Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Mene zanima ovo pitanje kad ste se takli podataka, stalno dobijam na viber poruke od raznih marketa itd. jel moguce da mreze i banke prodaju drugima brojeve tel nase? jer drugacije nema logike da oni imaju kontakt brojeve telefona.

Banke ne, jer to pise u uvjetima da banka koristi podatke za svoje potrebe kod obrade.

Moguce da viber prodaje podatke, onda facebook, google, ms itd.

Dobro, to je okej ali nije to sad na taj nivo da ce oni platit njima za tvoj broj telefona, ovo sam ubijedjen da rade mreze ili banke marketi gdje ti nude one kartice njihove dje skupljas bodove jer tu moras dat podatke, prave verovatno baze pa prodaju ili dijele medjusobno. Ili ovi servisi koji nude taj viber marketing cuvaju te brojeve koje im neko da odrade za njega pa posle nude i ostalima.

Ja nikada nisam kao ovi sezonci dosao u drugi grad raditi pa da su me to trazili, nego prvi racun koji sam imao u banci i iza kada sam vadio visu electron pitali se me te podatke.

Traze prvi puta kad si novi klijent u banci kod otvaranja tekuceg racuna.

Onda su me za visa electron pitali valjda provjeru jeli stanujem na istoj adresi, broj mobitela itd, opet sto ce ti podaci osim adrese koja je ok, mora se znati iako oni sute i nista ne govore sto se tice drugih stvari pa ti pisma od banke pocnu dolazit, a vidis kasnije da ti je svako pismo naplaceno 5kn i to sam odmah otkazao.

Koja banka? Meni ne dolazi nista doma, jer sam prebacio da sve ide na email (izvodi , potvrde o transakcijamai eventualno potpis ugovora).

Da se vratimo na temu raznih coina.

Coini ce zamijeniti novac kad se ozakone, iako u sadasnjem obliku to nece ici, zato sto ce ih biti premalo na trzistu tj. broj coina za svaku crypto valutu je limitiran.

Da li bi htjeli placati nesto sto vrijedi 100 kn sa 0.00402 BTC ?

I svaki puta preracunavati , gledati koliko je to u kn.

Sory, ne hvala.

@jorgovan

To je jednostavno rjesiti, samo ljudi pocnu govoriti u mili BTC ili micro BTC i eto.

Nego mene zanima zbog ovih sto koriste. Kada kupite BTC koja je provizija? Kad dobijete BTC koja je provizija? I kad prebacite taj BTC nazad u kune koja je provizija?

O cemu pricas? Jeli gledas tecaj i cak i kada vidis total u kunama jeli preracunavas $/€ u kn jeli tocno paypal izracunao?

Samo da dodam- ko koriste paypal cesto- namjestite da vam banka prebacuje novac… PP nije realan kolikou proviziju imaju (tipa kupovni tecaj za dollar bio 1,81 a meni banka skinula 1,76)

Evo da ti odgovori na prethodno pitanje,

Koliko platis porez na promet kada kupis poslovni prostor, i na kupoprodajnu cijenu?
Ako vec gledas tako na BTC i njegovu proviziju.

Evo kupim BTC od tebe sa 0 provizije, Kad dobijete BTC koja je provizija? dobijem toliko koliko sam platio da dobijem. I kad prebacite taj BTC nazad u kune koja je provizija? zasto bih prebacivao opet u novac sa kojim sam ga prethodno kupio.

To su neke stvari koje ne mogu tako da se gledaju niti tako funkcionisu tu je ta problematika sto vecina nas gleda na to e ja sam uplatio 200e i sad cu platit marketu proviziju da dodam novac pa posle kad ga kupim i kad budem ga prodao da opet posaljem nazad novac market ce mi uzet proviziju pa ce me posle mozda i drzava oporezovat itd. On nije sigurno napravljen za takve stvari.

Ako valute nestanu onda ces primati placu npr. 0.2 BTC ili 0.3 BTC itd.

Ides u ducan na polici cijena proizvoda 0.00042 BTC i sl. Pa radi svaki mj racunicu :smile::smile::smile:

Pa sto imam racunat? Sve ce aplikacija racunat… kao da ti paypal sam ne stavi koji je tecaj i koliko te na kraju dode…

2 Likeova

Sto bi radio racunicu, kosta 0.00042 valjda se racunica radi kad ga poredis sa valutama tj novcem ali posto ce nestat ti nema sa cime da ga poredis bez da imas jos da potrosis 0.19958

1 Like

Imas novi zakon gdje ne moras nista dati. Ja sam otvorio mjenjacnicu rijesavao sve papire itd ima pravnih stvari masu. Ja tj. moja firma necemo traziti nikakve podatke od korusnika s tim da postoje limiti za korisnike koji su napravili kyc i one koji nisu. Ima tu jos dosta stvari i zezancije oko toga

1 Like

U Srbiji moras. I ne vidim zasto ljudi prave toliku frku oko toga.

Druga rečenica se baš lijepo nadovezuje na prvu :slight_smile:

Ono što nije zabranjeno zakonom je dozvoljeno. Ono što nije regulirano zakonom je neregulirano.

Ja molim bilo koga ovdje da linka ili uputi na bilo koji zakon RH koji na bilo koji način regulira Bitcoin ili kriptovalute. Koliko je meni poznato, to još uvijek ne postoji. Što se tiče raznih mišljenja raznih službi, vrijede jednako kao i mišljenje nekog Turčina koji čuva ovce na vrhu neke planine u Turskoj.

Druga stvar je što su ljudi često papci i što su razne inistitucije gramzive i što rade mimo zakona, a mnogi su neuki ili strašljivi pa to prolazi.

Ipak, što se mene tiče, ja ne vidim problem u davanju osobne nekoj (reputabilnoj) burzi.

https://www.rrif.hr/Placanje_bitcoinom-3443-misljenje.html

Pitanje je tu zbog onoga gore da je cijena 0.3$ za razliku PayPala.

Trenutno je takva situacija da se ne isplati samo drzat bitcoin i trositi prodavati jer cijena stlano ide gore dole. Ako pogledamo period od zadnjih 2 godine onda je jos gore.

Znaci pitanje je idalje tu. Koliko ta tri koraka kostaju?

Zato da si prije godinu dana otprilike ostavljao tako, sad bi imao 0.2X od onog sto si primio.

Slazem se svakako da cilj ne samo bitcoina nego i vecine svih normalnih crypto nije to… ali je to realnost danas. Valuta za godinu dana dole za 80%,tu svakako ne bi trebao drzati sav svoj kapital.

Mozes reci i da sve ostalo gubi vrijednost sto je istina, ali daleko manje volatilno, daleko manje rizika.

Ajde ovako onda da napravimo usporedbu, iako tebi nece znacit nista, ali ostalima ce mozda znacit mnogo.

Uzmes 100 kuna. Zelis 100 kuna da prebacis meni, ali cemo to uradit preko bitcoina (opet naglasavam, svjesni smo da to nije zamisljeno tako, ali se cesto tako koristi). Znaci ti uzmes 100 kuna i kupis za te kune bitcoin. Posaljes meni (trenutno nema fee, al kad se izmajna sve koliki ce biti??) i ja to prebacim nazad u kune (recimo da sam prebacio u drugu valutu, al ajde da se zadrzimo na kunama radi lakse usporedve). Koliko bi ja ovdje imao kuna na kraju?

American kad salje amerikancu ima 2,9%+30centi na PPu, pod uslovom da nije nista prodavao prethodni mjesec onaj koji prima novac.