2020 finansijski izvjestaj i planovi za 2021

Da, da … Banja Luka

Meni je prosla godina bila najbolja do sada, prebacio sam 60k$ sto je po mom misljenju za “one man” posao super. 85% je bilo od AMZ Aff sajtova, nesto sitno adult CPA, FB ad break i tjt.
Otvorio sam i firmu, najzad… I tjt.
Za sledecu godinu su planovi veliki, sredstava za ulaganje ima dovoljno, tako da bi trebalo jedno 3-4 ozbiljnija sajta da budu podgojena do sledece godinu u ovo vreme.
Jedan YT kanal vec stidljivo radim, posle NG cu da krenem i drugi. Tako da su to planovi za sledecu godinu, Amazon + YT.
Dugorocni plan je jedno 10tak garsonjera da se kupi i da se obezbedi penzija do neke 40. godine, a posle lagano bez puno stresa da se zivi, bar bez stresa koji nosi posao.
Merry Christmas and Happy New Year to all of you! :beers:

9 Likeova

Moj plan kada sam bio student - kupiti 5 stanova i zivjeti od iznajmljivanja

3 Likeova

Najljepse bi bilo kad bi mogao kupit 1-2 stana, i onda jos 2-3 stana na kredit i sve rentirat. Povrat na sopstveni ulozeni novac bi bio sasvim solidan.

I onda dodje korona, nemas kome rentati, i kako vracati kredite, pa ode sve na aukciju :slight_smile:

Uzevsi u obzir da bi kredit rentom otplacivao nekih 20-30 godina, ne vidim kako je to zivot bez stresa.

Radije bi ja kupio jos dva-tri stabilna weba i radio ono u cemu ionako uzivam.

5 Likeova

Nikako na kredit. Manje garsonjere do 25kvadrata, one mogu da se nadju za 20-25k€

Prodje apdejt i dovidjenja. Nekretnina ostaje.

1 Like

Naravno da sam i ja ispratio xyz servisa koji su pisali “no success fees”, ali u suštini oni ti su nudili basic uslove. Postaj da prodaješ svoj servis, ako neko hoće kupi idi dalje pa pregovaraj sa njim. Ako se zajebeš, mi ti nismo krivi.

Obzirom da ovaj market je isuviše veliki i rizičan i za kupce i za prodavce, neki se uslovi moraju postaviti.

Što se tiče success fee-a, idemo redom zašto ga neće biti:

  1. Skoro pa sve i jedan marketplace pored success-a ne nudi uslugu escrow-a radi sigurnosti, tako da pored success fee-a odmah ide i fee za escrow usluge
  2. Ne planiram nuditi escrow services. Ima i previše escrow servisa, od Escrow.com, Payoneer-a, do mnogih drugih i vrlo rado ću ući u partnerstvo sa svakim, pored što će svi biti kao opcije plaćanja na sajtu. Ono što neće biti opcije jesu Paypal ili bilo koji payment processing servis direktno. Ukoliko neke eskrou usluge budu korištene u velikom broju na sajtu, vrlo rado ću ući u pregovore za snižavanje fee-a (spoiler: ovo će takođe biti pasivni izvor zarade).
  3. Ne planiram ulaziti direktno u sam proces kupoprodaje sa licima. Ono što nudim biće sasvim “običan” website marketplace (običan pod navodnike jer će se neka pravila ipak morati poštovati). Feedback sistem će biti omogućen samo onda kada je eksrou transakcija zatvorena.
  4. No additional services. Brokerage i slično - ja jok. Ako neki brokeri hoće da koriste marketplejs kao izvor za prodaju, they’re welcome. Suštinski ću se drzati samo marketplejsa i kao takav unapređivati.

Što se tiče Andreja i ekipe, pratim njihov Investors club od samog otvaranja i momci savršeno rade svoj posao - čak su bolji po samoj ponudi i od empire i od flippe. Ne planiram nikako takav jedan servis smatrati za konkurenta, jer je njihova ponuda daleko realnija od dva gore navedena servisa.

I da, što se tiče same ponude: ako možeš prodati i IPTV service - izvoli i listaj ga na sajt, kao što sam rekao sam marketplejs će biti za širok spektar korisnika i ne planiram da zaključavam ponude na legal ili illegal. Postojaće opcija za buyere i sellere nešto u smislu grey hat listing (formirati na bolji način) gdje će prodavci moći (i morati obavjestiti) kupca o težini koju nosi njihov listing u slučaju da se odluče kupiti.

2 Likeova

Rekao sam stabilne webove, a to svakako nisu Amazon affiliate mikrosajtovi.

Može joj pasti vrijednost preko noći. Tako je bilo 2008. a tako bi moglo biti i već sad nakon korone.

Nema razlike povrata novca kupio jedan ili deset stanova.

Sto se mene tice, to je jako spor povrat, ali relativno siguran. No omjer profit/rizik i nije nešto best buy.

Tako da kupovanje nekretnina više vidim kao stabilan storage za novac, nego kao investiciju. Znači dobra štednja, loš ulog u smislu investicije.

2 Likeova

Nije nesto osjetno pala… nismo mi Ameirka. Mi imamo otprilike jako los odnost cijena/kirija (za vlasnike) ali barem ostaje tako za stalno.

Ako ti je jedini nacin da vracas nazad- rentanje, onda kredit ne trebas ni uzimati. Fora je da uzimas kredit sve dok se mozes oslonit na nesto drugo (na kraju krajeva i da sve ide super, neces poklopit ratu kredita kirijom… poklopices jedino ako razvuces kredit na bas bas dugo, a to ti ne valja svakako).

Znaci kirija+povecanje vrijednosti stana- dok je to iznad kamate, onda ti je sve ok i u plusu si godisnjem i nakon sto uzmes u obzir placanje kredita.

Stabilni web ne ostaje na 100 godina ko stan :slight_smile: Fora je napraviti diverfisikaciju… imati 30-40% sve sto imas u nekretninama/dionicama (fondovima koji prate indexe, nps S&P 500 il tako nesto, nikako individualne dionice), a ostalo rasporedit na sajtove i sl stvari gdje je ROI daleko veci, al pitanje dokle

Opet ko sto gore rekoh- dok je roi na nrekretninu veci od kamate u banci- ekstra. Koliko mozes naplacivati kriiju za takvu garsonjeru?

Ko sto je navedeno u primjeru, povrat na tvoj kesh (prije kredita) je veci, jer kupujes “tudjim” parama, i onda razlika izmedju ROI-a na nekretninu i kamatu tvoja+ sto je nekretnina u potpunosti tvoja nakon X vremena. Naravno, pozajmica postaje tvoj kesh, ali se vidi iz konteksta na sta se misli. Uzmes jedan stan, imas povrat recimo 7%. Uzmes drugi stan preko banke- hipoteka na prvi, al taj drugi otprilike skoro pa itplacuje sebe. Za x vremena on je tvoj

Kao kad banka daje kredite. Kad da 100k kredita, oni zaradjuju recimo 5% godisnje… ali roi na njihove pare nije 5%, nego nego 50-ak % jer od sovjih 100k, ne daju 100k kredita, nego milion.
Tako i ti, jedan stan u keshu, pa onda drugi 20% ti, 80% banka, hipoteka na prvi i tako u krug. Samo je pitanje koliko si banci riskantan kao musterija

Zasto aff sajt mora da bude micro? Apdejtovi pogadjaju i najjace, pogledaj npr NYTimes, IMDB, Medium i videces da su ih apdejtovi ove godine fino ljuljali.

Kad iznajmljujes stan bas te briga da li ce da pada ili ne. Povrat investicije je jako spor, ali generalno u mom slucaju ne moram ni da ga vratim za zivota, ostace deci a meni ce da pruzi bezbrizan zivot jer svakako je bolja to opcija nego nadati se da cu starost da prozivim od drzavne penzije.

Sumnjam da su zadnji Google apdejtovi imali bilo kakvih negativnih utjecaja na prihode tih sajtova. Svakako bi radije imao jedan IMDB u svom vlasnistvu, nego zgradu stanova ekvivalentne vrijednosti jer IT sam odabrao za profesiju, a ne građevinu, no svako ima svoje preferencije.

U svakom slucaju mislim da na drzavnu penziju niti jedan poduzetnik ne racuna.

1 Like

Ne znam za posljednji apdejt, ali desava se bar prateci ahrefs da ti veliki sajtovi izgube po ahrefsu 200-400k posjete (sto je u dtvarnosti uglavnom mnogo vise). Jes da ih to nece ugasit ali to su bas goleme cifre u pitanju i ne vjerujem da im je svejedno.

A ogromna je gomila sajtova koji su zaradjivali mjesecno 2-20k koja je propala ili skoro propala. A npr u Banja Luci, ovo sam vec spominjao, al aj jos jedanred, isti stan 2003 star dvadesetak godina je vrijedio duplo manje no sad sto vrijedi. Jes i inflacija i malo jace plate, al ne toliko pa da stan iako skoro duplo stariji vrijedi duplo vise. I tako je i sa Beogradom. Ista prica, a kako cujem i Novi Sad ista prica, vjerovatno i Nis. Tako ovo sto @bozoou rece da je stan dobra stednja a losa investicija, se bar za ovih posljednjih 20god pokazalo na ovim gradovima ko pogresna tvrdnja. A ja mislim da ce se i nastaviti rast cijena nekretnina, bar za Banja Luku dje pratim stanje mislim da oce.

Tako da bih i ja radje neki veci kes ulozio u dva stancica i ostalo za sajtove, nego da sve ulozim u sajtove iako bi mozda tako vise i brze umnozio kes.

Pogledao sam ahrefs i ne vidim pad u ovoj godini u odnosu na proslu. Dapace, vidim da je primjerice medium.com imao znatno vise posjeta u 2020. nego sto je imao u 2019…

Ako se referirate na ovaj pad u 12. mjesecu, on je bio i prosle godine, pa trajao kroz 1. mjesec i onda se dogodio bounce nakon cega je traffic narasao. Vrlo vjerojatno ce se isti bounce dogoditi i ovaj put. Treba uzeti u obzir da je ahrefs poprilicno neprecizan alat za mjerenje organic traffica.

Takodjer, ne vidim nikakav razlog zasto bi bilo koji buduci Google apdejtovi utjecali negativno na tako snazne i etablirane sajtove. Mislim da ce tim sajtovima rasti vrijednost u buducnosti, puno vise nego sto ce rasti gansonjerama u Banja Luci, Beogradu ili Zagrebu. Narocito sad u doba pandemije i neizvjesne buducnosti.

Evo jedan primjer s burze:

Kompanija NY Timesa je vise od samog sajta, pa mozda nije idealan primjer, ali vrijednost joj stalno raste.

No kada sam pricao o stabilnim sajtovima, mislio sam vise na ovako nesto:

Index.hr

jutarnji.hr

klix.ba

i tako dalje…

Ako za milijun eura mogu kupiti nekoliko osrednjih ali stabilnih sajtova koji ce generirati 300.000 EUR godisnje ili 20 gansonjeri koje ce generirati 45.000 EUR godisnje, ja cu izabrati ovo prvo. Pa makar i morao malo drhtati kod Google apdejtova.

Why not? :slight_smile:

3 Likeova

Dobra investicija se smatra povrat ulozenog za 5 godina… da se moze radit dalje sa novcem.

Ovo da ulozis novac, pa moraš čekati trećinu svog života da ti se vrati… to nisu investicije.

Ja sam do sada bio i jos sam podstanar i masu puta mi je netko spočitavao zašto plaćam rentu, umjesto da uđem u kredit i otplaćujem svoje.
Ali razlika je u tome što u renti možeš biti za 1000 - 1500kn mjesečno (uz cimerstvo), za otplaćivati stan moraš malo dublje u džep posezati svaki mjesec.
Jeste da tada te novce ostavljaš sebi (ko oblik štednje) … ali ja sam išao za time da ako tu razliku između rente i kredita investiram u nešto svaki mjesec, da u tih xx godina što bi otplaćivao stan imam sasvim solidnu šansu jednom pogoditi odličnu investiciju i okrenut priču na svoju stranu.
U suprotnom, pogotovo ako bi me kredit svaki mjesec držao na rubu financijske sposobnosti, morao bi čekati 20 - 30g života da postanem sposoban ulagati u nešto.
Drugim rijecima mora mi proći trećina života da bi tek postao sposoban živjeti ga, uz zamjenu da sam sigurnosno obezbijeđen kad je već bitan dio života prošao. Reko, ne hvala. … al zato tu razliku nisam trošio na kafe…

Inbesticije u stranice dok im se vrijednost računa po principu dvogodišnje dobiti, zvuči suludo dobro.

Jeste da treba imati njušku, znanje i iskustvo za ulaganje toga tipa… ali tako brz obrat novca je jednostavno brz. :slight_smile:

sve u svem dobra godina (za sad), za mene nista razlicita od 10tak proteklih…
core biz mi je evergreen i fino kuca u svim prilikama…
izgubio 30% na dionicama kad je krenula korona pa na kraju zaradio duplo…
krenul nove authority content projekte od kojih imam velika ocekivanja…
pocistio malo starog smeca i propalih projekata…
cilj teme jedna nula vise…

Cudna godina, meni je karantin doneo dosta u smislu ideja i kreativnosti ,nesto slicno kao za vreme bombardovanja, neka bizarna opustenost gde ne razmisljas o buducnosti i obavezama , sve stoji , nemas taj standardni pritisak i valjda je to otpusilo te neke stege .

Proces je zapravo vrlo jednostavan. Odgovori stižu na postavljena pitanja. Ako okolnosti promjene pitanja koja postavljamo, promjenit će se i odgovori. (Ili kako kažeš, donjelo je nuku novu kreativnost)

Ja sam ove godine prodao svoj affiliate site za neku dosta malu cifru nakon onih promjena provizije od strane amazona, iako me kolega @Jeronimo034 upozoravao da to ne napravim :sweat_smile:… Bio je upravu vjerojatno što se tiče isplativosti tog segmenta.

Ipak, nakon prodaje sitea sam se povukao u potpunosti iz online zarade i posvetio se svom offline businessu. Ta posvećenost jedom zadatku na kraju rezultirala vrhunskim rezultatima pa se mogu pohvalit da sam ove godine napravio značajnije unaprijeđenje firme i unatoč punih 45 dana lockdowna, u kojem nismo radili, ostvarili smo najveći poslovni prihod u povijesti firme (28 godina). Sitnih 1%, ali…

Online svijet i dalje pratim iz hobija i svakako se planiram vratiti u sve to jednom kada offline firma bude toliko uređena da manje ovisi o meni i mom predanom radu…tj. kad postanem klasični “gazda” kojem se svi rugaju da ništa u životu ne radi a da je pun ko brod :rofl:

5 Likeova