Apple iPad

nisam mislio na software već na hardware (usb itd.).

kad smo već kod flash playera, 7 milijuna pokušaja downloada flash playera sa iphone je nešto što određenim ljudima govori da nije pitanje “dali” nego “kada”.:sherlock:

Ja bih radije pricekao da izađe 2,0 verzija.

Evo primjer sa IPhoneom, danasnji 3GS i prvi model koji je izasao su neusporedivi, svakako nebi htio biti od onih koji su se zaletili pa kupili odmah 1,0.

Inace, kao proizvod je vrhunska stvar, naravno ja bih volio da je u njemu Leopard a ne Iphone OS, da umjesto 1Ghz ima 2, ili bar da ima malo vise od 64GB (to napunim u dan i pol) i da ima malo veci ekran no… sto je tu je.
Svejedno puno ugodniji dozivljaj je lezati na kaucu i citati neki PDF s ovog nego sa laptopa.

Cheers

[quote=“nitko”]
@voajer
Na koliko je polja ovo grozno? Uspoređuješ kompaniju i jedan browser.[/quote]

Meni se čini da ti nisi svjestan koliko je to uistinu grozno. Sveukupni udio Apple proizvoda - bez obizra na njihovu prodaju koja “nadmašuje očekivanja” - dakle Macova, iPhone, iPad, iShoebox, etc, etc je i dalje manji od udjela IE6, browsera starog čak 9 godina.

E to je fakat grozno!

A što se to točno ima za pratiti? Kad je izašao zadnji standard? Kad će izaći slijedeći? 2012? 2020?

Da danas izbace video tag i da ga preko noći podrži 95% browsera kasnili bi kojih 4-5 godina. Da se razumijemo - neke od standardnih tehnologija imaju svoje mjesto, ali to mjesto sigurno nije zlatni pedestal već zajedno sa ostatkom alata u kutiji u usporedbi s kojim su - bez obzira što standard fanboyevi tvrdili - otprilike jednaki a nerijetko i gori.

Nevjerojatno.

Prvo, otkad je Interneta ciljalo se ka jednom web standardu kojeg bi se svi preglednici pridržavali, neovisno o operativnom sustavu, neovisno o samom pregledniku kojeg korisnik koristi. Kako i svi znamo, taj standard i nije baš bio savršen i ta ne slaganja sežu davno u početke Interneta.

Tu se pojavila odlična prilika za Adobe koji je nadomjestio nedostatak web standarda i kroz godine postigao veliku popularnost, ali kako se standardi sve više mjenjaju i dolazi na scenu HTML5 - Adobe sumnjam da ima neke šanse u budućnosti (naravno, ne bližoj, tu će se još držati). Ali u krajnjem slučaju standard će pobjediti nad proizvodom jedne kompanije sigurno. Adobe tu diktira situaciju trenutno i različiti proizvođači doslovce moraju plesati kako Adobe kaže jer eto, zašto? Nema smisla. Imali su svoje vrijeme, odlično su ga iskoristili. Kao npr. Nero također.

Nema ničega lošeg u tome da se promovira novi web standard, HTML5 koji podržava video. Očito je da se preglednici kreću prema tome i čemu sad sve stopirati zbog koga? IE6? Ne hvala.

IE6 je imao svoj trenutak i lagano nestaje. Istina da ga ima još, ali zaboravljaš da korisnici računala mogu koristiti i neki drugi preglednik (npr. ja koristim Operu, a kak’ti bi trebao Safari?).

Svoje anti Apple, haterske stavove prodavaj nekom drugom, jer u ovom slučaju Apple ne čini ništa loše već promovira novi standard (tko zna koji su im motivi, ima tisuću teorija, ali u krajnjem slučaju - i dalje novi standard).

A ako ti kažeš da se standardi ne mjenjaju :rolleyes: Opera, Safari, Firefox (3.5), Chrome podržavaju novi video tag.

Cini mi se da ne kuzi skroz kako standardi funkcioniraju sta se tice web-a. Browseri vec implementiraju dovrsene djelove specifikacije, a ostatak se planira zavrsiti kroz koju godinu. 2020 i neke ce biti konacna verzija (sta naravno ne znaci da ce tek onda browseri poceti implementirati funkcionalnosti), sta znaci da nakon toga vise nema promjena. Sve ovo izmedju vrijeme je predvidjeno za revizije specifikacije, te eventualna prosirenja, ali tu nece biti nekih velikih promjena.

Malo zaboravljas da videa jos uvijek koriste Flash. Medjutim, prelazak na HTML 5 video je samo pitanje vremena. :hico: :smiley:

[quote=“nitko”]
Ali u krajnjem slučaju standard će pobjediti nad proizvodom jedne kompanije sigurno. [/quote]

Ovim tempom sigurno neće.

Diktira situaciju? Pardon, ali koja je ono tehnologija koja mora moljakati proizvođače browsera da je implementiraju a koja ovisi isključivo o korisniku?

[quote=""]
Nema ničega lošeg u tome da se promovira novi web standard, HTML5 koji podržava video. Očito je da se preglednici kreću prema tome i čemu sad sve stopirati zbog koga? IE6? Ne hvala. [/quote]

Ništa se ne stopira - dapače. No ja prvi neću pisati hvalospjeve tehnologiji koja mi 2012/2020 donosi video tag.

Apsolutno! Što prije nestane to bolje, jer to znači da ću ja imati više opcija pri izboru tehnologije koju želim koristiti. No činjenica je da Flash 10 radi u IE6 dok hrpa “standarda” ne radi. Što ti to govori?

Nije to nikakav anti-Apple niti haterski stavovi. Ja samo gasim neobuzdanu euforiju nad otkrićem tople vode. Niti je iPad čudo tehnike niti je HTML 5 zadnji krik tehnologije.

[quote=""]
A ako ti kažeš da se standardi ne mjenjaju :rolleyes: Opera, Safari, Firefox (3.5), Chrome podržavaju novi video tag.[/quote]

A što je sa onim Internet Explorer inačicama od 50%+ koja ga i dalje ne podržavaju?

Dakle…

Jucer sam uhvatio svoga oca, diplomiranog inžinjera informatike kako surfa internetom sa IE 6.

Enough said.

html5 ne može izbaciti van flash, to su potpuno različite tehnologije, ko da kažeš da će auti izbaciti bicikle iz upotrebe, gluposti…
Imao sam ja iPhone u ruci više puta i tu vašu milinu kad ga primite u ruke nisam osjetio, kao niti večina objektivnih ljudi… Samo fanboyevi tvrde da je to nešt posebno i svršavaju na rad iphonea, ko zna radi čega… Ja sam hater apple zbog njihove politike… Zabrane nešt i onda daju objašnjenje da je to za naše dobro mislim mi smo svi male bebice i trebamo velikog brata da pazi što je dobro za nas, a što nije. Teški idiotizam…
Makar sam hater i adobea ipak mi je puno draži od apple, dapače svi su mi puno draži od applea, i google i microsoft…

Po mom mišljenju HTML5 ce prije unistiti JavaFX nego Flash, zar ne?

12 i više godina flasha nestat će jednim video tagom?

Ako malo pogledate prezentacije flash player 10.1 vidjeti ćete da ciljalju na stvari koje s html 5 nemaju veze.
Recimo zadnje dvije prezentacije na andoridu su bile gdje se je korisnik “spojio” na facebook, i igra farmvile ili tako nešto preko mobitela.
Druga prezentacija je bila gdje je korisnik sudjelovao u video konferenciji preko adobe connecta.

[quote=“gorrc”]
Ako malo pogledate prezentacije flash player 10.1 vidjeti ćete da ciljalju na stvari koje s html 5 nemaju veze.[/quote]

Vjerovatno i oni vide di im je mjesto. :smiley:

Na 50% smartphonova do 2012. Vidjeti ćemo dali će se prognoza ostvariti.

Evo juce sam imao priliku malo se igrati sa iPad-om :slight_smile:

Moji dojmovi su slijedeći…

Dosta je tanji uzivo nego sto sam ocekivao, te je sasvim ugodno ga koristiti. Medjutim, kao sto su mnogi ovdje i pisali, njegova uloga je malo upitna. Povremeno surfanje, citanje emaila iz kauca je po meni najbolja opcija za iPad, dok kucanje nekog podužeg teksta je velika patnja, mozda jer sam navikao na vece tastature, a ne ovu touch.

Ekran izgleda fantasticno, sve je na Apple nivou, kada sam kasnije presao na laptop (Asus) izgledao mi je bezveze.

Naravno probao sam malo i sa e-knjigama, cije su listanje odradili odlicno. Na kraju mogu reci da iako nisam bas ljubitelj tablet racunala, da bi nakon ovog iskustva u skorijoj budnocnosti mogao i kuptiti jedno.

[quote=“nike”]
Dosta je tanji uzivo nego sto sam ocekivao, te je sasvim ugodno ga koristiti. Medjutim, kao sto su mnogi ovdje i pisali, njegova uloga je malo upitna. Povremeno surfanje, citanje emaila iz kauca je po meni najbolja opcija za iPad, dok kucanje nekog podužeg teksta je velika patnja, mozda jer sam navikao na vece tastature, a ne ovu touch.[/quote]

Naš iPhone app dev team leader iz Italije sada svu komunikaciju vodi preko iPada i dosta brzo odgovara na sva pitanja odnosno ne osjetim neku vremensku razliku u odnosu na period u kojem je koristio stolno racunalo.

Ocito je moguce naviknuti se na tu tipkovnicu. :slight_smile: