Bitcoin, pogledajte cijenu

Kao što niti jedna investicija nije 100% sigurna.
Svakako da ima manje rizičnih, ali tad je i manji profit.

Tako da je najbolja ona investicija koja ima dobar omjer rizik/profit.

Ne želim time reći da je btc dobra investicija, samo naglašavam da i one investicije koje su skoro 99% sigurne, ne znači da su dobre ako je omjer rizik/profit u banani.

To su onda analogne opklade onim u kladionici kada je koeficijent 1.01
Te oklade su poprilično izvjesnog kraja, pa se ne klade svi ni na to…ako profit ne prati rizik, koliko god rizik bio mali…

Poanta: svaki investitor špekulira

Ne, problem je u tome sto puno ljudi ne razumije pojam kriptovaluta i blockchain tehnologija, oni kjoi znaju i koji razumiju sto je to svakako ulazu u to.

Ista stvar je i sa intefnetom u 90tima, puno ih nije shvacalo sto je to i govorili su o tome isto kao i ti sada o ovome.

Najbolje je ostaviti se stvari koje ne razumijes ili ih prouciti i nauciti da ih razumijes. Pogledaj samo kako se razvijaju dApps i kako se pocinju stvarati decentralizirane organizacine i sto je to uopce, a sve to zahvaljujuci bitcoin protocolu i blockchain tehnologiji

Jedan jako dobar izvor informacija na high level razini ti je medium.com

2 Likeova

Ima onaj jedan crtić, gif ili kako god da se to zove. Onaj neki miš koji stoji zadnji u redu, pa se prešaltava iz reda u red na temelju trenutne procjene koji če red brže ići. Pa se prebaci u drugi red i onda naglo krene ovaj iz kojeg je otišao. Pa se vrati i on stane i krene ovaj drugi i tako cijelo vrijeme. Neka neko to posta ako zna na što mislim.

Tako meni neki djeluju i sa Bitcoinom. Dok je euforija i ludi val rasta svi si misle jel bi trebali uložit, kada pada nastaje panika, ljudi izlaze, a oni koji su u euforiji razmišljali o kupnji tad su glasni u kritiziranju jer su ohrabreni padom. I tako u krug :smiley:

To izlazi iz okvira samo ekonomske računice.

Baš se i ne slažem :slight_smile: Možda većina koja investira u Bitcoin to radi na temelju tog “moralo bi rasti”, ali ja vidim puno više od toga. Možda griješim, ali vrijeme će pokazati.

Za mene teza da će rasti, između ostalog, stoji na činjenici da Bitcoin ima strašnu intrinzičnu vrijednost. Da, puno njih tvrdi da nema nikakvu, a ja tvrdim da oni ne znaju gledat. Čak se usudim reći i da puno ljudi uopće ne zna što je intrinzična vrijednost. Ta intrinzična vrijednost Bitcoina se manifestira svaki dan, ali do punog izražaja bi mogla doći u nadolazećoj globalnoj gospodarskog krizi.
Blockchain je budućnost, kao što su i kriptovalute budućnost financija, a Bitcoin im je predvodnik.

I ja sam ih položio :slight_smile:

Sve je u tom…i što ljudi ne uspijevaju dokučit od kuda mu ta vrijednost.

Toliko puta se već neka tehnologija infiltrirala u društvo preko noći, i onda kada se to opet dešava sa nekom novom tehnologijom…neki ne uspijevaju vidjet. :slight_smile:

Al bi investirali i da im netko da garanciju za njihov ulog. Srry antonia, ovo zadnje ne ide samo tebe…nego su mnogi tog stava: “Aj me uvjerite da je BTC dobra investicija”. Uvjerit se moraš sam(a) ukoliko ne zelis propustit vlak…

1 Like

2 Likeova

A posljednji vagoni se pune i vlak kreće, prije ili kasnije :slight_smile:

P.S. prema nekim mojim prognozama BTC bi krajem 2019. trebao početi rasti, održavati rast tijekom cijele godine i pravi bull run bi se trebao desiti 2020. godine pred kraj.

Naravno ovo je samo moja prognoza, na čemu je zasnovana i slično zadržati ću za sebe, no znam da sam za sljedeći bull run spreman i da ću točno znati kada prodati BTC i kupiti neke alt coine, te kada prodati sve i čekati pad cijene. Mislim da će se cijena u sljedećem bull runu dignuti preko 100k$, a kasnije pad vratiti na 30-40k. No sve je ovo glupo pričati, jer će biti tko zna što, siguran sam samo da ljudima pogotovo nakon ovog pada sad treba vremena prije nego što se ponovno desi bull run i počnu ulagati oni koji će izgubiti novce.

Isto vjerujem da ce opet to sve stati na noge. Tesko mi je vjerovati da nakon toliko ulaganja, govorim o tvrtkama koje su ulozile milijune…ovo sve propadne. Slazem se da je boom bio kad su mediji saznali za B, tada su i bakice bile investitori. Rekao bi da bi pojedinci mogli utjecati na B i podici ga i tada opet sve krece iz pocetka…
Nije tajna, u najboljim danima imao sam 10 000 evra u crypto, danas imam jedva 1500 evra. Osao solidan avto :disappointed:

Ako si tako siguran, ja ti mogu srediti hipotekarni kredit… Ulozis sad 100k€ i iduce godine ćeš imati 2M

Ja pričam o ekonomskoj strani i u to se razumijem.

Ja znam samo za verziju "imocanin čeka red u banci ", al mislim da nije primjerena forumu pa neću postavljati link :smiley: haha

To mi je kristalno jasno. Ja ovdje pričam o onom što ja vidim s ekonomske strane.

Koji je koficijent rizika na ulog u bitcoin? Prihvaćam interval npr 4-10. Ali daj mi bilo koji interval iz NPV tablice.

Stvarno cijenim tvoje znanje i smatram da je veće i opširnije od mog znanja.
Ali, cak doktori ekonomije se često ne slažu. To je valjda razlog postojanja xx ekonomskih teorema koje sam učio.
Jednostavno je, obojica se razumijemo, ali se ne slažemo.

Ponavljam, po mom mišljenju bitcoin će rasti… ali to nitko na svijetu ne može potvrditi niti izračunati. Iz tog razloga tvrdim da je ulaganje u bitcoin i ostale kriptovalute ekstremno rizično ulaganje. Čak mislim da je “ulaganje” u kladinicu manje rizično.

Jedan sam od onih koji se vesele tuđem uspjehu, pa se iskreno nadam da će bit coin stvarno ponovno otići u nebo, pa se onda tamo i zadržati.
No, ja sigurno neću biti u tom vlaku. (Osim ako dobijem eurojackpot pa ne budem znao što ću s novcima)

Imam već dosta uloga u cryptu i naravno da ću sada dok je na “popustu” ulagati i dalje. Nisam ja siguran, niti sam igdje napisao da sam siguran, samo ne pratim sve ovo kao većina od 12. mjeseca prošle godine, pa da se sada čudim pretjerano što se dešava.

Što bi bili vaši komentari kod prijašnjih padova BTC cijene, vjerujem puno gori od ovih i nikada ne biste dobili na cryptu. Investiranje se svodi na tome da se ulaže kada je krv na ulicama, a prodaje kada cvjetaju ruže na vrhu. Upravo zbog toga i ljudi gube novac, jer ulažu samo kad je nešto u pozitivnom trendu rasta.

P.S. Najveći rizik koji se u današnjem svijetu koji se brzo mijenja može učiniti, je ne riskirati. (M. Zuckenberg čini mi se izjavio).

Oduvijek tvrdim da je svako ulaganje rizično i da se nikada ne ulaže više od onoga što ste spremni izgubiti. Sav novac koji sam ikada uložio u išta sam uložio bez osjećaja i pomirio se da ga više nema. Inače, ulaganje nema smisla, jer bi pri prvom padu od 10% izvukao sve van i popušio kada se diglo 500%.

1 Like

Vjerojatno se moglo vidjeti do sad da sam atipičan po mnogo toga i na to sam ponosan :smiley: Nisam neki ljubitelj formula, TA itd. FA me jedino zanimala dok sam aktivno investirao u dionice i to samo kao jedan od faktora. Ti si friški s faksa pa su ti svježije formule nego meni, ali koliko znam NPV se izražava u novcu. Al nebitno, kod Bitcoina je specifična situacija i ne može ga se gledati na standardan način.

Ja sam probao izračunati neku fer vrijednost BTC-a. Kažem, atipičan sam i ja to ne zovem NPV, ali ajde da je tako. Na ovoj ili onoj drugoj Bitcoin temi sam negdje ranije postao link na tu računicu. Bilo je oko $10k u tom trenutku.

Ja ne gledam BTC samo kao broj komada i zainteresiranih da ga kupe. Između ostalog, razmišljam i o situaciji u kojoj dolar rokne, U.S. burza rokne, EU gospodarstvo rokne jer su kamatne stope oko nule pa nema mjesta za intervenciju, a Draghi ubacuje milijarde svaki mjesec bez ikakve koristi i ako taj iznos poveća biti će samo još gore, a EU i SAD su glavni trgovinski partneri i oboje su u teškom k…Pa onda dođe ograničenje maksimalnog iznosa transakcija, ograničenje podizanja u bankama, pa ograničenje iznosa koji možeš podići na bankomatu itd. I onda revolt. Pa se pročuje da nitko ne može ograničiti BTC transakcije. Pa onda i skeptici budu primorani kupiti jer hoće neće moraju hitno odraditi veću transakciju i mogu jedino putem BTC-a. Pa trgovci počnu masovno prihvaćati BTC jer će on jedini moći slobodno kolati bez ograničenja. Pa se gold investori odluče osigurati za slučaj rasta pa malo kapitala prebace u BTC, itd itd. Uz to, opet između ostalog, znam da je Wall Street jedva čekao ovako nešto jer mu je ponestalo ideja za nove derivate. Onda se sjetim da su ETF-ovi još uvijek pretežno samo u najavi, da su na stand by. I tak… To sve mi kaže da će Bitcoin 100% sigurno na novi ATH.
Ako će iduća kriza biti toliko drastična da se stvarno ograniče transakcije onda nemamo o čemu dalje pričati. Po meni kriza je već tu, sa sigurnim naznakama. Iduće godine će početi za pravo, službeno možda malo zakasni zbog metoda za određivanje “službenog” početka, ali po meni prava kriza dolazi u 2019.

Mogu se samo ponavljati jer sam valjda sve što mislim napisao u ovoj ili onoj drugoj temi. Ja sam još prije par mjeseci spominjao scenarij koji se upravo događa i predvidio vjerojatni pad čak i do $3,000, sa točnim intervalima zastoja i točnim postotkom minimalnog odbijanca. (samo se hvalim :slight_smile:). Ukratko, bez obzira na sve ja vidim BTC na novom ATH, ali naravno ne sutra. Jel ću prodat nekretnine i investirat taj novac u BTC? Neću. Da moram prodat nekretnine i negdje uz rizik investirat taj novac gdje bih investirao? U BTC. Nikakve dionice, nikakvo zlato, nego u BTC u tom slučaju.

To je skroz ok :slight_smile: Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ja uopće ne moram biti u pravu, ali napisao sam što ja osobno mislim i zašto.

1 Like

Eto opet moram ja , kada sve to rikne sto ti kazes neces ni neta imati ,
cuj to niko ne moze da ogranici bitcoin transakcije…pa da ameri hoce
za dva dana zatvore sve te sajtove koje pruzaju uslugu transakcije…

pustimo se bajki kada bi ovo i kada bi ono i kada dodje kriza
totalno se krenulo u pogresnom smeru i tu je sada kraj svih coin valuta za sada,
kada bude jedna a ne 1000 i kada vrednost bude poznata i ne lako promenjiva
tek onda ce doci do siroke upotrebe ali to ce onda biti sasvim novi coin i nove platforme,

ovo za sada ko je jamio jamio ode mast up propast kako kazu stari ljudi,

1 Like

Ne govorim o nuklearnom ratu nego o malo jačoj gospodarskoj krizi :slight_smile:

Dajte se otkačite tih Amera, pa nisu oni bogovi. Već je stoput rečeno da se Bitcoin može ugasiti jedino ako se u cijelom svijetu isključi internet što je nemoguće radi hrpe razloga. To što mogu zabraniti rad mjenjačnica, burzi itd je hendikep, ali premostiv. Zabranjena je i piraterija i sajtovi koji to pružaju pa normalno radi hrpa stranica poput Filmovizije, Gledalice, Pirate Baya i šta sve već nema i imaju veliku posjećenost. Nema reklama na TV-u da možeš pogledat najnoviji film na Gledalici ili skinut novu FIFU na Pirate Bayu, nema baš ni na Googleu reklama za to, ali tim sajtovima svejedno ne fali prometa i korisnika, jelda :wink: Zašto onda misliš da bi Bitcoin propao da ga proglase ilegalnim? A druga stvar, ne smiju proglasiti Bitcoin ilegalnim jer oni koji određuju što se smije, a što se ne smije su jedva dočekali novi asset class sa ovakvim potencijalom.

Znači ovo pada u vodu, ali da i dođe do toga piraterija ti je primjer da ne bi imalo neki strašan utjecaj osim prvotnog pada cijene čisto kao reakcija na vijest i čišćenje onih koji bi radi toga odustali.

Kriza dolazi 100%, a ja vjerujem da će to biti u 2019. To da li će se ograničiti transakcije je nešto drugo i u to nisam siguran, iako me ne bi uopće čudilo.

To je tvoje mišljenje i to je skroz ok. Ja se ne slažem :slight_smile:

To je i poenta, ne mogu da urade to. Jer transakcije nemaju posrednika. Iz mog walleta u tvoj.

Hebali te Ameri. Da Kinezi ovog trena hoce pare koje su im Ameri duzni, SAD bi sutra stavljali kljuc u bravu.

Vidi negde sam vec pisao o tome ,200 godina svi pametni ljudi odlaze u ameriku

znaci MANI TI i ruse i kineze i indijce i nemce i pakistance

kada su svi najbolji od njih otisli u ameriku i tako 200 godina

ili se vi ovde svi pravite ludi,

ameri ce jos 100 godina vuci sve konce u svakom pogledu pa i to sto svima duguju

a niko im nista ne moze govori o tome,

3 Likeova

Jesu ovo nasi neki forumasi

treba u skoli da se uvedu casovi osnovne financijske pismenosti