Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ima li netko informaciju ili ideju šta se događa sa BTC?

Ajoooj duga prica… :smiley:

Podmukli napad na vrijednost BTC-a i prebacivanje u BCH.
Jutros sam napisao svoje mišljenje o tom napadu na bitcoin, a danas se kroz dan pokazalo da sam bio u pravu i sada je skroz jasno da se upravo o tome radilo.

Trenutno je u tijeku novi napad, a pretposvaljam da dolazi iz J. Koreje i Kine jer se oni sada bude. Sutra ujutro se budi Europa, a pa onda i SAD pa ćemo sutra navečer znati konkretniju situaciju.

Bitcoin je brand i decentralizacija mu je jedna od najvećih kvaliteta, a Bitcoin Cash je jeftina kopija i zapravo je jakoooo centraliziran. Problem je što Bitcoin Cash ima svojih prednosti (brzina transakcija, nizak fee…), ali mislim da je to daleko od dovoljnog da skine BTC sa trona.

1 Like

Hvala na pojašnjenju :slight_smile:

Je li po tvom mišljenju vrijeme za prodaju ili kupovinu BTCa?

Dosta sam čitala na raznim forumima… najveći problem je što mi engl nije najjača strana… ali koliko sam služila, nitko nema pojma što se stvarno dogadja i što će se dogadjati kroz budućnost BTCa

Sinoć i ujutro još nije bilo najjasnije što se točno događa, ali sada je kristalno jasno. Napali su vrijednost Bitcoina jer žele Bitcoin Cash kao kralja kriptovaluta.

Ja sam jutros u tom tekstu koji sam napisao zaključio da se vrlo vjerojatno radi o dobro planiranom napadu, a sada sam siguran da sam dobro zaključio. Da li kupiti ili prodati sad BTC? Ovisi u što vjeruješ. Meni je teško vjerovati da će BCH svrgnuti BTC sa trona, pogotovo sada kada mi to djeluje na neuspjeli “puč” jer imaju, po meni, još samo desetak sati da odrade svoj plan ili priznaju poraz.

dugo ne bih na tvom blogu, a dobar je blog i dobar tekst što si link ostavio, zanimljivo mi pomalo pratit dešavanja.

Moš li mi ti reć čiji su bitkoin bankomati? ko ih je postavio? ko ubaci keš unutra? nejasno mi to. malo je trenutno oftopik no me zainteresova čitajući.

1 Like

Ne znam jel isti vlasnik ova dva bankomata u Zagrebu, ali je različita firma proizvođač i različit je software. Na oba piše koja firma ih drži, ali sad se ne mogi sjetiti niti kako se zove niti jel se radi o istoj firmi. Uglavnom, drže ih dečki iz Zg (preko te svoje firme) i oni ih i pune. Na bankomatu je i broj telefona pa ih se može nazvati ako je bankomat prazan, a trebaš neku veću transakciju.

Baš sam se jučer našao na Vrbiku pa sam svratio do bankomata malo dokupiti BTC-a, ali transakcija mi zbog ovog sranja još uvijek nije prošla. Trenutno je velika zagušenost mreže

Aha, ja rekoh mora neki zvanični svjetski zastupnik ili tako nekako. Nejasno mi ako država ne priznaje ili tako neki sličan stav ima kakva su pravila oko toga ko može s tim radit. Ne mogu ja sutra vjerovatno ispred kuće svoje postavit bankomat, moraš po nekom zakonu radit pogovo jer je priča o parama i o izlazu ili ulazu para u državu koje se ne mogu pratit ili se teško mogu pratit.

DASH ubija. Prije godinu dana je bio ispod $10, a evo sad je na $521, s tim da je prije samo par dana bio stabilan na $2xx.

Zapravo je još uvijek dosta nejasno kakva je regulativa kriptovaluta u Hr. Definitivno nisu zabranjene, a što se tiče poreza poreza razna mišljenja i po običaju nitko ništa ne zna. Porezna naravno želi uzeti sve što može i ne može, ali ja ne znam niti jedan zakon u kojem su klasificirane kriptovalute i u kojem striktno piše da se na zaradu od trgovanja kriptovaluta plaća porez. Možda postoji, ali ja ga ne znam. A to što trkeljaju po forumima me uopće ne zanima jer svatko priča svoje i sve je na rekla mi teta iz porezne (koja najčešće zna manje od onih koji pitaju) i čuo sam od cimerovog frenda čija sestra radi sa jednom čiji muž ima frenda iz porezne.

@leffe jel si tu? Ako se ne varam, ti se kužiš u tehnički dio.

Neki od najjačih rudara se prebacuju u BCH i vjerojatno je i to razlog (uz povećani broj transakcija) što je trenutno tako puno nepotvrđenih transakcija. Kažu da će to od sada biti normalno na Bitcoin mreži i da će to pokopati Bitcoin. Ja svaku informaciju uzimam sa rezervom jer svi gledaju svoj interes i govore ono što njima paše. Po meni, ako se smanji broj rudara na Bitcoin mreži past će i taj hash power i onda i difficulty, pa će se postepeno počet uključivat i oni sa slabijim rudnicima i biti će više manjih rudara pa će biti i manje prostora za manipulaciju što je zapravo dobro. Jel to stoji? Ne kužim se baš najbolje u taj tehnički dio.

Gdje je najisplatljivije i kako kupiti Ripple? Do sada sam kupovao BTC i ETH na coinbase-u?

Možeš kupiti na Bitstamp

Ako nekog zanima kako prolaze Bitcoin transakcije sad kad je cca 130,000 nepotvrđenih transakcija…

U subotu sam imao jednu transakciju i fee je bio oko $5…prošla je tek tek jutros

Maloprije sam napravio jednu drugu transakciju i stavio sam fee $9.5, prva konfirmacija je bila u roku od minute

Zapao mi je MOD (Modum) za oko, trenutno mu je cijena 1.80$. No zašto baš on? MOD služi više ko dionice tvrtke Modum koja radi senzore za praćenje temperature ljekova prilikom transporta. Poanta svega toga je da su oni 60% jeftiniji na tržištu te zadovoljavaju sve uvjete za profesionalno korištenje njihovog proizvoda. Također, Europska Unija je izglasala da od 2018. godine će biti obavezno praćenje temperature ljekova prilikom transporta, pa čak i za ljekove koji ne ovise o temperaturi. Meni se iskreno čini podosta profitabilno, pogotovo uz trenutnu cijenu od 1.80$.

Ovo je vise politika nego tehnicki problem :slight_smile: BCH je i projekt kojeg su ti isti rudari i stvorili. Jihan Wu je ime ako zelis guglat, CEO Bitmaina, i vlasnik barem dva top mining poola, i razlog zasto uopce postoji BCH. Trenutno san na putu pa ne mogu puno tipkat, ali da, smanjenje hash powera na Bitcoinu ce triggerat i smanjenje difficultya, i kad tad ce stvar opet prodisat normalno.

1 Like

Hvala na info.

Znam tko je Jihan Wu i da je Bitmain jedan od najvećih proizvođača rudarske opreme i da ovo sve zapravo spada pod politiku, nego me samo zanimalo da li dobro razmišljam kad mislim da sa padom broja rudara pada i difficulty. Po meni je čak i pozitivno što su takvi manipulatori izašli iz Bitcoina (barem djelomično i privremeno) i biti će još bolje ako njihovo mjesto popuni puno onih manjih pa se izgubi velika moć na jednom mjestu.

Mislim da su sve dobro isplanirali, ali da su ipak precijenili svoje mogućnosti i debelo podcijenili Bitcoin. Nije još gotovo i svašta se još može dogoditi, ali mislim da su imali vremena samo do danas u 9 ujutro i sada kad je Europa budna i kad se SAD probudi za par sati neće im proći taj puč. To je samo moje mišljenje, ali nema šanse da izađem iz BTC-a, a bome niti da kupim BCH sad

Da, ali dva problema ostaju:

  1. Vrijeme - difficulty se mijenja svakih 2016 blokova. Međutim, tih 2016 se trebaju izmajnat, sto moze potrajat (predugo) u slucaju egzodusa minera sa legacy chaina,
  2. Spam - legacy chain se vec jako dugo spama transakcijama radi zagusivanja mempoola. Ovo teoretski ne bi trebao biti problem da su mineri decentralizirani, ali nije im toliki problem spamat ako su upravo oni ti koji ce pokupit fee kojeg sami plate. Efektivno ne gube novce (imaju nekakav oportuni trosak time sto ne prikupljaju “stvarni” fee, ali to posljedicno veci fee-evi za sve ostale nadomjeste), a ubijaju mempool i umjetno podizu cijenu transakcije.

https://pbs.twimg.com/media/DOiKl1HXUAE4Zr-.jpg:large

1 Like

evo ovaj čovjek na blogu https://www.honorarniposao.net/single-post/2017/11/12/Napad-na-Bitcoin je pametan … kaže ovako:

Zašto stalno govorim napad? Zato jer to je napad, napad na vrijednost Bitcoina kojim mu se pokušava srušiti vrijednost, potaknuti paniku, poljuljati povjerenje u Bitcoin i ponuditi Bitcoin Cash kao dostojnu zamjenu. To je plan. Kako netko to može izvesti? Tako da koordinirano postavi veliku količinu Bitcoina na prodaju ili da čak udara po bidu. Roger Ver ima puno Bitcoina, ali i njegovi suradnici, tako da im nije bilo problem izvesti taj napad i pritom zamijeniti dobar dio svojih BTC-a za BCH kojem će istovremeno napumpati vrijednost. Kada započnu napad (prodaju BTC-a) dalje nastupa panika malih neupućenih investitora i onda se nastavlja pad. Dovoljno ga je samo održavati novim količinama na prodaji kada god taj pad malo posustane. Namjerno se čekao vikend i usred vikenda je uslijedio glavni udar.

a ja sam u ovoj temi Bitcoin, pogledajte cijenu 16. septembra pisao ovako:

a neki od vas su toliko bili uvjereni u stabilnost i meni odgovarali

toliko o manipulacijama

još jednom:

Kako je prošao napad? :wink: Bitcoin je trenutno oko $6,500, a tu bi vjerojatno bio i da nije bilo ovog ogromnog napada.

Slažem se sa tobom da postoji opasnost od manipulacija, ali ona postoji doslovno svugdje. Ako se sada vodeći pekari odluče povisiti cijenu kruha ona će porasti. Ako se ZG i KA pivovara odluče da više neće prodavati pivo u veleprodaji za manje 10 kn ode nama pivo na 30 kn i u rupama od kafića itd. Da ne govorim kako je lako manipulirati sa cijenom dionica pa se neviđen novac vrti na svjetskim burzama.

Kada Bitcoin još ojača onda će biti sve teže i teže manipulirati cijenom.

Naravno da rizici postoje, inače bi svi normalni ljudi prodavali nekretnine i sve što imaju i ulazili u Bitcoin :slight_smile:

1 Like