Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Tam ne kupujes crypto nego njegove “papire”. Ne mozes ga prebaciti izvan Revoluta, nemas ga na walletu, nego samo gledas kak raste ili pada, ne mozes ga koristiti za nista drugo.

Kužim, ali ako ga možeš u bilo kojem momentu vratiti natrag u fiat na Revolutu …to bi onda trebalo biti isto kao da imamo kripto na bilo kojoj burzi, a koji ne planiramo povlačiti sa te burze u kripto obliku prije nego ga konvertiramo natrag u fiat.

Drugim riječima, ako bi bilo povjerenje u Revolut za dugoročno čuvanje kripta, i ako ga gledamo samo kao investiciju (poput investiranja u dionice), to bi trebao biti ok i jednostavan pristup za investiranje u BTC.

sta si tek jucer cuo za btc?

Sumnjam da bi s definicija tulip manije bitno izmijenila činjenicom kad sam čuo za bit coin. :thinking:

Jedini problem je da ne vjerujem u te servise. Prvo me shebo ePassport za prve ozbiljnije novce koje sam zaradio preko neta, pa sam se sa Xapom navlacio par mjeseci da mi vrate novce sa racuna koji su mi bespotrebno zakljucali, pa sad na kraju prije godinu dana ePayments je svima blokirao racune (i meni solidnu cifru) i kako stvari stoje, nece ih nikad vratiti.

Da se razumijemo, i ja koristim Revolut, ali nikad gore nebi drzao vecu cifru jer mogu nestati doslovno u jednom danu.

3 Likeova

Razumijem i apsolutno si u pravu. :wink:
Čine nam se ti neki servisi jaki…ali svatko može puknuti. Teško je to izvana procjeniti.

Možda i bi … jer za vrijeme tulupmanije nisi sigurno mogao gledati kako cijena strelovito raste 10 godina.

Dok kod BTC-a imaš povijest rasta koji traje preko 10 godina…i jednako su se ljudi čudili kada je prvi puta probio vrijednost od 1$, kao što su se čudili kada je probio vrijednost od 1000$.

I jedno i drugo je svojevremeno predstavljalo rast veći od x1000 puta.
Isto tako će se ljudi opet čuditi kada probije 1000 000 dolara, ali on će samo ponoviti još jednom tu svoju etapu rasta od x1000 puta.

U tom svom silnom rastu je imao isto tako hrpu puta navalu panike prodaje…pa tržište nije kolapsiralo.
Kod tulipana kod prve navale panike je tržište kolapsiralo i lupilo strelovito u dno. (pukao balon, jel)

Ne čini li to ogromnu razliku?

Koliko sam ja shvatio…kad dijete napuše balon i probuši ga iglom …balon može samo eksplodirati, ali ne može se do pola ispuhati.
Držimo se definicije balona u njenom pravom smislu, jer ova pojava tržišne špekulacije nije džabe opisana riječju BALON.

Nebi rekao da servis pukne, nego vlasnici postanu pohlepni i pokusaju pobjeci sa lovom. Mislim da Rusi prednjace u takvim stvarima, a vlasnici Revoluta su Rusi, isto ko i ePaymentsa i jos hrpe takvih servisa koji su “propali”.

1 Like

Pa i to brojim da su pukli. Ako imaš firmu i šef zamagli sa lovom firme, što je … nego je firma pukla. :slight_smile:

Definitivno da ne bi, al’ niko ti ne brani da non-linearno posmatraš vrijeme.

1 Like

na deepwebu se za 1000€ mogu kupiti kompletne baze ruskih aerodroma, parking servisa, baznih stanica … uzevši u obzir da uposlenici tih firmi dumpaju i prodaju lične podatke svojih građana za 1000€ zamisli šta tek rade na globalnom planu

1 Like

Koji je sad pa ovaj BTC? Skoro 800% narastao za par sati…

Novi coin, dumpan nabrzinu, sad ce lagano padati.

Kazes padace :slight_smile: On narastao jos vise.

5 Likeova

Anđeli šapnuli:
BTC je napravljen od strane tajnih društava.
Tajna društva zapravo nisu tajna društva, jer se članovi tih društava ponosno ističu …samo su to društva koja nose u sebi tajne. Jednu vam upravo razoktrivam na mala vrata. :slight_smile:

Tajna društva su dakako moćna, ali nisu zla (iako se to može tako činiti zbog njihove tajnovitosti i njihove moći) Ali ta moć djelomično upravo dolazi iz njihovog tajnovitog djelovanja, što ne znači da su zlom usmjereni.
Što je da je…oni zgrtaju ogromnu lovu na svoju stranu, ali to je isto bitan dio koji im daje moć. Tako da moraju to činiti da bi osiugrali svoju moć i pod uslovom da nisu zlom orijentirani.

Uglavnom, BTC je ideja tajnih društava, tj. dar Boga čovječanstvu da ga prevede sa jednog lošeg, izumrlog i dotrajalog monetarnog sistema na nešto puno bolje.

Zašto je Bog uopće onda dao loš monetarni sistem?
Pa Bog slaže slagalicu, i sve dolazi u svoje vrijeme. Kada nije bilo mogućnosti za bolje, monetarni sistem kakav smo imali je sasvim dobro ispunjavao svoju ulogu.
Sada kada smo tehnološki dosegli nivo da možemo imati nešto puno bolje, sada ćemo dobiti to bolje.

Primjer takvog slaganja možemo vidjeti na kompleksnijim 3D puzzlama, koje nije moguće sastaviti ako se fokusiramo samo na neke djelove puzzli. Nego da bi ih sastavili moramo sva djelove puzzli pomicati istovremeno i paralelno da bi sve sjele na svoje mjesto.
Tako otprilike i ova kreacija, nije mogao doći prvo idealan monetarni sistem pa zatim računalo. Nije moglo doći niti prvo računalo, pa da se tek tada počmemo baviti monetarnim sistemom.
Nego sve to mora ići lagano zajedno da podupire jedno drugo…i još bezbroj tu komponenti ima…

Uglavnom, tu smo gdje jesmo…dobivamo napredan monetarni sustav.

Što se tiče tajnih društava, njihova osbna motivacija jeste da profitiraju na BTCu, što će i ostvariti.
Zato jer su:

  • dovoljno moćni i sposobni da ovu ideju izguraju do kraja
  • dovoljno su se nakopali BTC-ova u startu da njima ovaj projekt bude debelo profitabilan. Za nas su to nepojmljivi novci koje će oni zaraditi na ovom projektu
  • btw. ta tajna društva ne moraju biti niti svjesna Boga da bi radila ovo…jer rade direktno za svoju korist. Ali koliko sam skužio, pitanje vjere je bitan aspekt da bi se pristupilo u tajna društva

Što se mene tiče, ako sam ovo dobro shvatio…ovo je veliki plus, jer daje jednu ogromnu poleđinu i snagu BTC-u koja radi na njemu da ga progura u društvo i da ostvari na tome osobni profit.

Što je za nas praktično nebitno kakav će oni profit ostvariti…i dalje manja krađa ostatka svijeta od štampanja dolara što rade Ameri…a dat će društvu nešto od neprocjenjive vrijednosti.

Tako uostalom funkcionira svaki pakt sa Bogom…radi za dobro društva i imat ćeš i vlastitu ogromnu korist od toga.

1 Like

Sad mi je jasno na kojim kanalima se informiraš o tome da je BTC balon. :smiley: :rofl:

Mislim, nije princeza Ozana nimalo loša… svojevremeno je bila puno ispred vremena sa svojom idejom, ali danas ti je ipak malo out of date za izvor informacija. Da ti nije ona objasnila i što je regex? :stuck_out_tongue:

Možda je trebalo ubaciti legendu: čitanje posta iznad je jednako gledanju video klipa ispod.

1 Like

Ja bih se npr složio da je kripto kreiran od strane tajnih društava, samo što moja intuicija kaže da to nije iz neke specijalno dobre namere, niti da bi se kreatori bogatili (jer oni mogu utipkati cifara koliko god žele sebi), već da bi se ljudi polako familijarizovali sa digitalnim valutama i da taj deo uz postepeno ukidanje keša, dovede ljude smooth u poziciju da predaju i ovo malo slobode što im je ostalo i da sve novčane transakcije budu vidljive, praćene, oporezovane itd.

Već godinama pričam da se na kriptu može obogatiti, ali isto tako treba biti oprezan do kada će postojeće kriptovalute biti aktuelne ili postojati. Pričao sam pre par godina prijateljima, da kada budu videli da se tu neki prosečan lik ili žena iz komšiluka koji nisu tehnolški potkovani počne interesovati za kritpovalute i bitcoin, da je tada priča polako pri kraju. Tako će i biti, balon će biti naduvan do kraja godine, ko okrene to na vreme i prebaci u druge assetse poput plemenitih metala, zemlje, nekretnina, hrane, šume, izvora vode itd on će proći super. Ko ostane u kriptu čekajući naredni bull run za 4 godine, nisam siguran da će ga dočekati. Ne mogu garantovati ni da neće, ali dao bih 80% šanse da neće biti bull run u 2025.god za sledeći ciklus, a samo 20% da će ga biti. Zašto tako mislim i osećam? Pa zato što kada tokom ove godine u nekom trenutku udje prosečan Pera ili Žika iz komšiluka, i kada ga volatilnost i prekid bull runa u nekom trenutku otrese k’o mačka muškatlu, više neće imati ko da udje u ritejl fazi za sledeće 4 godine jer će dotle finansijski reset već uveliko da se razvija i postojeće kriptovalute će verovatno do tada već odraditi svoj posao. Inače, imam već nekoliko Pera i Žika iz komšiluka koji se interesuju kako da kupe i pričaju o tome, što je već alarm, ali znajući ciklus, svakako pravi peakovi stižu tek krajem ove godine i tada treba biti spreman. :slight_smile:

Eto to je ono što meni intuicija govori već godinama i to uvek kažem. :slight_smile:

1 Like

možda je nekad ateista koji poriče boga bolji vjernik od samodeklarisanih vjernika?