SQL QUERY - Max i Sum

Poz, trebam brzinsku pomoc.

Trebam:
Cilj je doci do informacije koji se proizvod prodaje najbolje u pojedinoj prostoriji kafica (terasa, podrum, prizemlje, etc)
Ono sto mi prvo treba je doci do toga koliko se kojih proizvoda prodalo po prostoriji, a onda izvuci onaj proizvod koji ima max kolicinu.

Napravio sam ovaj query, ali nesto fali. Za test sam stavio da se radi o prostoriji 3, a status(0 ili 1) govori je li naplacen racun ili nije. Samo uzima u obzir naplacene racune odnosno one sa status 1.

SELECT proizvod.naziv, stavka_narudzbe.kolicina
FROM stavka_narudzbe
JOIN narudzba
ON stavka_narudzbe.narudzba_id = narudzba.narudzba_id
JOIN proizvod
ON stavka_narudzbe.proizvod_id = proizvod.proizvod_id
WHERE narudzba.prostorija_id = 3 AND narudzba.status = 1

Rezultat querija
naziv kolicina
Espresso 2
Kava s mlijekom 1
Kava sa šlagom 1
Gusti sok 2
Sok naranča 1
Kava sa šlagom 5

Prvo zelim da mi sumira kolicine istih proizvoda

naziv kolicina
Espresso 2
Kava s mlijekom 1
Kava sa šlagom 6
Gusti sok 2
Sok naranča 1

a onda da ispise onaj proizvod koji ima najvecu kolicinu

naziv kolicina
Kava sa slagom 6

Je li se to nekako moze sa sum i max?

nvm.

Totalno zaboravio da postoji Group By.

1 Like

Mene zanima jel netko zna za neki kvalitetan tutorijal gdje se lagano kroz primjere pokazuju SQL upiti, od nekakvih jednostavnih pa prema naprednima…

Imas hrpu stvari za jednostavne primjere, ali za neke kompliciranije nisam ni znao da postoje dok nisam vidio na stackoverflow. Neki dan sam negdje vidio da mozes query unutar querija… Nikad u zivotu nisam prije cuo za to.

Ovo mi se cini kao jednostavno i dobro pa si pogledaj.

http://www.tutorialspoint.com/sql/index.htm

O pa taj SQL moze i puno vise od toga sto si ti tu napisao:


http://www.purplefrogsystems.com/blog/2011/03/drawing-a-logo-or-diagram-using-sql-spatial-data/

itd. itd.

Jedan nas clan(@trnac) foruma je takodjer SQL Wizzard samo nije nesto online u zadnje vrijeme.

Ovo je malo za zajebanciju, ali da odgovorim na pitanje clanu @bozoou: najbolje ti je otici na stranicu s dokumentacijom od baze koju koristis i tamo polako citati.