060 brojevi

Znam, da je bilo već tema o tome, al nisam naišao na konkretan odgovor.
Zanima me dali postoji koja firma u hrvatskoj koja može fizičkim osobama dopustiti takvu uslugu ?
Mene recimo zanima sms chat.
Vidim da je it1.hr dost razvikan, al samo su za pravne osobe kako sam pročitao na njihovoj stranici. Mislim da bi za nas koji radimo stranice bilo tu dosta zarade za razliku od onih kojima je jedino reklamiranje putem Plavog oglasnika.

SMS chat? Čemu 060 broj za SMS chat?

PS Možda ti pomogne ovo:

[quote=“mrcina”]SMS chat? Čemu 060 broj za SMS chat?

PS Možda ti pomogne ovo:


[/quote]

Da zabunio sam se, ne treba biti 060 broj.
Jel netko radio sa fortumo ? Jel redovno isplačuju ?

Bila je rasprava na ovom forumu o njima.

Link:
http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=25338&highlight=fortumo

:wink:

Ehm, znaci; da se rijesimo drugog topica o Fortumu odmah; SMS servisi su legalni i dobar value added izvor prihoda danas u dooobrom dijelu kojekakvih biznisa (medija uglavnom, tiskanih, radijskih, TV itd).

Koliko sam vidio, jos traze svoj nacin ulaska u web, a pogotovo hrvatski. Pa to jos zasad stekucka. Opet, to je mozda i zato jer dobar dio webmastera ne zna nista ili uopce nista o programiranju pa je te APIje muka implementirat, kolko god to oni pojednostavili.

Fortumo; oni kod nas mogu raditi na istom principu kao i npr Etarget - pare ti isplacuje strana firma koja to radi preko deviznog (wire) pa nemaju problema s time sto se u hrvatskoj uopce i ne moze nista platiti fizickim osobama jer si odma u kriminalu :slight_smile: Velim, ak pricamo o poslu, ak pricamo o financiranju vikendica gospodi u vladi, onda suicidalne hrvatske firme mogu probati placati 2341100% poreza na takve isplate fizikalcima.

No to ionako ne znam nista - malo se petljam u poreze, znam da je nemoguce ili vrlo tesko moguce naci nekog ko ce ti takve provizije placati kao fizikalcu, sem fortuma.

A sad ONTopic; sto se SMS i IVR servisa tice, postoji jedan problem kod fortuma koji ce svima ovdje marginalizirati profit nadolje. Fortumo je jedan od nekoliko slicnih firmi koje operiraju s takvim metodama naplate, tako da nije jedini. No nebu fora ak sami ne proguglate malo :slight_smile:

Naime, postoje single i ABO sms servisi. Sto to je?
Translation s mobilne terminologije na nasu normalnu bi bio, one time payment servisi i recurrent subskripcije.
Primjeri: recurrent subskripcije su bili IQ testovi. Fortumo ne podrzava subskripcije, nego samo one time payment. OK, mozes nesto nakemijat kod sebe na webu da to radi konceptualno kao subskripcija, ali to svejedno nije ABO, jer razlika je na razini mobilnog sistema (smsGWa, servisne platforme a ne medija aka web sajta).

Stvar je da fortumo ni nece podrzavat subskripcije u skorije vrijeme ili ikad, jer neki zakoni i regulative sprecavaju slobodnu uporabu takvih servisa bas zbog mogucih manipulacija korisnika. Tako i nastaju tekstovi (iz druge teme uzeto) tipa: “Kaze fortumo da sam ja kriv ako nastane prituzba??!?! OMGWTF”. Ofkors. Oni su samo service provider.

Obicno se ABO mora testirat i iskontrolirat dobro prije nego se recimo odobri. Buduci da ovi rade na masu preko web sucelja, ABO servisi su recimo off limits (osim ako nece trosit radne sate na appovanje, sto sumnjam zasad da oce).

Sad, sami servisi… Uzevsi u obzir sva splitanja profita putem od end usera do webmastera, sve skupa je dosta tuzno. Nedao bog pa da jos probate uvaljivati i nekakve digitalne multimedijalne sadrzaje, pa ce i ZAMP kucat na vrata po svoje pare, ostat ce od prosjecnih 6kn za end usera webmasteru 35 lipa profita.
Realno, ako ne karikiram tak lose :D, 1kn mozes dobit od nekoliko PPC klikova, ili usera koji mora uzet mobitel, poslat sms i tako to. Pa usporedite.

I zadnje, onda chat servisi. Chat servisi su jedna treca vrsta posla. Ukljucuju obicno i jos neke elemente, prvo svi kostaju, drugo uopce je nemoguce ostvariti chat servis kao takav s one time payment servisima, kakve ima Fortumo. Razmisljao sam o tome, dapace, kako to rijesit, ali na kraju nije izvedivo sto god napravio, jer fale neki esencijalni dijelovi za dobar servis, al o tome stvarno ne smijem pisat ovako javno zbog poslovne etike.

060, na kraju, je isto slozen servis, jer osim broja (koji se recimo i dobije ugovorom o servisu) treba nesto i imat iza broja. A to nas vraca u slican loop ko chat servisi u SMSu i opet bummer.

Ugl, kako stvari stoje trenutno jos neko vrijeme nista od siroke uporabe SMS ili Voice servisa s profitom normalnim za obicne webmastere.

E i ima ofkors firmi ponesto koje daju sve te servise. Obicno suckaju ass u sveobozavanom SEOu pa ih nema nigdje na google, ali treba si dat truda i trazit :slight_smile:

Ovo je bilo cisto informativno oko SMS svijeta. Ako netko ima pitanja kakvih dodatnih, na PP sam dostupan dok naletim ovdje da odgovorim na pitanja. Buduci da sam tzar i u mobilnom :wink: :smiley:

Tnx na opširnom tekstu. Isključivo sam zainteresiran za takve stvari jer kao što si napisao, čini mi se da kod nas nije toliko internet zasičen, al zato u Plavom oglasniku ima ih mali milijun. A što se tiče 060 brojeva i samog tarota, mislim da u tome području nikada neće biti recesije jer ljude zanima dali če se zaposliti :lula:
Od Fortuma sam odustao jer neke stvari nisu mi sjele na prvu i reko sam, ajd bok.
Dok, It1 mi se čini ok firma i pokušati ću kod njih preko frendove firme.
Nemam što izgubiti pa ću probati :kuc:

da li se moze uzeti 060 broj kao fizicka osoba i kod koga?Molim za pomoc ako tko zna jer i it1 i metronet kazu da moram ici preko d.o.o ili obrta

T-Com, čini se, često dobiva baš to pitanje:

https://www.hrvatskitelekom.hr/poslovni/veleprodaja/davatelji-usluga/prs-voice/pitanja-i-odgovori

Nvj. se radi o tome da čl. 32. Zakona o elektroničkim komunikacijama propisuje da HAKOM-u moraš dostaviti obavijest da namjeravaš početi pružati javno dostupnu elektroničku komunikacijsku uslugu, a ta obavijest mora - između ostalog - sadržavati i dokaz o pravnoj osobnosti ili pravu obavljanja obrta.

Iako u čl. 2. st. 1. tč. 36. Zakon definira operatera kao pravnu ili fizičku osobu i nigdje se posebno ne spominje pravo obavljanja obrta za fizičku osobu.

Možeš slobodno pitati HAKOM i/ili Min. prometa da li i zašto ne možeš zakupiti 060 kao fizička osoba.

Mislim da IT1 daje i fizickim al se mora potpisat ugovor o djelu… najbolje nazvat i pitat… osim njih su jos igraci sl solucije i nth mobile…