Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ovo kaze wikipedia:

Satosi Nakamoto je njihovu ideju unapredio.

@simeon ponavljas to da je staro “30 godina” non stop i pises kao da je to mana ili nesto lose. Zato sam dosao do tog zakljucka.

:thinking:

Ova druga poruke je izvadjena iz konteksta, odnosilo se (sto se moze i vidjeti iz pozicije posta) na ono da preko one druge dve kripto valute on moze da kupi nesto kunama, pa onda kasnije opet to zamjeni za kune… “djeluje lijepo” sarkazam na to.

A evo opet, po drugi-treci put kazem. Predstavljeno je kao nesto jako inovativno, kao nova tehnologija, a postoji vec duzi period. To ne umanjuje vrijednost samog da kazem “principa” ali je netacno samo po sebi. Znas kad si pito nekoga ko se zna spojit na internet prije 1-2 god, sta je to bitcoin- a on odgovori “preko toga mozes zaradit puno para, ljudi postaju milioneri”. Uglavnom da ne duljim- netacno je reci da je to nesto novo, sto je proizaslo prije par godina kad dobar dio ljudi koji o tome prica nije bio ni rodjen kad su Stjuart i Skto poceli raditi na tome.

1 Like

Pre dve godine je to bila samo valuta kojom se kupuje nesto nelegalno na deepwebu :smiley:

Ako je to točno, to ti govori samo sljedeće:

“Na ovom svijetu postoji toliko brutalnih stvari, za koje nekim čudom skoro pa nitko ne zna.”

Gornja izjava nije zapravo nimalo nevjerovatno, jer sve što je postalo popularno i raspostranjeno, moralo je proći i fazu kada za to nije nitko znao, ili je tek netko za to znao. Potpuno prirodan slijed događaja…

1 Like

Toliko BTC nije dobar da sam ja uzeo jos 1 BTC :slight_smile:

lijepo znaci mozemo se pocet pozdravljat jer za par godina neces vise biti na forumu…

Tko ce ga znati mozda sve pozovem na veceru :slight_smile:

Moj portfolio je sada to se tice BTC je 2.5 BTC ostale valute necu spominjati tu je NEO, ETH i LTC pa mozda bude i od njih nesto. Sve ukupna vrijednost je 600 € trenutno

2 Likeova

Eto sada ti meni naivnom i glupom objasni koja je tu razlika izmedju toga sto ti radis i kladionice i kocke,imas viska love i to si stavio u nesto,neko stavi na 3+ neko na crveno neko uplati loto,neko da u banku , neko ulozi u akcije fondove zlato ugalj naftu, svugde mozes i dobiti i izgubiti,
OVDE svi mi koji pricamo protiv BTC je to da nije opravdao svoju namenu i da je previse komplikovan za obicne ljude i da nista ne moze da vredi nesto ,a ne tolko kolko vi predvidjate zasto bi BTC bio 50.000 dolara odakle vucete ta predvidjanja ,

1 Like

Kada ulozis u kladionice, kocke i druge stvari gdje ako imas imalo pameti u glavi znades da dugorocno gubis bez obzira sto se dogodilo, i to se zove kockanje.

A kada ulozis u naftu, zlato, fondove onda ulazes odnosno investiras jer si napravio dobar research i vidio da je to buducnost i da cjena toga moze jedino rast bez obzira sto ce u sljedecih nekoliko godina mozda padat, ali dugorocno zandes da ce rasti.

Koliko ce vrijediti BTC ili bilo koji coin neznamo. Ali znamo da ce blockchain tehnologija imat veliki udio u novoj industrijskoj revoluciji gdje ce se sherat informacije i podazi preko blockchain tehnologije u svim vecim i manjom kompanijama, one kompanije koje nece koristiti blockchain tehnologiju ce propast. Zato eto jos ejdna savjet ako kupujete dionice pogledajte dali kompanija barem razmislja o blockchain tehnologiji ili ako je protiv nje, ako je protiv nje bolje da kupite necije druge dionice.

A sto se tice BTC-a, on je itekako vazan jer je on trenutno entry point za bilo koji projekt i akjo recimo Amazon ili Alibaba pokrenu nesto svoje to ce isto imat impact na cijenu BTC-a. Ova cjena od 1000 do 20 000 je samo dokaz da je to nerealisticna cjena, da se bez icega moze napumpat i isto tako bez icega moze ispumpat, a sto ce tek biti kada krene masovna primjena… Dugorocno 50 000 je meni premalo, prije bi rekao 500 000, ali ne u smislu da ce BTC toliko vrijediti nego da ti jedan BTC moze donjet toliko vrijednosti eqvivalentno dollaru u ovom trenutku jer u trenutku kad ti to donese dollara nece biti…

Ovo i mene zanima :slight_smile:

Ovo je točno samo u praksi :smiley:
U teoriji nije.

Postavimo jednokratni cilj da želimo sa 1 000 kn uloga ostvariti dobitak od 10 000 kn.

Na kladionici to ulažemo na koef 10.
1000 kn x 10 (ukupni koef.) = 10 000 kn kroz 12h
1000 kn x 10 = 0 kroz 12h

Ishod je izvjestan, vrijeme je poznato i znamo što očekujemo.
Stanje će nam biti 0 ili 10 000 (isključimo opciju cashout)

Kada uložimo 1 000 kn u BTC:
1 000 x (?) = (?) kroz (?) vemena.

Ja sam kupio BTC za nekih 900 kn ukupno, trenutno taj ulog vrijedi 668 kn.
BTC je jakoo loše ulaganje, što ne znači da zbog tih 900 kn jednog dana neću biti bogat.

Neznam sto rec na ovo napisano. Moj savjet je da ne ulazete u nista. neki ljudi jednostavno nisu za ulaganja.

Reci antonia zasto si ulozila u BTC?

Ako nemas dobar odgovor onda si napravila kardinalnu gresku.

Ovo za 10 koeficijent nebih uopce ulazio komentirati jer sam problem je krivo postavljen. Osoba koja se kladi jer je koeficijent 10 i u 12 sati ili ce biti 10 000 ili 0 zavredjuje da to bude 0, za njezino dobro da to i prije 12 sati bdue nula.

Profesionalni kladionicari, ima ih, ja sma jedno vrijeme se bavio time, prije kakvih 15tak godina rade to maolo drugacije. pokusat cu sto laickije objasniti sto mogu:

Njih ne zanima vrijeme, ne zanima ih 12 sati i koliko bude prije 12 sati ili poslije 12 sati. njih zanima ako je koeficijent recimo 2 (uzeo zbog lakseg racunanja i objasnjenja), a po njihovoj racunici(detaljnoj analizi dogadjaja, informacijama koje su dosle iz raznih izvora da neidem u detalje previse) izvjesnost tog dogadjaja i da se on dogodi je 50.0000000001% oni ulazu na taj dogadjaj, ako je 49.99999999999999999999999 izvjesnost oni ne diraju taj dogadjaj niti da igra Brazil protiv Farskih otoka. I pri tome ih uopce ne zanima kako ce dogadjaj zavrsiti, znaci koliko god bude poslije 12 sati oni su napravili dobro investiranje.

Odnosno drugim rijecima ovako kak ti radis antonia je kockanje, ja to jos zovem paljenje para, a ovako kako rade u ovom primjeru gore je investiranje, no ja sma napisao da je kladjenje kocka, jer 99.9999999% ljudi to radi na nacin na koji ti radis… No ono moze biti investiranje…

Slažem se. Napomenuo sam da je riječ o jednokratnoj investiciji u iznosu 1000 kn.

Zato što cijenim znanje i mišljenje nekih ljudi s ovog foruma, iako se ne slažem s njima. Pa, možda su u pravu i ovaj put (ne bi bilo prvi put).

Ja nikada u životu na kladionicu nisam stavio preko 50 kn. Ove brojke gore sam samo karikirao.
No, to nije bitno.

Ja i dalje nisam dobio odgovor, po čemu je ulaganje u BTC bolja investicija od ulaganja na kladionicu?
Da budem precizniji, možda samo nisam dobio odgovor koji prihvaćam kao relevantan. Bilo je tu raznih pokušaja odgovora na to pitanje.

Svakog zanima vrijeme.

Fora je u tom što ozbiljna kladionica svoje koeficijente bazira na moru informacija i što “profesionalni” kladioničari mogu samo sebe lagati da su u tom prikupljanju informacija precizniji od kladionice.

Dakle:
Atletico Madrid - Juventus će biti utakmica u kojoj će kladionice svoje koeficijente bazirati na minimalno 100 realnih(!) informacija.

BTC se, po mom viđenju, bazira na pretpostavkama, manipulacijama… rekla-kazala.

1 Like

Da još jednom ponovim, u BTC sam uložio jer mi se do sad puno puta pokazalo da ne treba biti pretvrdoglav i goniti samo po svom.
Neki kolege s ovog foruma, čije znanje iznimno cijenim, imaju potpuno različito mišljenje mom.
Možda su u pravu.
Ulog u BTC je proizašao iz pretpostavke da ja ovaj put ipak nisam upravu :slight_smile:

Živi bili pa vidjeli.

Ne znam jesi li upoznat sa bet-exchange servisima. Npr. betfair je jedan od poznatijih.
To ti je kao kladionica, ali nema kladioničarske kuće…nego se ljudi međusobno klade. Netko nudi okladu, netko prima. To je isto znači ponuda & potražnja za nekom opkladom.

Kada se malo matematike rezumira…u konačnici ispadne da je koeficijent ono što se u takvim servisima kupuje/prodaje …i postoji tako kretanje koeficijenata. Kretanje naravno ovisi o ponudi i potražnji za nekim koeficijentom. Ti servisi su doslovice burze koeficijenata.

E sad, kako koeficijente na takvim servisima određuje ponuda i potražnja, a koeficijente u kladionicama određuju profesionalni koji istražuju more informacija…

Što misliš tko se kome prikloni u slučaju kada nastane velika razlika između koeficijenata u kladionici i koeficijenata na tim exchange servisima?

A znaš da razlika ne može postojati, jer velika razlika omogućava “sure-bet” ili ti postavljanje sigurne opklade. Postoje inače mnogi programi koji traže sure-betove, i čim se koji pojavi…padaju automatski ulozi na sure-bet dok se ne iscuclaju.

A to što se iscuclaju, u praksi se to vidi kao izjednačivanje koeficijenta na kladionicama i koeficijenta na exchangovima.

Opet pitanje bi bilo…koji koeficijent se kojem prikloni? Epa, u pozadini tog cjelokupnog procesa ti opet postoji ponuda i potražnja…koja daje stabilnost nekom koeficijentu.

No što je onda ponuda i potražnja? Pa to su ipak milijoni ljudi koji čine tu ponudu i potražnju…koji se klade i koji imaju i u svojim glavama neke informacije o izvjesnosti određenog ishoda…iz kojih onda vade osobne zaključke žele li se …ili ne žele kladiti po određenom koeficijentu.
Kada gledaš iz toga kuta, puno više informacije ti je sadržano u ponudi i potražnji, nego u onom što su stručnjaci (koje spominješ) istražili da bi formirali neki početni koeficijent koji ponude kroz uslugu svoje kladionice…

Pa tako i za BTC, teško je uopće pojmiti koliko informacije je sadržano u onome što se preslikava na konačnu vrijednost BTC-a koja postoji na otvorenom tržištu i koju čini upravo ta ponuda i potražnja.

Točno tako, suština svega je procjeniti jel neki rizik isplativ ili ne.
Ići na isplativ rizik ne znači nužno da smo na dobitku za konkretan slučaj, ali na duže staze matematika je na našoj strani.

Dobar primjer je koeficijent u kladionici od 1.05…koji nam govori o poprilično izvjesnom ishodu utakmice, ali ništa ne govori o isplativosti preuzimanja tog rizika, da riskiramo 1000kn za moguću dobit od 50kn.

Što će pak reći da bi takvi ishodi morali pozitivno proći 21 puta za redom, da bi rizik bio isplativ. A svi znamo da nije samo tako staviti 21 zicer na listić i pogoditi listić.

Problem je još samo što i ako izgubiš u ovoj igri, to ne znači da si loše odabrao.

Meni i da sve propadne u BTCu, ja ću i dalje biti stava da je to bio izuzetno dobar i vrijedan pokušaj.

Samo ćeš teško to osjetiti, ako ne izgradiš vlastiti stav zašto si u tome. Ili ćeš i u slučaju gubitka morati vjerovati drugima da je bio vrijedan pokušaj. :slight_smile:

Ja pricam o profesionalnim kladionicarima a to su oni ljudi koji ne rade nista drugo engo se samo klade i od toga zive. Oni se ne klade po lokalnim kladionicama niti po vecini ovih spomenutih i comercialnih kladionica tipa BWIn, BEt at home i tih. To su kladionice za amatere.

Oni se klade na bet fair kojeg je vec spomenuo @bozoou , ali vecinom se klade na no limit kladionicama koje nude azijski hendikep. Od najpoznatijih kladionica je tu Pinneacle.

Sto se tice tih poznatih utakmica recimo lige prvaka njima nisu ni potrebne infromacije. Znaci atletico madrid i Juventus postave pocetni koeficijent a sve ostalo ce igraci sami odigrat, na tu tekmu ce biti mnogo uplata, a bot/software ce automatski azurirat koeficijente tako da kladionica kako god rezultat zavrsi biti u plusu…

Tipa na pocetku moze staviti na Juvbentus koeficijent 2.00, pa onda svi navale na njega pa spuste koeficijent na 1.50, pa stave na atletico 6.00 sto je jako dobro pa svi navale an taj mastan keoficijent, a bot izracuna kako god da zavrsi da ukupan ulog uvijek ostane veci psototak u kladioni.

Na pitanje zasto si ulozila u BTC?
Dala si prilicno dobar odgovor. Kada covjek sam nezna dali se neto isplati ima dvije opcije. Prva je da se sam informira, nauci o svemu tome i onda donese odluku, to je i teska i nije prikladna za sve ljude pogotovo zaposlene koji rade neki drugi biznis i jednostavno nemaju vremena za informirat se. Njima ostaje onda da pitaju druge “Experte”. Pod uvjetom da ti ljudi znaju sto pricaju. Znaci odluka dobro donesena.

Evo zasto sam ja usao u to?
Prvenstveno jer volim kompjutersku tehnologiju, ja sam doslovno gustao mjesecima kada sam sastavljao rigove i popravljao i ispravljao greske. Par dana nisam ni spavao na pocetku, samo sam o toem razmisljao, tako sam krenuo rudariti.

A zasto vjerujem blockchainu i nekim cryptovbalutama:
Zato jer po mojem nekom razmisljanju a tu je iza mene godina dana citanja vjesti, pracenja marketa, citanja izmedju redaka sto pricaju veliki investitori, kako se cijene krecu sam dosao do zakljucka da je ispred nas era koja je bila ispred interneta. Blockchain mogu usporediti s internetom ili recimo mobitelima, ali to sto ce blockchain napraviti sviejtu je nista sto je internet napravio ili mobiteli.

poslovanja kompanija ce se drasticno promjeniti i tu vidim priliku da nekim novim kompanijama da postanu velike, a mnoge velike ce propast.

Ja sam ulozio u BTC jer je on trenutno broj 1 valuta i ako ona postane broj dva prebacit cu se na novi broj 1. Ali trenutno nema konkurencije bitcoinu niti blizu. Pa da se vratim kako ce ova tehnologija promjenit svijet, tako vjerujem da ce vrijednost svih coinova koji su stvartni rast u nebo.

A i tu postoji rizik, moze doci do novog svjetskog rata, banke kad budu propadale mogu svasta ruznog napravit i tako, ovi stari vampiri cije vrijeme je proslo ce zadnjim izdasajima mozda radit ruzne stvari i tu tim situacijama je svasta moguce… Ali zasad BTC ima svjetlu buducnost.

Tocno tako, ali primjeti da je i tu onda koeficijent postavljen od ponude&potraznje koju spominjem, a bot je samo automatizam koji je to pretocio u koeficijent.
Pri tome je bot nastiman da ostavlja neku marginu, koja predstavlja dobit kladionici…

U ovom slucaju ponuda&potraznja predstavljaju dvije suprotne strane. Jedna koja se kladi na pobjedu Juventusa i obratno.
Dok kod betfaira to zaista jesu ponuda i potraznja…koje se očituju kao onaj koji kupuje neki koeficijent (prihvaća okladu) …i onaj koji prodaje koeficijent (nudi opkladu).

A ista stvar je i za kladionicu, samo je tamo bolje zamaskirano da se radi o ponudi i potražnji.
U biti, kladionica omogućava da se ljudi međusobno klade, a na tome diže finu maržu…od uglavnom 5%. (Ne mislim na manipulativne troskove koji su takodjer tu negdje oko 5%)

Dok betfair, kao što sama riječ kaže, nudi poštenu okladu u smislu da su te marže svedene na neki mizeran postotak…i zato su profići tamo. Jer ako ne eliminiraš te bespotrebne postotke bacanja para, ni najbolji profići teško da bi bili u plusu na duže staze…

Da, nase lokalne klade deru itekakvu marzu, time bi se mogli pozabaviti politicari jer je to cista pljacka naroda kojega bi oni morali stititi.

U to ne ulazim. Po meni svak ima pravo vodit svoje poslovanje kak želi, dok god nema zamaskiranih stvari kojima je glavni cilj prevara naroda…

Sve ostalo, uzmi il ostavi. Nitko te ne sili da prihvatis uvjete koje netko nudi…