Besplatni datascraper sa cronjobom

Ja vjerujem da Facebook nisu tuzili, kao ni masu drugih.

Ovo sto su napisali moze se protumaciti kao sto je @komentar protumacio, a to je da te podatke slobodno gledas samo sa svojim ocima. Ili si protumacis pa ako ljudi bez problema mogu kopirat doslovno djelove Njuskala i sherat po Facebooku zasto ond aja nebi mogao skinut svoje oglase i otovrit ih recimo u excelu…

ALi sito tako svaka zdrava pamet znade da ako napravis site s oglasima i onda kopiras njuskalove oglase i objavis na svojem siteu da ces vjerojatno iamti probleme i to brzo…

Pitao sam ih na njuškalu jer eto primjetili su svi problematiku.
Meni ne treba to, klijent pita a ja ispitujem mogućnosti.

Data scraping… ne želim ni početi.

Uglavnom prvo sam dobio pitanj da li bi možda kao neki suradnik razvio nešto, a onda nakon toga, kratko i jasno ne. Ne može se dobiti nikakav izlist, nikakav json vaših proizvoda koji ste platili.

I to je to. Gotova priča.

Kad vec komuniciras pitaj ih kako mogu ljudi kopirat Njuskalove oglase i postat na Facebook?

odnosno pitaj jel mozes napravit screenshot njuskalo oglasa i postat sliku na facebook. Reci ce ti ne, onda odi na facebook pa im poslaji 200 linkova…

Nakon toga si dobio odgovor da mozes raditi sto hoces, a oni neka smao trabunjaju…

I da mene sad pitas jel nesto smijes s mojim siteom napraviti a da mi pritom nedas pare bi rekao nemozes.

Mislim da je to najbolji odgovor. Ako oni ne daju to je točka na i.

Možemo mi sada razglabati ovdje, spominjati FB, Google i druge, ali je stvar jasna.

1 Like

Od toga imaju koristi, pa zato i dozvoljavaju. Zar je potrebno ih pitati takvo nešto?

Pa iskreno da im složim plugin konektor za automotiv tematiku, drito rasortirati i upucati u bazu neke teme s tom tematikom, onda bi možda bili zainteresirani.

Po meni danas svi takvi portali bi trebali imati neki oblik json/csv, nešto, za ažuriranje, brže manipuliranje podacima, i na kraju krajeva tekst koji su sami ljudi napisali, i njihove su riječi.

Ali eto…

kakvu imaju korist od toga? Neku kopirao sliku, nema ni linka, nema nicega…

ili jos bolje pitanje kakvu nekorist imaju ako ja sebi svoje oglase svrstam u excelu da lakse pratim sto prodajem?

Samo za automobile dalo bi se to razlučiti, na neke grupe, itd. Ali ako s te strane nema ni “a” onda s moje strane nema ni nastavka da se išta radi po tom pitanju.

nisam dobro skužio, mislio sam na dijeljenje oglasa na FB. A slušaj, neće ni tebe sada gonjati da uradiš oglasnik i staviš par njihovih oglasa. Ali, da radiš ciljano kopiranje, da sebi web podigneš, onda bi te sigurno upozorili/tužili. Zaključno, neće se zajebavati sa manjim prekršajima, ali sa većim itekako hoće,.

Eh, sad si otisao totalno u krivo. Ja govorim da ti slobodno kopiras i koristis njihov sadrzaj ali tja isti nemozes distribuirati i ubirati pinku bez da dobis dozvolu od njih.

Drugim riejcima slobodno scrapas podatke ali ih nesmijes koristiti.

Za paranoicne kupite laptop i PC, na PCiu otvorite Njuskalo oglas a na laptopu excel tablicu i ajmo redom lijepo tipkat…

Odmah se nadovežem na već napisano. To uradi i nećeš imati problema jer se neće zajebavati sa tobom, niti će znati da si to uradio. Ako ćeš to raditi na redovnoj bazi, preprodavati ili dijeliti po internetu ljudima bez obzira korist/ili ne, oni će te blokirati (kopiranje), upozoriti i na kraju možda i tužiti.

Ne kužim zapravo šta tebi nije jasno. Toliko nas ima webove, prati analitike i svima smetaju raznorazni spideri (divljaci) bootovi isl… pa zašto njima ne bi smetalo? Posebno što se koristiš njihovim resursima, podacima i na kraju njihovim korisnicima…

Pa ti si otišao u krivo. Pitanje je bilo da se scrapa u nekom redovnom intervalu sa cronjob. Valjda s nekim ciljem nekom klijentu treba to… Da se vlasnik njuškala ne bih zajebavao s tim i provjeravao dostupnost svog sadržaja po netu, najlakše mu je reći NE i ima potpuno pravo na to.

Meni je jasno, ali ti ne razumijes sto zanci scrapanje podataka i tko su ti crawleri i botovi. zato sma i karikirao gore sa laptopom i pcem.

uglavnom s ovim napisanim prvim djelom se slazem… Ali ne da se nece oni samnom zajebavat nego da oni se mogu na trepavice postavit ako sam ja svoj oglas kopirao u excel da lakse pratim. A blokirat? Koga ce oni blokirat i kako, to me zanima, ali nemojmo jer cemo opet raspravljat bezveze. I koga ce tuziti? Oni nemogu nikako znati sto sam ja napravio metodom njuskalo oglas na PCeu a excel na laptopu. Oni mogu tuziti samo one koji distribuiraju njihove podatke jer takvi moraju negdje prodavati ili imati svoj web ili golas ili bilo sto drugo i to ja podrzavam takve treba zatvoriti. Ali reci da je data scraping ilegalno a u istoj recenici si napisao da pratis analitice je smjesno…

Da mene neće nitko jer što go se radi, radi se uz izričito dopuštenje klijenta i dotičnog servisa u ovoj situaciji njuškalo i to samo jedan profil, i to vlasnika tog profila koji plaća.
Sve u svrhu da ne mora na dva mjesta stavljati oglase, jer se prodaju auti brzo, dnevne izmjene.

Ergo ideja, da se poveže i smanji unos za 1 mjesto.

Ostalo je druga tema skroz a to je zašita podataka.

Da ne spominjem da sam nedavno u RBA ušao pokupio USB stick novi za ebanking, a da me nitko nije tražio nikakav dokument…
A preko telefona ne možeš saznati ništa osim adresa poslovnica sada.

Opet površno, i taj segment.

Dobro ovo da se auti prodaju brzo je pila naopako i tko zna kako ce se taj tool koristiti, to je ono sto je problem i po meni nisi trebao pitati nikoga jer vlasnika nebi maltretirali ako on sa njuskala prebaci na index isti tekst i oglas ili obrnuto pa bogte on to moze napraviti i manualno. Ali kad napsies tako auti se brzo prodaju dajte mi API pa da ja bombardiram server i onda nije to jedan vlasnik nego pola njuskala onda to je problem…

A s druge strane oni mogu reci NE kao sto kazete jer je to njihovo i u ovom slucaju mogu blokirat i banat vlasnika jer doticni ima racun kod njih…

P.S. ovo je smao primjer balkanizacije da Njuskalo i nije toliko jak, boji se konkurencije, dok recimo kopiranje sa Amazona na Ebay je cisto normalna stvar, odnosno svi ti veliki medjusobno imaju iskopirane sadrzaje i ne samo medjusobno Amazon, Alibaba, Ebay i ostali nego jos ima masa drugih malih shopova sa istim sadrzajem.

P.S. odmah da priznam ja sam to napravio kad sam prodavao auto, kopirao sma sve na jedna lokalni koji vise ne radi oglasnik, pa na njuskalo i na index. Isto tkao i na facebook… Jesam li ja sad prekrsio kakav zakon, ako i jesam i oni mene tuze, koji sudac ce meni dat kaznu da sam ja to napravio i koliko ce ta kazna ako je i dobijem iznositi…

I opet se vracamo znamo sto je priaterija i ilegalizam a znamo sto je i zdrava pamet…

Super i onda se korisnik pozove na gdpr i nek izvole obrisati sve podatke, kazne nisu male. :grinning::grinning::grinning:

1 Like

Nije baš tako crno-bijelo.

Što da ja zabranim hodanje 50m oko svoje kuće jer mi se dvorište truje sa zrakom kojeg ljudi izdišu koji hodaju u blizini?

Karikiram naravno, ali hoću reći i da vlasnici nisu Bogom dani i da moraju moći pred zakonom braniti svoje prohtjeve.

Ono što je jedino jasno, da problema nema dok su obje strane suglasne. Kada nestane suglasnost, onda vlada glavno prirodno pravilo: “Jači tlači”.

U to pravilo je uključen zakon tek kao jedno od sredstava tlačenja i snalaženja kako drugu stranu nadmudriti. Drugim riječima, društveni zakon nastaje kao posljedica prirodnog zakona “jači tlači”.
Jer taj prirodni zakon ne sporazumjeva samo jačinu kao fizičku snagu, nego jačina dolazi i iz snalažljivosti…mudrosti itd.

Npr. mi kao bića nismo fizički jači od mnogih životinja, svejedno smo mnoge od njih podredili ispod sebe upravo zbog zakona “jači tlači”. U ovom kontekstu, mi smo ih razumom nadjačali.

Javi se u inbox. Ja sam napravio notifier servis koji skida oglase prema definiranim parametrima.

Jesi li se snašao? Ako nisi javi se u inbox