Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Evo ovo gore je proof of stake mod. neznam jesi li to objasnjao ili nesto drugo, ali eto na tom principu ce raditi POS.

Jel boga ti, gdje to. Pa ovdje ne možeš prdnuti bez bankovnog računa, a da ne pričam onda o dobivanju kredita, kupnji auta, odlaska u Media Market ili Bauhaus pa financiranje na 12 rata bez kamata itd. itd.

Pa ovi sto rade preko agencija, :grin::grin::grin: , to je bio samo primjer za ove sto mrze banke i kojima banke smetaju.

Agencije koje rade for free? Ako sam skužio u ovoj priči su banke loše zbog velikih nameta, pa ne znam kako agencija (ček) ima prihvatljiviju opciju

Ne kontam kako mislite da ce banke davat kredite a da nece lihvarit i izbacivat ljude z kuca, jer ako budu davali kredite a rade samo BTC, onda ce tek lihvarit… sa kamatama istim ko i obicni zelenasi, jer treba znati da je jedina razlika izmedju zelenasa (koji mogu raditi posteno- visoka kamata, ali kad otplatis miran si, mada takvi su rijetki) i banaka u tome sto zelenasi kad imaju 1000$ oni mogu posudit 1000$… banka kad ima 1000$ banka moze izdati kredit za 10000$… i to im i jeste glavni dio. Bukvalno prave novac iz nicega, a to za BTC ne mogu raditi jer se btc drzi na novcanicima… cisto sumnjam da ce neke reci- “e podigao sam kredit u banci, 1000 BTC, al ne drzim to na svom walletu, nego banka brine o novcu” kao sto je slucaj kad je pitanju realan svijet trenutno

1 Like

Nece biti kredita i svijet nece prema tome funkcionirat.

Ovdje sma stavio video za trecu industrijsku revoluciju

https://www.startupbootcamp.org/blog/2018/03/industry-spotlight-sharing-economy-changing-face-business/

Industrija ce djelovati na djeljenju, a krediti ako ce s euopce tako zvati ce se djeliti bez kamata…

A najbolji primjer je na Facebooku imas kampanje shopova velikih kuca gdje oni tebi dadu svoj proizvod ako ti nesto napravis za njih (lajkas).

Ima masu primjera, a blockchain ce omoguciti da se sve to prati i posteno dade tokena svakome onoliko koliko je zasluzio, a ne kako je rekla drzava…

A najbolji primjer je UBER.

Kako nece bit kredita? Kako ce se ekonomija razvijat? Hoces se skucit tek pred penziju?

Mi već radimo na Industriji 4.0, a ti pričaš o industriji 3.0. Pa jebote ljudi daj se skockajte nabacujete se ovdje frazama nekakvim i izjavama da je to čovjeku teško i povjerovati.

2 Likeova

ne nabacujem se ja, to se tako mjeri:

Mi smo u drugoj, prelazimo u trecu, neznam kak ste vi vec otisli u cetvrtu, raci koja je godina iz koje ti pises, jer bilo je vec da su se javljali ljudi iz buducnosti po forumima…

Ok, pripremamo se. 2019 godina je još malo pa 21.04., https://en.m.wikipedia.org/wiki/Industry_4.0

1 Like

U drugoj nismo svakako… sad je onda semantka u pitanju dal je treca trenutno i idemo ka cetvrtoj, il je sve sto se trenutno radio dio trece… Nesto sto nije jasno odredjeno pa za svakog ponaosob moze imati razlicito znacenje i opet da niko ne pogrijesi jer nema nekog globalnog koncenzusa sta je treca industrijska definicija a sta druga… (za prve dve se barem svi mogu sloziti)

Sretan Uskrs svim vjernicima i nevjernicima! :slight_smile:

Rudarenje i ponuda i potražnja ne moraju uopće biti povezani. Da sutra drastično padne broj rudara smanjio bi se i hash rate i bilo bi moguće rudariti uz manje tehničke zahtjeve. Izrudareni BTC bi se dijelio na manje rudara pa bi svaki dobio više i brzo bi se obogatili. Ponuda i potražnja na burzama i van njih bi funkcionirala jednako. Cijena ovisi o ponudi i potražnji, rudarenje ne direktno.

To bi bilo kad bi Bitcoin postao prava nacionalna glavna valuta, legal tender. Ne znam za druge, ali ja tako nešto uopće ne očekujem nigdje u svijetu u doglednoj budućnost, a najvjerojatnije i ikad. Inače bi cijena BTCa otišla stvarno to the Moon zbog ograničene ponude. Tad bi 1 BTC doslovno vrijedio milijune dolara, možda i desetke ili stotine milijuna dolara.
Da bi se nešto vezalo uz BTC za to BTC ne treba biti korišten kao osnovna valuta.

I kad se sve izrudari trebat će obrađivati transakcije, a za to se dobiva naknada pa će i onda biti rudara.

Zapravo ja sam u nekom gornjem postu mislio na nešto drugo. Ukratko, da i jedan jedini novi dolar u Bitcoinu može jako podići cijenu ako ostali odluče holdat, a jedan prodavač nabije cijenu. Ali da, uz pretakanje fiata u Crypto, holdanje recimo 50% coina i uz onaj dio nepovratno izgubljenih cijena bi stvarno otišla u nebo. Svejedno, ja ne očekujem takvo pretakanje fiata u Bitcoin niti da će Bitcoin potpuno izbaciti npr. dolare.

Niti to ja ne očekujem, barem ne u skoroj budućnosti, ali zapravo kupovanje žvaki Bitcoinom ne bi trebalo previše čuditi niti je to teško izvedivo. Danas se više ne forsira samo bezgotovinsko plaćenje nego se gura i bezkontaktno. Ništa neizvedivo da se u dućanima pojavi nova generacija onih bar kodova i da skener očita cijenu u kunama i trenutnu cijenu u BTC pa ti plaćaš skeniranjem kamerom mobitela i automatski ti skine 0.00001 BTC (ili koliko god treba). Ne očekujem to u Konzumu u skoroj budućnosti, ali je puno izvedivije nego što se možda čini. Mada velim, ne očekujem da će Bitcoin zamijeniti nacionalne valute niti da će biti al pari sa njima u dućanima tipa Konzum.

Nemoj se naljutit, ali stvarno premalo znaš o Bitcoinu :slight_smile: Svake 4 godine se prepolavlja (halving). Nije ovo ispravak samo da te ispravim nego zato što se radi o velioj grešci koja može rezultirati pogrešnom investicijskom odlukom kod onih koji razmišljaju o investiranju u Bitcoin kao asset. Halving ima utjecaja na cijenu i nije svejedno kada se događa i koliko često.

Mene stvarno zanima čiji mozak je izmislio taj Bitcoin jer se radi stvarno o savršenstvu u svakom pogledu. Zajebi sad olakšane transakcije, jeftine, brze, pod ničijom kontrolom itd. Bitcoin je puno više jer je u njega “ugrađeno” i da npr. sustav reagira ovisno o psihologiji. Ako se izgubi interes za BTC, past će mu cijena, ako padne cijena puno rudara će odustati. Sustav to prati time da smanji hash rate i onda će ovi sad veliki rudari dobivati još više, ili će se moći uključiti novi sa slabijim rigovima za rudarenje i sustav će se sam podesiti tako da je uvijek isplativo rudariti sa adekvatnom opremom, kolika god bila cijena.
Ne znam ja to dobro objasniti, ali sam pokušao. Uglavnom, dok sam sve to istraživao pročitao sam tisuće i tisuće mišljenja i komentara stvarnih stručnjaka za ovu tehnologiju i nitko nije pronašao grešku. Zato ja vjerujem da greške nema.

Ne mora značiti, jer ako će veliki rudariti i holdati onda će im rudarenje biti samo veliki trošak i nositi veliki rizik da kad tad cijena padne ispod one koja im profitabilna. Sustav i tu sam osigurava da ne dođe do prevelike akumulacije. Naravno da će uvijek biti velikih holdera, ali to ide na ruku i svakom studentu koji je kupio umjesto užine BTC jer će mu taj njegov dio BTC zbog nedostatka ponude kasnije vrijediti nekoliko užina. Također, velikih holdera ima kod baš svih asseta i to je nešto najnormalnije.

Stvarno ne kužiš :slight_smile: Ako imaš Radio taxi koji kilometar naplaćuje 20 kn (brojka primjera radi) i sutra se pojavi Cammeo koji isti taj km naplaćuje 6 kn i odveze te brže i sigurnije, onda uopće nije bitno da li će prekosutra Radio taxi kupit Cammeo i “ući” u njega jer će Cammeo i dalje donositi ogromnu prednost u odnosu na prijašnje stanje. Kod Bitcoina je stvar da banke ne mogu “ući” u Bitcoin i onda povisiti naknade, tj. kao da kupe Cammeo, ali nisu u mogućnosti povećati cijenu. ■■■■ mi se da li će se banke uključiti u Bitcoin. Bitcoin i korisnici ih uopće ne trebaju, a ako se njima gura neka dođu i prihvate pravila igre jer će inače biti suvišne. To je ljepota i moć Bitcoina. S vremenom će sve više ljudi počet to shvaćat. Nema nazad jer mi koji to shvaćamo ostajemo zauvijek korisnici Bitcoina tako da je baza korisnika cementirana i time nemoguće da propadne :slight_smile:

Ja se dam kladiti da 90% ljudi (vjerojatno i na ovom forumu) misli da novac nastaje u državnoj tiskari (zanemarimo to što vjerojatno ne znaju niti da se kuna ne tiska u Hrvatskoj) i da nemaju pojma da novac koji nije uopće nigdje postajao u trenutku dok je klijent ušao u banku nastaje pritiskom na tipku kad mu se odobri kredit i par minuta poslije kada izađe postoji u opticaju novac koji do maloprije nije baš nigdje postajao. Banke tako zarađuju i zato mogu financirati te ogromne bonuse, ljudske resurse i glomaznu infrastrukturu. Kakve jebene naknade i kamate, to im je samo za platit servisne usluge svojih poslovnica.
E taj način nije fer i da, zaostali smo ljudi koji to ne shvaćaju i ne kuže koliko je sve u ■■■■■. To je neka osnova, a gdje je legalna krađa svake osobe koja posjeduje i jednu jedinu lipu preko inflacije do koje dolazi između ostalog i zbog ovog s bankama itd. u nedogled.

E tu se ne slažem s tobom. Bitcoin doživljava ovakve otpore baš zato što ne paše bankama. Mogu se one ubacit i uzimat naknade, ali ne mogu stvarati novi Bitcoin kao što stvaraju nove kune, dolare, eure. Morat će se uključit jer će inače totalno propast nakon nekog vremena (koliko god da je to vremena). Dolazi nova generacija koja odrasta i živi na Internetu. Htjeli ili ne, shvatit će malo po malo sve ovo. Sela na brdima sa čuvarima ovaca koji znaju jedino za ovce i koji su bez komunikacija izumiru i uskoro će ostat samo umreženi ljudi od kojih se neće moći sakrit informacije.

Može FED sutra napravit svoj blockchain i crypto USD pa ga proglasit ga legal tenderom u SAD-u. Sigurno bi bio korišten, ali isto tako bi Bitcoin sigurno ostao tražen i cijenjen kao i danas. Gore sam napisao da postoji sad već dovoljna baza ljudi koji razumiju pravu moć Bitcoina i njegove prednosti i sve dok postoje samo dvojica BTC će imati vrijednost, a ta baza sigurno neće padati nego će samo rasti. Bitcoin ima intrinzičnu vrijednost i neki ljudi to znaju i razumiju. Investitori dođu i prođu, ali korisnici ostaju i zato Bitcoin neće propasti. Nikakav crypto USD niti bilo koje drugo državno sranje više ne može izbrisat Bitcoin. SIguran sam u to.

Došlo je (u dobrom dijelu), prihvaćeno je, i samo se čeka da se proširi svijest da je došlo rješenje :slight_smile:

To što dobar dio informatički pismenih ljudi (npr. na ovom forumu, ali i puno šire) još uvijek ne prepoznaje kvalitetu Bitcoina dovoljno govori o tome da će progres biti spor. Svejedno, stari sistem polako ali sigurno odlazi u zaborav radi ovog gore napisanog (da dolaze umreženi ljudi od kojih se ne mogu sakriti informacije).

Ne znam konkretno za Njemačku, ali vjerujem da je ovo točno. Kod nas po zakonu plaća mora ići na tekući račun, a to nije svugdje tako ide u prilog onome čime je Daddas neke uvrijedio u jednom ranijem postu. Ako ja zaradim svoj novac imaš mi ga dati onako kako ja želim sve dok to tebi ne predstavlja problem, a napisati ček ili isplatiti u kešu nije nikakav problem, osim što je zakonom zabranjeno. Ima to nekih prednosti (prisila na plaćanje duga s računa itd), ali generalno nije ok i samo je još jedan dokaz robovlasničkog sustava. Ova zakonom naređena isplata preko računa je drugim riječima zakonom naređeno da moraš biti klijent banke i plaćati im naknade. Pravo na izbor jednak nuli.

Ja se obično oslanjam na svoje razumijevanje i iskustvo, pa makar bilo i pogrešno nekad. Što se tiče tehnikalija Bitcoina, to nije moje područje i tu sam se potrudio dobro informirati pa donjeti vlastito mišljenje. Ja sam 2013. krenuo istraživati Bitcoin i 3 puna tjedna sam doslovno samo spavao, jeo, možda se jednom otišao napit i svo ostalo vrijeme čitao i čitao i čitao o Bitcoinu na svim mogućim mjestima (90+% stranim) na kojima su stručnjaci komentirali. Od tada sam na mahove dodatno čitao i sada još povremeno nešto pročitam. Još uvijek nisam vidio da je itko pronašao ozbiljnu grešku u sustavu i meni je to dovoljno da iako nemam pojma o tim tehnikalijama budem uvjeren da je sve full sigurno i savršeno posloženo :slight_smile:

Hvala Bogu da ima nekoga tko ovo zna i razumije! :slight_smile: Vjerujem da ima još takvih na forumu, ali stoji ono da se dam kladit da bar 90% ljudi ovo ne kuži.
Banke su prodale silne milijarde kuna dugova agencijama za naplatu za 10-30% stvarne vrijednosti duga. To je službeni podatak. Možda neki misle da je to po principu “daj što daš”, ali niti blizu. Banke i na taj način ostvaruju profit, ali puno manji od željenog. Stopa jamstevnog kapitala je 12% ili 14% (neda mi se provjeravat) pa banke jako dobro zarađuju stvaranjem nove love iz doslovno ničega osim temelja u usranom lopovskom zakonu. Banka ima $1,000 i može zakonski u kompjutoru pritiskom tipke od toga stvoriti skoro $10,000 (nešto manje, ovisno o stopi jamstvenog kapitala). Taj novac nije baš nigdje postajao prije odobrenja kredita i od tog trena je ubačen u sustav (i direktno utječe na smanjenje vrijednosti novca svih drugih ljudi u sustavu) i od tog trena banka je bogatija za taj iznos. Ali ne, nije im to dovoljno nego još zaračunavaju i kamatu, i naknade :wink: To je prava istina i valjda će ljudi malo po malo shvatiti ovo. Zato banke mogu prodati dug i za 30% stvarne vrijednosti duga i pritom još uvijek jako dobro zaraditi. Vrlo je jednostavno, samo treba znati kako nastaje novac i što banke rade. To se ne uči u niti jednoj ekonomskoj školi niti na ekonomskom fakultetu (govorim iz iskustva, iako ne znam da li se danas nešto promijenilo, mada sumnjam). Dakle, radi se velikoj prijevari i skrivanju istine, a to nije teorija zavjere nego prava pravcata zavjera! Da, banke su zle i pohlepne, ali nekad ipak jesu nužno zlo.

Gore dobro napišeš, a onda tu zasereš :slight_smile: Nemoj mi samo reći da i ti, nakon što si pokazao da kužiš ovo gore, misliš da nema gospodarrskog rasta bez kredita? :wink:
U normalnim i poštenim uvjetima država bi imala monetarnu vlast i sama formirala monetarnu politiku. Tad bi stručnjaci regulirali novčanu masu u opticaju, kao i kreiranje novog novca u direktnoj ovisnošću sa produktivnošću prije svega, pa onda i ostalog. Ovo je cijela tema i neda mi se je načimat, ali 100% znam da je gospodarski rast bez problema moguć i bez kredita, i uz nultu stopu inflacije. Nema nikakvog spora oko toga. Još jedna od lažnih dogmi ekonomskog obrazovnog sustava (mada se može reći i mašinerije) jest da nema gospodarskog rasta bez zaduživanja i kredita. To govore i profesori na ekonomiji koje su ili pogrešno naučili ili su mućka lažljiva đubrad :slight_smile:
Hrvatska nema monetarnu slobodu niti sada, a uskoro će biti još i manja jer ćemo ući u eurozonu. Umjesto da težimo ka boljem, mi idemo na još gore od ovog trenutnog sranja i nažalost mnogi čak misle i da je bolje prijeći na euro i vesele se tome :slight_smile: Eto, to je okruženje i naravno da je zaostalo. Ovo o ekonomiji što sam napisao nije moje mišljenje i pljuvanje po neistomišljenicima nego su činjenice koje može uvidjeti svatko tko zna nešto o ekonomiji (ipak nešto više od prosječnog građanina koji misli da je ekonomija pičkin dim i da je svatko razumije) i tko zna razmišljat svojom glavom.

Baš sam se zalaufao i dođem na postove o industrijskoj revoluciji, ali neću i to komentirat jer niti znam previše o tim fazama i granicama niti me zanima :slight_smile:

Imam najveću temu na forumu pa je red da imam i najveći post u njoj :smiley: Mene obično nervira čitat duge postove pa to vjerojatno nervira i druge. Zato dijelim novo otkriće! Na forumu postoji “ignore user” opcija Negdje u profilu pod Prefernces pa Users, pa onda Mute :smiley:

3 Likeova

@mitok

Super.

Naknada za kupnju btc-a je minimalno 1.5%, kod prodaje isto uzmu 1.5%. 1.5 % za bankovni transfer, 4% za kupnju preko kartica.

Netko je spominjao, da ako imam 1000 kn viska da se probam igrati, sve je to super, medjutim mene zanima zarada, bila kratkorocna ili dugorocna.

Ono sto mene zanima, kako se sa btc moze zaraditi osim na razlici vrijednosti?

Ako ulozim u dionice, zaradjujem od dividende + postoji mogucnost da dionice porastu i tu jos zaradim ili mozda propadnem, ako dionice drasticno padnu. :grin::grin::grin:

Npr. kupim btc-a u vrijednosti od 20 k kn i cekam x godina, npr. 5-10 god. i nek mu cijena poraste duplo. Dakle u 10 god. sam uprihodio 20 k kn, imam 40 k kn, na koje moram platiti 4% za konverziju, ulaz je bio %, ukupno:

800 kn + 1600 kn = 2400 kn naknade.
Porez na kapitalnu dobit 12%, od 20 k kn je 2400 kn.

Ukupno 4800 kn od 20 k kn, to je 24 % troskova.

Na kraju meni ostane 15 20. kn.

Dugorocno bi se isplatilo ulagati mj. 500 kn pod uvjetom da btc jednog dana dodje na $ 100 k ili vise , povecanje 16 x.

Sanse za ovakvo povecanje postoje.

Kako gdje i ovisno o načinu uplate (ako misliš na depozit). Npr. depozit na Bitstamp SEPA transferom nema naknade i raspoloživo ti je točno onoliko koliko si poslao. Uplate karticom su skuplje i obično se kreću od 1% do 6% (kako gdje). Ako ne želiš naknadu onda kao što sam rekao, SEPA transfer na Bitstamp. Sigurno može i drugdje.
Withdrawal sa Bitstampa SEPA-om je 0.9 EUR, a prebacivanje BTC je potpuno besplatno i ne plaćaš čak niti miners fee (ne znam kako to, ali kod mene je withdrawal BTC sa Bitstampa uvijek potpuno besplatan i ne skinu niti 0.00000000000001 BTC niti ijedan cent.)
Možeš izbjeći i tih 0.9 eur pa prebaciti na account koji je povezan s karticom i trošiti onda taj BTC sa kartice, podići na bankomatu itd.

Npr. tako da prebaciš lovu negdje u BTC umjesto u EUR ili USD i uštediš na transferu :wink: Ali ok, vjerojatno nisi na to mislio.

Ima dosta provjerenih coina koji nude stakeanje, tj. kad ih držiš dobivaš kroz vrijeme određen iznos, može se reći nešto tipa dividenda. Vjerujem da je to jednostavno istražiti i prokužiti, ali meni je to stakeanje već too geek pa me ne zanima.

Ali ovo zapravo nije nikakvo pravilo. Neke kompanije uopće ne daju dividendu na dionice, nege daju pa onda samo najedanput vele da neće biti ove godine ili je smanje itd. Na to se nikako ne možeš oslonit.

Ovo ne postoji kod Bitcoina, odnosno to je nečija izmišljotina bez ikakvog uporišta u zakonu. Ja još nisam vidio niti jedan jedini zakon koji bi ovo potvrdio. Molim da netko navede zakon i citira dio koji me demantira.

Naknada za kupnju BTC-a je 0.25% na Bitstamp, a obično je toliko i drugdje. To je više nego povoljno jer ako ćeš kupiti EUR ili USD ili bilo koju drugu valutu u banci ili mijenjačnici platiti ćeš veću naknadu, čak i ako mijenjaš unutar svog računa pa imaš onaj povoljniji tečaj (za devize, umjesto za efektivu). Znači i po tom pitanju je Bitcoin povoljniji :slight_smile:

Znači, na tih spomenutih 20000 imaš trošak (fee) 0.25% kod kupnje Bitcoina i to može biti jedini trošak koji imaš, a on je manji nego da promijeniš kune u npr. USD. Ipak se radi konverzija valuta. Tih 0.25% nije problem jer kad je trend rasta za toliko poraste vrijednost već nakon par minuta :smiley:

Ako te ozbiljno zanima, uzmi npr. 1000 kn i kupi danas BTC pa zaboravi na to na par godina i tretiraj tu lovu kao da si je zapio večeras. Nema garancije da ćeš zaradit, ali sve upućuje na to i ja bih se jako začudio kad ne bi ne samo zaradio, nego jako dobro zaradio :slight_smile:

Sve je detaljno objasnjeno. Pise , ako se duze rudari da treba otvoriti obrt i sl.:grin::grin::grin:

Jedan tip feler u linkanom tekstu, tamo gdje piše:

ukoliko posjedujete kriptovalutu dulje od 2 godine, tada se plaćate porez na nju.

Trebalo je pisat:

ukoliko posjedujete kriptovalutu dulje od 2 godine, tada ne plaćate porez na nju.

Druga stvar, zamislimo hipotetski sljedeće:
“Hrvatska uvela visoku stopu poreza na mercedese jer ih smatra luksuzom.”

Da li je to mana mercedesa ili Hrvatske?

Stoga, glupo je u raspravi o prednostima/manama BTC-a, koristiti se njegovim statusom kakvog ima u HR.

Porez na luksuz je normalna stvar svugdje.

Auto od 40 k eura i vise spada u luksuz, mozda i manje vrijednosti.

Ok, suština primjera ti nije bila jasna. Ajmo probat ovako:

Hrvatska smatra noževe preopasnim i zabranila ih je. Dok su svugdje u svijetu noževi prihvaćeni i ljudi s njima normalno režu kruh bez da idu mimo zakona tim činom.

Da li je to problem noževa, ili Hrvatske?

Poanta, ne možeš nož ili bilo koji k****, suditi na način na koji ga sudi pojedina država. Ako se ide tim smjerom onda bi u najmanju ruku trebalo gledati kakvo mišljenje imaju najveće države …i kakvo mišljenje ima najviše država.

Vraćamo se time opet na koncept autoriteta istine. :slight_smile:

@bozoou

Da li pratis kandidate za amercke izbore, sto dolaze?

I vidi za sto se zalazu, za oporezivanje bogatstva.:grin::grin::grin:

Ništa čudno u tome, kakva je poveznica toga s BTCom? Aludiraš da BTC može potencijalno omogućiti bogatstvo?

Ali primarno bi asocijacija trebala biti:
BTC = valuta
…pa pogledati kako ide BTCu na globalnom planu da bude prihvaćen kao valuta.
Pa ak te već sikiraju porezi, pogledati na globalnom planu kako se porezi tretiraju na zaradi od konverzija valuta.

Nisi komentirao, čak i u HR ako držiš BTC duže od dvije godine, oslobođen si bilo kakve prijave poreza na njega. Tako da ti je još jedan minus rasvjetljen…možemo dalje.