Potencijalno novi Webmajstori, vaše mišljenje?

OK, ajmo ovako…

Ti tražiš, razrađenu ideju prikazanu u ozbiljnoj projektnoj dokumentaciji, poslovni plan, plan marketinga, analize…

Recimo da ja imam dobru ideju za razvoj ovog foruma i da sam ju kadar projicirati na papir, da se vidi isplativost.

  • Što mi garantira da mi projekt neće “otići u vjetar”?
  • Imaš li u planu kakve ugovore, prava i obaveze…?

Zašto?

Zato jer sa jedne strane, tvoja ponuda zvuči ozbiljno, jer je očito riječ o idejai ili idejama, koje bi se trebale transparentno pokazati u opširnijoj projektnoj dokumentaciji. Ali to je samo jednostrano, jer sa druge strane, za nekoga tko bi se toga primio, nema garancije. Istina, poslovni plan nije garancija ničega ali jest - realna projekcija ideje. Pa tako predlažem, ako imaš ozbiljne namjere, da i ti realno proiciraš ponudu, npr. u obliku natječaja za partnerstvo, ugovor o ortakluku ili nešto slično, što bi cijelu stvar diglo sa razine rekala-kazala.

Inače, ja osobno smatram da itekako ima prostora za širenje zajednice, implataciju novih mogučnosti, bolju i konstruktivniju interakciju članova, za stvaranje novih vrijednosti i progres prema tržištu, koje inače nema interes za sadržaj i koncepciju ovog foruma. Po meni je to stvar percepcije, kreativnosti kao i financijskih mogučnosti za ulaganje.

Pokušat ću odgovoriti, ipak ugrubo bez detaljnije analize… (ali mozgao sam ja već puno puta što bi moglo inovirati postojeće forume)

  1. Problem?

-da stisneš šamar onome tko ti je došao zanovjetati na temi
-da si neometan postavljati i glupa i dobra pitanja… nek sustav bude u mogućnosti dobro filtrirat od glupog.
-ponekad je dobar osjećaj nešto pitati, čisto da čuješ razmišljanje nekoga “bližeg” …nego da tragaš za rješenjem bespućem Googla, koliko god to traganje ponekad i trivijalno bilo.
-no, na tebe se deru jer nisi pitao Google. xd. Došlo je vrijeme da će se mama izderati na trogodišnjeg sina jer ju pita nešto…a da prvo nije probao izguglati. Pri tome, ti koji se deru niti ne razmišljaju kakve zaverzlame zapravo ima u glavi onaj koji postavlja pitanje, i na što sve cilja da konstruktivna rasprava može donjeti. (No ta konstruktivna rasprava u startu biva uništena…jer eto, nikome ne smeta lajati sto puta iznova iste stvari, ali smeta poneko suvišno pitanje…ironično baš :slight_smile: )
Tu se stvara jedna neugodna atmosfera koja vrlo vjerovatno odbija ljude da pitaju, da sudjeluju u raspravama…i eto deficita…
Malo više slobode bi pridonjelo da se rasprave ode na više razina…razina tamo gdje “noobovi” pitaju/odgovaraju…i tamo gdje “znalci” pitaju odgovaraju. (I sve između naravno)
Ova trenutna atmosfera, psihološki ne dopušta da se postavi niti noobovsko pitanje…niti da znalac nešto pita.
Bokte ja se ne sjećam da sam vidio da je od ovih što tu nešto znaju, netko postavio konkretno pitanje? (Jeli oni sve znaju, ili se srame pitat xd ? )… Ili svoje odgovore crpe isključivo na stakcoverflowu, a ovaj forum im služi da pumpaju svoj ego na onima koji nisu svoje znanje potražili negdje drugdje? Pa uljeću u teme, već izdaleka vidiš pametovanje…a svaki odgovor je takav da nastoji suptilno poniziti onog kojeg pita. Pa da su bar iskreni pa da napišu: “Čuj ti si glup, to ti se radi ovako…” . Ali to se zapravo izvodi puno suptilnije…pa je teže iskorjenjivo. Ali negativna atmosfera je nedvojbljivo prisutna svakome tko će postaviti neko pitanje…

Zašt se to dešava? Teško je znati točno razlog…no pokušat ću…
Forum konkretno ništa ne nudi zauzvrat osobi koja odgovara na pitanje. No svemir ne funkcionira tako…svaka akcija mora imati svoj razlog.
Pošto forum ništa konkretnog ne nudi, ostaju samo oni koji zauzvrat liječe svoj ego. Računica očuvanja energije onda ostaje ispunjena: "Meni odgovor, njemu liječenje kompleksa na meni. " Na to jednostavno moraju pristati oni koji žele nešto pitati…

Rješenje?
Mora se uvesti bolja računica očuvanja energije…jer ove transakcije trenutno su mizerne “dobiješ mizerni odgovor …za mizerno pumpanje nečijeg ega” …i kad bi se povečala vrijednost koja se izmjenjuje u relaciji pitanje-odgovor, došla bi i prava pitanja i pravi odgovori.
Tu mislim da ste s novčićima na pravom putu, što ne znači da se mora desiti išta naglo!
Konkretno, ja nisam razmišljao niti o virtualnim novčićima…nego pravim! Ideja je recimo da uplatim na svoj račun određeni iznos i kod postavljanja pitanja mogu ponuditi nagradu za dobiveni odgovor.
Mene to čini neometanim da pitam što god mi srce želi…jer više nisam u poziciji da moljakam za odgovorom, a netko drugi je u poziciji da puno više benefita uzme odgovarajući.
To je onda prava inovacija! …jer mogućnosti koje iz toga slijede su nebrojene.

Zamisli gdje završavaju pitanja za koja se ne odgovara u 2min, nego je potrebno malo više istraživanja posvetiit istima.
Trenutno onome tko ima takva pitanje je opcija ili gubiti svoje vrijeme ili zaposliti nekoga da odradi zadatak. (Forumi sigurno nisu)
Nova dimenzija foruma s plaćanjem bi omogućila ljudima koji imaju takva kompleksnija pitanja da ponude i ozbiljniju cifru za traženi odgovor. Forum onda tako reći postaje i servis koji sklapa poslovanja… Teme mogu biti open/closed po želji pokretača. Potencijalno odgovori na pojedina pitanja se mogu prodavati dalje… (da tipa netko uplati da mu se neka tema prikaže statusa “open” …jer je unutra vrijedan odgovor)
Čuda mogu ići iz toga…što na kraju može privući publiku koja trenutno nema što tražiti na forumima jer su im pitanja prekompleiksna za trenutnu situaciju.
S druge strane, ljudi kojima je besmisleno besplatno dijeliti svoje znanje…od jednom dobivaju motivaciju da sudjeluju na forumu. I došli smo do rasta kvalitene publike…kvalitetnih tema…

I ono najdivnije, to je najlakše i monitezirati. Jer po svakoj transakciji će forum lako sjesti na neki mali postotak…i eto prihoda.

Ti prihodi ako bi se kvalitetno ulagali, siguran sam da bi ROI bio pozitivan…a to je onda odlična perspektiva da se takva ideja raširi na jedan globalni comunity, gdje će se pokriti ne samo raznovrsne teme…nego i raznovrsna geografska područja.

Jer svaki poslovan čovjek bi volio imati servis gdje će jednostavno platiti i u kratkom roku dobiti odgovor na svoje pitanje, bilo ono jednostavno ili prilično zahtjevno.

Na ostale točke ne budem odgovorio, jer realizacija ideje svakako nije jednostavan dio. Niti tvrdim da to imam u rukavu… Da je to lako, svi bi mi bili uspješni poslovnjaci…

1 Like

Webmajstori su ugašeni i to je činjenica koju sam teško prihvatio. Ovaj forum je čisto suvremeno brzinsko laprdanje u jednu veliku bananu od posta u kojoj vidiš samo brojke. Možeš se izlaprdat i to je to. Imam filing da ovaj forum nema nikakvu dubinu pa ni plićak.Nova skripta pa ni na ovu se nisam privikao :slight_smile: .
Na ovoj skripti foruma pišem privatnu poruku i mislim da postam u forum?!

3 Likeova

Pogodio si sridu :smile: )

I to je vjerojatno glavni razlog zašto je forum otišao u kontekst kakav je @snagator gore opisao.
Baš o tome su raspisali i neki članovi koji su pobjegli sa ovog foruma i baš to opisali na drugim forumima.

Mnogo negativno, ali točno.

Zato sam baš gore i spomenuo “nove vrijednosti”. Jer ako je jedina vrijednost pumpanje ega na nečiji tuđi račun to ne može završiti dobro.

ajd da ija probam dat svoje vidjenje… planovi su precjenjeni…

  1. ekipa zeli nauciti kako zaraditi nesto ili rijesiti neki jednostavan tehnicki problem, treci su tu iz dosade

  2. kao sto si reko ne mjenjaj ono sto radi, malo bolje organizacije bi napravilo cuda, za drugo je bolje novu platfomu pokrenut, dodao bi fejs stranicu npr…

  3. ne previse, ovo je uska nisa 6800 korisnika nije puno, pitanje je kolko ih je svakodnevno aktivno

  4. ne znam zasto je vlasnik dao ocjenu 2 ovom forumu…mislim da ima dosta potencijala za dobru zaradu i ovak… prvo bi ponudil korisnicima hrpu nekih afiliate programa da mi budu 2tier…nema bolje publike za to od webmastera… dalje dogovorio bi neke reklame sa prodavacima opreme i kompjutera…na kraju krajeva ne znam zasto nema obicnog adsensa i neki popupovi… suludi su ti otpori reklamama… reklame su komplementarni sadrzaj… i najveci mrzitelj reklama ima neki favorite proizvod koji kupuje i koristi… sad jel doso po usmenoj preporuci ili preko linka je nebitno…
    moze se dodati i placene clanarine… cak i osnovati udruga…pa sponzorirati razne strucne evente

  5. tehnologija je to manje bitna odnosno onaj ko ce radit nek odabere kaj mu je najlakse i najbolje za radit

  6. konkurencije i nema bas bar se ne vidi na prvi pogled… davno sam nasal ovaj forum i kad sam trazio slicne nisam bas puno toga nasal… doduse bilo je to davno…

  7. opet mi se tu cini veliki otpor marketingu kao i oglasima… jel se sada negdje reklamira ovaj forum? sumnjam… veliki je prostor za to i na fejsu i na adflyu i popupovima… ciljana muska publika (bez uvrede za cure) koja skida igrice… bas gledam kak se skidrow nakrcal popupovima sto nikom ne smeta jer svi dolaze po igrice …ne treba to biti veliki mjesecni budget…parsto evra cist da svjeza ekipa dojde…

  8. ko je radio do sad… .platio bi moderatore npr nekim amazon kodovima

  9. floating budget ili kolko para tolko muzike je recept… nevidim razlog da ovaj forum nebude u profitu svaki mj

Popupovi i adsense na webu webmajstora? Popup je siguran put u propast. Prestao sam klikati na adsense reklame čim sam postavio svoju prvu reklamu.

Nekada davno je bila inicijativa da se organizira pivkan party po gradovima. Mala smo zajednica, mislim da bi i na forumu bolje komunicirali ako bi se upoznali uživo.
Ne očekujem da netko iz Osijeka ili Rijeke potegne do Zagreba ili obrnuto, ali da se 5-6 webmjastora može naći u petak/subotu/nedjelju navečer na pivici - to svakako.

1 Like

Sto se foruma tice ja bih presao vremenom na http://flarum.org/ kad bude zavrsen, nesto slicno poput ovoga samo meni ljepse i bolje odradjeno.

popup je kanal ko i svaki drugi…nekog nervira neko se registrira na poker preko njega i potrosi hrpu love… bitno je da radi…da ne radi davno bi ga upokojili…
sto se tice druzenja nekako kaj sam stariji vise mi se neda…al mozda bi naletil na neku matineju haha…

Haha…zvuči zanimljivo…ali bojim se da to nebi zavrsilo na zabavnom provodu, nego također na suptilnom pokazivanju čiji je veći. Pogledas,nadjes se s ekipom s kojom si recimo studirao…i sve zavrsi na tome. Jedva z od zabave koja je bila nekad…tako je to nazalost.

Ja sam vise za nekakve kreativne radionice, kojima bi bio prioritet razmjena znanja…zabava bi došla onda spontano. Također, ekipa ovdje bi se trebala više inicirati da zajedno odrađuje projekte…em bi povećali produktivnu moć, em bi opet došlo do razmjene znanja i druženja. No to nas niko ne spriječava da se ujedinimo…štoviše ja imam ideju oformiti tim ljudi kad dodje za to vrijeme. Kako bude to prošlo…teško je sad prognozirati…

@trnac

Kod nas dodže na piknik skoro 200 ljudi. Svake godine u isto vreme - specialna stranica piknika: http://wwwp.si/.

definitivno bi naletio na piknik… cak bi i sponzorirao tako nekaj…

Prije piknika treba napraviti prvi korak, a to su manja pivkan druženja. Nećeš doći na piknk i onda zujat okolo jer nikoga ne poznaš.
Ali ovo je OT. Pustimo novog investitora da nam podastre svoje ideje

1 Like

Izgleda da je i prvi investitor krivo inverstirao, ali mislim da je najveca greska bila prelazak na ovu skriptu, sto god pricali mi sada o njoj.

Sad ce novi investitor isto to napraviti, samo on ce sve preokrenuti up side down i vjerujem da ce to samo dotuc ovo malo sto je.

Onda za par mjeseci ili godina netko ce kupiti webmajstori.com podesiti topice i instalirati simplemachines forum i ja cu se prvi regati na njega i biti aktivan clan, ako jos to napravi na NGINX serveru da mi se page otvara u sekundi to jos bolje. Nek stavi neku dodanu vrijednost za piad membership i prvi cu se pretplatiti…

eto jako jednostavno

1 Like

Evo ja vec imam zakupljenu domenu koja samo ceka da se ovaj forum definitivno raspadne.

webmajstori.com?

Meni osobno je stari Forum bio mnogo bliži, ali i ovaj sadašnji je još uvijek preveliki brand da dopušta takve hazarderske zahvate opisane u uvodnom postu. :frowning:
To sve je najbolje (ako se već želi) napraviti na novoj domeni, a ovu dotjerati malo po već spomenutim (stalno dozivanim) savjetima, ali da ostane - Forum, sa pravilima koja važe za isti. :slight_smile:

WM su ljudi, platforma je tu samo da omogući interakciju među njima. Kao i u stvarnom svijetu, većina problema ne dolazi zbog zakona, infrastrukture i tehnologije već zbog toga što smo ili spremni preuzeti odgovornost i pokušati utjecati na situaciju oko sebe ili čekamo misleći kako je naše pravo da nam netko stvori svijet kakav želimo. Jednostavno je glupo misliti da bi se prelaskom na jednostavniju forumsku skriptu ili tako banalnom stvari poput promjene web adrese na neki čudotvoran način sve samo od sebe odjednom riješilo i posložilo.

@bozoou, slično sam razmišljao, a vingd je pored Bitcoina nešto trenutno najsličnije pravom novcu. Također sam negdje i na tragu sličnog sistema premium sadržaja što si i ti nekako natuknuo u svom postu.

Ljudi ovdje ne razumiju da bi se radilo o pilot projektu, nečemu puno većem od ovog foruma, što bi s vremenom moglo ići i globalno i u druga područja osim IT-a. Odabrali smo IT za početak jer smo pretpostavili da je ta ciljna skupina najotvorenija za nove tehnologije i dosad neiskušane stvari. Da, postoji šansa za neuspjehom, to ništa nije čudno, ali ovakav otpor i količinu ignorancije definitivno nisam očekivao.

Nisam očekivao ljude koji se čude Twitteru i LinkedInu, ljude koji misle da je ovo uska niša jer forum ima 6,8K članova i ne poznaju osnove industrije kojom se bave. Danas 65% ljudi u Hrvatskoj ima internet, radi se o 2 milijuna i 300 tisuća ljudi, svake godine se broj povećava. Na ovim prostorima ex-yu gotovo se milijun ljudi na neki način bavi internet i informacijsko komunikacijskim tehnologijama, razvojem softvera i sl.? Same Hrvatska i Srbija imaju 800 tisuća ljudi na LinkedInu, Hrvatsko društvo nezavisnih profesionalaca je nedavno probilo brojku od 6,000 aktivnih članova što znači da u Hrvatskoj ima 6,000+ prijavljenih freelancera, u Srbiji čak i više.

Za uspjeh nekog projekta koji je koji imaju za ciljnu skupinu IT-ovce i nije potreban jumpstart sa par desetaka najaktivnijih korisnika ovog foruma, ali smo pretpostavili da bi to olakšalo posao, uz već postojeći brend i bazu neaktivnih korisnika koji su potencijalni early adopteri. Ali izgleda da bi to imalo upravo kontra-efekt. Vodila bi se konstantna borba sa nostalgičarima za “dobrim starim vremenima”. Ostala je jedino mogućnost da se prisilno provede projekt pa kome milo, kome drago. Ali ne trebate bojati, trenutno su šanse da se krene u realizaciju mizerne.

@creatifcode, ne znam što čekaš, go for it! Ja bi te prvi podržao ako mi se svidi stvar.

ne .com nego .com.hr

Probao sam pročitat svaki post al ste se u 24h raspisali jebački.

Moj zaključak je da se događa dežavu, Filip je nakon preuzimanja foruma odlučio napraviti promjene uvjeren da je to put ka vrhu i nije ga zanimalo šta tko o tome misli (o tome postoji tema).

U tim promjenama je izgubljeno jako puno toga, od postova, do datuma registracije itd., a najbitnije otišli su neki članovi. Godinama smo tražili neke minimalne promjene da se olakša i poboljša rad na forumu - nismo ih dobili.

Danas dolazi novi Filip koji ima svoj revolucionarni sistem za put ka vrhu.