Autorski ugovor ili firma-firma umjesto place

Zamislimo ovaj slucaj. Programer dobiva placu od 8000kn, sto je brutto 2 nesto ispod 15000kn.
Dali je moguce izvesti nesto od sljedeceg:

Opcija 1:

  • dati otkaz, zaposliti se u vlastitoj firmi na minimalac (zamislimo da zaposlenik vec ima svoj d.o.o.)
  • poslodavcu ta firma svaki mjesec izdaje racun na 15000+PDV
  • platiti PDV, isplatiti sebi minimalac, 20% doprinosa na dobit, 12% prireza na dobit (ili kako se vec zove ovaj novi porez). Ostalo je moguce podignuti sa firme
  • poslodavac dobije sljedeci mjesec povrat PDV, i financijski mu je isto
  • zaposlenik umjesto 8000, kada plati sva davanja, dobije oko 10-11 000.

Opcija 2:

  • zaposlenih da otkaz
  • sa poslodavcem se potpise Ugovor o autorskom djelu, i svaki mjesec isplacuje 15000kn
  • plate se sva potrebna davanja po tom ugovoru
  • zaposleniku ostane oko 12-13000kn, od cega se on po zelji placa mirovinso/stednja, zdravstveno

Radi se o poslovima programiranja. Dali je tako nesto izvedivo, ili me ispravite ako grijesim u necemu?

Hvala!

Firma - plaćaš knjigovođu 600+ kn mjesečno, porez na firmu (oko 1000kn godišnje mislim), parafiskalna davanja, a i bez toga mislim da si slabo izračunao. Samo porez na dobit i porez na isplaćenu dobit zajedno izađu preko 4000kn.

Što se tiče autorskog ugovora također imaš porez, i još kad dodaš mirovinsko i zdravstveno na to izađe ti skoro isto.

[quote=“franzi”]Firma - plaćaš knjigovođu 600+ kn mjesečno, porez na firmu (oko 1000kn godišnje mislim), parafiskalna davanja, a i bez toga mislim da si slabo izračunao. Samo porez na dobit i porez na isplaćenu dobit zajedno izađu preko 4000kn.

Što se tiče autorskog ugovora također imaš porez, i još kad dodaš mirovinsko i zdravstveno na to izađe ti skoro isto.[/quote]

firmu imam, i nikakve troskove na njoj ja ne placam. Nije bitno zasko i kako.

Sto se tice izracuna, reci tocno gdje sam pogrijesio. Jer ide ovako: na ukupnu godisnju uplatu minus troskovi (place, …) se placa godisnje 20% poreza na dobit, na ostatak toga jos 12% prireza na dobit. Sa ostatkom se moze slobodno raspolagati.

Za autorski cu sada zanemariti mirovinsko i zdravtveno, zanimaju me samo obavezna davanja drzavi, i dali se mogu obavljati poslovi programiranja (jer u zakonu stoji da se mogu). Dali je problem onda u ukupnoj godisnjoj isplacenoj svoti (15000 x 12)?

a da ljepo radiš na crno 15000-8000=7000kn i onda 7000/2=3500
Dogovori se da ti plača 11500 kuna a sebi zadrži 3500, a državu ko j…
Prijavi se na burzu i možda dobiješ još neku naknadu s burze

Osim 20% poreza na dobit i 12% novog poreza jos imas troskove doprinosa i poreze kod isplate place.
Na netu placu od 8000kn, bruto ti je oko 12.400kn, a kad se dodaju i porezi trebas uplatiti ukupno oko 14.600kn.

Osim troska knjigovodje, tu su jos clanarine HGK-u, turistickoj zajednici, doprinos za sume i ne znam ni ja vise sto sve.

Otvaranje firme je prije kostalo oko 7000kn + 20.000kn kapitala koji treba biti uplacen na racun firme, sad ne znam da li je jos tako.

Uglavnom vidim da ti je sve vec vise-manje jasno… a zakljucak je da ti s firmom nece ostati vise novca nego da si stalno zaposlen u drugoj firmi.

[quote=“kres0”]a da ljepo radiš na crno 15000-8000=7000kn i onda 7000/2=3500
Dogovori se da ti plača 11500 kuna a sebi zadrži 3500, a državu ko j…
Prijavi se na burzu i možda dobiješ još neku naknadu s burze[/quote]

neide mi se u zatvor. Ovo nije posao od 2k kn koji mogu odraditi na crno, nego 15000 x 12 mjeseci, znaci 180 000 kn godisnje, puta x godina. Sve mora biti legalno.

[quote=“SteelMaiden”]Osim 20% poreza na dobit i 12% novog poreza jos imas troskove doprinosa i poreze kod isplate place.
Na netu placu od 8000kn, bruto ti je oko 12.400kn, a kad se dodaju i porezi trebas uplatiti ukupno oko 14.600kn.

Osim troska knjigovodje, tu su jos clanarine HGK-u, turistickoj zajednici, doprinos za sume i ne znam ni ja vise sto sve.

Otvaranje firme je prije kostalo oko 7000kn + 20.000kn kapitala koji treba biti uplacen na racun firme, sad ne znam da li je jos tako.

Uglavnom vidim da ti je sve vec vise-manje jasno… a zakljucak je da ti s firmom nece ostati vise novca nego da si stalno zaposlen u drugoj firmi.[/quote]

Kao sto sam rekao, firmu imam, racunovodstvo isto, i ne placam ga.
Znaci moj izracun je tocan. Odnosno to sam i znao. Usput, firma placa bruto 2 a ne bruto 1, sto znaci da 15000kn firmu kosta neto placa od caa 8500kn.

Ali mene vise zanima autorski ugovor? Dali mogu svaki mjesec dobivati 15k kn preko autorskog, platiti 20% poreza, i sa ostatkom raditi sto zelim? Uplatiti si zdravstveno, umjesto mirovinskog neku stednju.

Autorski ugovor otpada.
Na ugovor ne možeš dugo raditi jedan te isti posao, smatra se da to više nije povremeni posao i inspektori za takve stvari traže da se napravi prijava zaposlenika.

I ja sam biou situaciji da sam u firmi dao formalno otkaz, a zaposlio se u svojoj firmi.
Očekivao sam da ću fakturirati barem približno ono što je bio trošak ali ništa od toga. Uspjeli su iskemijati u kešu tako da sam bio na istom.

Moj prijedlog - ostavi status kakav imaš. Imaš plaćeni godišnji, imaš plaćena bolovanja.
Imaš neka prava. Prelaskom u svoju firmu više nemaš nikakvih prava iz bivše firme jer ste sada partneri. Prva firma od tvoje firme očekuje da se za plaćenu uslugu obavi posao. Jesi li ti na godišnjem, bolestan ili na skijanju, njih nije briga.

[quote=“trnac”]Autorski ugovor otpada.
Na ugovor ne možeš dugo raditi jedan te isti posao, smatra se da to više nije povremeni posao i inspektori za takve stvari traže da se napravi prijava zaposlenika.

I ja sam biou situaciji da sam u firmi dao formalno otkaz, a zaposlio se u svojoj firmi.
Očekivao sam da ću fakturirati barem približno ono što je bio trošak ali ništa od toga. Uspjeli su iskemijati u kešu tako da sam bio na istom.

Moj prijedlog - ostavi status kakav imaš. Imaš plaćeni godišnji, imaš plaćena bolovanja.
Imaš neka prava. Prelaskom u svoju firmu više nemaš nikakvih prava iz bivše firme jer ste sada partneri. Prva firma od tvoje firme očekuje da se za plaćenu uslugu obavi posao. Jesi li ti na godišnjem, bolestan ili na skijanju, njih nije briga.[/quote]

thanx za odgovor!

Sto je tocno bio trosak u firma-firma kobminaciji? Ja vec imam firmu, koja radi, placeno racunovodstvo, tako da oko toga nemam trosak.

Vjerojatno je mislio na tekuće troškove firme koji baš i nisu zanemarivi.

Da li bi druga strana pristala na takav način suradnje? To je onda praktički outsourcanje. Ja bih na njihovom mjestu dobro razmislio o tome. Ipak kao poslodavac imaš veću kontrolu nad zaposlenikom nego kad outsourcaš dio poslovanja.

[quote=“Junior”]Vjerojatno je mislio na tekuće troškove firme koji baš i nisu zanemarivi.

Da li bi druga strana pristala na takav način suradnje? To je onda praktički outsourcanje. Ja bih na njihovom mjestu dobro razmislio o tome. Ipak kao poslodavac imaš veću kontrolu nad zaposlenikom nego kad outsourcaš dio poslovanja.[/quote]

po stoti put, troskove firme nemojte racunati u ovo! Firma radi vec 20-tak godina, i vjerujte, znam koji su troskovi, i oni ne ulaze u ovaj moj izracun.

Sa poslodavcem se potpise ugovor, tako da obije strane budu zasticene kao i kod ugovora o radu. Njemu je isto.

[quote=“hudo”]thanx za odgovor!

Sto je tocno bio trosak u firma-firma kobminaciji? Ja vec imam firmu, koja radi, placeno racunovodstvo, tako da oko toga nemam trosak.[/quote]

Ako već imaš firmu koja radi, ona bi te trebala zaposliti što nisu nikakvi troškovi.
Međutim, ta firma preuzima obavezu prema onoj firmi kojoj se ispostavljaju računi - jer više nije odnos firma i “hudo” kao djelatnik nego firma-firma.
Isto tako, treba vidjeti hoće li željeti prva firma platiti drugoj 4 tjedna tvojeg godišnjeg, a da pri tome ne dobije ništa. Kao djelatnik prve firme imaš to pravo ali u odnosu firma-firma, ova druga firma preuzima obavezu takvih stvari. Isto je i s bolovanjem.

Odmah ti mogu reći, takve se stvari rade kada si već jednom nogom na izlasku iz prve firme.

sve se da izvesti i nebi išao u zatvor.
Npr. nek te šef prijavi na minimalac.Ako imaš kuču ili stan ili tvoji roditelji imaju.
Sklopite ugovor da vam plaća za stan najam.
Porez i prirez na najam stana od 12000 je samo 1189,44 Kuna
Od plaće bi dobio 2370 kuna
znači ukupno oko 13000 kuna

[quote=“kres0”]sve se da izvesti i nebi išao u zatvor.
Npr. nek te šef prijavi na minimalac.Ako imaš kuču ili stan ili tvoji roditelji imaju.
Sklopite ugovor da vam plaća za stan najam.
Porez i prirez na najam stana od 12000 je samo 1189,44 Kuna
Od plaće bi dobio 2370 kuna
znači ukupno oko 13000 kuna[/quote]
Nije sve što u teoriji zamisliš izvedivo u praksi.

[quote=“hudo”]Opcija 1:[/quote]Isplatom minimalca određuješ visinu svoje kasnije mirovine - iz 1. i 2. stupa. Provjeri kakav bi efekt taj aranžman imao na istu.

Mislim da možeš to izvesti. Sve si dobro izračunao, sad je samo stvar vašeg odnosa.

Na kraju se postavlja pitanje zasto sa sadasnjim sefom ne dogovoris da ti ostavlja dio place u firmi i na kraju kad isplati dobit tebi da “tvoj dio”. Ovo je “duboko ilegalno”, ali bi bilo legalno ako bi ti vlasnik firme u kojoj sad radis “prodao” 1% firme. Znaci, ti bi bio partner-vlasnik i mogao bi sudjelovati u isplati dobiti.