AMD Opteron 61xx/ 12 Core

Zove me danas dobavljac servera i kaze ovako,

“saljem ti na testiranje sljedeci server”

2x Opteron 6174 : 12 core, 2,2 GHz
Supermicro Motherboard
8x Seagate Cheetah 15K.7 600GB, SAS-2
32 GB DDR 3 Ram

eto biti ce interesantno isprobati takav monster server a posebno ce biti zanimljivo isprobati ta cudesa od AMD-a koja su vec dugo najavljivana kao super mega turbo CPU koji ce ubiti Intel u svakom pogledu… nevjerujem no probam pa javim zapazanja

Upravo isprobavam jednu sličnu konfiguraciju i evo mog zapažanja:

Radi prilično brzo u matematičkim operacijama, ali ne vidim neku razliku u odnosu na double Xeon Quad (oba imaju RAID5 sa SAS 10K diskovima + 16 GB RAM).

Kao web server - sve 5 - radi odlično i na stress testovima.

Međutim, nisam zadovoljan kako radi kao database server. Čini mi se da prilično štuca u I/O operacijama jer mi je rad sa većim bazama u stress testovima skoro duplo brži na Xeonu.
Jedino logično objašnjenje je algoritam cachea (pustimo na stranu moju sumnjčavost prema Opteronima).

Govorim o Windows 2008 x64 + IIS7 + FTP 7.5 + MS SQL 2008 x64…

Uglavnom, šteta obzirom da je dosta jeftiniji od Xeona kod mog dobavljača.

Uh, sorry, sad sam tek vidio da se radi o 12 jezgri Opteronu…

Ja sam uspoređivao Opteron Quad sa Xeon Quad.

Imali smo testno okruzenje na jednoj bazi (mysql) od nekih 43 GB i tu su opteroni bili izmedju 7-10% brzi od xeona na citanju i pisanju sto me je iznenadilo, mestri od velikih baza kazu tj. preferiraju opterone radi njihove same strukture koja ima donosi vecu “propustljivost” naspram xeona

nisam ljubitelj opterona jer smo u kombinacji sa tayan motherboards imali velikih problema no kako vidim supermicro je poceo opasno naginjati prema opteronima sto je za pohvalu i vrijedno isprobavanja

vidim da spominjes raid 5… no nakon x testova pokazao se spor na pisanju i zato ga izbjegavam, raid 10 je malo skuplji u nabavi no vrijedi u svakom pogledu a najvise kada se gleda razlika na I/O sto je meni osobno jako bitno a o sigurnosti da i negovorim ipak kod raida5 “smije” ispasti samo jedan disk a kod R10 2 pa cak i 3

nemojte stavljati mysql na servere koji imaju više od 8 jezgara, jer mysql nije optimizirana za korištenje više od 8 jezgara, a i nezna iskorititi, tako da to više smeta nego koristi.

Ja pričam o MS SQL-u (2008) x64.
Strašna razlika upravo u I/O operacijama u korist Xeona nasuprot Opterona. Isprobano na RAID 1, 5 i 10…

[quote=“Sljaker”]Ja pričam o MS SQL-u (2008) x64.
Strašna razlika upravo u I/O operacijama u korist Xeona nasuprot Opterona. Isprobano na RAID 1, 5 i 10…[/quote]

to se ne odnosi na tvoj komentar nego na komentar @Alena

sory što nisam napravio quote.

to je rijeseno u verziji 5.4 koja ide do 16-core x86 okruzenju pa cak i do 64-core CMT okruzenju

[quote=“Sljaker”]Ja pričam o MS SQL-u (2008) x64.
Strašna razlika upravo u I/O operacijama u korist Xeona nasuprot Opterona. Isprobano na RAID 1, 5 i 10…[/quote]

Ma taj MS je uvijek nesto poseban i privrzen intelu :smiley:

Neznam nisam probao znas da ja netrosim MS, kod linuxa je savim suprotno

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja