Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Kako je to izbjegavanje poreza? Imas na paypalu lovu koji su dobio prilikom prodaje necega i s time kupujes sto zelis, onda je i to izbjegavanje poreza, ali ako je kojim slucajem to izbjegavanje poreza onda je tocan naziv legalno izbjegavanje poreza jer sve vise i vise trgovina prihvaca bitcoin kao placanje i nitko ih ne goni, vec godinama tako posluju.

1 Like

Da, video sam na ecd.rs da traže ličnu kartu isto i da se pozivaju na neki zakon iz 2018.

Eto, i ako preko toga sve prate, gde je onda tu sloboda, anonimnost i sve ostalo što se vezuje uz kripto?

Ko vas cera da idete preko ecd.rs? evo vam https://latoken.com/ ne traze nista evo https://app.stex.com/ ne traze nista itd.

Nego vas je BalkanTech sve navuka na ecd i sad cijela srbija koliko vidim tu trguje i prodaje ako vec moze to tamo jer ne koristim.

Ali da sad ne ulazimo u tu problematiku, koja sloboda to nikad nije postojalo, pa sve prate i sad treba da se opterecujemo oko necega ako ne odgovara nadjes nedje drugo dje ne traze i rijesen problem.

Pa sto bi ti te pare prebacivao na racun? od kriptovaluta. Neka ih tamo, evo sve vise su zastupne skoro sve mozes da platis njima, tj barem dobar dio toga. Ljudi nekretnine kupuju njima da ne bi platili poreze i cuda. Uskoro ce biti da mozes da ih preuzmes u kes ako ti zatreba da ne ides preko banke, jer ce verovatno vremenom mnoge valute svoje bankomate da uvedu i neki sitne provizije, a mozda i bez njih. Funkcionalan je sistem ti rudaris ili te placaju u valuti i nemas dodirne tacke sa bankama. Druga je stvar sto sad ljudi prebacuju pare na karticu pa posle njom trguju valute, to je vec nacin njiovog funkcionisanja kako da dodju do nje. uglavnom zasto bi ista islo preko banke bespotrebna ti je samo je pitanje dal ti mozes u ovaj sad sistem njenog funkcionisanja da se uklopis.

Evo mene prvog placaju u LTC, ja to ne prodajem i ne prebacujem na banku tako da mi je ona beskorisna, vec samo iskoristim da platim nesto sto mogu valutama. Nego svi ocekuju odma e da kupuju hranu sa njima islaske placaju itd. Polakote za to je potrebno vrijeme i to ce da dodje jako brzo.

1 Like

@Sceko

Zasto preko banke? Ako banka propadne osiguran je depozit u hr, mislim da je do 70 k eura.

Npr. imas na racunu 40 k eura, banka propadne ti te novce dobivas.

Ako hakeri pokradu kriptovalutu/e i sl. ili sami vlasnici servisa, nemas nikakvo osiguranje.

Zato kazem, ako nema zakonske regulative to je onda siva zona i svatko moze radit sto god hoce.

1 Like

Banka: Ajde daje70k eura, sto ako imas 100k eura i onda propadne? Gubis 30k eura
Kripto: Drzis ga u sebe doma, na kompu, usb sticku hardware/software wallet.

Gdje ce ti uzimati vise proviziju, porez i gdje ce prije lova nestat u banci ili kod tebe doma?

1 Like

Na latoken i stex ne traže nikakvu verifikaciju?

Danas vrijedi x, sutra 0.01x, izgubio si 99%.
Isto tako coin moze propasti itd…

Imas miljone dolara, dolar/eura itd na banci, cijene valuta variraju izgubio si tisuce, ali ne govorim o tome nego o isplativosti i sigurnosti.

Ako ce mo o varanju tj takozvanom “izbjegavanju poreza”, gdje je varanje kada banka zna unaprijed da ce otici u onu stvar, a nista ne govori do dana kada se to dogodi.

I sto je LA tokenom? Imam vec account na stex, dobit ce mo free coine?

1 Like

Daju po nesto free vidio sam ali ne volim nesto specificno LA, jer su cesto u odrzavanju nekom sto mi se ni malo ne dopada mada su dosta aktivni na telegram. Stex koristim ponekad, dosta je brz odma mi stigne valuta brzo saljem bas mi se svidja. E sad sto nema nekog prometa prevelikog, dosta to mrtvo jos, ali je dobar za eto te neke valute koje nema na Binance i drugim mjenjacnicama.

To mozda kod vas tamo osiguran, odje kod nas kad propadne banka ne dobijes nista :slight_smile:
Drugo ko ce ti to hakovat? ako je drzis kod sebe sto kaze aaaaa21, to sto hakuju neke mjenjacnice isti oni sami to je vec uveliko nas rizik, niko ne tjera da tamo saljemo valute, niti iko to preporucuje. E sad ako ces da se bavis kupujem prodajem itd. onda vec ulazis u tu pricu da rizikujes.

1 Like

U americi mozes ne imati racun u banci i raditi, lijepo dobijes cek, odes u banku i daju ti lovu u ruke, a kod nas ides se zaposliti moras dati racun od banke, a banka ti ima sve podatke, roditelji, jesi li sam, imas li zenu, djecu, sto radis itd, mislim se sto banku briga za te podatke? Prosle godine sam se sokirao kada sam otisao na banku, otisao povuci pare i dok je ona tipkala, klikala samo mi kaze uzmite tu papir i popunite to, ja uzeo papir kad ono ime, prezime, adresa i potpis, a papir je bio nesto za neku stranku pitaj boga sto tocno zaboravio sam, ali uglavnom o nekoj stranci i ja kazem moram li ovo popuniti ona kaze morate i ja sve lazno popunio, cak sam i adresu stavio MARS 001 i tako se potpisao da nitko ne moze nista procitat. Pa mislim se gdje ovo ima?

1 Like

Mene zanima gde je Deda Mraz? :slight_smile:

Ko drzi znacajnu kolicinu kriptovaluta na menjacnici, a ne na offline walletu on donekle i zasluzuje to. Prirodna selekcija :smiley:

Obicna valuta ne moze propasti? Hmmm

Takodje evo tu je i Venecuela kao primer u sadasnjosti.

Inace i u banci gubis novac, mozda si cuo za pojam inflacija.

Ako nemas racun, nece imati na temelju cega izracunat kreditnu sposobnost i na kredit mozes zaboraviti.
Sto se tice laznog popunjavanja, to je kazneno djelo, ako se ne varam(lazno predstavljanje).

Ma šta Deda mraz, pa o tome pričam sve vreme, nema tu ničega za šta se kripto propagira, sve je zapravo suprotno.

Za BTC nedovoljno ili lose informisani ljudi govore da je anoniman. Ne postoji anonimna valuta, mozda Monero…

Treba ljudi da prestanu da se informisu putem sajtova telegraf, vecernji, blic i ostalih sranja.

1 Like

puno zujite malo meda dajete :smiley: vazda rasprava da li bitcoin valja ili ne

1 Like

Dobro je more cuti da se malo tema pokrenula pisem sam sa sobom vec par mjeseci :slight_smile:

Eto kreditna sposobnost, nikad u zivotu nisam imao kredit i ako mi bude trebao zasto onda ne bi dostavio te podatke o poslu? Zasto traze toliko podataka za otvaranje obicnoga racuna? Sto njima sluze podaci tko su mi roditelji, jesam li sam, imam li djevojku, jesam li ozenjen itd? A ti podaci su razliciti skroz kada se gledaju podaci u banki jer se tamo ne brisu, a odes na internet bankarstvo imas iste te podatke i kada ih promjenim ne azuriraju se u banki pa se postavlja drugo pitanje cemu sluze ti podaci na internet bankarstvu?

Neznam u kojoj to banci, ali mene to nisu trazili prvi puta. Samo ugovor o radu i to je to.