane, to možeš sa nekim search/replace pluginom.

Ja uglavnom koristim Better Search Replace: Better Search Replace – WordPress plugin | WordPress.org

Nekad sam koristio i Search & Replace: Search & Replace – WordPress plugin | WordPress.org

U BSR imaš opciju Dry Run, pa probaš prije, a u Search & Replace se može i vidjet gdje se mijenja, u BSR se ta opcija plaća.

I usput, Elementor ima svoj Search Replace alat.

Tako sam i radio i primjetio sam da je mnogo više absolutnih putanja nego što gore spominju da su samo dvije.
Mislim, nije ih neki problem u exportanoj bazi zamjeniti … ako se to radi “ponekad”

…no generalno procedura da bi se sajt prenio iz razvojne okoline u produkcijsku, što se mene tiče treba biti na jedan klik (+ konfirmacija željenih migracija). Sve više od toga je previše…

Najbolje da ću raditi neku izmjenu …pa eksportati bazu, pa editirati exportani sql. (Treba nekoliko različitih search/replace kombinacija) …pa uploadati sve foldere/filove … nahhh…

Čudilo bi me ako WP nema neki plugin koji to odrađuje glatko … tako da se dobije unutar WP-a sučelje nalik fileZilla …gdje su istaknute sve modifikacije i da je dovoljno kliknuti “Publish” nebi li se te modifikacije prenjele na produkcijsku lokaciju. To i nije tako teško složiti, ja u svojoj razvojnoj okolini to tako hendlam. Nema veće miline nego kliknuti “Publish” i prisjećati se kako je to nekada bilo nezgrapno xd.

Jednostavno ako koristiš prave blokove.

ako je preko nekog buildera pravljen sajt onda se linkovi mogu regenerisati u builderu nakon promjene domene

ali nemoj da se zalis zbog absolute pathova haha otvoris bazu u vs code, search and replace i sve je gotovo za 5 min … ja 30 sajtova prebacim sa servera na server za 20 min pa se ne zalim haha

@bozoou da, istina je da ce i npr. sve slike imati drugaciju putanju.
Upravo zato ja nikad ne radim lokalno jer mi se ne da s tim bakćati. Upalim construction mode i kad sam gotov ugasim i to je to.

1 Like

Ja sam tu samo nadodao replace kad se radi pješke. Naravno da postoje pluginovi, mislim da većina pluginova za backup ima i mogućnost migracije. A postoje i razne druge opcije, pluginovi, ovisi što ti treba, sync izmedju dev i production i tako to…

U principu ako nije neki teži development, da, može se i na serveru. Ali opet, uz pluginove, a i pješke nije baš da je neki izniman napor migrirat site.

Kad sam već spomenuo search replace, još da dodam da je isto tako dobro pogledat što se mijenja, odnosno kako neki plugin sprema url, nekad je recimo Rev slider spremao cijeli url zajedno sa protokolom, mislim da danas ne sprema protokol. Mislim da WP Bakery enkoda url i tako… Elementor ima svoj alat, pa bar s njim znaš na čemu si :wink: