Sjedi Ćiro na vrh slame brkovima plaši vrane [ruin&olaf test]

Pre par dana sam razgovarao sa prijeteljem koji je inace izuzetan programer, zavrsio je informatiku i govori nemacki jezik. On odlazi u nemacku da radi i ako teska srca ostavlja familiju. Na pitanje, zasto ne radi od kuce, rekao je da s obzirom da zivimo u malom mestu to je nemoguce, i da bi mogao da radi samo kada bi ziveo u vecem gradu? Koliko je njegova prica istinita, vasa iskustva?

Naravno da se može, ali treba se snaći.

Tipa, nije loše kratko otići raditi u neku firmu da se upozna s radnim navikama drugih i da oni upoznaju njega. I ako je stvarno izuzetan, lako će prebaciti lopticu u tom smjeru da radi od doma…
Probao sam tako dva puta i uspjeh je 2/2.

  1. Može raditi svojim klijentima, pa mu tad nitko ne diriktira od kuda će radit. Nije loše u ovom slučaju povezat se s nekim izvan hr tko bi bio sales man u matičnoj zemlji…a posao njemu outsourca u hr. Tada on stvarno uživa vanjsku plaću, a troškovi su mu po HR standardu.
1 Like

krenuće priče po selu ništa ne radi samo sjedi u kući i drogira se XD

Najjače kad pitaju: “Radiš li ti šta, kad ćeš staž sabjerat.” :joy:

3 Likeova

S ovim se ne bih slozio u potpunosti.

Raditi od kuce moze bez problema, i uz to zaraditi finu svotu novca za nase prostore.Ja sam bio u istoj situaciji, i jedan od razloga zasto sam otisao vani je vise mogucnosti.Kada si u vecoj sredini mozes lakse mijenjati poslove, sretati nove ljude i samim tim nauciti dosta.

Možda ne može zbog brzine interneta? Možda mu treba 500/100 :smiley:

Ili ako bude nemilice trosio pare, pomislice neko da prodaje drogu. Salu na stranu, imam solidno znanje javascripta pa sam mislio jos malo da legnem na knjigu i sednem trazit posla.

Ili kada zaradjuje 3k eura u svom selu pa pozeli da nesto kupi u lokalnoj zadruzi osim Nektara ili Zuje ili zeli da vidi kako se kokice nose po spici… to su prednosti veceg grada. Imas gdje pare potrosit jer nije sve u traktoru i prikljukcima …

1 Like

A kako ide staž, mirovina, zdravstveno kad radiš od kuće za nekog vani, recimo u americi?

u BiH otvoriš s.p. (samostalni preduzetnik) i prijaviš da radiš sa inostranstvom, uplaćuješ sebi sve, oslobođen si fiskalizacije … mislim da sve kada se sabere oko 20% zarade ide državi

ili ako hoćeš kao freelancer onda na sve što ti stigne na račun iz inostranstva moraš 10% platiti poreza, do 7. dana u mjesecu prijaviti prihode za prethodni mjesec i do ja mislim trećeg mjeseca tekuće godine prijaviti i platiti porez na prihod iz prethodne godine (nisam siguran) … ali ne uplaćuješ ništa što se tiče zdravstvenog, penzionog … dakle kao fizičko lice

nema donje granice za plaćanje, teta u poreskoj mi je rekla 10€ ako vam stigne iz inostranstva na to morate 10% platiti poreza

1 Like

@c3po e kakva je ovo fora izgleda svi mogu editovat naslove tema?

1 Like

Nije baš svi, treba imati taj status, ne znam sad napamet, ali ipak, vi koji i možete molim vas;

nemojte to raditi

to ipak nije dobro iz više razloga. :neutral_face: :o:

3 Likeova

:beetle::beetle::beetle:

(20 karakteraaaa)

šta to onda svi vipovci mogu editovati :smiley:

Molimo članove da ne mijenjaju naslove tema po forumu :joy:

1 Like

Ja konto svi jer vidim pici ime teme. Ne znam sta je bilo originalno pa reaguj na ovu moju izmjenu.

Nisam siguran da je ovako za cijelu BIH? Kazu na Klix forumu da s.p. u Federaciji ne moze naplaćivati izvoznu uslugu.

Ovaj put je bilo poetski, :+1: svejedno, što manje (0) :slight_smile: ovo raditi, kako sam već zamolio. :o:

može biti, nisam siguran ni da je u drugom entitetu ovako, ali zadnji put kad su mi objašnjavali prilično sam siguran da su mi ovako objasnili za rs

Za RS jeste tako za s.p. Iz licnog iskustva, jos ti daju poticaj ako si nezaposlen da pokrenes sve to.

1 Like