Autorska prava na tekst s interneta

Evo imam jedno pitanjce,postao sam admin na jednoj novoj stranici i nisam baš upućen u zakone pa me muči dali smijem kopirati vijesti,tekstove slike itd s drugih portala i stranica i stavljati na stranicu koju administriram.I ispričavam se ako ima negdi ocgovor na ovo pitanje ja ga nisam našao

Za početak je bitno da ne prenosiš tekst u cjelosti, ili barem da navedeš izvor informacija. Te svakako pogledaj uvjete korištenja određenih portala…

Tekst treba biti dovoljno različit od originala da ne bude plagijat. Također, nemoj zaboraviti navesti autora i web stranicu.

Što se tiče slika, smiješ ih koristiti samo s dopuštenjem autora (što nažalost, velik broj ljudi ignorira).

Ako kopiraš sa nekih portala, kontaktiraj ih da bi dobio dozvolu, i raspitaj se za uslove pre nego kopiraš tekst…

Ja u principu ne dozvoljavam prenošenje tekstova s mojih portala, a i većina portala slično postupa. Skupo plaćamo novinare i autorske tekstove/članke i onda netko misli ako je objavio izvor ili ne daj bože link da to tek tako ide…

Taj copy/paste cijelog članka je čista krađa, samo što neki još navedu i od koga su ukrali. Drugo je ako se za neke tekstove unaprijed dogovori s medijima.

[quote=“brana”]Ja u principu ne dozvoljavam prenošenje tekstova s mojih portala, a i većina portala slično postupa. Skupo plaćamo novinare i autorske tekstove/članke i onda netko misli ako je objavio izvor ili ne daj bože link da to tek tako ide…

Taj copy/paste cijelog članka je čista krađa, samo što neki još navedu i od koga su ukrali. Drugo je ako se za neke tekstove unaprijed dogovori s medijima.[/quote]

Ma tesko je se boriti sa tim… imao sam takvih problema, a i tuziti nekog pojedinca se ne isplati.

Cak je dobro kada postavi link, izvor, mada vecina i to ne radi, samo copy/paste i jos se potpise kao autor ;).

E a sada se dogođa novi problem a to je da ja hoću tekst s jednog portala gdje ljudi sami pišu tekstove i nije mi jasno koga kontaktirat u tome slučaj:hmm:u

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja