AdSense prihod, prijava dohotka (bruto - neto problem)?

Pozz svima…

Bio kod knjigovođe radi porezne prijave za dohodak iz inozemstva od AdSense-a (JOPPD obrazac). Gledam prijavu koji su mi obradili knjigovođe i nešto ne valja, gledam opet, da nešto stvarno ne valja - pa nisam zaradio toliko?? Dakle ovako, prije nego krenem dalje vodim se i prijavljujem sve kao fizička osoba…Iznos koji sam primio su mi gledali kao neto i preračunali u bruto ( u prijevodu povećali ga za nekih 30-tak posto) i tada krenuli lupati doprinose, porez i prirez. Naravno iznos davanja koji u tome slučaju trebam platiti je dosta VEĆI od onoga koji sam mislio da trebam platiti. I sada rasprava sa njima, kako je to neto? Kažu da, to se gleda kao neto, gotovi iznos na koji državi morate platiti davanja. Ja kažem pa da ali što to onda nije BRUTO ako iz tog iznos plaćam davanja? Sad stanu obje na sekundu, jedna kaže to vam je sigurno neto, gotovi iznos na koji vi plaćate sve jer to nije platio Google za vas, a druga pak kaže da ni meni baš nema smisla da vas država tereti za neto iznos. U biti ispada da oni meni moj “dobiveni neto” preračunaju u bruto i tada plaćam sve doprinose i poreze na što meni ostaje opet neto (naravno dosta umanjen lol).

Moje pitanje za one koji su išli prijaviti zaradu kao FIZIČKA OSOBA (obični građanin). Jeste li imali takav slučaj? Kako se stvarno vodi to što primimo, kao bruto ili neto (mislim ako sam primio neto tada ništa nikome nisam dužan jel, lol)? Kako mogu iz neto prihoda ponovo na koncu dobiti neto zaradu? Vidim da su i oni malo ostali zatečeni pa mislim da možda nije neka zabuna. Meni je logika da ako plaćam sve državi, tada plaćam iz bruta, ali taj iznos koji sam dobio, a ne da oni moj primljeni iznos uvećaju za skoro 30% i tada sve plaćam?

(btw sa Google-om imaju iskustva sa osobom koja radi kao obrtnik pa se nadam da su mene zabunom gledali kao obrtnika?)

Pls help. Thx

nadam se da ti je taj cek bio xxx xxx$ pa se ne moras zamarati s sitnicama…

a trebao si ti njima reci da su ti troskovi toliko i toliko panabrojati svasta da ispadne da ti je taj neto u minusu, pa nek onda oni tebi dadu neto…

kako mos rec taku glupost? pa da je i sto miliona 30% je puno tj skoro 40% sa svim davanjima

Ne znam da li ste shvatili, radi se o tome da iznos koji ja dobijem od AdSense-a preračunaju u bruto (tj. povećaju iznos, dakle ispadne kao da sam više zaradio), tada na taj veći (“fiktivni”, ne zarađeni) iznos idu porez, prirez i doprinosi i tada meni ostaje kao moj neto…Što želim reći, zaradio sam npr 10000kn, znači toliko dobio od AdSense-a i meni nisu računali porez, prirez i doprinose od tog iznosa, već su taj iznos uvećali na 13000kn i tada računali navedeno…Zato što kažu da je to što sam dobio 10000kn neto, a moraju se računati porezi, prirezi i doprinosi od bruto iznosa koji prema njihovim računicama ispada cca 13000kn
Dakle moje pitanje za one koji su bili kod knjigovođa ili sami podnosili JOPPD, kako su vama gledali vašu zaradu, kao bruto ili neto?!?
Meni ovo što su mi danas izračunali (što sam platio da izračunaju lol) nema smisla, na ono što si zaradio dodaju fiktivni iznos tako da platiš više svega državi.
Da li se to tako radi stvarno?!?

Po nekoj logici od tih 10000 kn bi trebao oduzeti cijenu domena, hostinga, skripti, dizajna, pisca, marketinga, kompa, interneta, struje, gableca… Na kraju oni jos moraju doplatiti tebi :slight_smile:

1 Like

Slazem se, ali u ovom slucaju ja nisam rekao tako veliku glupost kao sto bi bila glupost da lik dobije 1000KN na adsense, plati 500 kuna porez, a samo hosting na kojem mu je taj site kosta 500KN.

Znaci da on daje svoje novce iz djepa drzavi, a ovo sto radi nije ni pretakanje iz punog iz praznog, prije bi bilo iz praznog u nista.

Zato sam rekao da se nadam da je zaradio xxx xxx$ pa da dok mu sve uzmu da mu ipak nesto i ostane, a ne da iz svog djepa mora davat. A ovo od 10 000KN je tu negdje na granici. zaradio je 10 000 KN, oni to digli na 13 000, platio 6.500 KN poreza, ostalo mu 3500KN, od toga troskovi odrzavanja sitea mu onak napamet u prosjeku iznose: ako je ovo mjesecna zarada 100KN hosting, ako postavi 20 clanaka x 40 kuna =800KN, ako gradi linkove i promociju pa ispadne onak nesto da stavimo 1000KN (sto je IMO ultra malo), pa sad tu struja dok mu komp radi, gables, computer koji se trosi, ajmo stavit mjesecno sve to zajedno 500 Kuna. Znaci troskovi su mu: 2400KN, znaci od 10 000KN ostalo mu 1100KN

Drugim rijecima, bravo majstore samo tako nastavi, jedan webmajstor konkurent za par mjeseci manje ILI ovaj lik se vise nece javljat poreznoj, hahahaha

P.S. sorry.

ma ovo je katastrofa, oni nisu normalni. isisat ce zadnju kunu od ljudi samo da bi sacuvali svoje uhljebe

Tako su mi obračunali u knjigovodstvenom servisu, ne u poreznoj, u poreznu idem čim vikend prođe pa me zanima da li su oni to krivo obračunali ili ne, zato tražim one koji su podnosili prijavu da mi kažu jeli naš primitak bruto ili neto (nekakav zdrav razum kaže bruto i da se na originalni iznos računaju porezi)

Tko te zvao da ideš u poreznu prijavljivat zaradu od adsensa? Dobio si poziv od njih ili si se samoinicijativno sjetio?

2 Likeova

ne znam odgovor, no mozda da odes u drugo knjigovodstvo? I meni zdrav razum kaze kao i tebi, ali kod nas se ne moze pouzdati u zdrav razum…

Otvori jdoo i sve troškove koje je dadaas spomenuo plačaj sa računa firme i knjiži kao trošak, onda od HAMAG-a traži 20k eura nepovratnih sredstava za startup, sve račune (struja/računalo/itd) pravdaj kao trošak i samo tako ćeš bit porezno gledano konkurentan ostatku države. Ako ništa drugo porez na dobit ćeš bitno smanjit što nije zanemarivo

2 Likeova

@ray - već sam platio jednima za obračun, ne mislim još nekome plaćati (btw ovi prvi nisu ni znali da se zdravstveno ne plaća, ovo je raspašoj, nitko jasno ne zna čime se bavim i kako me tretirati)…da na kraju ću i ići prijaviti putem zdravog razuma pa nek si oni misle, ovo mi stvarno nema logike, zašto se meni računa sve sa povećanog iznosa kojeg NISAM zaradio…bilo bi super ako ima koji računovođa na forumu da vidimo što on misli o svemu tome

Imaš ekonomski faks, druge poluustanove i prčvarnice da i ne spominjemo i čudiš se ko pura dreku, mene bi začudilo da 1 od 10 znaju o čemu pričaju…

a šta reći, koju posluku porati:D

Ko ti je kriv,niko te iz porezne nije zvao nego si isao čačkat mečku u pi.ku,sad misli sta ces i kako.

2 Likeova

Ne vidim jel ti neko odgovorio na pitanje, ili se svi ponovo iscuđavaju cinjenici da svaka drzava ima poreze, ali u krivu su ti knjigovođe. I to su toliko glupo u krivu da ne razumin kako imaju obraza ikome naplacivat svoje usluge.

1 Like

Taman sam nešto slično htio napisat, ali me leffe preduhitrio. Knjigovođe su ti definitivno preglupe.

Na tvoju zaradu od recimo 10000 kn placas doprinose a ne da se to podize na bruto pa onda na to doprinosi.

@leffe, @Ivxor, @kay-cee to mi je govorio i zdrav razum! Ali ipak sam platio uslugu i oni su sigurni da sam primio neto koji se mora podići na bruto, izbezumio me njihov posao pa sam i pokrenuo ovu temu da vidim tuđa iskustva

Dobro si i prošao kod takvog knjigovođe. Drugi put ga zamoli da ti udari i onaj dio koji ode Google na račun. Tek onda si 100 % siguran da si sve platio.