Apache Cordova, PhoneGap - Hybrid Mobile App Development and Frameworks

U zadnje vrijeme istražujem malo ovu vrstu frameworka.
S obzirom da baratam html5/css/js okušao bih se u izradi mobilnih aplikacija pomoću
jezika koje poznajem.

Da li je itko od vas radio takve aplikacije, da li ste koristili neke frameworke, koje i zašto?
Neki od popularnijih Hybrid app frameworka su:

Očito u cijeloj priči ključna stvar je Apache Cordova, jer je integralni dio večine ovih frameworka.
Ali tu je i Adobeov PhoneGap.

Upravo pokušavam dobiti što jasniji uvid u mogučnosti razvoja mobilnih aplikacija jezicima koje poznajem
(html, css, js), odnosno tražim najbolju mogučnost, pa me zanimaju vaša iskustva, mišljenja i preporuke.

Koje su prednosti i nedostaci razvoja mobilnih aplikacija te vrste, naspram razvoja mobilnih aplikacija
u javi?

Malo prolistaj pa se odluci. :slight_smile:

Ja sam nesto cackao sa Ionic i gledam cesto na https://www.livecoding.tv/videos/?q=Ionic dosta jednostavan

Meni sa za sada PhoneGap pokazao najednostavniji i vrlo funkionalan.
Makar tu treba još dosta toga prostudirati , naručito kako ova Cordova funkcionira.
Probao sam i Intel XDK, ne sviđa mi se kao niti ovaj Iconic.

Inače, složio sam svoju prvu “Hello World” mobilnu aplikaciju.
Sve mi je to novo pa je zabavno :smile:

Jel se u njima mogu raditi malo složenije stvari tipa spajanje na API i skidanja podataka, slanja podataka preko POST i sl? Također, nekakva vrsta prijave preko facebooka/googlea/twittera ?

1 Like

Da, mogu ali ne određen način sa određenim nedostacima.
Ali svaki taj framework je priča za sebe, postoje velike razlike.
Za PhoneGap za sada mogu reći (koliko sam pohvatao) da ne može direktno komunicirati sa PHP-om ali
može komunicirati sa backendom putem network protokola (XmlHTTPRequest, Web Sockets, i sl.).

To ću danas probati napraviti. Nekakvu backend aplikaciju koja aktivira neki backend proces i pokazuje rezultate na mobitelu.

E baš me to zanima, ako je to izvedivo, to bi bilo odlično :smile:

Naravno da je izvedivo. Pa kako inace funkcioniraju sve te silne aplikacije.

Evo, ovdje ima primjer kako se spaja na bazu, čupa podatke i prikazuje. Nešto slično idem sam probati.
Timeline: 12:00

A šta reći na ovo?
Izgleda kao 100% WYSIWYG app builder.

Znam za nativne aplikacije da mogu sve živo i neživo, ali za ove wrappere nisam znao da su toliko napredovali :smile: