Želim biti front-end developer

Preporuka IT Akademija Smjer “Programer” Ucis HTML, CSS, PPH, JAVA, MYSQL Dreamwiver, Wordpress +, i plus dobijas 2 kura engleskog jezika i dosta jos kurseva za planiranje karijere, kako napisati CV ispravno itd. evo slika kurseva za ovaj smjer. Također dobijas i online biblioteku gddje su ti sve knjige besplatne

Slika: http://i.imgur.com/rapu1Wp.png

Zaboravi reci da dobijas priznate certifikate koje mozes naci ovdje:
http://www.it-akademija.com/ITAkademija-DIPLOME-I-SERTIFIKATI_367_6__

Ako planiras biti samo front end developer ne…

Pri radnu na aplikaciji backend develoer( Svejedno jel koristi node.js, php, ror …) ti salje jsone string sa informacijima sa kojim ti dalje radis…

Točno to, jQ je podskup JS-a!

Prvo i osnovo je što treba naučiti je JS programski jezik, also known as ECMAScript. To je programski jezik. Pa bi onda trebao naučiti DOM API. addListener ili getElementById nije JavaScript. To je dio DOM API-ja. Pa bi nakon toga trebao znati kako preglednik radi, koje komponente sve u njemu postoje kako su povezane. Trebao bi znati da su DOM i JS 2 odvojena entiteta u preglednicima i da to nije isto. Jquery nije ništa više od fino upakovanog JS koda koji daje ergonomičan API i to je to.

1 Like

Sreo sam puno puta takve koji su učili samo jQuery, a preskakali shvatiti bit JS-a i općenito bit objektnog programiranja …i onda se hvataju za glavu kad se sretnu s for petljom i nekim logičkim statementima koje pokušavaju sklepati nekakvim jQuery-evim metodama. E to su muke…

JS je majka svih tih alata koji olakšavaju rad i istim …no olakšavaju, ne znači da ga i potpuno zamjenjuju!

I ne govorimo tu samo o JS-u, jednostavno za bilo kakvo programiranje majka je prvo se upoznati sa:
tipovima varijabli: string, integer, array , asoc_array, boolean
razlikovati globalne, lokalne varijable
upoznati se sa petljama: for, while
naučiti postavljati uvjete: "if - else if- else"
logičke operatore: and, or, negation
znati definirati funkciju, klasu…

Nisi baš precizan, ovo prvo će ti prepisati novu klasu preko stare. Morao bi imati:

element.setAttribute("class", element.getAttribute('class')+" neka-klasa");

…i opet nije dobro, jer ovo sad bi dodavalo istu klasu na istu ukoliko je element već ima…tako da bi trebalo raditi još i provjeru dali element ima već klasu koju planiramo dodati.

Tako da gotove metode ispadnu naravno praktičnije.

No svakako, potpuna je moć tek kad znamo koristiti gotove metode, a isto tako smo sposobni kreirati vlastite metode po potrebi…a za to treba naravno poznavati JS.

Sve sam to prosao, i u knjizi i po videima… Nisam ulazio u OOP dio jer sam procitao da to nije toliko bitno za front-end, te sam otisao na jquery. Jesam li tu napravio pogresku sto sam zaobisao OOP javascript?

Iskreno, i front-end je relativno širok pojam.

Frontendaši su i oni koji rade isključivo HTML, CSS …a slabo poznaju ugradnju nekih logičkih akcija među HTML elemente…

…s druge strane imaš frontendaše koji rasturaju izradu tih logičkih akcija, a nisu nešto osobito upoznati sa svim cakama i finesama CSS-a.

Koji si ti? Ne budeš ni sam znao dok ne kreneš nešto napraviti…i već samim time vidiš kakav te rad privlači.
Razmisli dali te više privlači programiranje, izrada logike na stranici…ili pretežno kodiranje HTML-a.

Btw. super je da si svašta pročitao, ali to čitanje brzo ishlapi ukoliko paralelno s čitanjem, te primjere koje vidiš, ne sprovodiš u praksu…te se igraš detektiva i postavljaš nove situacije da vidiš što bi bilo kad bi bilo…na taj način zapravo učiš kako se stvari ponašaju.
Jer kad knjiga kaže da se nešto ponaša kako se ponaša…mozak ne shvati bit dok se ne opeče i ne sretne se sa situacijom koja nije bila po njegovom očekivanju. Kad samo čitaš…sve izgleda da radi po očekivanju xd.
(Možda i probavaš…al učinilo mi se da pretežno čitaš) …trebalo bi biti obratno.
Govorim o čačkanju koji ide paralelno s inicijalnim učenjem …a onda tek slijedi pravo učenje kad odlučiš nešto napraviti.

Prvo biraš što ćeš napraviti (neka to bude sukladno tvom znanju…dosta lagano da vjeruješ da možeš napraviti, dovoljno teško da ti bude izazovno)
…kad kreneš s tim, sam rad će te voditi prema alatima i znanjima koje ćeš morati savladati.
Kad završiš bilo koju etapu svog rada, bit ćeš nagrađen finim zadovoljstvom koji ti daje energiju za dalje. Suhoparno učenje može biti…upravo suhoparno…
Također, sa završetkom bilo koje etape svog rada dobit ćeš ono što si prvo pitao. Djelić diplome da znaš nešto napraviti…što će cijeniti budući kupci tvojih radova…i takva diploma nije ništa manje vrijedna od nekog papira koji se stekne na nekom faksu. Štoviše, danas papir ne vrijedi ništa spram takvog pokazatelja znanja!

Nekad je učitavanje dodatnog librarya overkill kad se radi na vrlo posjećenim stranicama, što je uglavnom razlog da se piše čisti JS pored jQuerya.

A sto mislite o “prakticnom ucenju”, da ucim tako sto cu uciti samo kroz kodiranje, ili je ipak bolje postepeno?

Vjerojatno ne toliko kao prije. Danas imaš CDN servere i samo učitaš jquery preko njega. Korisnik koji posjećuje tvoj sajt vjerojatno već ima učitan i cachiran jquery s nekog drugog sajta koji isto koristi CDN i to je to

Istina,

ali evo ja radim u malo ovećoj agenciji kao frontend i kao glavni razlog za korištenje JS-a su performanse i resursi.

Zaposli se negde. Ako nisi jos uvek dovoljno dobar nadji praksu.
Tako ces najbolje i najbrze nauciti.

1 Like

Mislis da bi me primili negdje s obzirom da nemam skolu za to zanimanje?

Ja sam krenuo u februaru 2015 sa ucenjem. U junu 2015 sam vec nasao posao kao junior u francuskoj firmi za 300eur mesecno. U Februaru 2015 sam izbacio prvu temu za ThemeForest radeci sa ekipom koja roka teme. Od Maja 2015 vise se ne bavim developmentom samo marketingom :slight_smile:
Samo kreni! Apliciraj na sve moguce poslove. Ako si naucio osnove i ako si naucio kako i gde da trazis neces imati problema. A naprednije stvari ces nauciti radeci na vecim projektima.
Ja sam imao srece da sam u obe firme gde sam radio imao sjajne mentore po 5+ godina full stack developmenta. Nemoj da ostajes u nekoj firmi ako ne dobijas znanje - to bi ti bila greska.
Nemoj da gledas sta pise u oglasima za posao nego se prijavi. Ako znas sta je float - znas dovoljno :slight_smile:

Sto se tice skole. Koga to zanima? :slight_smile: Bitno je da ti znas. 50% ljudi u ovom poslu su samouki.
Ja bih pre zaposlio samoukog coveka koji roka 3 godine, nego uzeo nekog ko je 3 godine na faksu i nema blage veze.

Nikog u ovom poslu ne zanima jesi zavrsio 3fakulteta ili imas samo srednju skolu, jedino sto je bitno je da izvris zadatak u zadavnom vremenu. Prije ces dobiti razgovor za posao ako imas dobre reference i srednju skolu nego neko samo sa zavrsenim faxom sa 0 odradenih projekata…

1 Like

To je onda dobra vijest, jer ja sam mislio da je skola i/ili fakultet presudan za uspjeh na trzistu.

Točno to.
Netko će te pitati što si napravio, i prema tome će te odabarati, ne zato jer si završio graf dizajn ili što, a traži web frontendera.
Imam diplomu i iskreno nije mi pomogla previše, već što si radio se tražilo, naravno uz testove itd, (svaka firma ima svoj drugačiji pristup).

ILI

Klijent će ti direktno zadati što hoće, a ti ćeš to pretvoriti na ovaj ili onaj način u stvarnost.

Ako znaš tematiku onda ćeš napraviti brže, bolje, otpimiziranije što god…

Tako da praksa, i paralelno usvajanje svega što ti je potrebno da izvedeš cilj, je ono što mislim da je nabitnije.

Kolik ćeš to širiti tvoja stvar. Ali što idemo dalje očekuje se sve više. Barem kod nas.
Pa onda imaš oglasa za poslove tipa:
grafički dizajner visoke klase, koji se kuži u LAMP, radi u ZENDu, marketing je stručnjak, sistemac, ima održavanje servera u malom prstu itd itd bla bla…

Evo ti i jedan oglas za front end koji sam naletio:
http://www.freelance.hr/jobs/1055/front-end-developer

1 Like

Što mi ne vjeruješ :slight_smile: …ja sam završio fakultet, pa mi se nije dalo niti otići podići diplomu. Završio sam tamo negdje početkom 2012 …a još nisam digao diplomu xd. A i neću nikada… šta će mi …:smiley:

1 Like

Mala lista onoga što je potrebno znati kao frontend dev. https://github.com/dypsilon/frontend-dev-bookmarks

2 Likeova