Americna Dream? Da ili Ne?

Iskreno o Njemačkoj nisam nikad ni razmišljao radi jezika, a o Irskoj sam bio nešto gledao.
Samo što eto, ne znam, najbolje kud i kako.
Također imam i Australiju na meniju jer mi ke tamo puno bliske rodbine.

Gledaj jos cesku, sloveniju i austriju.

Ono što mi mislimo i što vidimo u filmovima nema veze sa realnošću. U Americi se kao prvo dodatno plaća svaki odlazak liječniku tj. ako nemaš zdravstveno koje je skupo oderu te na običnom pregledu. Nadalje, svi žive na kredit i sve je na kredit, rijetki su prosječni middle-class Amerikanci koji imaju svoju kuću odnosno imaju je, ali sa 60 godina nakon 30 godina kredita (slično kao i mi Hrvati). Isto tako, Amerima je sve izračunato i ne daj Bože da se dogodi neki ekstra trošak ili da ti smanje satnicu na poslu, na cesti si u roku odmah i spavaš na klupi. Tako da American Dream u biti ne postoji.
Plus još da dodam da je prosječan Amer izuzetno nesnalažljiv za razliku od nas sa Balkana i da obično zna raditi samo jednu stvar u životu za što se školovao a u svemu ostalome pojma nema.
Većina naših ljudi kad ode bilo gdje van upravo zbog te urođene snalažljivosti uspije tamo vani.
P. S. Dati ću jedan primjer kada je jedan naš daljnji rođak iz predgrađa L.A. posjetio mene i moju obitelj tamo 97-98. Stari nije radio tada, stara je imala plaću 400 maraka, ja sam radio neke sezonske poslove a sestra je bila na faksu. Čovjek se izbečio kad mu je stari rekao da je kuća njegova i da ju ne otplaćuje, da je auto otplatio i da živimo normalno. Ovaj rođak nije mogao vjerovati i rekao je da je bio u trgovini i vidio cijene i da mu nije jasno kako i od čega mi živimo.

U prosjeku, kad se uzme u obzir kupovna moc tj razlika u cijenama, prosjecni Amerikanac plati duplo vise zdravstvo nego mi, znaci to je ekvivalent da Bosanac placa 70-80km dodatno mjesecno.

Pa tako je svugdje. Ne stede ljude 30 god da kupe kucu, nego je kupe odma i onda 30 god otplacuju. Medijalni kucanski prihod u Americi je 60,000$. Znaci rijecima “sezdeset hiljada dolara”… medijalni, ne aritmeticki prosjek nego medijalni.

I ovo je isto glupost. Pa svugdje je tako gdje su ljudi financijski neodgovorni. Prosjecan stanovnik planete kad pocne zaradjivati vise obicno i ne ustedi daleko vise nego mi se zivotni standard poveca i trosi vise plata. Neko prezivi sa 600km mjesec, pa pocne zaradjivat 1200km mjesecno i opet bude sa 0km ustedjenih jer potrosnja prati zaradu. Svakako ces vise ustediti u Americi ako imas imalo mozga nego u Hrvatskoj.

Prosjecan Amerikanac radi u usluznom sektoru/kancelariji, dok je prosjecan balkanac fizicki radnik koji nema nikakve kvalifikacije i radi ili u magacinu/trgovini/konobarise ili odlazi u Njemacku da radi to isto samo za vecu platu. To je pravi prosjek… naravno ima onih koji dobro odstupaju.

Medijalni net worth u Americi (znaci opet ponavljan, medijalni, ne aritimeticki prosjek) je po 100,000$ po kucanstvu. Kod nas dal je i 20k?

Zakljucak- Amerika je zemlja snova za ovaj supak evropi… ako se vec zivi ovdje bolje otic u Njemacku nego u Ameriku (na kraju krajeva tesko i da ces moci legalno otic)

2 Likeova

Da, ali npr. kod nas dosta ljudi zna popraviti auto, nesto zavariti, promijeniti zarulju, popraviti bojler itd. Dok prosjecni Amer za sve to zove majstora jer ko sto kazes radi u kancelariji i ne zna ni sto je srafciger.

Pa da, ali to je vec drugi par opanaka… Ako znas programirat manje su sanse da znas bojler popravit… Na kraju krajeva ako imas dobar posao bice ti i bolje da ti neko drugi popravlja da ne gubis vrijeme na ucenje i onda na popravku (jer ne drugom mjestu zaradjujes vise).

Eto recimo glup primjer al ajde- cijepanje drva. Mogu ih ja cijepat, nije komplikovano, ali je daleko bolje platit nekoga ko to radi za 6-7km po satu, nego da ja zanemarim svoj posao gdje zaradim reicmo 50km i radim nesto gdje cu “ustedit” tih 6-7. Tako isto i kad se WC solja zastopa pa zovnem covjeka koji to rijesi za 40km… Ne zovem ga zato sto sam mutav nego zato sto necu radit oko govana.

Stari zna sve oko kuce. Svaku popravku moze on odradit. Nikad se majstori nisu placali… s druge strane ja i buraz (koji ce ovo vjerovatno procatiti) ne znamo skoro nista… I opet to ne vidim kao neki veliki nedostatak cisto zbog posla kojim se bavimo- ja zaradim dovoljno da mogu sebi dopustit da ne znam. I to je ta neka tranzicija u drustvu iz siromastva u u razvijeniju ekonomiju. I U americi su muskarci znali radit te sve mini poslove, ali sa svakom novom generacijom znaju sve manje- a tako je isto svigdje

1 Like

Zato ni nemamo love. U razvijenim zemljama svako ima svoj posao i placaju jedni druge. Tu kod nas ljudi od 70 godina sa milijunima na banci sami rade sve samo da nebi nekog platili.

1 Like

deda od 70 godina je jednostavno tako naučio, njemu je veća osobna satisfakcija da nešto sam napravi nego nekog plati. Život ga je tako naučio, to je jače od njega, zato ima to što ima

1 Like

Pa necu zvati elektricara da mi promijeni zarulju.

Ima jedan vic:
Kaze zena muzu, zarulja pregorjela, kaze joj muz nisam ja elektricar. Kaze zena, stol se klima, kaze muz, nisam ja stolar. Kaze zena, voda curi iz pipe , kaze muz nisam ja vodoinstalater. I ode muz u birtiju.Dolazi u neko doba doma, vidi sve popravljeno. Probudi zenu i pita je tko je sve popravio. Kaze , susjed. Pita muz, a koliko je naplatio. Kaze zena, nista. Rekao da ispecem kolace za djecu ili da idem u krevet s njime. Pita muz , i jesi ispekla kolace, a zena, pa nisam ja slasticar. :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

mislim da je to bilo prije, ajde zarulja i neke sitnice, jako malo ljudi si dnas kupuje aparat za varenje da bi nesto zavarili, ili popravlja aute (nema vise ficeka i yuga) i sl.

s tim da generacije koje dolaze jedva da ce i zarulje mijenjat a gdje sta drugo