Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Hoces uzet polovni motor, prodas XX btc, dobijes na banku 10 000kn
-25% drzavi
7 500kn i uzmes motor

Hoces uzet polovni motor, platis sa bitcoinom motor 7 500kn.

Naravno ovo kod nas je znanstvena fantastika.

Nije jedini. Ja znam što je XRP i koliki rizik nosi i zašto, ali sam ipak možda i više novca prebacio kroz XRP nego BTC (kod transfera). Tehnički je XRP brži i jeftiniji od BTCa, ali je Bitcoin kralj i to će ostati. Volim i Stellar, Verge i puno drugih kriptića, znam ih i koristit povremeno, ali najviše volim kralja, tj. Bitcoin :wink: Uz to, najviše vjerujem u Bitcoin.

PayPal je smeće kad se usporedbi sa drugim sličnim mogućnostima koje danas postoje, ali je PayPal ipak i danas nedodirljiv.

Kad su web i domene u pitanju, ako netko stvarno razumije SEO zna da je za sami SEO često bolje uzeti neku new gTLD domenu, ali .com je i dalje nedodirljiv.

Dalo bi se uzeti puno primjera koji idu u prilog tome da si Bitcoin može priuštiti da bude tehnički slabiji od nekih drugih i da bez obzira na to ostane broj 1.

Kako grijesis, sve dok je tako to je dobro jer niko nema nad njima vlasnistvo. Jer se i ide ka marketima koji nisu centralizovani.

1 Like

Nije u zakonu određeno niti da moram reći hvala konobaru kad mi stavi na stol pivu pa svejedno to kažem i to nije pušiona :wink: Neda mi se objašnjavat što sam htio reći s ovim, ako netko shvati sam dobro, ako ne opet dobro.

Zašto ti sad ne bi ovdje napisao svoje ime, prezime, adresu, datum rođenja i OIB ako nemaš što skrivat?

Ili drugačiji odgovor…razlika je npr. u tome da sa Bitcoinom možeš izvršiti transakciju koja ovisi samo o tebi i koja je nezaustavljiva i neodgodiva, transakciju koja će proći u roku od par minuta i usred vikenda na drugi kraj svijeta. To je već hrpu puta spomenuto u ovoj temi.

Te idiotarije da Bitcoin koriste samo kriminalci su krenule od nekih zločestih ljudi ili od totalnih neznalica. Da, ima kriminalaca koji koriste Bitcoin, ali mislim da ti isti kriminalci još više koriste dolare i eure.

1 Like

A to je mitok prica za malu djecu kako kriminalci koriste kriptovalute, pa normalno je da ce covek koji je u tim vodama sve zivo da iskoristi da dodje do jos veceg profita i opere pare. I da nema kriptovaluta on ce pronaci sisteme, i dan danas koriste sisteme tipa dogovore sa prodavnicom patika da uplacuju dnevno pazare po 10,000e i opere pare tako se uveliko radi za narko klanove, u nekretninama itd. dao sam samo primer.

Jednostavno i brzo placanje, cipovi gde ce svako skladistit novac kao sto je to sad ledger, u svim tim djelovima ce biti integrisane. Nebi ovo ■■■■■ od JP morgan pravio svoj coin, da to nije buducnost. Sad samo je pitanje vremena, pa ce oni kao kroz danas kredite da nas uvedu u pricu o nekoj valutici, gdje ces imat povoljnosti ako ih koristis itd.

Hahahahaha kakav BS, onaj ko je pre 5-10 god ocekivao da ce danas biti ovakva cena BTCa, sada ispija koktele na Bahamima, ne pametuje po forumima.

Ne bih da zvuci kao da vredjam, ali kako neka osoba koja tvrdi da se razume u BTC izjavi ovo? Par hiljada BTCa i nekoliko novinarskih clanaka i ti mozes da oboris ili dignes cenu BTCa.

XRP je odlicna kriptovaluta za prenos novca bas iz razloga koje si naveo, veoma brze i jeftine transakcije. Ali trenutno cuvanje XRPa je kockanje kao i cuvanje bilo koje druge valute.

Paypal je cist kriminal :smiley: Ali su najveci pa im se moze. Za par godina ce im se to obiti o glavu.

Verovao ili ne, kriptovalute nisu toliko anonimne i ne koriste samo kriminalci kao sto pise po portalima tipa vecernji, telegraf i ostali iz kojih se verovatno informises.

To nije nikakva znanstvena fantastika, to je izbegavanje poreza.

To je nelegalno. Zato se drzave uglavnom bore ili protiv kriptovaluta ili zele vecu kontrolu nad njima.
Bas mnogo si promasio poentu.

Poenta kriptovaluta nije da ti pomognu da ne placas porez, nego na tih 10000kn banka ne uzme 1-2% (ili jos neko poput paypala) za transakciju, vec ti fee npr. prilikom koriscenja XRPa bude $0.3.


Vecina ljudi danas kriptovalute gledao kao neku vrstu deonica, odnosno nacin da zarade novac. Dok god ih ljudi gledaju tako i dok god imaju velike oscilacije u vrednosti u odnosu na npr. dolar, nece moci da zamene obicnu fiat valutu.

2 Likeova

nije mi jasno nešto, da bi prodao nešto treba imati na stanju, u fiskalnoj kasi, ne može blanko račune otkucavat :smiley:

Pa evo kupim 10.000 robe kad vec kazes moras imat na stanje, i uplatim 10.000? i jesam oprao 10.000? tj. manje porez :slight_smile: koji odje vratis tako sto kupis auto za potrebe firme.

Znas kako jos peru, kroz kladionice. Tako sto igra tikete sa ogromnim uplatama i kad dobije, povede vlasnika kod notara da mu potpise.

Neki sigurno da, ali ne svi :slight_smile: Ja sam se zainteresirao za Bitcoin u drugom dijelu 2013., nakon što sam za njega čuo u 2012. i nakon što sam u proljeće 2013. zagalamio na frenda koji me za vrijeme tekme maltretirao sa “tamo nekim Bitcoinom koji je čudo” i sa nekim “matematičkim operacijama koje rješava komp da bi dobio Bitcoin” :slight_smile: Ipak sam naletio opet na Bitcoin u jesen te 2013. i tad imao vremena i volje istražit što je to. Ne da sam se zainteresirao nego me fasciniralo što sam saznao i od tad sam ga počeo uzimat i odmah sam počeo svima govorit da će za 3-5 godina vrijedit $20000-$25000. Nekih 4 godina nakon toga je došao do ATH od cca $20,000 :wink:
Znači ima nas koji trkeljamo po forumima umjesto da smo na Bahamima iako smo prije 5 godina dobro procijenili da će cijena otići u nebo s ondašnje vrijednosti :slight_smile: Mogli smo puno bolje odigrati, ali jebiga. Imam BTC i prosječan ulaz mi je više nego zadovoljavajuće nizak, ali šteta što nisam i prodao jednu nekretninu tada i kupio BTC za te novce iako sam ozbiljno razmišljao o tome jer sam bio prilično uvjeren da će cijena poletiti. Za usporedbu, vrtio sam novce i po burzi prije krize i jako dobre profite radio, ali tada mi nije bilo niti na kraj pameti da bih kao neki razmišljao o prodaji nekretnine da bih osigurao još dodatnog kapitala. Šteta je i što mi je bilo gušt plaćati neke stvari u BTC kada su rijetki znali što je uopće Bitcoin pa sam i tako potrošio dosta. Uglavnom, ima puno ljudi koji su dobro procijenili prije 5 ili više godina, ali još na BTC nisu zaradili dovoljno za vilu na Bahamima radi raznih razloga :wink:

Slažem se. Čuvanje BTC-a mi uopće ne smeta i ne zamaram se fluktuacijama cijene, ali ne bih imao živaca držati XRP i strepiti da li će oni milijarderi koji stoje iza njega odlučiti cashirati. Bitcoin je ipak nešto potpuno drugo, bez obzira na to što i njega neki imaju u izobilju i mogu lako srušiti market. Da se to i dogodi, dugoročno se i dalje ne bih brinuo, dok bi XRP nakon takvog scenarija mogao propasti. Što se tiče prebacivanja, XRP je odličan jer je brz i jeftin, a uz to podržan na svim ozbiljnijim burzama.

Ne ide direktno tebe, ali ovakvo razmišljanje je jedan od razloga zašto mnoge firme propadaju. Ako se želiš nečim baviti nije dovoljno samo otvoriti firmu nego treba znati i kako voditi tu firmu, a bome i kako si olakšati poslovanje :slight_smile: Dokle god zakone pišu političari i pravnici sa malo ili nimalo iskustva u realnom sektoru (ili koji su podmazani od onih koji značajnije mlataraju po realnom sektoru) dotle postoji milijun legalnih načina da bolje prođeš od onih koji nisu snalažljivi :slight_smile:

Neki vele da bitcoin služi izbjegavanju poreza…a čemu služi prebijanje PDV-a, plaćanje marketinga, plaćanje raznih usluga itd. Hoćemo li onda reći i da je marketing za kriminalce i da ga treba zabraniti jer se pomoću njega može porezna osnovica svesti čak i na nulu? :wink:

Danas je smijesno oprati pare, a kroz valute ne postoji da mozes kako vecina razmislja, pa teze je deset puta. Kako ces ti to kupit valutu sa nelegalnim novcem? jedino na neko crno trziste gdje neko ima ogromnu kolicinu njega pa ce ti ga prodat licno za taj kes. Pa ces ti to utopit na market, pa ces prebacit na racun.

Drugacije bih volio da znam kojom putanjom je moguce sad da 100.000 stecenih od necega operes preko valute.

vjerujem da si upravu

samo što ja znam da kada inspekcija upadne i počne češljati račune mora se tačno znati kada je roba unesena u kasu, knjigovođa se zovne i za 2 marke viška u kasi znaju zajebavati, barem je tako u bih (entitet rs) … izuzetno dobro znam jer sam bio prisutan kada je inspekcija upala čovjeku, nasumice mu naređivali da kuca robu koju ima izloženu u radnji i onda pregled stanja i izvještaja, i za sve račune koje su oni izabrali nasumice je morao naći kada je roba na tim računima unesena u kasu, na kraju mu našli 2 km viška …

da ne pričam o fakturama, kif i kuf :smiley:

naravno sad ćeš napisati da se inspektor uvijek može lahko platiti

s druge strane, znam odlično da u mom gradu postoje firme koje se bave preradom drveta, koje uzimaju drvo prve klase po cijeni drva za ogrev, tako da umjesto 1000 km plate 300 km … isto tako znam da masa firmi u mom gradu pola plate isplaćuje radnicima na račun pola na ruke, isto tako znam da firme koje rade sa plinom u mom gradu velike količine plina knjiže kao višak ili isparavanja pa onda prodaju na crno … ali ništa od toga nije legalno

Hahahahaha brate ovo me je podsetilo na ovaj video:

Molim te pogledaj, 100% opisana tvoja situacija hahahah :joy:

Ma sve je to BS, ko je stvarno verovao u BTC tada on je ulozio mnogo i zaradio mnogo. A sve ostalo je lupanje gluposti kao @Sceko ceko sto radi kada ovde svaki dan pise kako ce nesto skociti ili past. Ja sam hteo da kupim nekoliko BTCa kad je bio na oko 300e, ocekivao sam da ce skociti na par hiljada. Nisam kupio jer nisam stvarno verovao, vec je to bilo nagadjanje. Ti da si 100% verovao u BTC siguran sam da bi propustio neko letovanje ili tako neki trosak koji nije obaveza, ko ne bi :smiley:

2 Likeova

Nije ni u Hrvatskoj drugačije :slight_smile: Mora sve štimati.

Naravno da nije legalno to što spominješ iako mnogi rade nešto tog tipa, ali nisam mislio na takve stvari. Ima potpuno legalnih načina, u pravom smislu legalnih. Takve stvari ti niti vlasititi knjigovođa neće ponudit uračunate u standardnu cijenu svojih usluga, pa nije realno niti da će se pisati po forumima :wink:

Naletio sam još prije na taj klip :slight_smile:

Na jednom drugom forumu sam prije povremeno znao nešto napisat i tamo još uvijek stoje moji postovi sa kraja 2013. iz kojih se odmah može iščitati moje oduševljenje Bitcoinom :slight_smile: Ne samo to, u to vrijeme sam napisao i post u kojem sam napisao da očekujem u roku 3-5 godinu cijenu na $20000-$25000. Da je ovo neka bitna rasprava i da mi je važno da li netko vjeruje linkao bih sada to, ali nije to toliko važno :wink:

Ja jesam tada kupio Bitcoin i u kratkom vremenu više puta dokupljivao ne za neke ogromne novce, ali niti za sitniš. Najozbiljnije sam razmišljao o investiranju stvarno ozbiljnog novca, ali nažalost takav sam da zato što to nisam odmah napravio kasnije mi je Bitcoin malo izašao iz fokusa em zato što sam ga već nakupovao, em zato što povremeno izgubim interes za sve vezano uz posao, investiranje i neki ozbiljan cilj i prepustim se hedonizmu :slight_smile:

Ne trpaj me u koš sa ljudima uobičajenog ponašanja :slight_smile: Ja volim biti unikat :wink: Evo ti primjer…ja sam jako dobar u svom poslu i kad god se ozbiljno primim posla jako dobro zaradim. Znaš koliko često se ozbiljno primim posla? Ne znam niti ja jer je to rijetko :smiley: Eto, toliko o tome da zanemarujem sve druge gušte samo zato da bih nešto zaradio kada sam siguran u dobru zaradu. ■■■■ mi se za novce, imam dovoljno da ne moram ustajat ujutro i ići raditi za nekog i imam dovoljno znanja da kad god potrošim zalihu casha malo stisnem i opet zaradim. Za vilu na Bahamima nemam, ali ne opterećuje me to :slight_smile:

Ja sam stvarno vjerovao 2013. da će Bitcoin u 3-5 godina na $20-$25k i svejedno mi je da li mi netko tu vjeruje to :slight_smile: Isto tako danas vjerujem da će ove godine krenuti nova globalna ekonomska kriza, kao i da će Bitcoin ponovno na nove rekordne visine (to vjerojatno ne ove godine). U prvo sam prilično siguran, a u drugo potpuno siguran. Zašto sam potpuno siguran u drugo? Zato jer neke stvari razumijem i zato što sam radio neke izračune. Nisam naravno nepogrešiv i možda sve totalno drugačije završi, ali ja sam ipak siguran u to da će biti kako očekujem. Da li sada opet razmišljam o prodaji nekretnine i novom dokupu Bitcoina? Ne, zato jer već imam BTC i biti će mi dobro i s tim što imam kada skoči na nove rekorde.

…a stvarno sam htio napisati kratki post :smiley: Jebiga, ovako ispadne kad ne koristiš Facebook i druge društvene mreže pa sve što imaš za reći online završi na jednom mjestu :slight_smile:

1 Like

Na koje to transakcije banka uzima 1-2%?

Za placanje racuna preko internet bankarstva, naknada je 0.16 eura ili $0.2 po racunu fiksno.

Mislim da je i toliko za prebacivanje na racun, manje od ovih $ 0.3.

I ako negdje u cjeniku pise 1-2% naknada, ali uvijek postoji limit koliko se moze maksimalno platiti.

Druga stvar je, ako se recimo dize lova u inozemstvu ili na bankomatu od druge banke, koliko je to puta god.?

Jedanput, ako se ide na neko putovanje. Ako se ide na poslovno putovanje, firma pokriva troskove i to ulazi u trosak.

Posaljes mi 3000e preko paypala, paypal ce mi uzeti 102,35 evra fee. Kad povucem to na racun, paypal ako se ne varam uzima fee od 5e. Banka mi uzme fee od 4e. Znaci troskovi su ~111.35 evra. Dok od XRPa trosak bi bio 0.3 evra :slight_smile:

Opet tvoje subjektivno i veoma sebicno misljenje (kao i u temi sa udemy kursevima). Ako ne treba meni - ne treba nikome.

Slazem se, pa zar ne ispijaju, neki su nakupovali lamboe, i to samo neki, u ljudskoj prirodi je da bude pohlepan pa i ti koji su ocekivali ili znali su nakraju popusili zbog ljudske pohlepe.

Ja sam poceo s BTCem i Cryptom 2017, sto znaci da je odmah i odgovor na tvoj drugi problem, da nisam ja osoba koja znade o BTCu puno buduci sam poceo s njim prije par godina.

Ali znadem kako funkcionira postojeci ekonomski sustav, znadem dovoljno o BTCu da mogu reci da njega nemogu kontrolirati nikakvi IMFovi, nikakve narodne banke niti pa druge institucije. Samo to sam htio reci u onom postu… A to je ujedno i odgovor da BTC ne treba regulativu, cim ga pocnu regulirat, odnosno, slazem se da ga treba regulirat, ali u toj regulativi treba biti jako oprezan jer BTC lako postane XRP i onda prakticki nemamo nista. Sto znaci da je bolje da ga se ostavi na miru, jer regulativa u ovom trenutku i sa ovim stanjem svijesti planeta zemlje nije moguca.

kao sto kaze @mitok

P.S. ja nisam fan nijedne cryptovalute, rudarim i trejdam i trenutno drzim stelar da odmah kazem istinu mada sam ga spomenuo gore u negativnom kontekstu. mogao bi reci da u ovom trenutku sve te cryptovalute vise ili manje imaju neke svoje probleme, pa tako i BTC…

Isto kao kad je netko pisao na temi “sto sipate u benzica”, svi zaradjuju dobro, a onda trazi savjet kako ustedit koju tisucu godisnje. Imas 3000 eura i tebi je problem platit 100 eura, ostane jos 2900? Onda je ovo tipicno balkanski. Slazem se da treba stedit, zasto paypal, zasto ne uplate direktno na racun u banci?

Bas sam u nedjelju gledao klipove gastarbajtera , a bilo je rijeci o gazdama sa balkana u njemackoj, sto je zapazio.
Citiram: “Sto skuplje odijelo na njemu to mu selo ima manje kuca”.

Nije tocno. Samo kazem , ako nema zakonske regulative, onda je podlozno prijevarama, a dokaz je taj sto su neke firme koje se bave kriptovalutama nestajale kroz noc na cudne nacine, a ljudi gubili iznose u kriptovalutama.

Ljudi gube pravi novac na kriptovalutama.

Ja ipak mislim da je to zdrav razum i dobro upravljanje finansijama.
Zasto bih platio 100e nesto kada mogu 0.3e? Pored toga sto je mnogo jeftinije, takodje je i mnogo brze, jer vreme za obradu uplate u banci se meri u danima, a kod XRP se radi o sekundama.

Onda lova sjedne na racun u banci i jos moras platiti porez koji nije mali. U hr porezna ima uvid u sve bankovne racune (privatne i poslovne) tj. transakcije.

Svakako platis porez…
Nisam siguran da li je tako i kod XRPa pa ne bih da lupam, ali kod BTCa svako ima uvid u sve transakcije koje su ikada uradjene (sceko nostradamus je kacio linkove nekih walleta iznad). Zato u Srbiji vec skoro godinu dana, prilikom placanja ili prodavanja kriptovaluta na menjacnicama, moras priloziti licnu kartu i onda oni znaju koji je tvoj wallet i tako prate transakcije.