Bitcoin, pogledajte cijenu

Nemojte kupovat coinove koje ne razumite. Nisu svi blockchain coinovi samo spinoffovi bitcoina, dapace neki su potpuno razlicita, nimalo vezana stvar.

ETH i XRP nisu valute. XRP nema nikakvog razloga da ide gore u vrijednosti, bas nikakvog, osim spekulacije. XRP sluzi prijenosu vrijednosti od tocke A u obliku Y do tocke B u istom ili drugacijem obliku, i niti se ne pokusava prodat kao valuta, i zapravo stabilnost cijene (NE rast) ga cini korisnijim. Nikad nece imat bilo kakvu intrisicnu vrijednost, i jedini razlog trenutnog rasta je spekulacija jer su neke banke odlucile koristit XRP ko settlement layer u svojim transakcijama. Dakle to je iskljucivo B2B coin. Cijena mu mozda i moze nesto rast ako se podigne potraznja, ali ne postoji nikakav realan, stvarni razlog za to.

Slicno kao kod XRPa, ETH ima vlasnika. To nema nikakve veze s onim sto Bitcoin predstavlja. I iako je ETH također zamisljen ko settlement layer, nekakva sansa i postoji da ce se koristit van toga. ETH ipak ima nekakvu vrijednost, ali s druge strane to je centralizirani coin koji se moze ugasit u bilo kojem momentu.

Kratkorocnom, i u bilo kojem momentu, vrijednost ovih altcoinova stvarno moze rast, ali razlozi zbog kojih vjerujemo da ce BTC dugorocno prezivit i rast u vrijednost uopce nisu primjenjivi na coinove kao sto su ETH i pogotovo XRP.

2 Likeova

preko kojih sajtova kupujete/prodajete cryptocurrency?

kraken

1 Like

Bas sam pomislio da ce BTC dana dolje, akd on opet ide gore.
Nista morat cu i ja svoju granicu azurirat.

LTC 33$ :slight_smile:
Nego, ima li neki market da prima LTC? Market u smislu web shop.

Ako moze neko iskusniji od mene da mi objasni…
Bas gledam na Vircurexu gdje su mi BTC i LTC i uporedjujem sa cijenama na bitcoinwisdom.com.

Htio sam da uradim konverziju LTC u BTC. Ogromna razlika u cijeni kada prebacim u BTC nego da stoji u LTC.

Evo primjera 10 LTC je trenutno 290$(1LTC=29$), za 10 LTC mogu dobiti 0.10BTC

0.10BTC=175.8$

290$ i 175$, morate priznati da je razlika ogromna.

Ne shvatam. Jel ima neko objasnjenje mozda za ovoliku razliku u cijeni nakon konverzije?

Evo ti ga na 1900, haha. Buš se načekao da krene dolje xd.

…a i kada krene dolje, neće se niti spustiti ispod cijene na kojoj si zadnji puta posmislio “a da je bar malo niže od ovoga”. Mene su takve misli hebale jako dugo…i shebale da ne uđem puno ranije nego što sam trebao.

Da podesio sam iance na 1390 prije vec, a sada cu na 1750.

I sad cu uci, izgleda da ce ovo ici jos gore, ali moramo paziti uskoro ce biti pad koji bi mogao ici do 1500 (dugorocno gledano)

Budeš se napodešavao tako.
Čemu se nadaš?
…kada je bio 1600, nadao si se 1100
…kada je bio 1700, nadao si se 1400
…sada kada je 1900, nadaš se 1750 (Umjesto da si ga u startu kupio na 1600…dok si imao priliku)
…i tako ćeš se nadati, nadati…i kada ti se konačno nada ispuni te ga konačno i kupiš u nekom padu, to će biti puno iznad trenutnih 1900 koliko je sad. Pazi što sam rekao :wink:

Mislim, moguće da sada i dodje do neke korekcije…ali rizik je isto tako da ti pobjegne još puno puno prema gore. :wink:

Koliko ja čitam, dugoročno će biti takav …da su ovo sada smješne cijene…i skroz nebitno oćeš li ući po 1750 ili 1900. Ali već malo bitnije hoćeš li ući po 2000 ili 3000. A ako ga budeš tako huntao…sve je izglednije da ćeš ući tamo negdje oko 3000 xd.

Pričam ti to…jer sam ga ja tako dugo huntao…pa na kraju ušao po x4 puta većoj cifri nego sam mogao u startu, heh

Krivo sam se izrazio, ocekuje se njegov pad u nekoj dalekoj buducnosti na 1500, barem po ovome kako idu ti grafovi i po povijesti. A ulazim u padu, pa necu u vrhu ulaziti u trade. Sad kad udjem na 1750 (ako udjem) onda cu vjerojatno opet prodat na 2000.

Vec sam poduplao tako kada se vrtilo oko 1200, ali sam onda izasao iz trejda i sad je cijena strelovito krenula gore, a ja cekam entry point neki povoljni. Mozda to je 1750, a mozda i nije. Ja ne kupujem da drzim, ja kupujem da trejdam, do 3000 bitcoina, ja cu vjerojatno vise puta kupit i prodat te bitcoine. A i ne moras biti neki specijalni treder kada znamo da je bitcoinu trend da raste, odna samo pazis da pametno udjes i izadjes da uzmes lovu i oept cekas neki pad ili ensto da ponovno udjes i tako u krug, jer je malo vjerojatno da ce sad ici strolvito gore prema 3000

P.S. ovo sam se slucajno nasao igrati buduci mi je neki lik uplatio preko bitcoina i sad s 200 dolara sjedim na 600$ i odna kazu da se bitcoin ne isplati.

1 Like

Ok, sada je sve jasno ;). To si u pravu onda…za kockanje treba znati pogoditi povoljne amplitude valova :wink:

Nego, jel ima ovdje itko tko se kuži u tehnologiju BTC-a. Ne treba ništa u prevelike detalje…ali da pojasni od kuda tolika garancija na sigurnost BTC walleta, kada korisnik mora kucati negdje private key (ili ti password) da bi prebacio novce sa svog walleta.

Gdje će kucati private key, pitanje je…kada današnji uređaji su svi pametni, vide …čuju…i šta ja znam. Nema džabe banka tokene kako se nebi spriječila krađa passworda.

…no BTC je kao uber siguran, a nemoš prebaciti novce a da ne izložiš private key riziku krađe. U čem je fora??

1 Like

BTC nije siguran u smislu u kojem su trezori sigurni - da su vrijednosti negdje iza debelih vrata. Zapravo BTC na korisnika prebacuje odgovornost cuvanja keyeva (ergo ona “budi svoja banka”).
Sad ti tu odgovornost mozes prebacit na online servise (u tom slucaju nisi zapravo vlasnik tocno određenih bitcoina jer nemas private key, nego si slicno ko kod banke - negdi pise da tebi pripada toliko i toliko novaca), mozes je prebacit na nekakvu aplikaciju koja se vrti na tvom mobitelu/racunalu, a mozes ih isprintat na list papira i zazidat 8 metara zida oko tog lista papira.

BTC pod sigurnost podrazumijeva nemogucnost prijevare i falsificiranja transakcije. Znaci da mozes provjerit sto se dogodilo na blockchainu i dokazat javnosti da je transakcija između adrese A i adrese B potvrđena u tom i tom iznosu. Znaci da se nikako ne moze dogodit grcki scenarij u kojem ljudi cekaju u redu za bankomat jer je drzava odlucila da tvoji novci vise nisu tvoji.

Sto se tice kucanja keya negdi, to je opet na tebi. Di kucas taj key? Mozes i vrtit sam svoj wallet, na svom racunalu, i nikad se ne oslanjat na tuđi komad softwarea. Btw, keyeve gotovo nikad ne kucas; vise manje svi se oslanjaju na skeniranje QR koda da bi se izbjegla mogucnost tipfelera.

To mi je sve jasno… i ok, BTC transakcija kao transakcija je osigurana nekakvom matematikom i kombinatorikom i to sve štima. No da bi valuta bila sigurna, moraju svi aspekti biti sigurni…a ne samo neki djelić sustava.

Razumijem i da do mog BTC-a nitko ne može, ukoliko ga pohranim na adressu kojoj private key znam samo ja. Sigurnost tu ovisi prvenstveno o mojoj pažnji čuvanja privatnog ključa. …kombinatorika/matematika neće posijati moje BTC nekom hakeru koji vrti brute force…

No problem se pojavljuje onog trenutka kada ja moram platiti nešto. Da bi platio, moram koristiti svoj private key koji sada vadim iz strogo čuvanog sefa i kucam ga u svoj mobitel. I sam kažeš…ne kucam ga, nego koristim neku aplikaciju za skeniranje QR koda. (Time još i gore)

Postavlja se pitanje, tko garantira BTC zajednici da na androidu već nisu posijani virusi koji promatraju takva plaćanja i kradu privatne ključeve. Ako bi postojao takav propust, pitanje je vremena kada će BTC biti otjeran u prošlost, a BTC zajednica uništena ili barem debelo prebijena. Džabe što su sve transakcije osmišljene savršeno…ako je korištenje private keya toliko izloženo.

Oh da, mogu imati svoj software + hardwer koji će mi služiti jedino u svrhu plaćanja sa svog walleta. To trenutno jedino vidim kao sigurnu opciju. Dok ne dodje to…praktički nakon svakog vađenja love sa svog novčanika bi trebao kreirati novu BTC adressu i preseliti svu lovu tamo. Jer tko bi lud držao veću ušteđevinu na računu i vjerovao današnjim uređajima dok “kuca” svoj private key…

1 Like

Ovo je ko da kazes nista nije sigurno jer uvijek postoji ljudska greska i ljudska glupost. Istina. Ni tvoje kune nisu sigurne ako ih das prevarantu u ruke.

Ne skenira se key, nego adresa. Prvo si naopako postavio stvari - ti placas sa svog walleta, i ukucavas/skeniras (public) adresu primatelja. Potencijalna nesigurnost androida je nimalo vezana stvar. Opet, ko da kazes da nista nije sigurno jer mozda dok ti kucas paypal ti netko keylogga tipkovnicu, ili cvv broj kartice. Mozda postoje citaci kartica na bankomatima. Mozda ti konobar skenira kreditnu dok placas u restoranu. Mozda ti neko uperi pistolj u glavu dok hodas ulicom i jednostavno uzme sto god. Mozda ne koristis android. Međutim, vec je rijesen i taj problem, za one koji se boje koristit svoj software:

Ovo “dok ne dođe to” naravno vec postoji i preferirani je nacin koristenja bitcoina. Dapace, osobni klijent je inicijalno i jedini postojao; online i mobilni walleti su tek kasnije dosli.

Opcenito, guglaj cold storage i hardware wallets. Hardware wallet (kao gore linkani Ledger) je daleko najsigurnija opcija, i preporuca se svima sa vecom svotom BTCa u vlasnistvu.

A nije baš. Mogu precizirati misao:

No da bi valuta bila sigurna, moraju svi aspekti biti sigurni…a ne samo neki djelić sustava. Što podrazumjeva da valuta mora osigurati korisniku sigurnost ukoliko on sam ne radi gluposti

Što se tiče bankomata…svakako da imaju te neke slabe točke. Kada bi bankomati postali prerizični, nebi se koristili…korisnik bi imao opciju da ih zaobiđe. (Mogao bi ne raditi gluposti i birati pametniji način)
No kucanje privatnog ključa BTC adrese, korisnik ne može zaobići…nužno je da bi plaćao sa BTC-om.I taj aspekt jednostavno mora biti siguran da bi se BTC mogao smatrati sigurnim.

Aj molim te pojasni…jer ne razumijem taj dio najbolje i zato i pitam to što pitam. Ne kužim kako se ne kuca key?? Pa tko će validirati uplatu ako neću sa svojim private keyom?
Možda se ne kuca fizički taj key, ali ako plaćam sa svog walleta, to znači da je moj private key već kucan u taj wallet…i opet imamo tu kariku povjerenja. Kako vjerovati walletu? Ako je wallet na androidu, opet smo došli do istog vraga.

S druge strane, ako postoje uređaji posebne namjene isključivo da služe kao BTC walleti…i ako su pristupačni, onda ok. Onda je na korisniku da prihvati rizik korištenja androida…

…idem probati skužiti kako funkcionira ovo što si linkao.

Inače što se tiče cold walleta, sad neznam koliko je to široko pojam…pretpostavljam da se to odnosi na paper-wallet kada imamo zapisanu kombinaciju adrese i keya. Vjerovatno je cold wallet sve što nosi takav zapis, ne nužno komad papira.

No koliko vidim i čitam, cold wallet je full siguran samo do prvog plaćanja. Nakon prvog plaćanja više nismo sigurno da smo jedini koji imamo private key. Te za nastavak sigurnosti bi morali kreirati novi cold wallet te ostatak BTC-a prebaciti na njega.

Trezor

Ledger

Keepkey

Niš meni tu nije jasno. …moguće da sam pogubljen i iz razloga što ne razumijem tu decentraliziranu komunikaciju P2P.

Kad vidim ove uređaje…tek skužim da mi niš nije jasno.

Pokušavam si stvar pojednostaviti:
BTC wallet je definiran BTC adresom.
Plaćati jedino može osoba koja ima private key koji odgovara BTC adresi.

Veza između adrese i keya je matematičke prirode…prema tome svatko može provjeriti da li je neki key ispravan za neku adresu.

Prilično sam siguran da do ovdje ništa ne fulam…no sljedeći korak:

Korisnik, vlasnik neke adrese, da bi plaćao sa BTC …mora dati private key na uvid da se provjeri da li taj key odgovara adresi.
Tko će raditi taj uvid?? Tko je zaslužio to povjerenje?
To mi je već samo po sebi mutno…no tom djelu vjerujem da je osmišljen nekako da se to decentrelazirano desi…nemam pojma kako.
No imamo korak ispred toga…tko je prva karika koja će poslati key na uvid. Andorid, windowsi? … mora biti netko. I ako guramo mi ovaj ledger u usb port…operativni sustav računala opet mora poslati key. Kakva to čarolija mora biti u tom ledgeru da zaobiđe windowse ili koji već operativni sustav. …to jednostavno ne kužim…

Kada sam spominjao hardware, u prvu ruku sam mislio na apsolutno samostalni uređaj koji je “fizički” odvojen od svih aplikacija windowsa ili androida…pa da se na taj način štiti od potencijalnih virusa.

Za ovaj KeepKey https://vimeo.com/133811189 fino naglašava kako private key nikada ne napušta uređaj.
No što onda napušta? To je sada već pitanje tehničke prirode…pa ako netko kuži i voljan je pojasniti…slobodno…

Vidi, tvoja skepsa je zdrava i valjana - stvarno nitko od nas ne bi trebao vjerovati niti jednoj napravi koju koristimo. To podrazumjeva i izvrsavanje javascripte koju koristimo da bi tipkali po ovom forumu. Međutim, radi određenog komfora u zivotu jednostavno vjerujemo da nas tocke autoriteta nece zajebat. Konkretnije, vjerujemo bankama i vjerujemo vladama. U ovom slucaju vjerujemo open sourceu di je u interesu velikog broja nepovezanih developera stvarno istrazit taj kod.

Vjerovanje bitcoinu zahtjeva puno manje vjere. Cesto se vracas na android, ali imat wallet na androidu je samo jedan od hrpe nacina koristenja BTCa. Međutim, zakljucak nikako ne moze bit to da je posao bitcoina da osigura android ili bilo kakav drugi uređaj koji namjeravas koristit.

Korisnik nikad ne daje private key nigdi. Zato je private. Nije to bitcoin izmisljotina, tako svaka komunikacija kriptirana private/public keyevima funkcionira. SSH si sigurno koristio. Poruka se enkodira/potpise kljucem, a public key je zapravo tvoja adresa (ili tocnije, adresa je hash derivat public keya). Dakle private key, koji tebe ne napusta, sluzi slanju BTCa, a public key, odnosno adresa, sluzi primanju BTCa. Nista od ovog nema veze s androidom ili windowsima.