PayPal - Oglas - Scam? - Sigurnost

Poz,

Danas me jedan kolega kontaktirao vezano za oglas koji je stavio na njuškalu.

Znaci on je napravio ovaj oglas http://www.njuskalo.hr/stilski-namjestaj/garnitura-stilskog-namjestaja-pocetak-20-stoljeca-oglas-13821850

i na mejl mu se javila neka valjda zenska koja njemu odgvara na engleskom, a ovaj nema pojma engleski… On njoj pise na hrvatskom ona njemu na engleskom…

On njoj posalje

Poštovana gospođo Takacs,
 
Obzirom da smo nekoliko dana bili van Đakova, uz ispriku, tek danas Vam odgovaram na Vaš upit od 22. o.m.
 
Da, garnitura namještaja iz Oglasa je još uvijek u prodaji, a ukoliko ste zainteresirani za kupnju, možete me kontaktirati putem mobilnog telefona u bilo koje doba dana (XXXX), kao i osobno razgledati garnituru u Đakovu.
 
S poštovanjem Vas pozdravljam,
 
XXX

Ona njemu

ok, I agree with price.So I will be paying directly into your PayPal account without any delay.Get back to me with the details below: 
 
Name: 
PayPal e-mail: 
Cell Phone No.: 
Total cost of the same: 
 
Or you can send me a paypal money request, so once I get the details I'll go ahead with the payment through PayPal and you do not have an account with paypal, its pretty easy, safe and secured to open one. Just login to www.paypal.com and register with them. I hope we can make the purchase as fast as possible and then I will contact my shipping company after receiving the payment. I will need your home address for you to be picked up by the shipping company. 
 
Thanks and Regard.

Nisam upoznat sa paypal-om pa bi mogli ako netko tko je vise upoznat sa situacijom da li moze objasnit koliko je paypal siguran i ovi podaci sto ona trazi je li to moze nekako zloupotrijebit? I ako plati putem paypala i moj kolega njoj posalje namjestaj da li ta osoba moze otkazati to sto je platila putem paypal-a?

Nije rijec o maloj svoti novca pa bilo kakva pomoc je dobrodosla. Je li moguce da je ovo neki scam? Ta osoba koja je kontaktirala niti je dala neke svoje podatke, adresu, drzavu odakle je i sl… Uobicajno ako je scam traze nekakvi novac unaprijed preko nekakvih agenata ili?

Sto bi on trebao sljedece napravit? Trazit neke njene podatke?

Hvala za pomoci.

Paypal - relativno siguran.

Eh sad, sama prodaja. Podatke koje ona traži su relativno standardne (Ime, Paypal adresa kako bi poslala novac, broj telefona i cena navedenog proizvoda).

Pokušajte da pošaljete navedene podatke koje traži. Ukoliko pošalje novac, onda je zamolite da napiše pismeno ovlaštenje kompaniji koja će preuzeti proizvod (overeno ovlaštenje), da bi ti na kraju mogao kreirati ugovor kojim kompanija koja preuzima proizvod potvrđuje da je roba po transakcionom broju tom i tom preuzeta i da je na putu ka kupcu.

Ovaj dokumenat će ti koristiti kao sigurnost u slučaju da kupac otvori Resolution case protiv tebe. OBAVEZNO da čuva čitavu konverzaciju (mejlove, dokumente i ostalo), da bi mogao u budućnosti dokazati da je zapravo ona kupac.

Takođe bilo bi lepo da nas obavestiš o toku iste transakcije (o budućim mejlovima), da bi lakše odredili sami tok transakcije koju kupac želi obaviti :slight_smile:

Hvala na odgovoru, reko sam kolegi da otvori paypal racun za pocetak pa cemo dalje vidjeti, :slight_smile: Jos uvijek ne znamo gdje treba taj namjestaj slati i koliko slanje istog kosta.

Ak ima netko jos kakvo misljenje slobodno pisite :smile:

Nemate vi šta slati koliko razumem, sam kupac će unajmiti kompaniju za slanje :slight_smile:

ne želim zvučati negativno ali mislim da je u pitanju prevara. jer postoji mogućnost da će vam uplatiti lovu s ukradenog paypal računa.

Pa on kada bude pravio ugovor, neće ga praviti na ime Abu Musa El-Zakavi nego na ime sa koga primi novac, a u slučaju da paypal primeti da je uplata poslata sa kradenog paypal računa (sa druge IP adrese) novac će u roku od sat-dva otići u On Hold status dok se ne potvrdi sama transakcija od strane pošiljalca, a ne vidim kako bi mogli (pod predpostavkom da je kupac iz druge države) stići za dva sata iz neke države do HR kurirska služba.

Zato sam tražio da nas drži obaveštenim o daljim tokom transakcije.

ekipa koja se bavi takvim kriminalom je već uigrana… sigurno će koristiti odgovarajuću adresu u obliku socks5 itd…

Ma dajte molim vas, podatke koje traži su normalni, ili tražite njen PayPal mail i ime i prezime pa uporedite i pošaljite request money.

ako je scam, vjerojatno se radi o disputeu primljene robe i traziti ce refund nakon nekog vremena.

Dosta ljudi to radi u zadnje vrijeme, pogotovo za digitalne usluge. PayPal je unazad par tjedana produžio rok za dispute sa 30 na 180 dana, tako da kupci mogu tražiti refund pun qrc dugo vremena nakon što su primili robu.

Meni se to par puta desilo sa poluretardiranim klijentima. Naruči - dobije - odluči da mu se to ne sviđa - napravi dispute i dobije pare nazad a usluga ostaje.

Ponavljam, ako je scam, vjerojatno će ti platiti na paypal, ti ćeš poslati robu i on/a može reći da ju nikad nije primila i napraviti dispute i tražiti pare nazad. Smiješno ali istinito

Ne može tražiti novac nazad ukoliko ti imaš papire da si poslao na njenu adresu robu, ovjerenu. Druga stvar je ako nudiš nešto online i slično, ali opet uslugu ti možeš ukinuti kad hoćeš, primjer hosting.

Ne ide to baš tako s paypalom lako, da samo tako vrate novac. Normalno da će vratiti ako ti nemaš nikakav dokaz da si poslao. Zato od kompanije koja je poslala traži papir u kome piše kome/gdje/kad je poslato i paypal sigurno neće vratiti novac kupcu. Imao sam takvih slučajeva, i nikada nisu dobili novac nazad, niti bi im ja vratio. Jednom kad dobiješ robu, otpakuješ, pozdravi se s novcem. To je jedna od nesigurnosti online kupovine + ako tu dodaš i kompaniju koja to prevozi, koliko oni pažljivo rukuju nekim stvarima, i sl.

Da nadovežem na ovo gore što ona hoće da iznajmi kompaniju da dobije to što hoće, i od te kompanije prvo traži sve moguće papire kako, gdje, šta i ovjereno da su preuzeli paket te da je njihova briga da isporuče u kakvom stanju su i dobili. Provjeri da li je firma registrovana, gdje je registrovana pa tek onda im možeš paket predati.

Da sam ja na mjestu osobe koja prodaje ovaj namještaj i u ovoj situaciji, tražio bi isključivo plaćanje putem Western Uniona i to unaprijed ful iznos pa po dobitku slao namještaj.

1 Like

Klasična i stara prevara, čak se ne trude niti mijenjati tekst poruke koju šalju :smile:
Neka proba kao ovaj http://marblesandmore.com/all-posts/rebel/how-to-have-a-good-time-with-scammers-on-the-internet/ dodati još jednu nulu na cijenu, pa ako ‘kupac’ i to sa zadovoljstvom prihvati onda će imati potvrdu da je scam, iako je i ovako prilično jasno.

1 Like

Nazalost prijevare i kradje identiteta su danas svakodnevnica. To se dogodilo i meni kada sam prodavao iphone 5s na njuskalu. Naivno sam postupio i poslao liku sliku osobne buduci da je htio kao za sigurnost jer ce mi uplatiti novac avanasno na tekuci, ja nisam razmisljao i dogodilo se sranje. Nakon par dana sam dobio poziv iz MUP-a za ispitivanje, te nakon sto sam proveo tamo 2 sata … sve se objasnilo … i dao sam im određene podatke i savjete kako da pronadju pocinitelja. Navedeni je do sada prevario 1 osobu iz Zagreba i par ljudi iz slavonije … uplacivali su mu novac paypalom … i po kladionicama al ne na moje ime … vec na nekakvo Danijel Bader s kojim mi se imenom i predstavio … a naravno predstavljao se njima kao ja, Ferijan Perković … i slao moju osobnu okolo.

1 Like

Sve je to jedna skola u zivotu … bespotrebna zivciranja, stress i gubitak vremena … al covjek nauci na ovaj ili onaj nacin da NIKADA ne salje svoje osobne podatke okolo.

1 Like

Hvala svima na odgovorima :slight_smile:

Kolega ce biti tuzan sigurno kad mu kazem, ali eto bar ne mora na tezi nacin saznati da je scam. :smile:

nije scam normalno da trazi neke podatke, primi pare sacekaj samo par dana da prodje i posalji robu. ako ti salje sa hakovanog paypala oni ce to primjetit i vratit u roku od odma, pogotovo ako je veca transakcija to ti tvrdim 100%
ti dalje radi sta hoces. poz

to za western union kad bi trazio odma bi mislila da si ti prevara neka jer mozes uzet pare i reci ajd zdravo ne moze ti nista ako tako uplati… a uostalom kao da ce se neki hakeri zajebavat sa garniturom namjestaja… :slight_smile:

Čitaš li ti šta drugi pišu?

Otvori link koji je već postavljen u temi: http://marblesandmore.com/all-posts/rebel/how-to-have-a-good-time-with-scammers-on-the-internet/

Znači identičan tekst se šalje i u ovom slučaju. I dalje misliš da nije scam?

1 Like

To je i meni odmah diglo zastavu kad sam vidio. Pa nema sanse da identicno napise tekst od a do ž.

To bi bilo to za ovu temu :slight_smile:

Hvala i pozz do iduceg problema/pitanja.

Bio bas neki dan na MUP-u dati iskaz (svjedociti) protiv navedenog prevaranta s njuskala za postupak koji vodi DORH. Zaboravio mu ime, no pobjego je u Australiju :slight_smile: Lovu je kanalizirao na kladionice i budala isplacivao na svoj tekuci. Sad MUP pregovara s Australcima za izrucenje.

1 Like