Laravel 5 by Taylor Otwell

Ako ti je cilj napravit hello world i zavrsit, ili napravit stranicu apartmana sa 2 staticne stranice, da, prekomplicirano je.
Ako ti je cilj nesto isprogramirat, ne, nije prekomplicirano. Nije sporo. Nije problem. Dapace, jednostavno je, brzo je, i rijesava probleme.

Jasno da necu praviti hello world ili staticku stranicu.
Koja je sljedeca razina kompleksnosti stranice, recimo:
-razina TODO aplikacije - Laravel prekompliciran
-razina bloga - Laravel prekompliciran
-razina online trgovine - Laravel prekompliciran
-razina project managmenta, CRM ili slicno - Laravel perkompliciran
-razina socialnog weba - Laravel prekompliciran

Na kraju se sve to svodi na modele i bazu podataka, tj na forme i validaciju. A Laravel bas ne pomaze da se (barem ne nista vise nego bilo koji drugi framework) jednostavnije opise poslovna logika.

Sad vidim da si i ti sam, istina na drugaciji nacin dosao do slicnih zakljucaka:

Znam da na zadnjem projektu di sam proba koristit Laravel, cim sam krenuo tipkat nesto kompliciraniji kod, zaustavio sam se i prepisao sve dotad napravljeno u Symfony. Jer mi vise nije imalo smisla borit se sa frameworkom.

Ali iako se Laravelu tepa da je lagan za naucit i da je razvoj
aplikacija super brz, mene osobno usporava. Jer ako zelim nesto
napravit, moram vidit kako je Taylor zamislio da ja to moram napravit,
umisto da jednostavno napravim to onako kako sam ja zamislio.
Mozda je pocetnicima lakse radit u Laravelu jer ih forsira da stvari odrade na određen nacin, ne znam.

@ognjen Laravel nije prekompliciran za niti jedan od projekata koji si naveo. Čak štoviše, baš za referencu imaš na Laracasts.com seriju screencastova gdje Jeffrey pravi socijalnu mrežu (Larabook).

Krivo si razumio ovo sta san ja napisa. Tebi je Laravel kompliciran radi svoje strukture, broja fileova itd. Framework kojeg ja preferiram je u tom pogledu jednako kompliciran, ili jos kompliciraniji. Ono sta je mene kod Laravela smetalo je opinionated pristup, a ne “kompliciranost” frameworka. Tipicno, opinionated framework pojednostavljuje programiranje.

U svemu ostalome si u krivu. Za nista od toga navedenog Laravel nije kompliciran. Dapace, izradi takvih stvari i sluzi. Izradu takvih stvari pojednostavljuje.
Mislim da je ova rasprava poprilicno uzaludna jer prema ovome sta pises mi se cini da nemas prave ideje cemu framework sluzi, ni koja mu je svrha.

Nisam krivo razumio, razumijem sto govoris.
Kad sam rekao da je kompliciran nisam mislio na to da mi treba puno vremena da ga naucim, ili da mi treba puno vremana da napravim ono sto mi treba.
Super brzo mogu isklikat i napravit da mi odradi nesto, ali kad krene radit ON ga zakomplicira u svom izvodjenju.
Nije ovo rasprava, samo sam iznosio svoje misljenje.

Hoćeš objasniti što znači to da ga “zakomplicira u svom izvođenju”?

Da. 17000 + linija koda

Je li neko od vas probao October CMS? Zasnovan je na Laravelu.

da, mnogo dobra stvar

@leffe Taylor prvo izbaci Forge, a sad i Envoyer? Što kažeš? Po meni odlični proizvodi iako po meni je Envoyer malo pricey, definitivno bi mogli biti manji paketi od ovih minimalnih.

Jedva čekam neki projekt gdje ću ih koristiti oba. :wink:

@toniperic stvarno nemam pojma. Ako probas, javi. Ne znan nikoga ko ga je isproba. Ja se jos drzim Jenkinsa na vlastitom serveru za CI, i ne vidim bas razlog zasto bi prisa na nesto novo sto se placa. Novo je u ovom slucaju minus. Deployment nije nesto na cemu zelis testirat novosti. Bar ja ne.

Je li to znači da tvrdoglavo ostaješ pri istim alatima dok ne umreš? :]

Baci oko barem, nećeš pogriješiti.

Ne, dapace. Obicno se vozim sa drugim krugom adoptera. Nemam vremena isprobat svako cudo koje ugleda svjetlo dana, ali cim nesto novo iskoci i dokaze se, dolazi i na moju listu za isprobat.
Ali konkretno kad pricamo o build processu, skloniji sam true and tested alatima. Ako envoyer valja, kad tad ce prica zaspamat developerske krugove. :slight_smile:

Baci oko na link koji sam ti dao, pa ti provedi priču među developerskim krugovima i počni prvi koristiti šta valja. :slight_smile:

Ja sam probao CMS i mogu reci da mi je odličan.

Da li neko koristi ovu 5 ja sam je evo danas cio dan nesto cackao i meni se 10x teze snac neko na proslu verziju

Ja napravio već tri web stranice u 5-ici sada radim i četvrtu i meni je odličan FW

Bude uskoro i mojih L5 radova na Codecanyonu nadam se.

Mislio sam i ja baciti neke pluginove ali budemo vidjeli. Baci link ka profilu da te zapratimo :wink:

Kako budem objavljivao radove, budem bacao linkove i ovdje.

Inače pošto je tema o Laravelu - kupljena domena laravelhr.com odnedavno, ako netko ima ideju što s njom (možda pokušaj okupljanja laravelista u Hrvatskoj?), neka javi.