Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

čitam na ovom forumu razne komentare, nešto razmišljam, da se možete vratiti u 2010 godinu koliko bi kupili BTC-a :smiley: ?

Nije uopste netacno. Zlatne rezerve postoje. Razlika je u tome sto sad jedan dolar nema fiksnu kolikicinu zlata vezanu za sebe u trezoru. Znaci ne mozes direktno zamjenit dolar za zlato po fiksnom kursu.

Medjutim, u slucaju ogromne pada dollara, zlatne rezerve uskacu- zlato se prodaje za dolare po jako povoljnoj cijeni na svijetskoim trzistu i na taj nacin se dolar vraca gore i stabilizije.

Mislio sam na blockchain. Samo ukucaj, mozda ima i na wikipediji istorija. Kripto valute su “in” zbog blockchain, u fazonu to je tu najbitnije (a realno znaci mnogo).

Hm, pitanje ekvivalent pitanju: Koliko bi para stavio da ce Boston celticsi nabiti Atlantu kod kuce preko 20 razlike… Lijepa kvota za to a ne trebas cekati godinama da zaradis velike pare

ni blizu profita kao da si uzeo btc 2010 godine za 5k$

iza bosanske marke stoji euro :smiley: valutni odbor je vezao marku za euro, fiksni odnos 1 : 1.95

iza dolara stoji nafta, rusi, arapi i kinezi kada kupuju oružje ili naftu moraju prvo nabaviti dolare da bi kupili oružje ili naftu

dolar je privremenom odlukom odvojen od zlata za vrijeme nixona … privremena odluka je još uvijek na snazi :smiley:

Sve vam vrijedi točno onoliko koliko vam je spreman netko za to dati u datom momentu.

A svi ti parametri koji stoje u pozadini ili ne stoje…su samo “parametri” koji utječu na gornji odnos.

2 Likeova

jeje stoji stoji :slight_smile: to ti je isto kao sto je nesto stajalo iza jugo dinara 80-ih kad su place bile u milijardama :wink:

a i srpskog dinara 90-ih cini mi se

Treba zato prepoznati kuda ide trend povjerenja prema dolaru i da li BTC ima šanse uzeti tu titulu povjerenja. Ako ima i skroz malenu šansu, meni je to OK za odigrati “listić”.

Pa stoji. Konvertibilna marka je vezana za euro.
1 euro = 1.95583 KM i ovaj odnos je uvijek isti.

1 Like

Bit ce jos krvi.

Znate da je Bitmain debelo prijetio Nvidiji, ta mlada firma u par godina je imala zaradu vecu nego nvidija, prosle godine. Danas se pisu vijesti da je Bitmain propao…

Eto pametni mogu iscitat izmedju redaka.

Neces ti meni preko noci postat velesila u svijetu bez da nekog nesto pitas, nece ici samo tako, jos ako si zut i kosook.

da ti se amer ili njemac zainati, kroz godinu dana bi 1 euro vrijedio 100 000 maraka

Pa zato smo i usidreni za euro da se to ne bi desilo. Kontaj malo.

1 Like

kontam ja, ali ne kontas ti :wink: da bi ti mogao kupiti inozemnu robu, sredisnja banka bih tu marku mijenja za euro i ti onda vani kupujes za euro. Ali otkud toj banci Euro? Od kredita iz vana, izvoza. Koliko svake godina Bosna (drzava), firme iz bih ili gradjani uzmu kredita u eurima? Puno.

A sad zamisli da ovi vani kazu - nema vise kredita za BiH, a vi izvolite vracati svoje obaveze. Naravno u eurima ili dolarima. Znaci strana valuta ne ulazi u zemlju, a ono sto ima, mora van kreditorima. Ubrzo ti drzava ostaje bez eura, a sta got zelis vani kupiti treba ti euro? A otkud kad ga nema? U tom slucaju vrijednost marke postaje beznacajna jer ju vani nitko nece ni ne treba.

nesto kao u Venezueli zadnjih godina, ili tamo gdje je onaj Mugabe bio, ne mogu se sjetiti sad itd

npr prodajes nesto nekom liku iz Venezuele i on ti hoce platit svojim Bolivarima (ili cime vec). a sta ces ti s tim?

Nista ti skontao nisi.

pa evo ja sam se potrudio objasnit tebi, pa sada se ti potrudi objasni meni kada ja nista ne kontam…

Imas odgovor u prethodnom postu.

u tom slucaju ti moram odgovoriti tvojim vlastitim postom:

očigledno ne kontaš, marka će propasti kada propadne euro … kada milijardu eura bude vrijedilo kao jedan dolar onda će dvije milijarde maraka vrijediti kao jedan dolar

dakle marka ne zavisi toliko od naše ekonomije, od plasiranih kredita, niti od kupovne moći, marka jednostavno najviše zavisi od eura

čak imamo i 800-900 miliona deviznih rezervi na računima centralne banke

mi ne trpimo inflaciju koju trpe dinar i kuna

tako nekako

neko je ja mislim na ovom forumu definisao vrijednost nečega

da bi nešto bilo vrijedno mora imati ograničen broj i mora imati potražnju … u slučaju bitcoina potražnja počne rasti kada mediji počnu o tome pisati i u tome je sva magija :smiley:

1 Like

dragi kolega, ti, bas kao i kolega Edis, si u teskoj zabludi. No mozda je to stvar politike i propagande u vasoj zemlji, ne znam…

evo malo o bolivaru koji je isto bio fiksiran za dolar: Ukratko, od fiksiranog tecaja 4.3 bolivara za usd, do 25 000 bolivara ua usd kroz nekoliko godina

Since the government of Hugo Chávez established strict currency controls in 2003, there have been a series of five currency devaluations, disrupting the economy.[16] On 8 January 2010, the value was changed by the government from the fixed exchange rate of 2.15 bolívares fuertes to 2.60 bolívares for some imports (certain foods and healthcare goods) and 4.30 bolívares for other imports like cars, petrochemicals, and electronics.[17] On 4 January 2011, the fixed exchange rate became 4.30 bolívares for 1.00 USD for both sides of the economy. On 13 February 2013 the bolívar fuerte was devalued to 6.30 bolívares per 1 USD in an attempt to counter budget deficits.[18] On 18 February 2016, President Maduro used his newly granted economic powers to devalue the official exchange rate of the bolívar fuerte from 6.3 Bs.F per 1 USD to 10 Bs.F per 1 USD, which is a 37% depreciation against the U.S. dollar.[19]

The bolívar fuerte entered hyperinflation in November 2016.[20]

On January 26, 2018, the government retired the protected and subsidized 10 Bs.F per 1 USD exchange rate that was highly overvalued as a result of rampant inflation.[21] On February 5, 2018, the Central Bank of Venezuela announced a 99.6% [ sic ] devaluation, with the exchange rate going to 25,000 Bs.F per USD. This made the bolívar fuerte the second-least valued circulating currency in the world based on the official exchange rate, behind only the Iranian rial

1 Like

ne mozes porediti venecuelu sa bih, venezuela koliko znam nije imala currency board aranžman a bih ga ima … to što su udarili fiksni odnos bolivara prema dolaru ne mora da znači da dolar služi kao sidro valuta

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) posluje pod aranžmanom valutnog odbora sa sljedećim karakteristikama: potpuna pokrivenost monetarne pasive sa deviznim rezervama, kao instrument monetarne politike koristi obveznu rezervu, zabranu davanja kredita i operacija na otvorenom tržištu, a tečaj domaće valute je fiksiran za euro kao „sidro valutu".

plus je venezuela izuzetno politički nestabilna, građani nemaju povjerenja u domaću valutu, ne mogu vraćati kredite a neće da štede u domaćoj valuti i javlja se inflacija da je ne znam za šta vezana :smiley:

u bih sve dok je ovakvo stanje neće biti politički nestabilna ni približno kao što je venezuela, sve dok smo u zoni zapadnog uticaja :smiley:

Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić izjavio je za Fenu da bankarski sektor i ukupan finansijski sektor u BiH nisu izloženi značajnom direktnom valutnom riziku zbog jačanja američkog dolara u odnosu na euro.

Pojasnio je da konvertibilna marka, zbog currency board aranžmana u BiH, dijeli sudbinu eura, a da je u vremenu valutnih turbulencija euro za KM “sidro, kišobran i amortizer”. Osim toga, u strukturi izvora kapitala banaka dominantni su izvori u KM i eurima.

1 Like

razlika između venecuele i bosne je što evropa garantuje tečaj marke u odnosu na euro, a venecueli ne garantuje amerika, tj. bosna nije samoinicijativno vezala marku za euro, da je kojim slučajem to uradila to naravno ne bi moglo tako opstati i posle nekog vremena ne bi bio ovaj omjer marke i eura nego ko zna koliko bi vrijedio više euro od marke

2 Likeova