3D modeliranje

Dakle:
-frend radi kuću
-ima projekt na papirčini (jbt, cca 300 stranica)
-ima plan zemljišta na papirčini
-ima znanja iz matematike i tehničkog crtanja (strojarski fax)

Što treba:
-digitalizirati te papirčine
-izraditi 3D model projekta (kuće) izvana i iznutra te ga postaviti na zemljište
-“igrati” se sa uređenjem zemljišta (okućnice) i osmisliti ga (sustav terasa, bazen, voćnjak, vrt, parking, prilaz)
-“igrati” se sa unutarnjim uređenjem kuće, vanjskim i unutarnjim bojama i/ili teksturama te osmisliti navedeno

===================================

Pitanje onima koji se kuže: Ima li neki besplatni (ili jeftini - do 5k kn) CAD software koji sve to može?

Poželjne osobine softwarea:
-standardno Windows sučelje
-da radi na Win 8, i5, 16 GB RAM, SSD
-da je relativno lagan za učenje
-još kad bi mogao “čitati” scan sa papirčine…

Program u kojem možeš odraditi sve to a usput je besplatan je SketchUp od Googlea. Prednost ovog programa jest što pristupaš globalnoj bazi gotovih 3d elemenata i koristiš ih u svom crtežu, no zidove i sve ostalo na građevini moraš sam kreirati :slight_smile: .
Drugi program koji je puno lakši za crtanje kuća je arcon moj dom, puno je intuitivniji i prilagođen baš za građevine samo što košta neku siću parsto kuna osnovna verzija.
Arcon je dobar jer ima gotove prozore, vrata ,vrste krova, tapete, namješaj itd… A crtaš tako da ‘izvlačiš’ iz tlocrta …

Hvala, Mikibm.

Google otpada radi “vjere” (ne koristim baš ništa od Googlea, gadi mi se ta firma :zub:).
Arcon mi se čini OK, zvat ću ih sutra. Ali, čini se da nema projektiranja okoliša, a upravo to je bitno jer frend već ima projekt za kuću. Također, Arcon ima veliku bazu gotovih elemenata za sitnu lovu.

Ima li nešto i za okoliš?
Naime, frend hoće osmisliti terase sa vrtovima, mjesto za bazen, voćnjak, kućicu za peku/roštilj, parking, eventualno teretanu izvan kuće (da ne koristi podrum). To mu treba prije nego pozove geodeta jer mu treba reći cca mjere za iskope, odnosno iskolčivanje terena…

Edit: izgleda da Arcon ima i osobine za uređivanje okućnice, super. Sutra ih zovem.
Ima li nešto slično besplatno, a da nije od Googlea? Obećao sam frendu pomoći…

Ako ima znanja iz tehničkog crtanja onda neka uzme tut za Autocad i 3D modeliranje u Autocadu pa ce lako to napraviti. Studiram građevinu tako da ti mogu reći da sve to može napraviti ako gleda recimo 2 tjedna tutorijala.

Preporuka je samo autocad, sve ostalo su djecje igracke, od nacrta pa do 3D izrade…

Hvala, Zerocoolos.
Naravno, Autocad je zakon.

Ali, 2 su problema:
-frend za 2 tjedna treba pozvati geodeta, a dotad treba osmisliti okoliš
-Autocad nije niti besplatan niti jeftin

AutoCAD je zakon, koristim ga već 20 godina.
Ako ima strojarski fax morao bi se u njemu snalaziti.

S Arconom nemam puno iskustva, no puno je lakši za naučiti (barem osnove). I jeftiniji je.
U ovom slučaju preporučujem to.

Postoji još i Sweet Home 3D - Draw floor plans and arrange furniture freely
Nisam probao i ne znam ništa osim da je besplatan.

Hvala Gambo.
I sam sam koristio Autocad (još davno na faxu, mislim da je bila verzija 2x). Koliko se sjećam, puna snaga se postiže tek sa nekom vrstom programiranja skripti.

Arcon sam već naručio, prvo pošalju link za download verzije koja se zaključava nakon 14 dana. Sjajno, može se isprobati, a košta stvarno malo (289 kn).

Vidjet ću i Sweet Home 3D, kad je već besplatan. Čini se da mu je okoliš i broj objekata loša strana…

[quote=“zerocoolos”]
Preporuka je samo autocad, sve ostalo su djecje igracke, od nacrta pa do 3D izrade…[/quote]

Sry ali ovo je neistina, par stvari:

[list]
[:3px79t0g]Prava istina je da 3D alati (pričamo o tehničkim alatima) tipa ProEngineer, Creo, Catia ili SolidWorks čine perjanicu ponude i najbolja rješenja u branši (ciejne nekih modula dosežu i 10x cijenu autoCada).[/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g][/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g]2D crtanje, u kojem je AutoCAD “mila majka” (WYSIWYG pristup), izumire u tehničkoj primjeni, drawinzi se generiraju automatski iz 3D modela.[/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g][/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g]Od Autodeska za ovo što Šljakeru treba je najbolji Revit/Archicad, dok je Autodeskovo rješenje za strojarski dio Inventor.[/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g][/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g]3D modeliranje netehničkih stvari se radi u alatima tipa 3D StudioMax, Maya, cinema4D itd koji su opet “mila majka” u svojim područjima.[/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g][/:m:3px79t0g]
[:3px79t0g]i na kraju najbitnija stvar da je AutoCad za 3D najmanje 5x sporiji u radu od svih gorenavedenih programa jer koristi zastarji način rada.[/:m:3px79t0g][/list:u:3px79t0g]

Primjer ProEngineer/Creo:
LINK

Da nebi bilo zabune AutoCADom se aktivno služim već 15 godina, i jedino područje gdje je nezamjenjiv je 2D WYSIWYG drawing, za 3D je ko YUGO 45 na Nurburgringu :mala:

[quote=“Uber_Gosu”]Sry ali ovo je neistina, par stvari:

[list]
[:3mwtbg21]Prava istina je da 3D alati (pričamo o tehničkim alatima) tipa ProEngineer, Creo, Catia ili SolidWorks čine perjanicu ponude i najbolja rješenja u branši (ciejne nekih modula dosežu i 10x cijenu autoCada).[/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21][/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21]2D crtanje, u kojem je AutoCAD “mila majka” (WYSIWYG pristup), izumire u tehničkoj primjeni, drawinzi se generiraju automatski iz 3D modela.[/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21][/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21]Od Autodeska za ovo što Šljakeru treba je najbolji Revit/Archicad, dok je Autodeskovo rješenje za strojarski dio Inventor.[/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21][/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21]3D modeliranje netehničkih stvari se radi u alatima tipa 3D StudioMax, Maya, cinema4D itd koji su opet “mila majka” u svojim područjima.[/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21][/:m:3mwtbg21]
[:3mwtbg21]i na kraju najbitnija stvar da je AutoCad za 3D najmanje 5x sporiji u radu od svih gorenavedenih programa jer koristi zastarji način rada.[/:m:3mwtbg21][/list:u:3mwtbg21]

Primjer ProEngineer/Creo:
LINK

Da nebi bilo zabune AutoCADom se aktivno služim već 15 godina, i jedino područje gdje je nezamjenjiv je 2D WYSIWYG drawing, za 3D je ko YUGO 45 na Nurburgringu :mala:[/quote]

Je, slazem se s tobom za 3d, puno bi se sve to bolje moglo izvesti, no za pravljenje nacrta i dalje je najbolje s cim sam radio + rad s robotom za izračun opterećenja… e to je prava stvar…

Ali mi smo na faksu bogami morali raditi rešetkaste nosače i viseće mostove i u 3D u autocadu, nije bas tako strasno, a sto je najbolje odlicno je prebacivanje u robot gdje mogu sve grafove izračuna lako kontrolirati.

Što je UG rekao je dijelom poznato i meni. Konkretno, dolaskom 3D-a u strojarstvo, AC je stara stvar. Catia, primjerice, i dr. programi su ono što se koristi.

Čisto da se dobije perspektiva, ovo sam radio čitav dan u AutoCAD-u: LINK

Ovo je ProEngineer 3-4 sata posla: LINK

Razlika u kompleksnosti je tolika da ovu robotsku ruku u AutoCAD-u nebi mogao napravit (mora se ić na metodu drawing iz 3D modela), prvi crtež (drobilica, iako liči na radilicu motora :p) se može iz glave nacrtat ovako, čak za nju nemam model nego je nastala odokativno (izborni predmet :p)

Po meni najmoćniji 3D alat trenutno je Creo (bivši ProEngineer), da nejdem u dubinu zašto nije sad niti bitno. Šljakeru treba Revit ili ArchiCad, njima je namjena upravo to šta treba.

PS
Skini si PDF-ove pa vidi jer su preteški za browser preview…

Hvala svima na pojašnjenjima.

Ali, kako rekoh, tražio sam besplatne i jeftine programe za osnovne stvari i točno specifičnu namjenu. Rok upotrebe 14 dana, do dolaska geodeta kojem se treba reći kako će biti zamišljen okoliš, a radi iskolčivanja i izračuna volumena za iskope i nasipanja. Ako još može poslužiti za osmišljavanje interijera, to bolje…

Arcon mi se na prvu čini sjajan, upravo ono što je potreba. Naravno da bi dobro došle još neke funkcije, ali plašim se da cijena (veća za red ili više redova veličine) ne bi bila opravdana za ovaj jedinični slučaj. Ustvari, ispada da bi znatno jeftinije bilo angažirati projektantski ured nego kupovati Autocad ili druge specijalizirane alate.

Taman za rok:LINK :bljesak:

Super, hvala.
Po tvojoj procjeni, koliko vremena treba potrošiti za služenje Revitom radi ovih zadataka? Uzmi u obzir da smo se i frend i ja tim bavili prije cca 20 godina?

A čuj, mislim da buš nakon 3-5 dana video tutoriala bio u stanju napravit jednostavnije stvari, svi ti programi su se kroz godine isprofilirali u “idiot friendly” sučelja i osnovne stvari su na klik dva. Dobro je što Revit ima veliku bazu gotovih elemenata, solidan render itd.

Za naučit radit kvalitetno trebaju mjeseci učenja, kao i sve ostalo, Revit je moćan alat i dobar je za puno ozbiljnije projekte, ipak mislim da ćeš uspjet napravit to što ti treba kroz 15 dana, pogotovo ako si imao nekog doticaja sa sličnim alatima :kava:

Hvala.
Znači, na posao… :frowning:

@Uber_Gosu je rekao točno i moje misli. Iako sam završio strojarstvo, iznimno sam se potrudio zaobići i ne naučiti autocad koliko mi je odvratan.

Solidworks, izrada 3D i projekcije iz 3D-a su recimo mila majka…ali kad je bilo bedastih profesora koji su morali dobiti liniju točno kakvu su zamislili, a solid je izbacivao možda malo drugačiji omjer debljina linija
…pa sam u nekim prilikama znao na kraju otvoriti photoshop i završiti svoje radove u miru bez frustriranja sa autocad-om :).

[quote=“zerocoolos”]Ako ima znanja iz tehničkog crtanja onda neka uzme tut za Autocad i 3D modeliranje u Autocadu pa ce lako to napraviti. Studiram građevinu tako da ti mogu reći da sve to može napraviti ako gleda recimo 2 tjedna tutorijala.

Preporuka je samo autocad, sve ostalo su djecje igracke, od nacrta pa do 3D izrade…[/quote]
Vidi se da si ‘zeleni’ student koji nije primirisao realnih uvjeta i potreba za 3d virtualnim objektima, nit si ikad nešto kompliciranije 3D odradio. Inače znam raditi u AutoCad-u 2d i 3d no za bilo koji ozbiljniji posao koriste se specijalizirana rješenja, kao što je to lijepo naveo @Uber_Gosu. Također modeliram u Goolge Sketchup-u u kojem sam izmodelirao svoju buduću kuću, no arcon pogotovo arcon moj dom mi se učinio veoma jednostavnim i brzim rješenjem za dobijanje 3d prikaza kuće. Također u verziji u kojoj sam ja radio prije nekih 2 godine (stara verzija 5 nešto) bila je mogućnostsolidnog renderiranja 3D modela i mogućnopst exporta u dxf i dwg formate.
AutoCAD je u vrijeme dok sam na njemu radio koštao 8000 eu, a ni za koji k… nam nije služio osim za pripremu dokumentacije i obrada i prprema starih crteža za specijalzirani program vezan za cnc štancu. AutoCad je za sve i nizašta specijalizirano.

[quote=“mikibm”]Vidi se da si ‘zeleni’ student koji nije primirisao realnih uvjeta i potreba za 3d virtualnim objektima, nit si ikad nešto kompliciranije 3D odradio. Inače znam raditi u AutoCad-u 2d i 3d no za bilo koji ozbiljniji posao koriste se specijalizirana rješenja, kao što je to lijepo naveo @Uber_Gosu. Također modeliram u Goolge Sketchup-u u kojem sam izmodelirao svoju buduću kuću, no arcon pogotovo arcon moj dom mi se učinio veoma jednostavnim i brzim rješenjem za dobijanje 3d prikaza kuće. Također u verziji u kojoj sam ja radio prije nekih 2 godine (stara verzija 5 nešto) bila je mogućnostsolidnog renderiranja 3D modela i mogućnopst exporta u dxf i dwg formate.
AutoCAD je u vrijeme dok sam na njemu radio koštao 8000 eu, a ni za koji k… nam nije služio osim za pripremu dokumentacije i obrada i prprema starih crteža za specijalzirani program vezan za cnc štancu. AutoCad je za sve i nizašta specijalizirano.[/quote]
da bas zeleni student… nemoj lupat…

inace autocad koristimo jer imamo licence na faksu i tu nemamo velikog odabira, a ne vidim nekakav problem rada u autocadu, nisam ti ja arhitekt da dizajniram nekakve kuce, tak da nemoj to mijesat…

autocad zajedno sa robotom je najbolja solucija za građevinu, jednostavnost prebacivanja iz jednog u drugi program radi izračuna statike nosača ili čega već, mogu nabrajati u nedogled.

Ne kazem ja da ne postoje bolje solucije za 3d, vec govorim da na mojem faksu studenti, asistenti i profesori koriste autocad zajedno s robotom, sve licencirano i odlicno radi. Ne moras mi sad pricat kak ti znas da je nesto dobro, jer moj faks odradjuje tonu projekata izracuna i projektiranja velikih projekata upravo u tim programima…

Pa, evo i prvih dojmova nakon 2,5 dana intenzivnog korištenja (ukupno barem 40 sati :)).

Arcon Moj dom (kupio licencu za 289 kn)
Sjajan program. Relativno jednostavan za korištenje, kompletna kuća je unesena. Brz. Za većinu hobista, vjerujem, sasvim dovoljan.
Ali, zastario u sučelju. Dosta grešaka (kod spajanja zidova, kod povlačenja pomoćnih linija, kod izračuna površina, pogotovo kod crtanja krovišta, pogotovo kod crtanja vanjskih volti, pogotovo kod osmišljavanja okoliša itd.). Negdje je prijevod loš (zaostali njemački izrazi).

Revit skinuo trial verziju pa ćemo vidjeti, danas krećem na njega.