ASP.NET, C# Web Development tutorijal

Već duže vrijeme tražim neki tutorijal ili barem neko dobro objašnjenje za početak kako bih sebi približio ASP.NET tehnologiju.

U onome što sam čitao puno je nekih nedostataka, barem se meni tako čini, tako da sam još uvijek prilično zbunjen.

Bio bih vam zahvalan da podijelite neka vaša iskustva i objašnjena ili neki dobar tutorijal koji bi me uveo u ASP.NET i izradu dinamičnih web sajtova koristeći C# i bazu podataka.

Napominjem da poznajem HTML i CSS, a imam iskustvo i u objektno-orijentisanom programiranju u Javi.

Ako se ovdje ne snades neces nigdje: https://docs.asp.net/en/latest/getting-started.html

Skoro završih jedan .NET kurs gdje smo prilično puno koristili c#, mvc, jquery, angular, sve unutar Visual Stuidia, a koristili smo pluralsight.com - nisu besplatni ali unutar imaš, kako pišu, preko 5000 kurseva iz IT oblasti, svi su video prezentacije, možeš uključiti prevod sa engleskog, imaš primjere kodova i imaš testove da testiraš znanje. Preporučujem!

Možda će ti valjati i ova knjiga, ja je našla na netu kad sam išla na taj kurs, ali za mene je to sve “nuklearna fizika” :slight_smile: e-knjiga c#

1 Like

Na ljuska.org imaš tonu tutorijala, jeste da ima dosta djece tamo, ali tako isto ima i veoma puno pametnih ljudi, sami vlasnik tog foruma je vlasnik gore ove firme knownsrv.com koja se reklamira na ovom forumu, tako da možeš pronaći isto kvalitetnih stvari od system administracije do programiranja…

Izgleda mi jako dobro stivo za pocetnike i slabije iskusne programere

@chida

Skok sa html-a i css-a bi bio previse mozda za vecinu ljudi ali ti ne bi trebao biti previse zbunjen ako imas iskustva u oop i Javi.
Jesi li mozda razmisljao da se bacis na php/mysql combo ili je asp.net must have i zasto?
Mislim da je vecina dinamicnih sajtova i dalje izradjena u ovoj prvoj kombinaciji i da ti potencijali i dalje ostaju toliki ako vec ne rastu, pa tu imas vise i poslova, literature, jaci community,…
Sami tutoriali i knjige takodje polaze od jednostavnijih resenja, vise je primera za njih, problem moze biti obrnuti naci kvalitetnije stivo kasnije za more advanced usere.

U svakom slucaju sta god da odaberes pogledaj sajtove Wrox-a i Apress-a za literaturu.
Pa ih posle pronadji u piratskim vodama.
Pa ih posle kupi ako od njih zaradis nesto.

Da, zaboravih da napomenem da je vecina modernih CMS-ova (WP, Joomla, Drupal,…) takodje podignuta na php-u, pa se svako malo i ovde a jos vise napolju traze strucnjaci i za to.

Hvala svima na odgovorima.

@kixxxstarter, dosta sam razmišljao i raspitivao se da li da krenem s PHP-om ili ASP.NET-om i ogromna većina mi je kazala da bolje krenem učiti ASP.NET sa C# programskim jezikom jer već poznajem OOP u Javi. Također, čitao sam i na forumima dosta članaka u kojima se govori da PHP lagano “izumire” i da se sve više ozbiljnih projekata radi na drugim tehnologijama, naročito u ASP.NET-u. Da ne govorim da je sada najveći broj oglasa za IT poslove vezan za poznavanje rada s ASP-om, C# i sl.

To su neki od razloga.

Ne vrti se sve oko PHP-a, postoji i NodeJS :wink:

HI Guys

Postoji mnogo asp.net , C # , web development tutorijale gdje možemo naučiti i implementirati projekt . Evo nekoliko korisnih resources.With pomoć ovih programiranja portala možemo lako implementirati projekt

Http://ezzylearning.com/

Https://www.mindstick.com/DeveloperSection

Nadam se da će vam pomoći

1 Like

Copyright © 2022 WM Forum - AboutContact