10000kn premalo za frontend developera u RH

Tek sad saznao za veliku galamu koja nastala kad jedna firma nije mogla naći kvalitetnog frontend developera za 10000kn neto plaće na području RH.

Postojale su dvije strane, jedna koja je tvrdila da je to samo dokaz da u RH ipak nema toliko kvalitetnog kadra i druga koja je tvrdila da to još uvijek nije dovoljno za kvalitetan kadar, ipak se radi o plaći koja u nekim globalnim okvirima nije niti minimalac.

I jedno i drugo je istina u određenim uvijetima…

Oglas je bio malo čudne naravi i možda je bio promašen, frontend guru sa znanjem photoshopa.
Neću sad zašto mislim da je tako ali nije niti važno. No ukratko ovo prolazi u Flash svijetu, javascriptu je druga priča. Javascript guru će prije iskodirati linux aplikaciju u JS ili napraviti kompleksan library za browser nego klikat po photoshopu i divit se svojem dizajnu. Zar ne?

No “galama” je pokazala da hrvatski IT poduzetnici/scena nemaju iskustva a niti neznaju kako biti konkurentan poslodavac u RH a gdje je tek regija.
Ne mislim na konkretnu firmu jer radi se o mladoj firmi.

Velika je nezaposlenost, plaće male i nesigurne pa uopće bi bilo bespredmetno razgovarati dali je takva plaća dovoljna ili ne…
Milslim pa ljudi i za 3000kn odluče proći pola hrvatske ali…

Ovo je deficitarno zanimanje, konkurencija poslodavcima je cijeli svijet a i plaće u ovom zanimanju su ipak veće od prosječnih plaća.
U top IT svijetskim firmama plaće developerima čak su veće 2-3 puta od prosjeka države.
Što u stvari govori da bi jedan IT developer u jačim IT firmama u hrvatskoj trebao imati plaću od (prosječna plaća uz sve benificije iznosi 5900kn mjesečno) 11000-17000kn.
Još uvijek više od 10000kn, pa čemu onda buka?

Ili su prosječne plaće prevelike ili su developeri potplaćeni:zbunj:

Plaća je stvarno ok za hrvatske uvijete ali kad se uzme traženo znanje i kojih 5000-6000kn (stan,hrana,benzin,putovanja kući) troškova samo što radiš “vani”, onda se čovjek zapita jeli sposoban sa tim znanjem zaraditi 4000kn dobiti mjesečno!? Sad već priča izgleda drugačije…
I to je ono pitanje koje bi se trebali postaviti hrvatski poslodavci prije nego što pokušaju biti konkuretni na području HR ili regije.

I kad čitam što sam napisao dođe mi da malo sramim, pa radi se o 10000kn a pravdam da i to nije dosta. Što bi onda bilo dosta!?

Što bi vama bilo dovoljno ili je samo problem što nismo spremni na relokaciju?

Znam radit u Photoshopu kao i front-end kodiranje. Gdje mogu dobit taj posao?
10 soma kuna?! Pa tko normalan to moze odbit! :smiley:

[quote=“Stol3x”]Znam radit u Photoshopu kao i front-end kodiranje. Gdje mogu dobit taj posao?
10 soma kuna?! Pa tko normalan to moze odbit! :D[/quote]

Farmeron - Changing the way farming is done today.

Teško ti je komentirati, jer ne znaš što su ti koji su oko toga polemizirali stvarno mislili pod “kvalitetnim” stručnjakom. Da bi to znao, morao bi dobro znati te koji su to pričali. Možda se samo radilo o njihovoj žutoj minuti. Ovako na “hunch”, ili “gut feeling” ja bih rekao da su frajer zagrizli u neki posao gdje je od njih traženo da realiziraju što su obećali i to po kriterijima s kojima se do tada nisu susretali. I onda su odlučili “odriješiti kesu” i dati plaću od 10.000 kuna. Pa su otkrili jednu malo znanu činjenicu. Da inteligentnih i stvarno sposobnih ljudi zapravo nema jako puno. I ti su svi već zauzeti - neki su pobjegli van, neki rade za više od 10 tisuća kuna, a neki rade i za manje, ali su u angažirani u okolini koja im odgovora po drugim kriterijima nego je plaća i nisu spremni riskirati za minimalno povećanje plaće i poslodavca koji zapravo ne zna koliko ne zna.

Mi Hrvati imamo tu zabludu o našoj pameti. Ovi su možda dotaknuti tu točku u kojoj su shvatili da je svijet puno konukrentniji nego što su mislili.

Ali to je, kažem, samo moj feeling za osjećaj. Stvarno bi trebalo znati točne okolnosti i poznavati okolinu i situacijau u kojoj se desilo to o čemu pričaš.

Inače, 10.000 kn nije niti 2.000 eura, koliko je plaća tajnice u Njemačkoj. A cijene su kod na iste ili vrlo slične onima u Njemačkoj. Pa si ti računaj koliko to ima u Hrvatskoj ljudi sposobnijih od njemačkih tajnica koji samo i baš u niskom startu čekaju taj prozor od onih 2 tjedna koliko se je netko sprdnuo da bi našao “kvalitetnog” programera, da izlete iz sređene situacije gdje imaju plaću koliko god kuna, ali je redovita i plaća kredite i ulete u posve nepoznatu firmu i neizvjestan posao za 10.000 kn. Ima ih točno nula. Ili prije minus jedan.

A da ne govorimo o izbaljezganoj gluposti u kojoj je moguće ozbiljno (ne po znanju, već po odgovornosti) baviti se programiranjem i istovremeno “poznavati Photoshop”. To su gluposti. Ja sam Photoshop zadnji puta otvorio prije najmanje ima 7 godina. I da mi netko kaže da će moj posao biti programiranje, ali da se trebam baviti i Photoshopom — čovječe, nećeš se kruha najesti u toj firmi, osim ako nisi u najgorem slučaju u vrlo ranim tridesetima. Vrlo ranim.

Danas se traži mlad (do 25g.), visoko obrazovan, sa najmanje 10g. radnog staža, da se razumije u 4-5 domena (PHP, JS, .NET, dizajn, UNIX…), pošten i marljiv i to za nadnaravnih 4500kn…ovo traži 90% poslodavaca u RH a od njih polovica će te zajebat i za tih 4500kn.

U RH ima frontend majstora koji će drage volje radit za 10k, e sad, dali njihovo znanje i očekivanja poslodavca imaju dodirnh točaka to je drugi par opanaka. Pravilo, nekako iskustveno, je da ako ti meni napraviš posla (dobiti) za 15-20k, ja ti dam 5-6k plaću…

PS
Još ak znaš izmjenit ulje u autu, popravit bojler ili mandarinski kineski dobiješ 300kn bonus na plaću :stuck_out_tongue:

Ali hebeno predobar opis.

Čovječe, ja još moram doći u firmu, i to ozbiljnu firmu, a u kojoj ne bih mogao one prisutne nečemu i naučiti. Ali još trebam pročitati oglas od kojeg neću dobiti kompleks manje vrijednosti. A kojeg je pisala osoba za koju gotovo sigurno stoji da je probudiš usred noći i daš da zbroji 3/7 + 4/5, ne bi znala niti što, niti kamo, niti kako.

Samo kao info;
2000 eura ima tajnica u njemackoj, al brutto i to u malo jacoj firmi. Od toga joj ovisno o poreznoj klasi ostane 1000-1300 na ruke. Velika zabluda je kad pisete o placama u inozemstvu. 99,9% placa koje se iznose su brutto place. Znaci prije odbitaka i recimo u njemackoj ovisno o por. klasi ti mogu odbiti i vise od 50%.

prosječna plaća u njemačkoj je 1600 eura… to znači da tajnica koji ima 2000 eura kao primjer vrlo vjerojatno radi u boljoj firmi…

[quote=“tsereg”]Ali hebeno predobar opis.

Čovječe, ja još moram doći u firmu, i to ozbiljnu firmu, a u kojoj ne bih mogao one prisutne nečemu i naučiti. Ali još trebam pročitati oglas od kojeg neću dobiti kompleks manje vrijednosti. A kojeg je pisala osoba za koju gotovo sigurno stoji da je probudiš usred noći i daš da zbroji 3/7 + 4/5, ne bi znala niti što, niti kamo, niti kako.[/quote]

ako je ta osoba koja je sastavljala oglas procitala da neko “narodno sveuciliste” ili it-akademija “educira” tj. osposobljava grafickog dizajnera za “samo” 60 sati /uz 2800 kuna plativo u 16 rata i naravno s upisom u radnu knjizicu/ nije uopce cud/n/o da traze programera …i dizajnera …i front enda… a da bude ko MrMuscle i da cisti,polira i dezinficira,brise… “five in one”.
sreo sam jednom jednog takvog “dizajnera” koji nije znao da se sa shift+pen u PS-u povlaci ravna crta /a opca kultura mu je bila svedena naloptanje i broj okretaja/min njegovog golfa GTI…

zivimo u svijetu zabluda u kojima je svima donekle jasno da lijecnik primarne zastite ne čeprka po srcu vec to radi kardilog kojemu je lijecnik primarne samo logisticki support.

ali mnogima jos dugo nece biti jasno da dizajner i programer po mentalnom sklopu ne mogu postojati niti egzistirati kao “MrMuscle”.
a ovo posljednje je samo posljedica “mnogo cega” sto se dogadja prije formiranja konacnog “misljenja”.

ja sam htio samo skrenut paznju da se u inozemstvu place iznose u brutto iznosima (tako kad pitas nekog stranca kolku placu ima u 99% ce reci brutto iznos). Pitas li nekog kod nas, reci ce ti netto odnosno koliko dobije na ruke. Takodjer vidim da se u oglasima za posao navodi u vecini netto iznos, znaci koliko ces kasnije dobit na ruke.
Tako da je placa od 10000kn na ruke nesto oko 1300 eura i za njemacko okvire dobra placa. Baravno sad ce te reci u IT je to malo. Je ali place pocetnika su vani jaaaako male i sa radom se moras dokazati.
Moja zena koja radi ko strucna medicinska sestra ima vecu placu nego ljecnik pocetnik u njenoj klinici…

osoba koja zna posao i zadovoljava sve navedene uvjete vrlo vjerojatno već ima više od 10k+ mjesečno i ne živi u OS :slight_smile:

Dakle gorcc, ne znam zašto nisi naveo firmu o kojoj se tu radi i rekao o čemu se točno radi. Ja ovdje mogu reći da ciljam o tome da se radi o Farmeronu koji je stat up smješten u Osijeku. Oni su nudili 10k kuna plaće, ali je uvjet bio da se preseliš u Osijek i još poneko znanje nečega.(ASP.NET, html, css, jquery, itd. itd.). Hello, ,islim WTF? Programer koji se sredio negdje u Hr. koji ima stalan posao, dobru plaću, sad da se seli negdje u “vukojebinu” za 10k kuna. Who needs this? Postavio si kompletnu priču na krive noge. Kako je bilo raspravljano po raznim portalima i blogovima, radi se o tome da su oni očekivali da taj novo zaposleni bude uvijek dostupan i da gori istim žarom za njihov start up kao i oni sami, što po logici stvari nije moguće. Također bilo je kritika i na taj dio da oni kao start up zahtjevaju od programera da se doseli u Osijek iako to sa kvalitetom posla koji bi taj isti obavio nema nikakve veze.

Druga stvar u svemu tome skupa je ta da je u tom poslu velika ne sigurnost, jer to nije tvrtka nego start up. Danas jesi, sutra nisi. Kuiš, ne?

I da, još nešto: @tsereg mislim da sam ti već negdje napisao da bi bilo super kada se nebi olako razbacivao okolo ciframa za plaće u inozemstvu jer ih redovito krivo interpretiraš, kao što ti je već @tom971 rekao to su brutto cifre, a ne netto i nakon poreza te cifre se drastično mijenjaju. Eto tako moj brat npr. imao je plaću u bivšoj firmi 2100 € – ali brutto, naok poreza koje je trebalo platiti, zbog njegove nezavidne porezne klase njemu je ostalo cijelih 1200 € netto.

Zbog toga vas molim sve skupa da ne uspoređujete naše i njihove plaće, ili barem ne naše netto i njihove brutto plaće.

off topic
@creatif imam rjesenje za buraza, kuma nam je tu i neudana je :slight_smile:

[quote=“tom971”]off topic
@creatif imam rjesenje za buraza, kuma nam je tu i neudana je :-)[/quote]

jbg, u vezi je. :frowning:

sta se uopce obazirete na osjecke it firme, koje zovu kao “nova silicijska dolina”, sto i je istina, ali samo za pranje novca… Oni koji zive u Osijeku znaju o kome se radi iza svih tih firmi i kako dolaze do love…

Sto se tice samog farmerona vec se duze u Osijeku suska da su spizdili svu lovu pa su zato opet vratili dio firme u Osijek, a da software koji ustvari trebaju da razviju na određenu razinu niti nisu poceli raditi… kod njih je samo puno price, a malo rada… mislim da tu i nije bio cilj rad vec da se opere lova za nekoga, kao sto to vec rade ostale kvazi it firme u Osijeku…

[quote=“zerocoolos”]sta se uopce obazirete na osjecke it firme, koje zovu kao “nova silicijska dolina”, sto i je istina, ali samo za pranje novca… Oni koji zive u Osijeku znaju o kome se radi iza svih tih firmi i kako dolaze do love…

Sto se tice samog farmerona vec se duze u Osijeku suska da su spizdili svu lovu pa su zato opet vratili dio firme u Osijek, a da software koji ustvari trebaju da razviju na određenu razinu niti nisu poceli raditi… kod njih je samo puno price, a malo rada… mislim da tu i nije bio cilj rad vec da se opere lova za nekoga, kao sto to vec rade ostale kvazi it firme u Osijeku…[/quote]

Ti si u jebenom nekom filmu teorija zavjere ili koji k. Kod tebe se sve vrti oko pranja love. Pa kad već toliko znaš daj onda iznesi javno što sve znaš, a ne ovakve polutekstove koji nemaju, ni glave ni repa.

Koje su to firme, za koga se pere lova, ko tu koga, zašto, kako, zbog čega i sva slična pitanja ostaju ne odgovorena, a ti ili nemaš muda izreći istinu ili si načuo nešto od “neke bakice” negdje na pijaci nešto, jer za njih sve skupa poduzetnici i nisu ništa drugo nego lopovi, a kad bakica čuje da je malad osječka firma dobila 2 mil $ investicija, e onda mora biti da je neki opaki mafijaš u igri, dakle ili daj konkretne podatke, dokaze i osatlo, ili prekini širiti nekakve teorije urote i sl. sranja.

[quote=“CreatifCode”]Ti si u jebenom nekom filmu teorija zavjere ili koji k. Kod tebe se sve vrti oko pranja love. Pa kad već toliko znaš daj onda iznesi javno što sve znaš, a ne ovakve polutekstove koji nemaju, ni glave ni repa.

Koje su to firme, za koga se pere lova, ko tu koga, zašto, kako, zbog čega i sva slična pitanja ostaju ne odgovorena, a ti ili nemaš muda izreći istinu ili si načuo nešto od “neke bakice” negdje na pijaci nešto, jer za njih sve skupa poduzetnici i nisu ništa drugo nego lopovi, a kad bakica čuje da je malad osječka firma dobila 2 mil $ investicija, e onda mora biti da je neki opaki mafijaš u igri, dakle ili daj konkretne podatke, dokaze i osatlo, ili prekini širiti nekakve teorije urote i sl. sranja.[/quote]

Jedna je obitelj Marulin, upleteni su do kraja u HDSSB i naotvarali su nekoliko IT firmi koje su dobile prostore besplatno. Ne rade nista ali dobijaju sve natjecaje od grada i zupanije. Mlađi Marulin je bio jedno vrijeme i predsjednik savjeta mladih OBŽ-a i tu je provukao kroz dvije godine vecinu love kroz svoje firme. Uvukli su oni tu i druge firme npr za marketing i “poznatu” marketing stručnjakinju Babić koja dobija tonu love za edukacije u marketingu na internetu zajedno sa Vargom…

mogao bih uglavnom do preksutra pisati, pitaj bilo koga upucenog u Osijeku pa ces vidjeti da sva ta ekipa zalazi zajedno u “tricu” kafic u Osijeku, itd itd…

jebeni film si zabij znas i sam gdje, ako ti se ne cita moje postove nemoj ih citati…

[quote=“tom971”]Samo kao info;
2000 eura ima tajnica u njemackoj, al brutto i to u malo jacoj firmi. [/quote]

Vi se, dečki, još samo morate naučiti razlikovati bitno od nebitnoga. Znači, tajnica nema 14 tisuća kuna plaću, nego 10 tisuća. Osim, naravno, ako nije u malo boljoj firmi. Ili ako nije tajnica-početnica. Ili ako nije bašutelac, pomoćni fizički. Je li tako?

A to, naravno, baca drastično drugačije svjetlo na poantu?

Eh…

[quote=“tsereg”]Vi se, dečki, još samo morate naučiti razlikovati bitno od nebitnoga. Znači, tajnica nema 14 tisuća kuna plaću, nego 10 tisuća. Osim, naravno, ako nije u malo boljoj firmi. Ili ako nije tajnica-početnica. Ili ako nije bašutelac, pomoćni fizički. Je li tako?

A to, naravno, baca drastično drugačije svjetlo na poantu?

Eh…[/quote]

Ne baca. Naime nijedna tajnica nema 1600€ plaću, ipak ta profesija nije toliko cijenjena. Osim toga u prijašnjim raspravama sam već dao relevantne izvore podataka koje govore o prosječnoj brutto plaći jednog web developera u Njemačkoj i Austriji koja kaže kako su developeri i tamo sretni ako mogu “iznuditi” plaće tipa 10, 11, 12 k kuna, a o onim većima da i ne pričam. S obzirom na to uopće ne vidim koji je razlog uspoređivanja hrv i njem. prilika, jer se to uopće ne da uspoređivati. To je kao da uspoređujemo dizelski automobil sa 200KS i jedan benzinski sa 90KS, uspoređivanje krušaka i jabuka nije dobro uspoređivanje, dapače u 99.9% slučajeva doći će do krivih zaključaka.

ja neznam jer si me krivo shvato @tsareg
moja poanta je bila u tome da se place u inozmestvu iskazuju u 99% u brutto iznosima, dok se kod nas u 99% slucajeva barata netto placama.

Ko ima koiku placu ovisi od slucaja do slucaja. Zapamti 1300 e na ruke je NAZALOST postala dobra placa i u njemackoj…
1600 e na ruke za jednu tajnicu koja nije udana i bez djece te zivi u jednom velikom njemackom gradu bilo bi otprilike 3200-3300 e brutto. Mozda samo ako dudla sefu…