Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Evo kao što sam i pretpostavljao, cena od oko 50k za BTC se drži već skoro 2 meseca tu. Pretpostavljam da će u narednih mesec dana da krene ka 70-80k i dalje gde treba. :slight_smile:

Kakva su vam iskustva sa USDC i DAI? I koliko je bezbedno stavljati ih na kamatu negde?

Takodje, vidim da u Americi smatraju da konverzija BTC, ETH i slično u stablecoine se takodje smatra kapitalnom dobiti i cashout-om pa će tražiti porez. Ne znam kako se u ovim našim državama gleda na to, tj kako će se gledati pošto zakon tek treba da krene.

Evo jedan malo podulji tekst o Bitcoinu. Vjerujem da neki koji se uključuju u temu sada nisu upoznati s time što je on, pa će im ovaj tekst malo približiti na kojem principu radi i koja je sama ideja: Što je Bitcoin, kako funkcionira Bitcoin i kako kupiti Bitcoin? - Kripto Portal

Ovo ti je novi sajt? Sta ti je sa onim starim sajtom o kriptu?

Pozdrav, stari je prodan. Nažalost, istekla je domena, a dobra je bila zarada od Brave browsera, no novi kupac domene se je javio i prodao sam mu cijeli sadržaj. S ovim sam od početka krenuo ozbiljno, radim i SEO kampanje i marketing, pa vjerujem da će brzo krenut.

1 Like

Evo još jedan update za “fond”. Sve je pripremljeno i danas ću krenuti s prvim trejdom. Do tada se još netko može uključiti ako eventualno želi, ali uplata mora stići prije nego što odradim prvi trejd. Napraviti ću update ovog posta kada odradim prvi trejd pa dok nema updatea dotle nije niti krenuo prvi trejd :slight_smile:

Evo sad je službeno krenulo.

jel to nećeš gledati dinamo večeras?

Pozdrav, kako majnam preko nicehasha i plaćen sam u btc i kako mi se neda zezati sa btc bankomatima, a još manje sa isplatom na račun (zbog poreza), pala mi je na pamet prodaja bitcoina koji imam. Na nicehashu najmanje koliko mogu prodati je cca 50€ vrijednost bitcoina ili u btc je to 0.001 trenutno. Kako sam uspio potrošit ovako preko internet kupnje nešto bitcoina, ima li možda netko zainteresiran za kupnju? Cca bi išlo 50€ po 50€ jer nemam btc wallet, a ne želim čuvati btc na nicehashu. Za dan ili dva bi trebalo ponovno biti 50€ pa ako netko želi kupiti, i uplatiti mi na paypal ili revolut može mi se slobodno javiti u inbox. Tu sam napisao čisto da ne otvaram novu temu. :blush:

Eh, pa nećemo pretjerivat :slight_smile:

Prije nešto više od 10god bitcoin je vrijedio $1. Zamislite, da ste tad kupili 100 bitcoina za 100$. Večina nas je bila aktivna na netu u to vrijeme, i pomislim možda mi je nekad neko i poslao neki link da preuzmem takvo nešto. Isto tako se pitam postoji li neko ko je kupio za $100 i zaboravio na to, ili preminuo a njegovi bližnji ne znaju ništa o tome.

4 Likeova

Bez obzira što sam ti tamo prisra** za trejding izučen ne baš oduševljavajućom prošlosti kako barataš brojevima… želim ti (vam) ovdje svu sreću.

Nadam se da budu javni izvještaji kako ti ide. Mislim, ako će ti ići… tako ćeš sigurno povećati broj zainteresiranih.

1 Like

Kae najgore…dosta nebitno je kad si ulagao, nego koliko si imao muda čuvati.

Jer neovisno kada si ušao … kada ti 100$ postane 1000$ ili 10.000$ … postoji realan strah i potreba da se taj ulov vadi van.

I ako si vadio… ušao li ti 2010te ili 2017te … isti Q ti je…

A kad se skupi poveći ulov … svatko tko je normalan ipak će dobar dio toga izvaditi.

E sad… ako si ušao rano i 100$ ti postane 10 000$ i izvadiš dobar dio toga, nešto će naravno svako i ostaviti unutra.

I kada dođe novi rast… taj ostatak ti opet fino naraste (doduse ni blizo kao da si ostavio sve)

Time zaključujemo:
prosječna normalna osoba koja je ušla jako rano … ona nije izvadila van neku enormno veliku količinu, nego je imala priliku više puta vaditi van neku sasvim solidno veliku količinu (spram onoga tko je ušao kasnije). I većina ih je tako postupila.

A to što misliš da netko zato što je uložio SAMO 10$ dovoljo rano… da nije vrednovao prvi ulov od 1000$ … i da je ostavljao sve dalje… vjerovatno griješiš.
Baš zato što je ušao sa malo, više je vrednovao i ulov koji je ostvario. Prvenstveno zato jer bi ušao sa više da je imao novca.

Tako da je svatko ulazio u srazmjeru koliko je mogao … a profit mu raste u srazmjeru koliko je uložio… tako da je u istom tom srazmjeru svima jednako visilo za vratom kada moraju van.

Onog sa uloženih 10$ … već je jako žuljao dobitak od 1000$.
A onog sa uloženih 100$ … isto tako je žuljao dobitak od 10.000$.
Itd.

Tako da je to utopija razmišljati:
“Eh da sam stavio u BTC 2010 samo 10$ koliko bi imao danas.”

Nebi!

Ja mislim da ce se ista stvar pričati i za 10 godina. Eh da sam ulozio 2020 barem 1000€ sad bih imao 100k €. Tako da, vjerujem da jos uvijek nije kasno.

Npr. ja sam kupio za 1k prije mjesec dana, onako bez razmišljanja, a sada već imam 200€ zarade.

1 Like

Onaj ko je uložio $100 tad, uložio je jer mu te pare ništa ne znače, ako ikad tad je bio rizik. Ako vidi da konstantno raste, zašto bi žurio kada zna da je sve što zapravo rizikuje $100.

Onaj ko je uložio $10.000 naravno da će na svaki manji pad reći možda je vrijeme povuči dok nije još otreslo.

Nije točno.
Onog momenta kada ti se 100$ pretvori u 10 000$. Tog momenta imaš 10 000$ a ne više 100$.
Pa ako tog momenta nastaviš dalje držati ulog, dalje riskiraš tih 10 000$ koje imaš u tom momentu.

Toga doduše i nisu svi svjesni dok su to samo brojke na ekranu.
No svatko tko ima određeni iznos na ekranu, mora shvatiti da je to iznos koji ovog momenta može imati u svom fizičkom novčaniku.

Zamislimo da tako imaš na ekranu 100 000kuna, a u novčanku si recimo na ušteđevini od svega 5000kn.
Fino bi takvu osobu pitao da prvo stavi svih tih 100 000kuna u fizički novčanik, pa da tek iz te pozicije razmisli koliko će natrag uložiti i riskirati. To je prava i realna slika.

Jer sve ono što ostavljamo da bude brojka na ekranu, to je doslovice novac koji može biti u novčaniku, te čin ostavljanja je isto kao da smo sada uzeli toliki novac i uložili ga u ovom momentu.

Uglavnom kada ljude toga osvjestim, malo realnije gledaju na brojke koje imaju “na ekranu” …nakon što osvjeste bili u ovom momentu se usudili uložiti toliko u BTC da je to trenutno iznos u njihovom fizičkom novčaniku.

Inače tvoju početnu tezu možemo i drugačije razbiti…recimo da napraviš veliku firmu a krenuo si samo sa investicijom od 100$. Bili tada rekao: “Ma hebe mi se za tu firmu, ionako sam je napravio sa samo početnih 100$”
Drugo je kada bi znao da ćeš lako moći napraviti novu istu takvu novu sa drugih 100$. (Onda ti stvarno i vrijedi ko 100$) … ali ako su postojali okolnosti sreće zašto si sa 100$ uspio napraviti takvu firmu, onda nećeš baš smatrati da sa novih 100$ može generirati još jednu takvu.
A kod ulaganja u BTC, svakako da su postojali okolnosti sreće…i da ne možeš u bilo kojem momentu sa novih 100$ ponoviti isti takav uspijeh.

Auh brate al i ti možeš pisati… sve ovo što ti pišeš je samo tvoje mišljenje i ništa drugo, to što bi ti povukao ne znači da bi i neko drugi.

Ne govorim ovdje o tome što bi ja …ili što bi ti.
Nego je činjenica da kada ti se 100$ pretvori u 10 000$ …da dalje riskiraš 10 000$ a ne 100$. Jebemu miša ako toliko možeš biti nesvjestan…hmm…

Ja sam stavio PUNO manje (50+x trenutno) nego sto imam i muci me pitanje ovakvo svaki dan. Jedina razlika je da sam tad stavio ok lovu ali nista ugrozavajuceg (aka novcanik je imao puuno vise). Muci me isto kao jer ispada da sam stavio tad puno vise vec bi to bila nuklearna bomba u crypto ALI u realnosti - spusio bi od nervoze ja mislim.

I mogu rec definitivno da izvadim, vratio bi manje. Dost manje, natrag u crypto.

ALI - nekad trebaju i prosto receno balls u tom zivotu i rokat.

So, doista dok nije na racunu sve te cifrice su samo computer game brojkice.

Inace vezano za moje postove od prije nekolko tjedana - sve je up od 50-100% a REEF jedini nije jer ima neke muke. Ali cool ok je to bar je cheap.

Picimo dalje. April bi mogel bit dobar za rev u altima.

1 Like

Ono što bi vratio … to je realna tvoja situacija s obzirom na tvoje trenutne okolnosti.
Ostalo je nerazumno kockanje…koje može završit super, ali isto tako može završit velikim jadikovanjem.

Naravno…sve je u životu balls. Ili bolje rečeno sve je procjenjivanje omjera rizika/profita i odlučivanje jel nam taj rizik prihvatljiv. No to je na svakome ponaosobno kako će procjenjivat isplativost rizika pred sobom… i kako će se u životu tumbat ovisno od tih procjena…

I ako si npr. u dobiti od 100 000kn, imaj na umu ako bi ovog momenta to bio tvoj saldo u fizičkom novčaniku i ako bi ovog momenta ulozio od toga 50 000kn u btc … da je i to sasvim lijep “balls” čin.

Ali ako bi to bio trenutno sav tvoj saldo (većinski recimo) …i ako bi ovog momenta sav taj saldo ulozio u BTC dok je on u jeku bull rana (koji prije il kasnije mora dozivit jacu korekciju) … onda to više nije baš zdrav balls… nego sulud čin. :wink:

Zlatno pravilo BTCa je ipak uloži koliko si spreman izgubiti … ako netko ima total life saldo oko 100 000kn i sve ulaže u BTC, ja to ne vidim zdravim razumom.

Možda i može takav ulog proći kao logičan nakon neke veće korekcije, ali ne baš usred momenta kad je cijena moguće vrlo napuhana. :wink: IMHO