Najveći stručnjaci za SEO

[quote=“Dr_Ante”]Da, ali ja nisam mislio da se optimizira site koji ima samo sales page. Ono što ja namjeravam napraviti je to da podignem blog na kojem će moj prijatelj pisati članke. Tih članaka bi trebalo biti pun qrac i 800. Ne odmah naravno, nego bi se objavljivalo 3-5 članaka tjedno i tako u nedogled. Znači da bi nakon pola godine bilo 100 članaka, a nakon godinu dana 200. Svaki članak bi imao u sebi link na prodajnu stranicu. Neki članak bi imao link na prodajnu stranicu na kojoj se prodaje medicinska knjiga, neki članak bi imao link na prodajnu stranicu na kojoj se prodaje neki lijek, neki članak bi imao link na prodajnu stranicu na kojoj se reklamira neka liječnička ordinacija…

S obzirom da ja nisam stručnjak za seo, ne znam da li je site sa 100-200 članaka dovoljno velik po pitanju optimizacije, tj. da li je lakše optimizirati site sa malo članaka ili sa puno?[/quote]

Što više saržaja to bolje, kad stavljaš linkove vani koristi _blank da se ne uskračuješ za neke akcije.

[quote=“digits”]Za svaki sajt se radi nekakva analiza konkurencije pa se kreće u projekt.

Nitko ti nemože dati kvalitetan savjet bez, barem brzog pregleda konkurencije.

Što se baunsrejta tice, imam sajt star tri mjeseca od cca 3k uv/dan sa BR blizu 90%. Prosjecno vrijeme na sajtu je manje od jedne sekunde…

Indexirano oko 150k pageva, svi pagevi nose traffic sa oko 200k kw-a.

BR mozda i je neki faktor ali sigurno ne toliki da bi se razbijalo s njim glavu.

Edit: prosjecno vrijeme na sajtu je 28 sekundi.[/quote]

Da, ali ta ništa je takva da je to vrijeme na sajtu i bouncerate tako mali i za tvoju konkurenciju tako da ne znaći da ti nisi bolji od njih. Uglavnom korisničko iskustvo je ključan faktor, sad postoji li malo drugačiji princip mjerenja kod takvih sajtova tipa poštanski brojeva i sajtova sa igricama ne znam. Uglavnom za one koje se bave igricama, videima… su ovo što sam gore naveo ključne stvari.

[quote=“Dr_Ante”]Da pokušam dešifrirati:

  1. Site je star 3 mjeseca
  2. Site ima 3000 unique visitora dnevno
  3. 90% ljudi pobjegne sa sitea bez da išta čita
  4. Indeksirano je 150 000 stranica tvog sitea
  5. Sve stranice zajedno generiraju promet od 200 000 posjeta mjesečno.

Jesam li dobro shvatio?[/quote]

sajt star oko 3mj. ima blizu 3000 uv dnevno, svi nalaze na sajtu informaciju po koju su došli ali se ne zadržavaju dugo jer je informacija kratka i jasna. Indexirano je 150 000 pageva, a 200 000 ključnih riječi donosi promet na sajt.

Moj point s tim gore je da informacija može biti kratka, jasna i kvalitetna, bouncerate visok, a posjete i dalje rastu.

  • možda da izrada takvog sajta traje 50ak sati, a pisanje 150 000 članaka malo duže :zub:

Btw, imam i nekoliko blogova… to natjerat da nosi ozbiljan promet samo sa postovima je sizifov posao.

Ok, uzeo sam 2 skroz suprotna primjera.
Ajd da ti ovako objasnim.
Imaš 2 sajta sa igricama za cure sa istim dizajnom i svime.
Prvi sajt uzime 100 igrice za cure onako skida sve redom odsvuda.
Drugi ode na neki najbolji strani sajt za cure, klikne na “best rated games” i poskida 100 najboljih igrica za cure po ocjenama korisnika.

Staviš oba banner na igrice- djevojcice.com, svaki od sajtova će dobiti 1000 posjeta.
Odeš na analytics,
Prvi sajt ima bounce rate 40% - a.t. 4min. - p.v. 4
Drugi sajt ima bounce rate 20% - a.t 10min - p.v 10

Nakon mjesec dana kad prođe sve te seo faze prvi sajt će biti na 5. stranici googla, drugi sajt će biti na prvoj stranici googla samo radi biranja igrica. Dakle ništa više truda nije uloženo na drugi sajt, nikakav unikatan sadržaj, samo si ponudio ono što korisnici traže i oni to vrate brojkama u analyticsu a google pozicijama na googlu.

[quote=“digits”]sajt star oko 3mj. ima blizu 3000 uv dnevno, svi nalaze na sajtu informaciju po koju su došli ali se ne zadržavaju dugo jer je informacija kratka i jasna. Indexirano je 150 000 pageva, a 200 000 ključnih riječi donosi promet na sajt.

Moj point s tim gore je da informacija može biti kratka, jasna i kvalitetna, bouncerate visok, a posjete i dalje rastu.

  • možda da izrada takvog sajta traje 50ak sati, a pisanje 150 000 članaka malo duže :zub:[/quote]

E, ali to je pretpostavljam site koji sadrži informacije o nekim firmama, obrtima ili nešto tog tipa. Zato ima tako puno informacija, a tako kratko traje izrada sitea. To je dakle web aplikacija koja čita podatke iz baze i onda izgenerira razne stranice. Zar nije kvaliteta takvog sadržaja u očima googleta manja od stea koji ima unikatne članke, a ne softverski izgeneriran sadržaj?

A jbt, pa nije. Zašto? Pa zato što daje RELEVANTNE INFORMACIJE, upravo one po koje je KORISNIK došao. Plus toga boli google tuki za to jel sadržaj iz baze ili statičan.

[quote=“Bugi”]Ok, uzeo sam 2 skroz suprotna primjera.
Ajd da ti ovako objasnim.
Imaš 2 sajta sa igricama za cure sa istim dizajnom i svime.
Prvi sajt uzime 100 igrice za cure onako skida sve redom odsvuda.
Drugi ode na neki najbolji strani sajt za cure, klikne na “best rated games” i poskida 100 najboljih igrica za cure po ocjenama korisnika.

Staviš oba banner na igrice-djevojcice.com, svaki od sajtova će dobiti 1000 posjeta.
Odeš na analytics,
Prvi sajt ima bounce rate 40% - a.t. 4min. - p.v. 4
Drugi sajt ima bounce rate 20% - a.t 10min - p.v 10

Nakon mjesec dana kad prođe sve te seo faze prvi sajt će biti na 5. stranici googla, drugi sajt će biti na prvoj stranici googla samo radi biranja igrica. Dakle ništa više truda nije uloženo na drugi sajt, nikakav unikatan sadržaj, samo si ponudio ono što korisnici traže i oni to vrate brojkama u analyticsu a google pozicijama na googlu.[/quote]

E, viš, to je konkretan odgovor, a ne “ja mislim da ovo, da ono…”

Bez testiranja, prakse i konkretnih primjera - sve je “rekla-kazala”.

[quote=“Dr_Ante”]Ok, shvaćam poantu. Ali mene zanima još jedno pitanje:

Koji izvor informacija (blog, e-knjiga, knjiga…) je najbolji po pitanju odrađivanja dobre on-page optimizacije, da bude sve onako kako Google to želi. Dakle savjeti tipa: "Morate koristiti url rewriting umjesto šlampavo formiranih linkova, morate imati XML sitemap, morate napraviti takvu i takvu strukturu sitea…). Da li je u te svrhe dobro da koristim knjigu od Dana Thiesa ili ima neka još bolja knjiga?[/quote]

Ne treba ti knjiga, nego clanak kao How to Perform the World’s Greatest SEO Audit | SEOmoz ili trazi SEO audit, slicno je vise manje sve, tu su ti svi detalji koji trebas proci.

[quote=“Bugi”]Ok, uzeo sam 2 skroz suprotna primjera.
Ajd da ti ovako objasnim.
Imaš 2 sajta sa igricama za cure sa istim dizajnom i svime.
Prvi sajt uzime 100 igrice za cure onako skida sve redom odsvuda.
Drugi ode na neki najbolji strani sajt za cure, klikne na “best rated games” i poskida 100 najboljih igrica za cure po ocjenama korisnika.

Staviš oba banner na igrice- djevojcice.com, svaki od sajtova će dobiti 1000 posjeta.
Odeš na analytics,
Prvi sajt ima bounce rate 40% - a.t. 4min. - p.v. 4
Drugi sajt ima bounce rate 20% - a.t 10min - p.v 10

Nakon mjesec dana kad prođe sve te seo faze prvi sajt će biti na 5. stranici googla, drugi sajt će biti na prvoj stranici googla samo radi biranja igrica. Dakle ništa više truda nije uloženo na drugi sajt, nikakav unikatan sadržaj, samo si ponudio ono što korisnici traže i oni to vrate brojkama u analyticsu a google pozicijama na googlu.[/quote]

Da i koji je tvoj point u ovoj priči. Čini mi se upravo oanj o kojem cijelo vrijeme pričam kvalitetan sadržaj. Jer ako drugi ima 100 best rated igrica, a prvi “nekih tamo” igrica onda je očito da drugi site ima kvalitetniji sadržaj u odnosu na prvi. I još jednom pitanje whats your point here?

[quote=“digits”]E, viš, to je konkretan odgovor, a ne “ja mislim da ovo, da ono…”

Bez testiranja, prakse i konkretnih primjera - sve je “rekla-kazala”.[/quote]

Tako je. I taj odgovr upravo potvrđuje ono o čem pričam. Kvalitetan sadržaj.

Ok, samo ti tvrdiš da je kvalitetan sadržaj i unikatan + nepotrebne gluposti, opisi, slike… al nije. Ponudi samo ono što korisnici traže, za to je nekad potrebno manje vremena nego za nekvalitetan sadržaj.

[quote=“Bugi”]Ok, uzeo sam 2 skroz suprotna primjera.
Ajd da ti ovako objasnim.
Imaš 2 sajta sa igricama za cure sa istim dizajnom i svime.
Prvi sajt uzime 100 igrice za cure onako skida sve redom odsvuda.
Drugi ode na neki najbolji strani sajt za cure, klikne na “best rated games” i poskida 100 najboljih igrica za cure po ocjenama korisnika.

Staviš oba banner na igrice- djevojcice.com, svaki od sajtova će dobiti 1000 posjeta.
Odeš na analytics,
Prvi sajt ima bounce rate 40% - a.t. 4min. - p.v. 4
Drugi sajt ima bounce rate 20% - a.t 10min - p.v 10

Nakon mjesec dana kad prođe sve te seo faze prvi sajt će biti na 5. stranici googla, drugi sajt će biti na prvoj stranici googla samo radi biranja igrica. Dakle ništa više truda nije uloženo na drugi sajt, nikakav unikatan sadržaj, samo si ponudio ono što korisnici traže i oni to vrate brojkama u analyticsu a google pozicijama na googlu.[/quote]

Sve si rekao, ali Što reći, neki vide a ne čuju :slight_smile:

A vidi, da je samo nesto i da je lako, onda bi to radio svatko :slight_smile:

Baš zato je i dobro da je komplicirano. To i ja kažem, ako je nešto prejednostavno onda ne valja.

Evo Dr_Ante jedna prigodna za tebe:
The Definitive Content Marketing Formula | Search Engine Journal

  • bonus:

Inače ovo linkanje pobija sve ono kako je kvalitetan sadržaj na stranici nepotreban, nego da je najvažnija optimizacija za google.

Cijeli članak: Korisnim sadržajem do fanova « planb.hr

CreatifCode, come to the dark side :zub:

Sadržaj je kralj, promocija je kraljica.

Znači ljudi misle da kralj vlada, ali ustvari kraljica vlada iz sjene :slight_smile:

I na kraju zaključak da ne treba ići dalje od WM, jer su ovdje najveći stručnjaci :slight_smile: