Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Koliko vidim, piše da je to mišljenje RRIF-a. Mišljenje RRIF-a ima pravnu snagu kao i mišljenje Turčina koji čuva ovce na vrhu planine u Turskoj.

Koliko je meni poznato, Bitcoin i općenito kriptovalute su definitivno izvan regulacije u Hrvatskoj.

Plaćanje poreza na zaradu od Bitcoina je proizvoljno, ali zapravo neopravdano. Uopće me ne zanima što Porezna ili bilo koja druga institucija misle o tome. Nema zakona koji definira kriptovalute niti ima zakona koji određuje da se mora platiti porez na zaradu na Bitcoinu. Porez na kapitalnu dobit je nekom pao napamet i mnogi su to popušili. Pretpostavljam da je neka baba u Poreznoj rekla “ajde da ja vidim što je taj Bitcoin” pa je pročitala da je netko kupio za $300 i prodao za $800 i tako zaradio pa si je ona to zamislila kao dionice, pa si je rekla da zarada na dionicama spada pod Porez na kapitalnu dobit (zapravo se taj porez gura pod drugi porez drugačijeg imena, ali nebitno) i odlučila da bi Porezna mogla izdat mišljenje koje ide u prilog tom njenom shvaćanju. Tako je, prema mojem mišljenju, nastao mit da se na zaradu na Bitcoinu treba platiti porez.

Druga stvar je kad imamo neku firmu koja zarađuje na provizijama koje plaćaju Bitcoin traderi kod njih. To je nešto drugo i te firme naravno trebaju plaćati porez, ali kad pojedinac privatno kupi Bitcoin i kasnije ga proda uz zaradu on zakonski nije dužan platiti nikakav porez jer ga na to ne obvezuje niti jedan postojeći hrvatski zakon.

Ja ovdje iznosim svoje mišljenje i neka se svatko dodatno informira jer možda griješim, ali moje osobno mišljenje je da je ovako kako ja kažem i da sam u pravu.

@mitok

Radi se o prihodu. Dakle na svaki prihod je potrebno platiti porez. Bio on od dionica, od promjene valuta, od babine provizije sto za nju na placu prodajes nesto itd…

Prihod je lova koju si uprihodio bilo u cash-u, bilo na racun. Nekakav porez se mora platiti, pa onda na zaradu od coina se placa porez na kapitalnu dobit, sto je puno manji u odnosu na regularan.

Ukoliko si držao više od dvije godine? :slight_smile:

Razumijem na što misliš, ali se ipak ne slažem. Prihod od obavljanja gospodarske djelatnosti, prihod od nesamostalnog rada itd. spadaju pod to na što se ti referiraš. Prihod od prodaje osobnog Bitcoina tu ne spada jer se tretira jednako kao da na Njuškalu prodaš pola žniranca jer ti je dijete pojelo drugu polovicu. Namjerno dajem glupi primjer jer zapravo želim reći da njuškalo prodaja polovice osobnog žniranca je jednako regulirana kao i prodaja Bitcoina, tj. nije regulirana i ne plaća se porez na tu vrstu prihoda.

Moram napomenti da ja ovo nisam detaljno proučavao jer me nije briga (imam bitcoin od prije 01.01.2016. i dulje od 3 godine), ali koliko mi je poznato nema poreza ako prodam neku osobnu stvar nekome (a da to nije auto, nekretnina ili nešto što je precizirano i regulirano). Znači, ako ja frendu prodam svoj privatni sendvić i na to ne moram platiti porez onda ne moram platiti porez niti ako nekome prodam svoj privatni Bitcoin.

Nije isto kao i prodaja na njuskalu.
Zato jer ne prodajes coine, nego ulazes lovu radi kapitalne dobiti i to nije isto.

Ako hoces usporediti sa njuskalom, to bi bilo kao da cijelo vrijeme preprodajes stvari na njuskalu i onda te kontaktira porezna.

Tu sam te čekao :wink: Veliš “ne prodaješ coine, nego ulažeš lovu radi kapitalne dobiti”. Odakle ti to? :wink: Odakle znaš što ja radim i zašto? Za tebe je Bitcoin investicija, za mene je možda zanimljiv primjerak tehnologije koji želim posjedovati. Kada ga prodam, pa čak i uz zaradu, možda se nisam odlučio na prodaju da zaradim na porastu cijene nego mi je pofalilo novca pa sam prodao nešto svoje privatno, eto igrom slučaja je to taj primjerak tehnologije koji mi je ranije bio toliko zanimljiv da sam si ga kupio.

Ne slažeš se? OK, onda ti ja velim da postoji nešto što se zove “in dubio pro reo” :wink:

Jel shvaćaš sada zašto je bitno da nešto bude regulirano? Dok nije, tumačenje je proizvoljno i niti jedan zakon to ne brani niti može osporit, a in dubio pro reo se u ovom slučaju može jako dobro iskoristiti, a to načelo je definirano i sadržano u zakonu :wink: Živio rođo :wink:

Da li je legalno kupovati aute, cekati da naraste cijena ili ako ti zatreba lova, pa prodas koji?
Ovo se zove sverc.:smile::smile::smile::innocent::innocent::innocent:

Da li u zakonu postoji ovo i to za svaku stvar da se ne smije svercati. Ne postoji, postoji zakon koji sve ovo regulira.

Ista stvar je i sa bitcoinom, samo sto to nije fizicka stvar, nego virtualno. Ti kupujes nesto, cekas da mozda naraste cijena i onda prodas, to spada u preprodaju ili ajmo reci mesetarenje, sverc itd.

Npr. Zaradis 1 milijun eura od bitcoina, kako ces to pravdati, a nisi platio porez i povukao si lovu na racun?

Da, legalno je, ali je točno to što si opisao i regulirano zakonom i plaća se porez.

Nešto se regulira zasebno (npr. auti, nekretnine), a nešto spada pod “grupno” na što vjerojatno ciljaš i sa Bitcoinom. Da, ako ja ne platim porez na zaradu na Bitcoinu, dobijem prijavu na koju se žalim pa dođe do spora i na sudu kažem da ga jesam kupovao i prodavao s ciljem zarade na razlici u cijeni onda gubim spor jer sam zaista bio dužan platiti porez. Ipak, što ako ja kažem da nisam imao namjeru zarađivati na razlici u cijeni i pozovem se na in dubio pro reo, između ostalog? :wink: Sorry, ali nisi u pravu.

Banci ću morati dokazati porijeklo, Poreznu ću morati uvjeriti da sam dobro prošao i da ta zarada nije nešto čime se ja bavim. Bez ikakvog problema bih se išao sporiti na sudu u ovakvom slučaju i uvjeren sam da bih dobio spor ako bi bilo pošteno suđenje.

Placa se porez kod prodaje auta, ali nisi platio porez na razliku od zarade i zato si u prekrsaju tj. oni koji se bave svercom na crno.

I izgubio bi sud u hr.

Ajde da konačno priznam da si možda u pravu :slight_smile: Da, nije isključeno da bih izgubio spor s obzirom na stanje sudstva u Hrvatskoj, ali to bi bila odlula protivna zakonu i skroz sam siguran u to. Na drugom stupnju bih se potrudio da bude dobro medijski popraćeno i predočio sve moguće činjenice koje mi idu u korist pa vjerujem da bi mi žalba onda ipak bila uvažena. Ovo što sam gore pisao nisu moje želje nego je razumijevanje i korištenje zakona RH.

Velim, nije me briga za porez na Bitcoin jer ga imam dovoljno dugo da i kad bih mirno gledao da mi zaradu nabijaju kao kapitalnu dobit mogu reći da me ne kači taj zakon. Samo kažem da smatram da ipak dovoljno dobro poznajem tematiku i vezane zakone da imam pravo vjerovat da sam u pravu. Iskreno, hebe se meni da li ćeš ti ili netko drugi platiti porez na Bitcoin zaradu, ja samo želim reći da ne moraš po zakonu, a ako ti voliš bacat novac državi i kad ne treba samo izvoli :wink:

Najzanimljivija prica prije je bila kupovina zlata sa btcom :stuck_out_tongue: Narucis zlato iz slovenije, dode ti doma covjek, platis mu i odmah mu prodas, gubitak sitan :slight_smile: Sve legalno. Kada sam prije nekoliko godina htio na banku staviti 10 000€ pitao sam zensku hoce li biti problema s ovolikim iznosom i kako inace to ide, rekla je da nikada nije bilo problema te da mogu staviti na racun koliko god zelim i stavio ja tu lovu na racun i nista nije bilo, niti slova od banke i porezne toliko o silnim pricama protiv “pranje novca” iako ga ja nisam oprao :stuck_out_tongue:

Ako je stvarno pranje novca sto se tice prodavanja btca za kn/$/€ pa ne bi bilo u nas registriranih firmi koje imaju btc bankomate i poslovnice gdje kupujes/prodajes coine. Onda bi na svaku prodaju morao dati svoje podatke i firma onda to salje dalje da drzava zna tko je upravo iskesirao lovu prodavajuci coine.

A sto se tice povlacenja love na banku, pa zar ne bi trebao ici na poreznu i tamo priloziti da si kupio kriptovalute u iznosu 5 000kn, i kasnije povukao nazad nije bilo nikakve zarade, a provjera je odlicna (koliko sam cuo prije), iskopiras papir gdje pise datum, vrijeme, koliko si uplatio love, koliko si dobio btc i obratno. Mislim se ako ljudima dode na vrata kuverta gdje pise da im je paket zapeo na carini da im posalju mailom racun tj da dokazu koliko narucena stvar dode, editiras u photoshopu i amen i ovo je vjerujte mi prolazilo bez problema, ali naravno to je bas varanje drzave, ali kao sto sam rekao sto se tice prodaje btc za pravu lovu pogotovo ako se sretnete kupac-prodavac sve na ruke kako ce to itko saznati?

Samo se zapitajte ako im prolaze ljudi koji davaju lekcije koji zarade najmanje 150 000kn godisnje gdje mogu prolaskom kroz ulicu ili 1 pozivom naci nekoga tko dava lekcije onda moze svatko proci nekaznjeno. Zalosno, ali istinito.

Zato da si prije godinu dana otprilike ostavljao tako, sad bi imao 0.2X od onog sto si primio.

To je glupo poredjenje, jer je tad bio skok, sta ces mi rec ako sad skoci na 80,000 zasto nisi cekao nego si ostavio u banku.

simeon:

Valuta za godinu dana dole za 80%,tu svakako ne bi trebao drzati sav svoj kapital.

Cek vi se hvatate svi sto je otisla eto 80% dolje pa on je i dalje na brutalnoj cijeni, ako si ga kupio u 2017 za 700-800 dolara, vi se svi uvatili BTC u 2018 i to za novu god kad je bila najveca cijena i sto tad ste ga tobos svi kupili i zajebali se. Kakva su vam to razmisljanja, pa evo kupili ste stan kad su bili Rusi skocile cijene na 2000e kvadrat sad su dosle na 900e i sad treba da kazem e ■■■■■■■ sam se sto sam ga tad kupio. Tad u tom trenu je toliko vrijedjelo, ne znaci da sad kad dodju Turci nece mozda jos vise da skoci. Tako ne mozete gledat na BTC on je i dalje najmocnija i najbolja investicija, i najvise zbog tih skokova i padova. Jer da je statican ne bi bio interesantan.

Posto odje verovatno svi ili 90% gleda na njega na fazon da kupi saceka malo i zaradi, ako se vec tom logikom vodite onda ulazite u trejdove dnevne gdje na svakom trejdu pravite profit, ako umijete minimalan ne podizete mozda skok u novcu zbog pada cijene ali podizete skok u toj valuti, pa vratice se ona na tu cijenu polako te. Ne prave se pare preko noci, mnogima se posrecilo bili pametni prodali kad je bio skok zadovoljili se timi, vecina nije mislila je jos ce. To je njihov problem, mozda su i u pravu mozda sad skoci jos vise.

Generalno gledajuci evo i neki iz Galaxy jutros citah dal vlasnici sta li kazu da je Digitalno zlato, tako misljenja sam kad bude bio sledeci skok da ce biti mnogo mnogo vise od prethodnog. I to ce se desit u par dana, jer kad ovoliki skokovi i padovi se dogode zbog skoro nicega, sta ce tek bit kad bude nesto konkretno dobro. E tad necete moc stic da ga kupite na ovu sad cijenu, u tom njegovom iznosu vec bas to 0.00 nesto…

Ono u cem bih ja ovako preporucio ljudima da udju je ETH iz razloga sto ako BTC skoci 5% on ce skocit 10%

Pa ako si kupio za 2000e po kvadratu a sad vrijedi 900 ocito da si se zajebo bez obzira dal mislis da će sad ići na 100k (jer i da jeste tako, znači u situaciji si da kupis za 900 umjesto za 2000 koliko si platio) haha

Jesi primao ikako Bitcoine dok je bio iznad 10k i koliko si uzeo?

Kako se mozes zajebat srece ti kad u tom trenutko je vrijedio toliko, sta ce biti sutra to niko ne zna. I nisi se zajebo jer je moglo biti suprotno stanje. A to jednog dana oces da prodas za mnogo vise, e pa onda to cekas taj jedan dan. Vi zivite u neko savremeno doba buducnosti jel pa znate jeste li se zajebali ili niste. Zajebo se nije niko za nista, evo i za BTC dok je bio iznad svako ko ga je kupio na 10k racunao je da ce skocit na 20k i prodat ga, ako mu je to bila logika. Posto je on pao i nije skocio, on se i dalje nije zajebo jer on ga je kupio da proda na 20k. Zajebes se samo u slucaju da ga stavis na market i on bude hakovan i izgubis ga. Sve dokle ga imas nisi se zajebo uopste.

Onaj sto je kupio sa ne znam koliko BTC picu, ni on se nije zajebo tad je on toliko vrijedio tog trenutka. Ka i taj stan sto platis 2000e kvadrat sad vrijedi toliko koliko ce sutra to niko ne zna. I nemos rec zajebo sam se.

Pa dobijes onoliko BTC koliko mozes za tu cijenu u tom trenutku i uzeo si toliko BTC koliko i treba.

Treba opaliti veliki screenshot sada i za godinu dana, pa ce mo viditi hocemo li se smijati ili plakati :slight_smile:

Bio je padic, sad je red za skokic :slight_smile:

I Hofenhajm je imao mali pad forme u prosloj utakmici, zato sada protiv Frankfurta, dolazi cista 2 ko kuca. 2.75 kvota, lagane pare.

:roll_eyes:

3 Likeova