Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ali ako za tulipan dajes 100 000kn, a znaš da ga možeš sutra prodat za 101 000kn, onda ti je možda i vrijedio koliko si ga platio, jer si na njemu zaradio.

Pitanje je naravno koliki je rizik u toj investiciji bio uključen. Oni koji ga nisu uspjeli prodat ni za 10kn, a platili su ga 100 000kn, ti su osjetili drugu stranu medalje.

Uglavnom, ako znaš da nešto možeš prodat bolje od kupovne cijene, onda ti svakako vrijedi za tu kupovnu cijenu. Ali ako znaš, tj. ako je rizik prihvatljiv.

Uvijek ima onaj zadnji koji ga nece dalje prodavati.

Da za balon, ali ne za dobro procjenjenu investiciju.

A ja tvrdim da BTC nije balon, nego nešto što će tek postići svoju pravu vrijednost, koja će biti enormno veća od ovoga gdje je danas.

Ovo gdje je danas je tek vrh sante leda onoga što će BTC biti. Njegova vrijednost je već nekoliko puta u prošlosti narasla za x1000 puta, i još nekoliko puta će opet toliko narasti.

Konačno će se po matematičkom modelu zaustaviti negdje između 6 i 9 nula, tj između milijon i milijardu dolara vrijednosti za 1BTC.

I nije samo jedan stručnjak rekao da će 1BTC vrijediti minimalno 1000 000$, a iza toga postoji također vjera utemeljena u logici i razmišljanju…a ne zato što im se sprdnulo da tako kažu.

Naravno, rizici postoje…može se pojaviti tipa novi naprijedniji asset koji bi mogao oteti titulu BTCu, no to je po mnogim analizama malo vjerovatno da se moze desiti.

Jer je BTC dovoljno fleksibilan i velik da upije prednosti tih novih asseta i okrene ih u svoju prednost.

Preprodaja ne moze ici u nedogled, jer postoji limit.

BTC-u ne raste vrijednost zbog preprodaje, nego zato što on povećava svoj skup korisnika. A što je više korisnika BTC-a, to je veća potražnja za njime, time mu je posljedično veća cijena.

I to sve prosto iz razloga što je njegova količina ograničena, a broj korisnika se povećava.
Tako da što više “dolara” se zamjeni sa BTC-om, njemu raste vrijednost.

Naravno i špekulanti utječu na cijenu, ali da su u igri samo špekulanti, bez njegove intrizične vrijednosti (kako se tvrdi da ju BTC nema), davno bi pukao balon i BTC bi dotakao tlo.

P.S.
Valjalo bi otvoriti novu djelatnost u firmi, da posredujem za druge da kupe BTC. Jer sam uvjeren da bi mnogi kupili, samo su lijeni naučiti kako ga kupiti. A po svemu sudeći, slijedi uskoro nova navala za kupnjom. :slight_smile: :slight_smile:

Ako imas vremena i volje bilo bi fino napisati “upustvo” kako ga najlakse i najednostavnije kupiti… @bozoou

Zanima li nekog ETH? Imam 1.2 i dao bi povoljnije nego sto ide samo da se ne zajebavam sa verifikacijom kod povlacenja posto Srbija nije u SEPA sistemu.

Ima Hrvatskih foruma za BTC i vjerujem da se mogu naći kvalitetnije informacije nego što ću ih ovako dati. Pogotovo što već dugo nisam kupovao, i stvari se mijenjaju…

“Ukratko”, jedan od načina, i moj način:

  • odabereš burzu BTC-a preko koje ćeš ga kupiti (Kada sam ja kupovao Kraken je bila jedna od najjačih, moguće je i sada)

  • prijaviš/logiraš se na tu burzu i daš svoje podatke koji moraju odgovarati podacima na tvom bankovnom računu sa kojeg planiraš uplatiti novac

  • nakon što ti odobre prijavu, tražiš opciju na burzi “DEPOZIT”, to je opcija za plaganje novca. (Za povlačenje novca tražiš opciju “WITHDRAW”)

  • nakon što odeš na depozit, burza ti kreira nekakvu uplatnicu sa podacima putem koje polažeš novac na burzu. Učiniš to, imaš na umu da takve depozit transakcije imaju poprilično velik fee. (fee ranga veličine 50 - 100kn) …pa se ova metoda definitivno ne isplati za kupiti BTC-a u vrijednosti od 100kn.
    Ali ako se kupuje BTC-a u vrijednosti preko nekih 500 - 600kn, onda je ovo među najpovoljnijim metodama…jer velim, to je fiksni fee na taj iznos depozita koji se polaže.

  • nakon što je položen depozit, taj novac postoji na burzi u obliku $. (Ili koja je već main valuta na toj burzi)

  • nakon toga na burzi imaš trenutni tečaj BTC-a i na burzi mijenajš te svoje dolare u BTC po trenutnom tečaju. Mjenjaš onoliko dolara koliko želiš…i možeš kupovati bilo koji coin kojim se trguje na toj burzi. Velike burze pokrivaju gotovo sve coine.

  • nakon što si svoje $ pretovrio u BTC na burzi ti stoji BTC. Ti u bilo kojem momentu na toj burzi možeš opet taj BTC pretvoriti u $ po trenutnom tečaju i povući ga putem withdrawa natrag na bankovni račun.

  • no valja imati na umu, dok ti je BTC na burzi, on nije u tvom džepu nego je na toj burzi. U slučaju da burza propadne iz nekog razloga…hakeri je popale…ti možeš ostati bez svega. No velike burze ne prodadaju baš tako… to su fakat sada već ogromni sistemi.

  • no ti možeš povući sa burze i BTC u svoj novčanik. Doduše, to ne povlačiš više onda na bankovni račun, nego na neki od novčanika koji podržavaju BTC. Tu nisam stručan dati mišljenje koji je wallet najbolji, i ima stvarno milijon opcija. Neki su praktičniji za aktivno korištenje BTC-om, neki su praktičniji za pohranu i čuvanje na duže staze. Mislim da je ovo i dalje malo mutno tržište i da neuk korisnik bi mogao nasjesti na prevaru… štoviše, mislim da su tu sada uključene mnoge prevare kojih još mnogi nisu ni svjesni i da je pitanje samo dana kada će se aktivirati. Jer ako stavljaš svoj BTC na nekakvu aplikaciju koja je tvoj novčanik…moraš opet vjerovati toj aplikaciji.

Mislim, BTC je osmišljen tako da te aplikacije mogu biti 100% safe za tebe …ali tko ti garantira ako ne poznaš sustav da imaš onu koja je za tebe 100% safe. To je još uvijek vjerujem jako tricky, i za onoga tko se nije bacio u dublje proučavanje walleta i kako funkcioniraju, burza je za njega čak sigurnije utočište da čuva svoj BTC.

No jedna od meni preferiranih opcija je paper-wallet. Znači doslovice je moguće čuvati BTC na papirnatom novčaniku koji nije ništa drugo nego zapis tvog privatnog i javnog ključa koji su potrebni da koristiš svoj BTC. A papirnati wallet se može napraviti 100% offline, tj. kada bi bio dobar matematičar i znao pozadinsku logiku…može se napraviti i sa papirom, olovkom i kalkulatorom na vrh brda daleko od interneta…i svega …i znaš da si sigurno jedini vlasnik svog private ključa.

Međutim, sumnjam da ćeš sam računati i kreirati svoj private ključ …tako da postoje aplikacije koje se skinu i pomoću kojih se iz offline sustava može kreirati paper wallet. To je onda 100% sigurno od prevara. Recimo code ove stranice se može pokrenuti offline: https://bitcoinpaperwallet.com/ …i napraviti si paper wallet i znaš da si dobio private ključ unutar sigurnog okruženja.

Nakon toga na burzi kucaš samo svoj javni/public ključ da prebaciš BTC sa burze na svoj wallet. Kasnije da bi koristio taj BTC, morat ćeš negdje kucati svoj private key.

E sad, ono što meni i dalje nikako nije jasno: Nakon što si negdje kucao svoj private key, kako možeš biti siguran da ti ga taj softwer nije ukrao prilikom tog kucanja? Hmm …na to pitanje još nisam našao adekvatan odgovor.

Ali zato što možeš, i što je 100% sigurno:

  1. Možeš imati takoreži beskonačno paprinih novčanika, jer ništa ne koštaju
  2. Nakon što koristiš neki privatni ključ da povučeš neki dio BTC-a, onda pretpostaviš da ti je taj privatni ključ ukraden, pa odmah ostatak BTC-a prebaciš na drugi papirni wallet. (Koji je i dalje 100% safe, jer nitk nije vidio private ključ tog drugog novčanika)

To je ujedno metoda koja će ubudućnosti vjerovatno se odvijati automatski kroz nekakve sustave…kao što npr. Revolut omogućava svom korisniku virutalne račune, i nakon što koristiš jedan virtualni račun, on ti odmah čuva ostatak sredstava jer ih polaže na drugi virtualni račun. To je ta ista spika…

Velim, BTC je još u povojima i sjest će to na svoje mjesto.
Svakako, je dobro razmišljati da se veći iznos drži na sigurnijim mjestima, a za manje iznose nije problem vjerovati onim novčanicima koji su praktični za korištenje i koje koristi 90% ljudi i gdje nikome još ništa nije nestalo…tako da se po meni oni mogu smatrati safe za ove neke manje iznose za svakodnevno korištenje. A veće zalihe držati na sigurnijem mjestu, kao što to činimo i sa ovim novcem. Jel ne nosaš u svom fizičkom novčaniku okolo svu svoju ušteđeveinu, jel tako?
Veći novac se drži u sefoivima …itd., tako treba gledati i kod BTC-a.

Eto, otišao sam malo dalje o pitanju novčanika i sigurnosti, no velim…burza je sasvim solian prvi korak da se dođe do BTC-a, a dalje valja malo izučavati koji su najsigurniji načini dugotrajne pohrane, ako pričamo o većim količinama.

Otvori novčanik na myetherwallet i onda kupi preko našeg servisa bitcoin-mjenjacnica.hr, za tri minute sve gotovo, isto kao i ako hoćeš zamijeniti natrag u kn.

Postoji jedan problem, barem je bilo prije tako. Ta mjenjačnica dere sa tečajem…tj. to nije burza gdje tržište ponudom/potražnjom definira tečaj, nego je to mjenjačnica gdje vlasnik mjenjačnice kaže koliki će biti tečaj da bi njemu ostalo profita po svakoj zamjeni.

Tako da to možda je za Hrvatsku najbrža opcija, ali isto tako jedna od najskupljih opcija.

Doduše, to je isplativno za neke sitne kupovine do 100 - 200kn da se pretovri u BTC zato jer nema fiksnog fee-a koji se plaća da se položi depozit na pravu burzu. Tamo postoji taj fee jer su to internacionalne transakcije.

Ali zato za svaku ozbiljniju kupovinu, to je daleko najpovoljniji / najisplativiji način.

Ne dere, za 1 ETH bi trenutno dobio 3250 kn. Coinmarketcap kaže da je vrijednost trenutno 3320 kn. Znači, platio bi 70 kn provizije.

70 kuna je sasvim pristojna cijena da se obavi cijeli proces u manje vremena nego što je potrebno za pročitati ovaj tvoj kilometarski odgovor iznad. :slight_smile:

1 Like

suvise komplikovano za 7 milijardi ljudi,milion mozda barata ovim sistemom …i oni mogu medjusobno trgovati do besvesti i da cena ide u nebo , ali na siroke narodne mase to nema niti ce u skorije vreme imati ikakav uticaj,

Mogao sam i ja reći samo da ode na Kraken i da obavi posao. Ali napisao sam neke osnove o sigurnosti da barem potaknem na razmišljanje o pitanju sigurnosti i načinima čuvanja BTC-a. Jer ako netko želi uložiti ozbiljniju svotu, mora o tome barem nešto proučiti.
Valjalo bi i knjigu pročitati, a ne moj kratki post. Tko želi sve na gotovo, lako će biti izmanipuliran…

Koliko sada dere ili ne dere…nisam ulazio u brojke…rekao sam kako je bilo. Ali svakako valja znati da je bitna razlika između burze i mjenjačnice i da se mjenjačnicama najčešće plaća veća marža nego burzi.

Usto, svakako bi trebalo znati raditi na nekoj od burzi, jer ako dođe do panike i panične prodaje i naglog obaranja cijene…vlasnik mjenjačnice može staviti ključ u bravu i reći da više ne otkupljuje BTC-ove. To je njegovo sasvim legitimno pravo.

Dok burza ne posluje na taj način i uvijek se mogu prodati BTC-ovi po onoj cijeni koliko ju u tom momentu panike diktira ponuda / potražnja.

Onaj tko u tom momentu ne zna poslovati na burzi, proći će mu vlak…pošto tada treba hitro reagirati i donesti odluku i realizirati ju. Ili ju je bolje niti ne donositi nakon što panika krene, pošto je tada cijena već previše oborena i bolja opcija je niti ne prodavati po paničnoj cijeni.

Meni kao investitoru je to odlična vijest.
Jer to samo znači da onog dana kada sve bude puno jednostavnije i masi pristupačnije, da će cijena biti daleko veća nego je sada. A po svemu sudeći, sve ide u tom smjeru. Nekada je bila nauka i email poslati, pa ga danas bez problema šalju i penzioneri. Vjerovatno su i tebe čak uspjeli naučiti kako se email šalje, tako će jednog dana svi znati se koristiti BTC-om.

No tebi sam ja to već masu puta ponovio na tu tvoju kritiku… pa ili ti pamćenje ne radi, ili si baš nesposoban to shvatiti.

Svašta je svatko mogao. Fora je u tome da je čovjek pitao doslovno “kako najlakše i najjednostavnije kupiti”, a tvoja poruka nije odgovorila na to, moja jest.

Što mu onda nisi savjetovao da kupi na jednom od BTC bankomata? Pa to je još brže i jednostavnije, ne mora niti BTC wallet otvarati. :slight_smile:

Svaka metoda ima neke “cons & pros” razloge, ne vidim loše malo zaći u to i pojasniti. Velim, cijeli forumi nastaju oko toga…a ja sažmem najopćenitije informacije u jedan post i tebi ne valja. xd

Ne vidim kako je brže, osim ako mu je BTC bankomat u haustoru.

1 Like

U rečenici je bilo i brže i jednostavnije. A za kupiti na BTC bankomatu ti ne treba pameti niti za otvoriti wallet. A za brzinu…pa ima ih po centru Zg-a, tko se kreće centrom…usput mu je.

Sad ćeš pitati tko živi u Zg-u?
Pa ću ja tebe pitati tko živi u HR? :stuck_out_tongue: …pošto je tvoja metoda orijentirana za HR građane, dok je pak ono što sam ja opisao najkonvencionalniji pristup koji pokriva cijeli svijet. A povoljnija je opcija čak i za HR građane.

Uglavnom, dao sam mu odgovor najbolje što sam znao. Ako ti nije dobar odgoovr, sve ok…imaš pravo na svoje mišljenje…da se tu ne prepucavamo oko gluposti…

Odličan sofizam, ali niđe veze.