10000kn premalo za frontend developera u RH

[quote=“Uber_Gosu”]Danas se traži mlad (do 25g.), visoko obrazovan, sa najmanje 10g. radnog staža, da se razumije u 4-5 domena (PHP, JS, .NET, dizajn, UNIX…), pošten i marljiv i to za nadnaravnih 4500kn…ovo traži 90% poslodavaca u RH a od njih polovica će te zajebat i za tih 4500kn.

U RH ima frontend majstora koji će drage volje radit za 10k, e sad, dali njihovo znanje i očekivanja poslodavca imaju dodirnh točaka to je drugi par opanaka. Pravilo, nekako iskustveno, je da ako ti meni napraviš posla (dobiti) za 15-20k, ja ti dam 5-6k plaću…

PS
Još ak znaš izmjenit ulje u autu, popravit bojler ili mandarinski kineski dobiješ 300kn bonus na plaću :p[/quote]

U mojoj firmi su pod marketing u IT-u svrstali i to da se penjem po skelama, bušim fasadu i postavljam jumbo reklame :slight_smile:
al nije mi škodilo malo izaći iz ureda…

Ovi iz naslova mi se mogu javiti za godinu dana, za sada dam priliku trenutnima, selidba vjerojatno ne bude problem, front end nije problem, poznam i fotošop (ne piše da treba biti super dizajner)…

Ove brutto i neto usporedbe tim manje imaju smisla sto kod nas kruh kosta 10 kn, a u Njemackoj 20 kn tako da nema smisla usporedivati place. Kud srece da imam placu 1000 kn, a da su cijene 10x manje nego sad. :slight_smile:

pa ako je kruh duplo jeftiniji nego u njemackoj onda je i placa od 800 e (6000 kn) na ruke jednaka placi od 1600 e na ruke u njemackoj.
1600 eura na ruke je super placa u njemackoj, a jel 800e super placa za hrv. prilike (pricamo u svezi sa IT bransom)?
10000k na ruke jednako je skoro 2800 e na ruke u njemackoj. Neznam, taj omjer kruha i cijena bas ne drzi vodu…

kvadrat stana u Berlinu van centra jeftiniji nego u Zagrebu.

Cost of Living Comparison Between Zagreb, Croatia And Berlin, Germany

[quote=“jorgovan”]kvadrat stana u Berlinu van centra jeftiniji nego u Zagrebu.

Cost of Living Comparison Between Zagreb, Croatia And Berlin, Germany[/quote]

pa i kvadrat stana izvan zagreba je jeftiniji od kvadrata stana izvan centra Berlina, ne kuzim tvoju usporebu.

Vratimo se na temu, jer 10000 kn na ruke pre malo za jednog IT-ovca u HR?

[quote=“tom971”]pa i kvadrat stana izvan zagreba je jeftiniji od kvadrata stana izvan centra Berlina, ne kuzim tvoju usporebu.

Vratimo se na temu, jer 10000 kn na ruke pre malo za jednog IT-ovca u HR?[/quote]

Naravno da nije, ali ovisno o tome što je taj IT-evac. Za jednog front-end developera definitivno nije loše.

Jako kulturno, od jednog studenta bih očekivao puno više.

Eh prosječne plaće u zemlji bez minimalne plaće je teško uspoređivati sa našim. Tamo ima zanimanja sa plaćom od 400eura a ovaj na traki audija ima 6000 bruto + božićnicu + bonus. Pa si ti misli…
Nađi na traki u HR nekog sa 42000kn bruto plaće!?

@Cretive nije bila ponta u konkretnom slučaju ili tvrki već o “galami” kako u RH “navodno” se i sa 10000kn ne može do kvalitetnog čovjeka.

Mislim ako firma iz ZG, ST, OS biti konkuretna u regiji a ne u svom gradu i susjednim mjestima onda vjerovatno mora uzeti u obzir da njezin budući zaposlenik će imati skoro 5000kn osnovnih životnih troškova, a tek onda dolazi plaća.

Mislim ako želiš biti konkuretan negdje onda to i valjda treba platiti. A dali je 10000kn netto dovoljno da ćovjek iz Umaga dođe raditi u Vukovar ili iz Kotoribe u Dubrovnik, to pravo je pitanje.
Dali sa 10000kn firma iz Rijeke može biti i više nego konkuretna za riječko području. Da, ali za hrvatsku to je već druga priča.

[quote=“gorrc”]Eh prosječne plaće u zemlji bez minimalne plaće je teško uspoređivati sa našim. Tamo ima zanimanja sa plaćom od 400eura a ovaj na traki audija ima 6000 bruto + božićnicu + bonus. Pa si ti misli…
Nađi na traki u HR nekog sa 42000kn bruto plaće!?[/quote]
Ne znam uopće čemu te usporedbe stalno, nas i susjedih zemalja bilo zapadnih bilo istočnih. Totalna glupost i nemogućnost uspredbe, ali stalno se radi.

Idući put kad budeš išao na razgovor za posao onda ugovaraj bruto, a ne neto plaću.

Kad vidiš ovu razliku od 300% sve ti je jasno odma:
[list=1]
[:yqza71bc]Median Monthly Disposable Salary (After Tax) 5,466.00 kn 15,064.07 kn +175.60 %[/:m:yqza71bc]
[:yqza71bc]Mortgage Interest Rate in Percentanges (%), Yearly 7.00 4.00 -42.86 %[/:m:yqza71bc][/list:o:yqza71bc]
3x veća plaća, i duplo povoljniji krediti…nema tu napredka :zzzz:

@gorrc nisam mislio da ti mozes lupiti ovak nekaj. Al mislim da je to slika misljenja nasih ljudi o njemackoj. 6000 brutto za radnika na traci u audiju… Daj mi molim te reci od kud ti taj podatak?
U njemackoj jesu zakonom regulirane min. place, ne za sve ali za vecinu bransi.
Frizerka na istoku njemacke ima satnicu brutto oko 6 e…

Audi in Ingolstadt

nach ATES-Tabelle:

für Elektroniker FH

Einsteiger: 46.456€ Jahresbrutto

für Elektroniker UNI

Einsteiger: 48.727€

…mit TU-Abschluss ist der Einstiegsgehalt bei BMW ca. Butto 4100.-
(inkl. Leistungszulage, ERA10b-11a; FH-Abschluss ERA10a). Nach 4 Jahren
liegt man bei ca. 4900.-. Den vollen Bezug (max. 15,5 Monatsgehälter)
gibt es nach 6 Jahren. Bei 5400.- ist dann das obere Ende als "normaler"
Ingenieur erstmals erreicht, alles Weitere ist außertariflich, was aber
nur sehr schwer erreichbar ist.

TU ili UNI Tehnicki fakultet
FH znaci strucna skola (recimo ko nasa visa bez diplome npr. IHK 2-3 godine)

Pazi ovo su inzinjerske place…

A ovo ti je post jednog covjek akoji je poslje srednje skole zavrsio praksu kod njih;
Prakssa znaci 2-3 godine rada, ko staz kod doktora recimo.

Ich hab nach meinem Realschulabschluss eine Ausbildun zum
KFZ-Mechatroniker in der AUDI AG absolviert.
Mein Einstiegsgehalt am Band nach der Ausbildung betrug 2500 Euro Brutto
im Monat.
Nach einem Jahr wird es auf 3000 Euro angehoben.

PS cijene rada na traci su samo u par najvecih auto proizvodjaca takve, raspitaj se npr. koliko u opelu imaju, bitno manje. U HR nema auto firmi pa nema ni takvih placa.
Ostale branse, rad na traci, ne zelis znati koliko dobe.
U

Samo da se nadovežem na toma, bio sam u Stuttgartu u Mercedesovoj tvornici u pogonima gdje rade motore za A i B klasu i u Regensburgu u BMWu gdje rade modele 3 za čitav svijet (od 316 do M3 CSL), s tim da sam bio u dosta domaćih većih tvornica. Uvjeti rada, način rada, prava radnika, odnos prema radu…jao, tu usporedbe nema, ali n.e.m.a.

Tamo radnik ima prava, bonuse, i navike kakve u RH neće imat NIKAD, da ne spominjem beneficije poput kredita, popusta, osiguranja…

U biti ko završi radit u domaćoj industriji tome ostaje pelinkovac za doručak i večeru s ekipom na klupicama :stuck_out_tongue:

[quote=“tom971”]@gorrc nisam mislio da ti mozes lupiti ovak nekaj. Al mislim da je to slika misljenja nasih ljudi o njemackoj. 6000 brutto za radnika na traci u audiju… Daj mi molim te reci od kud ti taj podatak?
U njemackoj jesu zakonom regulirane min. place, ne za sve ali za vecinu bransi.
Frizerka na istoku njemacke ima satnicu brutto oko 6 e…
U[/quote]

Pa bio članak u večernjem.
“Na usporedbe s inženjerskim primanjima u drugim autokućama, koja su od 8 do 12 tisuća eura bruto, nema potvrdnoga odgovora, ali ni opovrgavanja. Obični radnici u sličnim branšama, pak, zarađuju bruto plaću između 3500 i 4500 eura mjesečno, dok mladi visokoobrazovani ljudi, kad počinju raditi, godišnje ne bi smjeli imati manje od 65 tisuća eura bruto. To traže sindikati iako poslodavci nastoje tu razinu spustiti za 10 tisuća.”

E sad ako je ovaj koji radi na traci je inžinjer i dobio tek posao može očekivati oko 65000€ brutto…

[quote=“Uber_Gosu”]Kad vidiš ovu razliku od 300% sve ti je jasno odma:
[list=1]
[:xfkhz3xi]Median Monthly Disposable Salary (After Tax) 5,466.00 kn 15,064.07 kn +175.60 %[/:m:xfkhz3xi]
[:xfkhz3xi]Mortgage Interest Rate in Percentanges (%), Yearly 7.00 4.00 -42.86 %[/:m:xfkhz3xi][/list:o:xfkhz3xi]
3x veća plaća, i duplo povoljniji krediti…nema tu napredka :zzzz:[/quote]

Pa da ovo je važna stvar koliko ostane i pošto imam iskustva rada van svog mjesta niti ne gledam koliko je brutto i koliko je netto plaća već koliko će mi od plaće ostati kad podmirim svoje životne troškove.
2000kn+stan i režije, 2000kn hrana = plaća mi je 6000kn.
Plaća je subjektivana.
Ako dodamo bolji stan, neki kredit i više špeceraja plaća pada na 3000kn.

A ova tajnica u njemačkoj vozi novog golfa sa plaćom od 1500€. U hrvatskoj voziti novog golfa sa tom plaćom je ipak malo veća “žrtva”. Možda je to ta “subjektivnost plaće” koja fali u cijeloj priči sa stajališta poslodavca.
Posloprimci su i više nego dobro upoznati koliko je plaća subjektivna…

@gorrc pa vidis kakav je to blesavi tekst za popunjavanje prostora u novinama, bez i jedne cinjenice.
Sta su obicni radnici te kakvi su to onda neobicni radnici.
Nebi smjeli primati manje od 65k !!! WTF. Mozda je to jedinstveni primjer negdje gdje je neko zaposlio mladog inzinjera koji je za vrijeme studija dobio 10 prestiznih nagrada.
I sindikati bi u HR htjeli svasta, naravno moraju lupiti puno vise da imaju o cemu godinama pregovarati. I ti kad prodajes nekaj lupis puno vise da mozes spustit.
Mi pricamo o cjelini, ne pojedincima. Nema ni jednog argumenta da je to tako, puste price novinarcica sa vecernjeg. Ja sam gore kopirao par postova iz tarifnog modela kod audija i od realnih ljudi koji pricaju o sebi a ne o susjdu od babinog unuka…
Velim to je idiotski nacin razmisljanja dole u pogledu super placa na zapadu.

PS: i ja svasta ocekujem, al realnst je nazalost puno surovija…

Svi vi koji govorite da je 10k premalo, koliko bi vi dali plaću front-end developeru?

[quote=“tom971”]Velim to je idiotski nacin razmisljanja dole u pogledu super placa na zapadu.

PS: i ja svasta ocekujem, al realnst je nazalost puno surovija…[/quote]

Uh, nećeš vjerovati koliko se ja tu svađam s ljudima oko toga.

Postoji jedan veliki problem, a to je da ljudi ovdje mješaju pojmove plaće i kupovne moći. Nije problem u visini plaće nego u kupovnoj moći jedinice nečega.

Uopće je glupo uspoređivati se s drugima koji žive drugi život u drugoj zemlji po drugim pravilima.

Nula kuna, kod nas ljudi ionako vole raditi bez plaće i po 6-7 mjeseci, pa zašto onda da mu ja plaćam. Hoćeš - nećeš, ne moraš.

Nažalost gorcc je priču izvukao totalno iz konteksta. Ovdje se radilo o konkretnoj tvrtci u konkretnim uvjetima u konkretnom gradu, da su bile neke druge prilike, negdje drugdje, priča bi vjerojatno drugačije završila.

[quote=“tom971”]@gorrc pa vidis kakav je to blesavi tekst za popunjavanje prostora u novinama, bez i jedne cinjenice.
Sta su obicni radnici te kakvi su to onda neobicni radnici.
Nebi smjeli primati manje od 65k !!! WTF. Mozda je to jedinstveni primjer negdje gdje je neko zaposlio mladog inzinjera koji je za vrijeme studija dobio 10 prestiznih nagrada.
I sindikati bi u HR htjeli svasta, naravno moraju lupiti puno vise da imaju o cemu godinama pregovarati. I ti kad prodajes nekaj lupis puno vise da mozes spustit.
Mi pricamo o cjelini, ne pojedincima. Nema ni jednog argumenta da je to tako, puste price novinarcica sa vecernjeg. Ja sam gore kopirao par postova iz tarifnog modela kod audija i od realnih ljudi koji pricaju o sebi a ne o susjdu od babinog unuka…
Velim to je idiotski nacin razmisljanja dole u pogledu super placa na zapadu.

PS: i ja svasta ocekujem, al realnst je nazalost puno surovija…[/quote]

Tom,
nema u kapitalizmu “cjeline”.Kapitalizam nije socijalizam da postoji “cjelina”.
I isti se ne temelji na “mi” vec na “ja” tj ne na kolektivu vec na pojedincu
Samo sto kod tebe,tu gdje jesi posotji donja granica gdje se nekome garantira da njegov rad vrijedi "mimimlano toliko."
A u naravi i realno svaciji rad vrijedi oniko koliko netko / kapitalista/ procjeni da s necijim odlaskom “gubi” ili s ostakom “dobiva”.
I poredak tj sustav ima samo jednu namjenu: da se brine u odrzavanju ravnoteze straha i izmedju ostanka i odlaska nudeci priliku i mogucnost za rad i zaradu.
Kad taj regulator postji stvari se dalje same po sebi posloze–kada dobiju katalizator sa stane od drzave i poretka.

Dok ovdje vlada sindrom gazde.
I taj sindrom gazde diktira pravila igre.
A gazda vozi touarega kojeg je pola opljackao od drzave a drugu polovicu od radnika.
i nitko mu nista ne moze.

Dali ti u cijenu svoga rada ugradjujes rizik divljeg zapada u kojem ja ako ti platim (robu,uslugu,mirovinsko sasvim svjedeno…? “dobro” - ako ne ne.
Vjerojatno ne.
E vidis, zato placa nije uvijek “placa”.Sama cifra ne odrazava pravo kao niti realno stanje stvari .
A zbog toga Milka dodje kod mene isto 1,5 euro kao i kod tebe.
Dok ti sa recimo 1500 eura triput vise “realno” zaradjujes nego netko ovdje.
zar ne bi bilo posteno da i Milku platis tri puta vise,zar ne.
Al moras shvatiti da ja placam razliku zbog cega tu Milku ti ne placas onoliko koliko bi trebao ( i morao)
Da se razumijemo; tu kod tebe,gdje vec jesi da jesi su stvari dobro poslozene.
ali ovdje / nazalost / nisu.

Mislim da je plaća dosta velika ali možda su prevelika očekivanja od poslodavaca.
Za primjer jedan kolega je nakucao JS socket server za linux radeći u Nano editoru ili bolje reći u terminalu. On ne zadovljava uvijete za ovaj posao.

[quote=“CreatifCode”]
Nažalost gorcc je priču izvukao totalno iz konteksta. Ovdje se radilo o konkretnoj tvrtci u konkretnim uvjetima u konkretnom gradu, da su bile neke druge prilike, negdje drugdje, priča bi vjerojatno drugačije završila.[/quote]

Eh znam za sličan slučaj i situacija je ipak malo bolja, no poslodavac je svijesan da mu taj novac je tek “ulaznica” da bude konkurentan u RH i regiji, čega očito dobar dio IT scene nije svijestan jer nebi bio toliko u čudu što firma za 10000kn ne može naći u RH developera za svoje potrebe…

@Vir2al

Ljepo si to napisao, pogotovo za milku. Al milku ne radi k…s ni ka…it. Znaci dolazi iz uvoza. Ak ja ocu u njemackoj pojest gavrilovicevu pastetu platim je 1 euro u ducanu tu, a u zg me kosta 5 kuna (isto pakiranje). Kaj bi sad trebala onda i tu jednako kostat ko u zg? Znaci milka kosta tu i u zg isto ? Ja ovdje placam vise da je ti mozes dole dobit po toj cijeni, a ne obratno kao sto ti pises.
Kad bi kos mene kostala 1 euro koiko mozda vrijedi onda bi kod tebe morala kostati zbog sveg moguceg 2 eura. Ali zbog neke transparentnosti, marketinga ili ko zna cega moze milka sad rec, nasa cokolada kosta svugdje isto. Negdje je to puno za prilike u zemlji negdje nije. Bas me interesira koliko ta ista milka kosta u skandinaviji… Ak kosta isto onda ti ne moram rec da je to za njihove pojmove malo.