Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

pada neka kisa pa moram malo pisati … sva ta prica o coinu od 10 k 20 k 50 k
milion i te nebulozne prognoze su za malu decu ,nikakve osnove nema za to ,kao falice na svetu bitcoina pa ce biti skup nista smesnije nisam procitao …

I svaka banka mora proci stres test pa opet propadaju i ni jedna nije imuna na propadanje.
A znas zasto?
Zbog pohlepe i zbog losih menadjera kojih je jako puno, kao i losih programera kao i u drugim strukama.
U svakoj struci ima sarlatana koji ne znaju posao i zbog kojih se gubi lova, jer idioti odlucuju.
Tako je i kod coina.

Možda si prespavao pa ne znaš, ali BTC je već bio na $10,000, pa i na $20,000 :wink: Kad je pokrenut ovaj thread sigurno si isto tako mislio da nikad neće na $10,000 ili $20,000 i da su to priče za malu djecu :slight_smile: Ja nikad nisam rekao da će na milijun i ne usudim se to prognozirat, ali prije bih rekao da će barem na $50,000 nego da će propast.

Ima osnove, itekako. A to da će falit pa će zato biti veća cijena…pa naravno. Što misliš kolika bi bila cijena zlata da ga ima kao pijeska?

Te tehnikalije stvarno nisu moje područje, ali radi se o open source kodu o kojem već godinama raspravljaju najbolji programeri svijeta. Još uvijek nije pronađen neki veliki bug, neka velika slabost itd. Zato ja vjerujem da je sve sigurno i jako stabilno.

Samo netko moze na prijevaru spustiti cijenu, po kupovati coine i opet napumpati cijenu, sve umjetno. Banke su 2009. god. stvorile krize, znali su za svicarce, umjetno napumpan, sad kad ce morati ljudima vratiti pare, bit ce panike.

Zarada 6 milijardi kn, a ako ce morati vratiti pare, navodno 10 milijardi kn.

I ako se veci dio odnosi na top 7 banaka, nece biti dobro.

Evo sad navodno kazu, da bi se mozda uvodio porez na kamatu kod kredita.

Po zakonu korisnik kredita mora biti upoznati sa svim troskovima i kamatama prije podizanje kredita, tako stoji u zakonu.

A po misljenju nekih sto su objavili na facebooku, korisnici kredita bi snosili taj dio vjerojatno.

Ista stvar kao sa svicarcima.

1 Like

nista ja nisam prespavao sve je to bila manipulacija dok je bilo ovaca za sisanje …cim je nestalo ovaca palo je dole i sve ovo sada se vestacki nateze i odrzava dok ne pukne ko zrela TIKVA…

1 Like

Onda je sve što postoji na tržištu umjetno, uključujući dionice, zlato itd. Što misliš da bi se dogodilo sa cijenom obožavanog zlata kad bi recimo Kina odlučila najedanput prodati 25% svojih zlatnih rezervi? Što misliš da bi se dogodilo sa cijenom Applea kad bi SCB odlučila prodati 25% svojih dionica Applea? Nastavi niz…
Hoćemo dalje? Što misliš da bi se dogodilo sa cijenom srdela na placu u Križevcima kad bi šeik odlučio smanjiti exploataciju nafte na svojim bušotinama za 25%? Srdela bi poskuplila, eto što bi se dogodilo. Valjda ti je jasno zašto.
Ajmo više prekinuti sa tim glupostima o lakoj manipulaciji jer to vrijedi za baš svaki asset i zapravo je puno teže manipularati sa Bitcoinom nego sa brojnim drugim assetima.

Zašto je umjetno napumpan? Zato što je SCB donjela logičnu odluku da ga “odveže” od Eura? Sorry, ali pričaš o nečemu što ne razumiješ, barem se tako čini.
Druga stvar, banke su u pravu što se tiče švicaraca, iako se sa ovim sigurno većina nikako neće složit. Ja nimalo ne volim banke i ne želim biti na njihovoj strani, ali ako podižeš kredit vezan uz CHF, sa promjenjivom kamatnom stopom i ideš na solemnizaciju onda kad dođe do sranja je krivica tvoja ili eventualno tvoja i bilježnikova, a ne od banaka. To što su bili loši zakoni u to vrijeme ide u korist banaka. Koliko je meni poznato, nije bilo zakonom određeno koliko se promjenjiva kamata smije mijenjati, koliko mora biti vezana uz Euribor ili Libor, koliko banka mora imati deponiranih CHF da bi mogla plasirati kredite vezane uz CHF itd. Ako imaš poslovnu sposobnost i potpišeš promjenjivu kamatu i odeš na solemnizaciju koju masno platiš onda se pretpostavlja da si razumna osoba koja zna što je sklopila. Promjenjiva kamata znači moguću promjenu, a to znači da promjena može biti na lošije uvjete za korisnika kredita i banke su proklete pa je za očekivati da će doći do promjene i da će biti lošija za korisnike kredita. Isto tako ako je nešto vezano uz CHF onda znači da svjesno preuzimaš rizik promjene tečaja CHF. To što se CHF odljepio od EUR i što je porastao u odnosu na kunu je samo negativna okolnost koja se dogodila i nije pasala korisnicima, ali nije ništa ilegalno. To što je banka podigla kamatnu stopu onima koji su sklopili kredit uz kamatnu stopu znači samo da je banka bila pohlepna i iskoristila pravo koje su joj dali korisnici takvih kredita. Sve legalno, a sudske presude protiv banaka u ovom slučaju su nebuloze. Uopće ne žalim banke i da bar moraju vratiti do zanje lipe korisnicima, ali ako ćemo realno tu su banke nepravedno oštećene presudama. A što se tiče korisnika kredita, poznato je da su bili spremni potpisati i prodaju duše vragu samo da dobiju kredit. Većinu nije zanimalo ništa osim koliko maksimalno mogu dobiti i kada može biti isplata.

Pretpostavljam da znaš što je solemnizacija i zašto je puno skuplja od obične ovjere potpisa.

Opet kažem da ne volim banke i neka im se uvede još 100 poreza ako treba.

1 Like

Prije skoka cijene BTC bio oko $1000, nakon svih mogućih rušenja i masakriranja jedva pao do $3100 i trenutno je na $5,000+. Pametnom dosta :slight_smile:

Znam.

A kako objasnjavas to, kad su ljudi trazili kredite vezane uz euro, posebno stambene u periodu prije rasta svicarca, skoro nitko nije mogao dobiti kredit bez jamca , ni u jednoj banci.

Ali u svicarcima je moglo sve.
Malo cudno.

To se ne moze dogoditi bas sa hranom i sl., moze sa naftom, zlatom i sl., jer bi nastala revolucija.

pa to sam ti napisao pametnom dosta krug ljudi koji ima bitcoin nesto u krug trguje i tako malo gore malo dole

Nije baš tako. Bilo je lako dostupnih kredita i uz EUR, nije niti jamac trebao baš za svaki takav kredit, ali je kamatna stopa bila nešto viša na kredit uz EUR nego uz CHF. To je puno pravo banke da tako odredi i to nije bilo kažnjivo. To da su znali nešto unaprijed…možda jesu, ali prije bih rekao da nisu jer je bilo opće iznenađenje u svijetu kad je SCB donjela odluku o odljepljivanju od eura. To se vidjelo i po naglom skoku CHF na tržištu valuta. Da se znalo, sve bi izgledalo malo drugačije. Švicarac je bio stabilan godinama i kvalitetnija je valuta od Eura, pretpostavljam da su zato banke davale povoljniju kamatu uz stabilan i kvalitetan CHF nego uz umjetni i rizičan EUR. Ne branim banke, samo pokušavam biti realan.

Sa hranom može indirektno, sa zlatom može direktno. Ali sada si i sam priznao da na nešto što spočitavaš Bitcoinu nije imuno čak niti voljeno zlato :slight_smile: Valjda će se sad konačno prestati bacati taj kontra argument Bitcoina da je podložan manipulaciji jer je zapravo puno manje podložan nego neki drugi asseti. Stvar je u tome da je pod puno jačim udarom nego drugi. Da dionici Applea rade ovo što rade Bitcoinu ona bi odavno bila na ispod $10, vjeruj mi.

Nisam protiv nicega, samo nije odredjen smjer kuda to sve skupa vodi.
Opet napominjem, da nemamo zakonsku regulativu po tom pitanju, a to je prvi korak.

Imam jedan kredit, reci kako to da banka sama moze mijenjati ugovor kredita?
Ako je ugovor bio takav i takav, kako banka moze mijenjati pravila i tko joj to dopusta? Razumijem, mijenjaju uvjete poslovanja, ali to se ne moze primjeniti na postojece ugovore kredita.
I da volio bi da zazive crypto valute, i da se banke malo ohlade po tom pitanju.

I ne odnosi se na visinu kamate, a niti na iznos kredita.

Banke su zlo, da se razumijemo :slight_smile: Ne znam što su mijenjale u tvom slučaju, ali ako je recimo promjenjiva kamata onda imaju pravo kad god požele promijeniti kamatu, naravno i na više. Mislim da je sad ograničeno koliko se može povisiti, ali ako je povise unutar okvira dozvoljenog onda je sve u skladu sa zakonom. Mislim da prije nije bilo ograničenja i da kamata samo nije smjela prelaziti u sferu lihvarske kamate. Zato me nervira kad se netko žali da je banka napravila nešto što im je taj netko prihvaćanjem ugovora dozvolio.
Ti veliš da nisu mijenjali kamatu kod tebe. Ne znam što su mijenjali, ali ako je nešto što nisu smjeli onda ih naravno trebaš tužiti.

Mozda se uspiju probiti internet banke, ako se reguliraju zakonski coini i eto veselja, internet banka koja posluje u coinima, pa se mozda izmisli i vlastiti card brand. Jedina mana je sto kod njih nema kredita. :grin::grin:

To spada u tehnikalije što nije moj fah, ali mislim da griješiš. Ako se i preko noći isključi 50% rudara i dalje će se rudariti ista količina. Jedna od savršenosti Bitcoina je i što sa manje rudara pada hash rate pa ako bi se drastično smanjio broj rudara onda bi se opet moglo rudariti i sa malo jačim grafičkim karticama pa bi se vrlo brzo uključilo puno novih rudara i hash rate bi opet porastao. Ne rudarim i te Bitcoin tehničke stvari nisu moje područje, ali koliko ja to shvaćam ne bi se baš ništa posebno dogodilo da 50% kineskih rudara izađe iz igre. Pretpostavljam da bi možda samo par dana bio veći fee, da bi bilo malo zagušenja na mreži i da bi postojeći rudari možda dobili malo više BTCa jer bi se ista izrudarena količina dijelila na manje rudara. Već nakon par dana bi se to sve opet vratilo u normalu jer bi se brzo priključili novi rudari. Mislim da je tako.

Što se tiče halvinga, on sigurno dolazi negdje sredinom iduće godine i to bi moglo utjecati na porast cijene. Vjerojatno će krenuti malo ranije jer je halving općepoznata stvar koja dolazi. Ako ne bude negativnosti onda će se osjetiti rast cijene radi halvinga, ako bude onda ovisi da li negativnosti prevladaju optimizam radi halvinga :slight_smile:

1 Like

Ti si podigao kredit u svicarcima?
Mozes li mi objasniti na koji nacin te je banka prevarila? Vidim mnogi kukaju na to, a ne vidim u cemu je konkretno problem osim toga sto je u (uglavnom) dinarskoj valuti rata mnogo veca nego prije

Nisam…

Ove svicarce nije prevarila banka nego drzava koja je dozvolila takvu politiku bankama.

Manipulacija cjenama?
Evo ja bi prvi manipulirao cjenama da sam whale, pa tko nebi? Zasto nebi prodavao i kupovao, bogte pa to sad radim, samo sam sada plankton u tom moru i manipuliram jedino dali cu za dorucak jesti pastetu ili pekmez… I zasto bi manipuliranje bilo zabranjeno, jer u biti to ni nije manipuliranje. Manipuliranje tipa preko medija bi ja zabranio, dodje bill gates kaze ja bi shorta BTC jer je balon i nevalja, BTC padne a on trci doma da brzo kupi…

@mitok
Slazem se s tvojim o tome sto ce biti kada Kina bana, ali si zaboravio reci da ce mediji tu biti raspisani na sve strane i u tom periodu ce cjena BTCa divljat, no kao sto kazes brzo ce se to stabilizirat.

1 Like

Rock N Roll uskoro
O, izgleda da se spremaju opet na masovna trosenja novca.

Kad @jorgovan vec spominje manipulatore onda su ti evo tu gore, VISa, Mastercard i takvi. Prije su zabranili svim kompanijama koje su bile vezane za crypto svoje kartice jer su ocito htjeli malo veci udio kolaca, eto sad im Coinbase i ovaj 2gether pasu. Ovaj 2gether je papreno to paltio mozda i sa udjelom u kompaniji jer diosad nikad cuo za njih, a coinbase ocito dao dobar postotak… Eto tako to rade vampiri, javno bez problema i ljudi se ne bune. Jer to je normalno, a nenormalno je da ja i moj susjed napumpamo tamo neki shitcoin sa 100$

TKO je preko noci ubio altcoine, strelovito gotovo svi padaju, to znaci jedno, ili ce BTC krenut strelovito gore ili strelovito dole…

Ide bum. U 7om mjesecu smo na +9,000$ prema mojem predviđanju. No nisam Nostradamus, pa ne logu sa sigurnošću tvrditi ništa.

pa ovo svako moze napisati ide gore ide dole svi su baba vanga ,pa kada je sve tako sigurno i FALI COINA na ovom ludom svetu idemo sve prodati firme nekretnine zlato dolare i uloziti u sigurnu dobit coin koji leti na 50 k dolara pa ovo PAS SA MASLOM ne bi pojeo ove glupe price ,

1 Like