Android Java Developer učenje

Bilo je to lako i prije 3 godine. :smile:

1 Like

Ne znam otkud ti ta informacija.Ako se predstavis kao Junior naravno da ti niko nece traziti 3-5 godina iskustva, jer to spada vise u skupinu mid-level developera.

Normalno je da firma ima procentualno vise mid-level/senior developer-a nego juniora, ali ako pokazes volju i zelju za ucenjem ne vidim zasto te neka iole ozbiljna firma ne bi uzela za Juniora ili praktikanta.

Eh sad tu opet dolaze oni koji misle da ce sa godinom iskustva mlatiti desetine hiljada eura, zao mi je al’ ne ide tako :smiley:

1 Like

Pricam za Srbiju, evo ovde nekih oglasa sa junior developere:

Uglavnom traze za junior godinu dana iskustva u razvoju aplikacija, godinu dana u nekom projektu ili sta vec.

Moze li neko da mi odgovori za radno vreme programera? Ili to ne otkrivate javno? :slight_smile:

I gdje su tu 3-5 godina o kojima ti pricas ? :slight_smile:

Ne mogu u globalu pricati, ali cu reci za sebe.

Sto se posla tice radim 40 sati sedmicno (pon-pet), pored toga ode nekih 10-15 sati sedmicno na ucenje i neke projektice sa strane.

Pa dobro, mislila sam da nijedna firma nece da zaposli programera bez iskustva :slight_smile:

Znaci, radis osam sati na dan ne racunajuci vikend plus oko dva sata na ucenje i neke licne projekte. To nije malo, svaka cast.

Da ne bude zabune ne programiram 8 sati bez prestanka, bude tu sastanaka i raznih drugih ometanja i diskusija, ali sve to spada u rad :smiley:

Moje je da dodjem u firmu kad zelim i da odem kad zelim :stuck_out_tongue:
U prosjeku sam u firmi 3h dnevno.
Pored toga imam i svoju firmu i u dogovoru sam sa vanjskom firmom da im mogu raditi samo one aplikacije/code od koje ima koristi i moja firma. Tako da sam pakticki plaćen izvana da radim za sebe komponente. Gdje dolazi do simbioze…jer i ta vanjska firma dobiva iste komponente.

Tako da, može se svašta ispregovarati, ali mora se:

  1. pregovarati (vidim mnoge koji bi kao nešto htjeli, a pipice su postaviti i najmanji uvjet…samo gutaju što im se servira)
  2. moraš znat svoju vrijednost i što to imaš što vrijedi drugoj strani, s čime ulaziš u pregovore. Ako si tu nerealan i nesvjestan svojih vrijednosti…bilo da ih precjenjuješ ili podcjenjuješ, nećeš znati niti pregovarati.
1 Like

Hoce, ali ce biti i takva placa. Na placu utjece i znanje i sposobnost.

8 h minus pola sata rucak, po neki conference call, sastanak itd…

Nakon posla odmor,ucenje, projekti.

nakon par dana gledanja youtube videa i odlučivanja šta da odaberem mislim da sam odlučio… wordpress developer da budem :smiley: skinuo sam " Become a WordPress Developer: Unlocking Power With Code" udemy kurs sa torrenta normalno :smiley: (ako kome treba link neka se javi u PP) i danas lagano krećem sa učenjem… kiša napolju pada, i odličan je dan da se izađe iz comfort zone :smiley: a razlog zašto sam odabrao frontend wordpress jeste taj što su veće šanse da se radi remote, a i može da mi koristi u trenutnome poslu… hvala svima na odgovorima i javim se nekad’ ako bude nešto o mene… Pozdrav :wink:

2 Likeova

Po meni trenutno najbolji kurs na udemy za React. Pa ako te i to zanima pogledaj si @COBNETCKNN

2 Likeova

@COBNETCKNN

Ne bi prvo trebao naučiti php, baze i sl., pa onda wp.

Isto kao da kažeš , radit ću drupal, a neznaš php, symfony, baze i sl.

Teško da će mu ta analogija biti jasna ako nije u programerskom svijetu. Možda bude jasnije…isto kao da kaže:

“Bit ću autoelektričar”

… a ne zna elektrotehniku. A prvo ide elektrotehnika, pa se onda opredjeljuješ u autoelektričara ili kojeg već…

Jedino što je WP široko polje…i nisam siguran što sve spada pod “fronted wp developer”. Ako se tu ubraja osoba koja rastura WP kao CMS platformu, onda praktički ne mora znati niti da postoje PHP,JS ili HTML/CSS. (Iako bi svakako pomoglo)

Ali nebih nikako onda za to zvanje rekao da spada pod programiranje. …što neću reći da tu nema kruha. Ima zapravo sigurno jako puno.
Ja 10+ godina intezivno programiram, a onaj koji rastura WP sigurno puno brže napravi web stranicu od mene. Samo je njegov spektar mogućnosti što sve može napraviti puno ograničeniji od moga. Ali ako je on unutar svoga spektra mogućnosti našao dovoljno klijenata, on je sigurno efikasnija mašina love od mene…dok ja ne nađem način da bolje unovčim svoj širi spektar mogućnosti. Hehe…

S druge strane, ja sa svojim širim spektrom mogućnosti imam šansu da napravim mašinu love koja će rasturit njegovu produktivnost “ko beba zvečku”…samo je puno veći rizik da li ću ikada doći do takve razine.(mašine). Dok on može imati vrlo visoku produktivnost i relativno mali rizik da će ju i postići.

3 Likeova

Sve ovisi kako misliš koristiti wordpress.

Možeš wordpress koristiti kao REST endpointove + frontend (react) kao tutorial odozgora.

PRIMJER:

Ne razumijem koja svrha je gurati covjeka u React kad ne zna programirati, a samim tim ne zna ni same osnove JS-a ?

3 Likeova

Čemu to? :rofl::rofl::rofl:

Pametnije bi mu bilo da uči JS.
Nego ovo da se igra s wordpress admin panelom i umetanjem unutar nje.

1 Like

Evo pogledaj ovdje :slight_smile:

1 Like

Evo sadržaj kursa:

Requirements:

sa wordpressom imam iskustva jer mi je trenutno sajt na wordpressu instaliran, HTML elementi se skontaju za pola sata… bitno ih je zapamtiti dobro samo :smiley:

vidim da raja gore odma daje “poruke podrške” haha, ovo mi je samo odskočna daska za dalje, kada dobijem osjećaj za code vidjeću šta tržište traži od jednog wordpress developera i adaptirati svoje učenje ka tome…

Android Java - 0
Wordpress    - 1
2 Likeova
<?php $names = array ('wordpress', 'java'); $count = 0; ?>