Anketa - Za ili protiv EU

Osim rijetkih zemalja EU (prije svega Njemačka i Austrija, ali tu je na snazi i mentalitet), Hrvatska je manje korumpirana zemlja od drugih članica EU. Ustvari, najveći hrvatski problem (osim lijenosti i očekivanja da ti država nešto udijeli) je upravo taj što smo iz “razvijenog” svijeta uvezli sve najgore pojave.

Razlika je još jedna: oni korupciju puno bolje sakriju jer su puno iskusniji u tome.

Ili ima još netko tko misli da npr. Italija ili Velika Britanija (među najvažnijim EU zemljama) nisu među najkorupiranijim zemljama na svijetu? Hrvati su male bebe…

Također, što znači “red”?
Prepostavljam neovisnost sudstva?
Osobno, smatram da je uz ovakav sudački profil kakav imamo nemoguće uvesti reda, a suce sigurno nećemo uvoziti iz USA…

Do sada smo prihvatili sve loše od EU. Zašto ne prihvatiti i ono dobro?
Stranci nam donose zakone, stranci nam vode privredu, stranci drže banke. Neovisna Hrvatska ne postoji.
Zašto ne bi postali dio razvijenog svijeta i da nas svi tako gledaju, a ne kao neke divljake?
Što je loše u slobodnom protoku ljudi i roba?

EU kao cjelina mi se gadi, prezirem u EU uobičajenu birokraciju, neodlučnost i licemjerje, ali ako moramo biti jebeni, zašto se ne namjestiti se kako nam je najugodnije?

Mi nismo Švicarska, i nemamo nikoga tko bi nas u Švicarsku mogao pretvoriti.
Svakoga tko kaže “Ako ne uđemo u EU postat ćemo Švicarska!” treba tuči!

Svi koji su ušli u EU su napredovali i gospodarski i politički.
Standard u Hrvatskoj će jako nazadovati, ali nakon godinu-dvije krenut ćemo naprijed.
EU je skrojena po interesima velikih (Englezi, Francuzi, Nijemci), prilagođena i drugoligašima (Italija, Španjolska, Nizozemska…), ali ima nečega i za nas malene.

Nećemo biti u istom košu s Englezima ili Francuzima, ali hoćemo u istom sa Slovencima, Mađarima, Rumunjima, Bugarima…
Bolje nego da ostanemo zajedno s onima koji će i dalje biti izvan EU. Dok i oni ne odu u EU i mi ostanemo zadnje smeće Europe.

Ponos je super, ali od ponosa se ne živi.
Možeš biti zaposlen, slušati gazdu i primati plaću ili biti ponosan i nezaposlen, nemati gazdu i prekopavati po kontejnerima.
Nacionalni ponos je od životne važnosti kad su država i nacija ugroženi, ali kad nisu - ne vrijedi ništa.

U slučaju bilo kakve krize (gospodarske, političke ili bilo kakve druge) svi se zatvaraju.
U prvom valu EU se zatvara u svoje zajedničke granice, u drugom valu svaka zemlja se zatvara u svoje.
Ako smo izvan EU, kod prve veće krize prvi ćemo najebati.

Ako EU neće opstati, onda ćemo opet biti izvan nepostojeće EU. U tom pogledu, nemamo što izgubiti.

Hrvate još nitko nije ništa pitao jer nije bilo moguće postaviti konkretno pitanje.
Kako odgovoriti na pitanje "Jeste li za nešto što ne znamo što je?"
Sada kad imamo konačni Ugovor sada će se postaviti pitanje “Jeste li za ovo?”

Neću odgovoriti na anketu, pa nikada nećete moći naslutiti jesam li za ili protiv :slight_smile:

[quote=“gambo”]Do sada smo prihvatili sve loše od EU. Zašto ne prihvatiti i ono dobro?
Stranci nam donose zakone, stranci nam vode privredu, stranci drže banke. Neovisna Hrvatska ne postoji.
Zašto ne bi postali dio razvijenog svijeta i da nas svi tako gledaju, a ne kao neke divljake?
Što je loše u slobodnom protoku ljudi i roba?

EU kao cjelina mi se gadi, prezirem u EU uobičajenu birokraciju, neodlučnost i licemjerje, ali ako moramo biti jebeni, zašto se ne namjestiti se kako nam je najugodnije?

Mi nismo Švicarska, i nemamo nikoga tko bi nas u Švicarsku mogao pretvoriti.
Svakoga tko kaže “Ako ne uđemo u EU postat ćemo Švicarska!” treba tuči!

Svi koji su ušli u EU su napredovali i gospodarski i politički.
Standard u Hrvatskoj će jako nazadovati, ali nakon godinu-dvije krenut ćemo naprijed.
EU je skrojena po interesima velikih (Englezi, Francuzi, Nijemci), prilagođena i drugoligašima (Italija, Španjolska, Nizozemska…), ali ima nečega i za nas malene.

Nećemo biti u istom košu s Englezima ili Francuzima, ali hoćemo u istom sa Slovencima, Mađarima, Rumunjima, Bugarima…
Bolje nego da ostanemo zajedno s onima koji će i dalje biti izvan EU. Dok i oni ne odu u EU i mi ostanemo zadnje smeće Europe.

Ponos je super, ali od ponosa se ne živi.
Možeš biti zaposlen, slušati gazdu i primati plaću ili biti ponosan i nezaposlen, nemati gazdu i prekopavati po kontejnerima.
Nacionalni ponos je od životne važnosti kad su država i nacija ugroženi, ali kad nisu - ne vrijedi ništa.

U slučaju bilo kakve krize (gospodarske, političke ili bilo kakve druge) svi se zatvaraju.
U prvom valu EU se zatvara u svoje zajedničke granice, u drugom valu svaka zemlja se zatvara u svoje.
Ako smo izvan EU, kod prve veće krize prvi ćemo najebati.

Ako EU neće opstati, onda ćemo opet biti izvan nepostojeće EU. U tom pogledu, nemamo što izgubiti.

Hrvate još nitko nije ništa pitao jer nije bilo moguće postaviti konkretno pitanje.
Kako odgovoriti na pitanje "Jeste li za nešto što ne znamo što je?"
Sada kad imamo konačni Ugovor sada će se postaviti pitanje “Jeste li za ovo?”

Neću odgovoriti na anketu, pa nikada nećete moći naslutiti jesam li za ili protiv :)[/quote]

Kao prvo, što je to dobro u EU? Ja niti jednu krupnu stvar ne vidim.
Naime, sve ono što je dobro dolazi od neke članice (npr. uređenost od Nijemaca, disciplina od Austrijanaca…), ali uglavnom i ostaje u okvirima te članice. Nisam primjetio da su npr. Bugari i najmanje napredovali, a vidim da su neki jako nazadovali (npr. Španjolci, Portugalci)…

Kao drugo, mislim da je “slobodno tržište” napravljeno po mjeri jako velikih, a na štetu malih. Naime, današnja ekonomija (a pogotovo masonska europska) egzistira isključivo na temelju rasta, odnosno pohlepe. Ako rasta nema, sustav se urušava i dolazi do krize (nadam se da nije potrebno eleborirati).
E, sad, ako je nešto po mjri velikih, ne može biti i po našoj mjeri. Odnosno, mi možemo očekivati da budemo jeftina radna snaga (ali će ljudi morati raditi po njihovim surovim mjerilima), a vjerojatno su i naša prirodna dobra meta nekih pohlepnika. U svakom slučaju, dugoročno gubimo…

Nadalje, mislim da je ponos važniji od svega drugoga. Ako ga imaš, stvorit ćeš si sam svoje blagostanje, ali ako ga nemaš, uvijek ćeš biti sluga. Nije mi jasno kako to nije očito?

Na kraju, zar nije bolje ne ući po cijenu da budemo jedini “izvan”? Zar se na taj način nećemo slađe smijati kad kola krenu nizbrso (već su krenula, btw)?

Definitivno lakši rad sa inozemnim klijentima, uvoz opreme, alata itd itd. Živim na samoj granici i znam kakve su cijene s druge strane granice i kako neke stvari tamo funkcioniraju.

Ne planiram raspravljati u ovom topicu. Svatko ima svoja mišljenja. Ja eto živim blizu granice sa Slovenijom i volio bih da su kod nas neke stvari sređene kao kod njih.

Od EU nećemo dobiti ništa.
Novci koji dolaze iz EU i o kojima svi političari vole pričati su hranjenje krave da daje više mlijeka.
Mlijeko ide u EU, govna ostaju u HR.

Nisam pobornik traženja najudobnije pozicije. Radije ću napraviti sve što mogu da do nesretnog slučaja ne dođe.

[quote=“Junior”]Definitivno lakši rad sa inozemnim klijentima, uvoz opreme, alata itd itd. Živim na samoj granici i znam kakve su cijene s druge strane granice i kako neke stvari tamo funkcioniraju.

Ne planiram raspravljati u ovom topicu. Svatko ima svoja mišljenja. Ja eto živim blizu granice sa Slovenijom i volio bih da su kod nas neke stvari sređene kao kod njih.[/quote]

U tome i jest stvar što sami ulaskom u EU se neće ništa promijeniti. Misliš li ti stvarno da će se nakon 01.07.2013 odjedanput sve srediti i da će postati bolje. Neće. Promijenti će se tek kad se mi promijenimo, kad promijenimo naš mentalitet, radne navike, pogled na državu, shvaćanje države i sve ostalo. A kad to promijenimo onda ti je svejedno bio ti u EU ili ne.

[quote=“gambo”] Zašto ne prihvatiti i ono dobro?
Stranci nam donose zakone, stranci nam vode privredu, stranci drže banke. Neovisna Hrvatska ne postoji.
Zašto ne bi postali dio razvijenog svijeta i da nas svi tako gledaju, a ne kao neke divljake?
Što je loše u slobodnom protoku ljudi i roba?[/quote]
Koje je to dobro?
Čime bi to postali razvijeni svijet samim ulaskom u EU, a čime bi to postali divljaci ne ulaskom u EU?
Što je loše u kontroliranom protoku ljudi i roba? Do sada nam to nije smetalo.

Znaš kako se kaže mora se samo umrijeti, ne želim biti jeben niti se želim namještati, u najgorem slučaju želim jebati i želim namještati onog koga ■■■■■. Za to se borim i za to ću se boriti.

[quote=“gambo”]Mi nismo Švicarska, i nemamo nikoga tko bi nas u Švicarsku mogao pretvoriti.
Svakoga tko kaže “Ako ne uđemo u EU postat ćemo Švicarska!” treba tuči!
[/quote]

Ja mislim da imamo i više potencijala i kapitala da postanemo i bolji nego li Švicarska. Ali za to treba mijenjati mentalitet, navike i društveno uređenje, a očito je da velikoj većini naše države to ne paše.

Laž na kubik.

[quote=“gambo”]Standard u Hrvatskoj će jako nazadovati, ali nakon godinu-dvije krenut ćemo naprijed.[/quote] Velika zabluda i obmana.

Naprotiv, mislim da je bolje da ni ne uđemo u savez s onima s kojima smo se borili da izađemo iz saveza.

Ponos je jedno veliko bogatsvo, tko ga ima i vrijedi više od svega ostaloga.
Možeš biti poslušni sluga, imati posao i svejedno ne primati plaću, da imaš ponosa ne bi si dopustio da ne budeš plaćen.
Nacionalni ponos je uvijek od velike važnosti.

[quote=“gambo”]U slučaju bilo kakve krize (gospodarske, političke ili bilo kakve druge) svi se zatvaraju.
U prvom valu EU se zatvara u svoje zajedničke granice, u drugom valu svaka zemlja se zatvara u svoje.
Ako smo izvan EU, kod prve veće krize prvi ćemo najebati.
[/quote]
Najebat ćemo svakako, bili u EU ili ne bili.

Imamo. Onaj ponos iz 90-tih. Smatram krajnje bezobrazno naspram žrtava rata što nas opet guraju u neki savez, a poginuli su i nastradali mnogi da izađemo iz saveza.

[quote=“gambo”]Hrvate još nitko nije ništa pitao jer nije bilo moguće postaviti konkretno pitanje.
Kako odgovoriti na pitanje "Jeste li za nešto što ne znamo što je?"
Sada kad imamo konačni Ugovor sada će se postaviti pitanje “Jeste li za ovo?”
[/quote]
Naravno da je bilo moguće postaviti konkretno pitanje: “Da li ste za to da Hrvatska država i njeni predstavnici započnu pregovore o ulasku u EU?”

Who cares, anyway? :slight_smile:

EU je samo jedna nova velika Jugoslavija.

Ne vidim ni sad nekog problema u radu s inozemnim klijentima, a imam ih sa svih strana svijeta, sjeverne, južne, istočne, zapadne. Što se cijena tiče neće biti ništa bolje, bit će ti samo lošije. Cijene su tamo uvijek bile niže nego kod nas. Pa valjda znaš kako se uvijek išlo kupovati u Graz, Trst, Mađarsku itd.

Slobodno si mogao napisati u hrvatskoj. Ja sam isto za. Mislim da ce nam biti 1000 puta bolje.

A oni koji su protiv bas me zanima koji su razlozi… nije valjda da se boje da ce netko kupiti nesto njegovo ili da ce entko odlucivat o nasoj politici, gospodarstv i sta ja znam cemu sve ne. Jer bi mi trebali biti sretni sto uopce netko bi htio odlucivat za drzavu koja je bila prije recesije u recesiji, pa je za vrijeme u recesiji i nakon recesije u recesiji.

Ma kakva recesija isusova… pokralo se sve. Ovak mala drzava pa da u krizu u padne. Ta kriza je nista vise do najveci alibi za kradju ikada.

[quote=“Sljaker”]Osim rijetkih zemalja EU (prije svega Njemačka i Austrija, ali tu je na snazi i mentalitet), Hrvatska je manje korumpirana zemlja od drugih članica EU. Ustvari, najveći hrvatski problem (osim lijenosti i očekivanja da ti država nešto udijeli) je upravo taj što smo iz “razvijenog” svijeta uvezli sve najgore pojave.

Razlika je još jedna: oni korupciju puno bolje sakriju jer su puno iskusniji u tome.

Ili ima još netko tko misli da npr. Italija ili Velika Britanija (među najvažnijim EU zemljama) nisu među najkorupiranijim zemljama na svijetu? Hrvati su male bebe…

Također, što znači “red”?
Prepostavljam neovisnost sudstva?
Osobno, smatram da je uz ovakav sudački profil kakav imamo nemoguće uvesti reda, a suce sigurno nećemo uvoziti iz USA…[/quote]
Na čelnim mjestima EU su ljudi bez ijedne mrlje, skoro sveci:

A sljedeći dio je isto zanimljiv -


.

Lijepo se vidi od koga je naša politička elita naučila kako mijenjati Ustav…

“Zivio sam u Vasoj buducnosti i nije funkcijoniralo”

Protiv!

Smijem editirat anketu i dodat “Na srecu, nisam iz Hrvatske”? :smiley:

[quote=“Alen”]“Zivio sam u Vasoj buducnosti i nije funkcijoniralo”


[/quote]

Odlican video

Ima još tona materijala koji govori “Protiv EU”… Nisam još nigdje naletio na išta što bi dokazivalo suprotno.

Osim plaćena anketa na RTL-u i slicno.

[quote=“Alen”]“Zivio sam u Vasoj buducnosti i nije funkcijoniralo”


[/quote]

Savršeno!

Gdje je jos materijal koji nije dostupan ovako javno te informacije koje su prenose uglavnom usmeno…

Dovoljno je otići na bilo koji strani forum i vidjeti kako cvate zadovoljstvo građana članica EU… i kako se sa sjetom sjećaju nekih boljih vremena :slight_smile:

Svatko se može informirati o stvarima koje smatra bitnima, a koje su u vezi sa ulaskom u EU. Da li je netko ZA, ili PROTIV, je upotpunosti subjektivna odluka (vlastiti interesi) i ne vidim smisla o tome raspravljati, pogotovo ne na ovom forumu.

Smiješno je govoriti “Mislim da je to loša stvar, bit će nam gore”, kao i “bit će nam bolje”… Kako oni koji tako nešto izjave mogu znati situaciju/planove/itd. onoga ili onih kojima takve gluposti pričaju? Mišljenje je kao guzica - svatko ju ima. :neznam: