BIOS: wake-up on LAN, bootanje s LAN-a, instalacija s drugog računala

  1. Šta u biosu znači wake up on LAN?
  2. Šta u boot sekciji znači butanje s lana?
  3. Kako se može računalo instalirati koristeći optički uređaj drugog računala (hosteri, ovo vi znate pa molim upute.)
    Hvala svima koji mi pomažu na ovom forumu!![indent]_________________
    [color=green][size=4]Naslov teme izmijenjen kao naputak autoru za buduće imenovanje tema.
  • tsereg[/size][/color][/indent]

Gigolo,

Wake up on LAN znači da želiš uključiti opciju da se računalo budi iz sleepa (neka se čak mogu i uključiti) ako na mrežni LAN port dobije tzv. “Magic packet”. Kostoje alati koji takav paket mogu generirati i poslati. Boot s LAN-a znači da se računalo može bootati preko mreže sa nekog poslužitelja. Većina suvremenih OS-ova to omogućava. Na taj način ti recimo nije uopće potreban hard disk da bi pokrenuo sistem. Ovo je korisno za workstatione i thin klijente, dakle nemaoj na takvom računalu pokretati Photoshop. :slight_smile:
Za 3. znam za UNIX, ali za Windowse ne, no sigurno postoji nekakav način/alat. Netko drugi će znati.

Hvala Riba! Ajde to pod 3. podili s nama za Unix. korisna je informacija.

Problem je što je to kod svakog UNIXa drugačije riješeno. Osobno imam iskustva sa Solarisom i OS X-om, ali u načelu se uvijek svodi na isto: konfoguriraš jednu mašinu koja će biti NetBoot server i sa kojeg će klijenti “povlačiti” sistem kod pokretanja. Ulaziti u detalje nema smisla bez konkretnog pitanja. Uglavnom većina suvremenih operativnih sustava omogućuje neki od načina Network boota.

Imam još pitanja o BIOS-u.

  1. SATA uređaji mi mogu raditi u Native i Legacy modu. Kakve su njihove karakteristike rada i koju odabrati?
  2. Jel pametno isključiti S.M.A.R.T. kontrolu i može li se njenim isključenjem povećati brzina I/O zahtjeva prema hardu?

Ovo prvo ne znam koja bi bila razlika, ali logički gledano native je uvijek bolji izbor.
SMART ne usporava rad koliko znam, ali iz iskustva ti mogu reći da se ni ne javi uvijek prije nego disk krepa. :slight_smile:

Riba, hvala ti. I ja san riba, al po horoskopu. :slight_smile: