Bitcoin, pogledajte cijenu

Ako nekog zanima, cijena bitcoina je skočila na cca $1,120 (trenutna cijena).

Prije samo par dana vrijednost bitcoina je prešla $1,006, što je već sam po sebi bio veliki rast cijene u kratko vrijeme.

Trenutna cijena bitcoina

o bogati imam ja nesto bitcoina. Sta sad da prodajemo brzo?

Ako je neko zainteresovan da kupi bitcoine neka se javi, znam jednog lika :stuck_out_tongue:

1 Like

Evo grafa zadnjih 5 godina mozda ce jost rasti :smiley:

Ne znam ljudi, meni koliko god bitcoin delovao primamljivo na prvu loptu, opet mi ne deluje uopšte pouzdan u ekonomski turbulentnoj budućnosti. Većina uglavnom gleda samo jednu stranu, kao to je nezavisno od vlada, banaka bla bla, to možda jeste a možda i nije, ko će znati šta se iza toga krije. Da uzmemo čak i da jeste potpuno nezavistan, ostaju naravno mnoge opcije hakerskih napada, padova raznih sistema, nemogućnost internet konekcije ili pristupa računaru i slično u periodima raznih krahova, odredjene regulative, zabrane itd itd. Bitcoin mi deluje jako ranjiv, čak dosta ranjiviji od klasičnog depozita novca u banci. Ne znam da li je to samo moj utisak, ali treba gledati to iz više uglova. To sve naravno mislim za ubuduće, a onaj ko je pre neku godinu uložio novac u bitcoin sada može imati realno bogatstvo u rukama, ali takvih je malo, ovde najviše razmatram od sada pa na dalje…

1 Like

Teško je prognozirat i uobičajeno je da se dogodi pad nakon velikog i brzog rasta, ali ako moram prognozirat rekao bih da će sa ove razine prije cijena doći na $1,200 nego na $1,000.

Promašio sam. Očekivao sam da će cijena prvo doći na $1,200 pa tek onda početi padati.
Svejedno, nakon naglog rasta je uobičajen pad. I dalje smatram bitcoin odličnim konceptom koji može biti i investicija

Hm ja i dalje ne znam šta da mislim, svakako i dalje ostajem pri nekom stavu da to nema realnu vrednost, danas jeste sutra nije, a glavna stvar zašto dodatno nemam poverenje u njega je to što svi o njemu pričaju i svi ga pumpaju mainstream već, što nije dobar signal. :slight_smile:

1 Like

Ja vjerujem da je još uvijek bitcoin jako dobro investicija. Drugim riječima, da će mu cijena osjetno porasti u odnosu na ovu današnju. Da li će doći na $1,200, na $1,500, na $3,000, na $20,000 i u kojem roku to će vrijeme pokazati. Želim reći da ako netko traži prinos od recimo 20% ili 50% da to sigurno može dobiti ako danas kupi bitcoin. Da li će morati čekati mjesec dana ili godinu dvije ne znam, ali znam da investitori često ulažu u puno rizičnije klase imovine i zadovoljni su sa prinosom od recimo 20-30% u roku od godinu dvije.

Ako bitcoin postane iole ozbiljnije sredstvo plaćanja njegova minimalna vrijednost će bez problema prećičak i $20,000. Druga stvar je kako će se razvijati situacija, a o tome naravno ovisi njegova cijena.

No zanemarimo njegovu vrijednost i da li će rasti i padati. Bitcoin nudi puno više od klasične investicije. On može svakome uštedjeti novac.

Ajmo reći da netko treba primiti plaćanje od recimo $1,000. Ne znam zašto, ali kod mene nije uvijek isti iznos PayPal naknade kada primim taj iznos. Pojma nema o čemu to ovisi, ali možda o državi i vrsti PayPal računa uplatioca. Uglavnom, recimo za jednu nedavnu uplatu mi je PayPal fee na taj iznos bio $39.30. Da sam tu uplatu primio u bitcoinu naknada bi bila manja od $1. Što se mene tiče, ne bih imao ništa protiv da mi je plaćeno u bitcoinu, ali pošto on još uvijek nije raširen nisam niti pitao da li mu odgovara da mi plati u BTC.

Dakle, da mi je plaćeno bitcoinom ja bih imao $39 više nego u ovom slučaju u kojem mi je plaćeno PayPalom. To je samo jedna transakcija i samo $1,000. Što ako se radi o $5,000 i nekoliko takvih transakcija u mjesecu, pod redovno? :wink: To onda postaje ozbiljan iznos koji se može profitirati korištenjem bitcoina.

Sad će netko reći da je plaćanje direktno na bankovni račun najbolja opcija. Nije! Čak i da ti dobiješ punu uplatu od $1,000 (a ne dobiješ jer banka većinom naplati svoj fee i trošak ino banke) onaj tko je poslao uplatu mora platiti naknadu za slanje pa je samim time tvoj proizvod/usluga skuplji za kupca. Kod nas je uobičajeno da banke naplaćuju slanje devizne doznake 50kn + 0.25% iznosa transakcije. Nije pravilo, ali je često tu negdje. Slično je i vani. To je i dalje puno više nego nekoliko centi koliko košta bitcoin transakcija.

Što je sa Western Unionom? Onaj tko šalje na iznos od $1,000 bi plaitio cca $45-$50 provizije. Opet puno više nego par centi miners fee kod bitcoin transakcije.

OK, ali bitcoin je visoko volatilan pa ti riskiraš da tvojih $1,000 koje imaš u bitcoinu sutra bude $900. Na neki način da, ali to sutra isto tako može biti i $1,100, jelda? :wink: Ali OK, ajmo reći da ne želiš ništa riskirat. Nikakav problem, odmah potrošiš to što si primio u bitcoinu (ima hrpa mjesta za potrošiti). Ne želiš potrošiti nego želiš cash? Ni to nije problem jer ima puno ljudi koji žele kupiti bitcoin, čak i u Hrvatskoj. Komplicirano? OK, odeš u Tkalču ili Vrbik na bankomat i podigneš cash. Nisi u Zagrebu nego si u Varaždinu? Pričekaš malo pa će jedan dan valjda i tamo biti BTM-a jer ih ima sve više i više posvuda. Ne želiš čekati i ne sviđa ti se provizija za podizanje na bankomatu? Nije problem, apliciraš za jednu od mnogih debitnih kartica koje su povezane sa tvojim bitcoin walletom i odeš na bilo koji bankomati podigneš novac uz jednaku ili vrlo sličnu proviziju kao da podižeš sa recimo Payoneer računa.

Znači zapravo ne postoje opravdanja zašto netko ne bi koristio bitcoin.

Uz sve to možeš biti anoniman i nevidljiv poreznoj i svima ostalima, ako je to nekome bitno.

Dakle sa bitcoinom se uopće ne mora špekulirat nego ga se može koristiti kao klasičnu valutu, što on na neki način zapravo i jest.

2 Likeova

Ne slažem se sa ovim. Tko priča o njemu? Tu i tamo ga spomenu u mainstream medijima kada se dogodi neki veliki rast vrijednosti i to je to. Pa više spominju Đikića nego bitcoin, a ja ti garantiram da 90% Hrvata nema pojma tko je Đikić i na čemu radi. Svaka njemu čast, ali kažem kako stoje stvari.
To što se o bitcoinu raspravlja na specijaliziranim forumima ili na podforumima nekih jačih foruma ne znači da svi o njemu pričaju. Po toj logici svi pričaju i o programiranju u Pythonu, receptima, dijetama itd. jer se to spominje i ovdje, i na Forum.hr i na hrpi drugih foruma, blogova, webstranica itd. Kad sjednem na pivu niti mi, niti itko za stolom pored nas ne priča o Pythonu, receptima, dijetama itd, a bome niti o bitcoinu. Čak i da ja želim započeti temu o bitcoinu u svom društvu morao bih prvo objasnit ljudima što je to pa radije komentiram nogomet ili dupe neke ženske.

I još nešto…devizna doznaka obično traje 2-3 radna dana, a bitcoin transakcija traje 2-3 minute, ili eventualno sat vremena u najgorem slučaju ako se negdje čeka puno konfirmacija i ako je nekome teško platiti normalan miners fee od nekoliko desetaka centi i odluči se na low tako da plati par centi.

Razumem ja sve to, ja tu stranu priče razumem, samo nisam siguran da ti gledaš onu drugu stranu. Jednostrano gledanje u turbulentnom finansijskom vremenu koje predstoji nije baš pouzdano.

Kada ljudi budu shvatili da ništa u ovom sistemu nije crno ili belo, već da uvek ima više uglova gledanja i više scenarija gde imaš razn ishode, onda neće biti previše zadrti oko jedne tvrdnje, jednostavno će videti sve ono što se na prvu loptu ne vidi.

Sve je to lepo i funkcionalno sem kada padne celi sistem i mozes obrisati D, sa svim bitcoinima litcoinima i milion ostalih neopipljivih stvari,jedna prica je iskoristiti sistem kao sistem za neku naplatu ili isplatu i podici ZIVU KESH lovu ,a druga je prica drzati 10.000 dolara u BITCOINU i cekati dal ces zaraditi izgubiti ili ce sve nestatit,dakle ne vidim nijednu
garanciju nigde da ce to uopste opstati na duze staze,jedino je DOLAR vecan vec nekih
200 godina,

2 Likeova

Covjek koji je prije 3 mjeseca kuio bitcoin za 10 000$ sada je mogao imati 20 000$.

Pa sad kad padne malo, stavi u djep 10 000$ i s ovih drugih 10 000 kupi opet bitcoin.

Znaci nije nista izgubio niti zaradio a ima 10 000$ u bitcoinu koji cekaju da se obogati.

Tako treba na stvar gledati, a ne ovako ko sto vi neki gledate.

Treba znati kada uci i kada izaci i ostvariti profit.

gdje preporucujete da se kupuje bitcoin?

To da, tu se mogu napraviti pare, kao i na berzi trgovinom deonica ili slično, ali što se tiče sigurnosti i velike dugotrajnosti i nezavisnosti bitcoina itd ne bih bio toliko siguran u to, a vidim da većina po netu ko god je došao u dodir sa njim igra na tu prvu loptu.

1 Like

Postoje opravdani razlozi zašto neki smatraju da će mu rasti vrijednost na dugotrajne staze. BTC je decentralizirana valuta, a ujedno praktična elektronska valuta. Pad sistema bi prije mogao uništiti mnoge fiat valute… kao što su mnoge kroz povijest već nestajale…

Kada se pogleda evolucija tehnologije… Sasvim je jasno da je BTC ono što civilizacija žedno treba…

1 Like

Možda da, možda ne…živi bili pa videli kroz neku godinu. Ko sada može da okrene pare na bitcoinu, to je još jedan od sjajnih načina da se zaradi, ali polagati nade u njega dugoročno mislim da se ne temelji na realnim osnovama.

1 Like

Trenutna zarada je ok ,za to covek mora biti spekulant kao na bilo kojoj berzi gde se nesto trguje,nafta,struja,plemeniti metali,deonice,devize,spekulacija,ali prodati zlato pa kupiti dolare i za njih bitcoine,MISLIM ALO,imal koga ,
Zlato mozes prodati bilo kada i to se u svim vremenima pokazalo jedino ispravno ,a ima ga tolko koliko ga ima,ni vise ni manje ,
a prica o limitaciji bitcoina je samo za malu decu ,rudarenje kopanje tamo vamo, znaci ko stoji iza programa u svakom momentu moze ubaciti koliko hoce miliona bitcoina ,pa ce vrednost biti 1 dolar,tako da NE ULIVA MI POVERENJE NI MALO,sem za trenutno obavljanje poslova i momentalno izvlacenje KESH LOVE

2 Likeova

Ovo ti ne drži vodu…jer iza BTC-a stoji jasna matematika koja je garancija. …isto kao što je matematika garancija u znanosti, tako je i ovdje.

Što se tiče zlata, ista svojstva mu daju vrijednost koja je uspio stvoriti i BTC. Ne vrijedi zlato što se sjaji i što je lijepo oku…

Jedno od tih svojstava je ograničenost i nedostupnost. Pa ako ćemo gledati rizike, danas sutra bi neka ekspedicija u svemir mogla pronaći bogatu zlatnu rudu i na taj način i zlatu srušiti vrijednost.