AngularJS (razmena iskustva)

Pa Angular je zamisljen da radi sa backend-om koji ima rest api I savrseno radi.
Sve te podatke prebaci Json I template wrap-uj
u ng-repeat.

Zašto bi se gubio smisao? Iako je HTML generiran već na server strani, i dalje postoji potreba da se na client strani napravi “data-bind”, kako bi napisana frontend logika bila jednoznačna za template-ove koji se generiraju frontend, isto kao za one koji već nastaju na server side.

Jedino ne vidim svrhu generiranja sadržaja na server side, osim zbog SEO-a.

Da ne postoji SEO problem, složio bi se sa ovom izjavom:

…inače mi se nikako ne čini da sadržaj koji je prebačen sa JSON će biti jednako kvalitetno rankiran kao onaj koji se nalazi u ispravnoj HTML strukturi.

Što se mog sistema tiče, ja mogu isto kao i na JS strani…kreirati HTML na praktički identičan način sa PHP-om:

$tp=array  //templateParam
	(
	'css'=>'black_table',
	'rows'=>array(array('name'=>'miki','type'=>'test1'), array('name'=>'ivo','type'=>'test2'), array('name'=>'pero','type'=>'test3'))
	);
echo new template('testTable',$tp);

…ako i na frontendu želim imati jednako uređen scope podataka kao što bi imao da je template kreiran na frontendu, samo pozovem jednu aktivacijsku funkciju templatea i instancu kojoj želim dodjeliti scope. (Sve direktive za aktivaciju čekaju napisane unutar atributa na kreiranom HTMLu.)

Jedino mi se ne sviđa u cijeloj priči, kad radim neke updejtove funkcionalnosti sistema…moram petljati i po frontend dijelu i po server dijelu da ostanu funkcionalno sinhronizirani. To se uglavnom svede na copy paste…ali mrzim da išta kopiram…a ovdje to nisam znao izbjeći…

Ti sada imas svoje razloge u to ne bih da ulazim ni da se opterecuje.
A sto se tice SEO, google voli angular jer to je njegov proizvod i sve moze da se uradi samo ako se zna.

Ne kužim, kakvi moji razlozi…vezani uz što?

Ja samo vadim probleme s kojima sam se sreo u nadi da ću čuti kako je istima doskočio angular… Ili općenito čuti kako se nešto može elegantno rješiti.
Da se sve može, to je naravno jasno…

Konkretno recimo generiranje html-a na client strani vidim kao SEO problem.
Veliš da google voli angular jer je njegov proizvod? No ne kužim i dalje kako google uz svu ljubav može znati kako je strukturiran tekst koji se nalazi unutar JSONa?

Vele da google indeksira sadrzaj dodan javascriptom:

Sto se tice frontend renderinga, za SEO imate ovo: https://prerender.io/

1 Like

Ako imas stranicu strukturanu html tj. Json mozes ga lako compile-lirati uz pomoc directive I apendovati na content.

Kuzim to…ali i dalje ostaje SEO problem jer si podatke apendao na content tek na client strani. No tu sad ulazi u priču ovo što kažu ognjen i apazinjan.
Ako google gleda sadržaj dodan javascriptom (što mi je malo sumnjivo) …onda stvar šljaka.
No ovo što spominje apazinjan, to se čini kao kvalitetno rješenje ovog problema. Zato i pitam ovakve stvari da se pojavi netko sa kvalitetnom solucijom…

Pazi, Google mora da gleda podatke koje su dodati preko klijenta. Znam jer kada se radi neka Dom manipulacija gde se nalazi adsense, Google botovi sve vide iako se javascript izvrsava na page ready.

Pitanje je jesu li to klasični spider bootovi koji indeksiraju web sadržaj…ili je ta kontrola umetnuta sa kodom koji dolazi sa adsensom.

Ali neću tvrditi da google ne može vidjeti što se dešava na client strani (sigurno da se sve može, kao što si već spomenuo) …ali nekako mi je ostao utisak da ranije google nije posvećivao pažnju tom djelu…nego striktno gledao code koji se isporučuje sa servera.

Moguće da se to promjenilo…zanimljivo svakako…