Lik ima 25 000 databasa na serveru

Instaliraj paket htop. Radi slicno kao top samo sto mozes da vidis koliko se svaki core koristi kao i koji procesi zauzimaju RAM-a. Puno je prakticnije od kombinacije top + free + sta vec koristis.

A sto li je ondak?

Hahaha, jeste se zakacili bas kao u birtiji.

kad sam se 'sudario s 21 bazom podataka i 3 Gb prostora koje zauzimaju imao sam osjećaj da je to nešto veliko :). Ovo mi se sada čini impresivno.

Nista, i Apache i MySQL server su na nekom od Linux Servera, a mozda su cak i na dva razlicita servera.

MySQL i Apache su ovisni jedan o drugom kao i janje o kravi.

1 Like

Mozda su na dva, mozda i na vise, a covjek koji je bio tamo veli da je na “apache serveru” pa moze biti i da je na jednom.

Sto je to sto “Linux server” server servira?
Sto servira “Linux Server” bez http, sql servera ili bilo kojeg drugog servera?

Ne mora biti bas Linux, mozda je neki Lenovo server.

■■■■■ bezveze i vjerujem da nemas pojma sad sto si tu napisao. EOD

1 Like

Ahahahahahahahahaaha, ne verujem očima šta čitam :slight_smile:

Ma ja sam zakuhao jer mi je terminologija u banani.

Znaci imamo Apache Server i MYsql Server, a kako da nazovemo fizicki server? Linux Server? Znaci na Linux Serveru imamo Apache Server i MYSQL Server?

Ili kako da se izrazimo?

Ja kad sam pitao sam pitao dali ima na istom serveru na kojem je MYSQL Server i Apache Server. No to sam napisao jako slampavo pa je doslo do ovog.

Linux server je ako mu je OS Linux, ili je Win server ako mu je OS Win.
Da li će računar biti Lenovo ili Dell nema veze sa OS-om.
Na istom serveru mogu biti oba servisa, ili se MySQL postavi na zaseban server zbog performansi.

Koliko vidim, broj tabela je 25914+249462 = 275376
Standardna WP instalacija je 12 tabela, što bi značilo da ima oko 23000 instalacija.
Svakako mi je pristup interesantan, jer bih se ja u tom slučaju pre opredelio za neko multisite rešenje i sveo na drastično manji broj baza i tabela, koje bi, doduše bile veće, ali polazim od logike da veliki broj malih fajlova više siluje fajlsistem nego manji broj većih fajlova. Osim ako nije u pitanju SSD verujem da ovaj pristup može uticati na performanse.

Da, i sad mu cackam po serveru i sad mi kaze da nema backup. OMG.

Ima SSD i ima obicni disk. 1TB SATA i 120GB SSD. 10TB Bandwith

2x Intel Xeon E5-2620v2
12 cores
128GB RAM

Reci da se salis? Salis se,zar ne?

Ako san dobro shvatio, to su stranice male ili nikakve vrijednosti, sa malom ili nikakvom posjetom?
Sve sta bi ja napravio na takvom serveru je maka ukupnu bazu iz RAMa, i samo gura tamo cache onog sto se stvarno posjecuje (recimo cache reverse proxya ispred svih tih blogova), ili jednostavno diga swap na disku. Sve to uz pretpostavku da je RAM jedini problem, jel, a ako sam dobro pretpostavio da taj server ne hendla neki veliki promet, onda je to to. Nikakva posebna optimizacija nije potrebna, isto ko sto vjerojatno nije potrebno da se random stranica sa jednog od tih 25k blogova otvori u 500ms. U tom slucaju moze i downgradeat server.

Hey, malo sam procackao po MYSQL serveru i vidim da ovo nije standardna instalacija wordpressa. Radi se o 6 baza. Od th 6, jedna je za sve wordpressove.

On ima u 1 databasi 20 000 wordpressova instaliranih, i to mi se cini da ide oko 10 tables po wordpressu. Dakle ima u jednoj databasi 200 000 tables. Mislim da to ubija MYSQL server, nemogu iscitat vise ni mysqltuner. Nemogu optimizirat tabele, popraviti, nemogu nista s tom databasom raditi.