Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Sta kazete na ovo https://www.coinbase.com/price/monero? Vrijedi li pokusati? Ili ovo https://www.coinbase.com/price/cardano? Daj mi za 5 eura cardano-a :smiley:

Paper wallet. Ne moraš ga napraviti na vrh brda, postoji full sigurna procedura da ga napraviš i sa računalom.

  1. Odeš na stranicu: https://www.bitaddress.org/bitaddress.org-v3.3.0-SHA256-dec17c07685e1870960903d8f58090475b25af946fe95a734f88408cef4aa194.html
  2. Desni klik-> view page source -> kopiraš sve i spremiš u svoj file.html
  3. Odspojiš računalo od interneta
  4. Pokreneš svoj file.html sa browserom u offline modeu
  5. Napraviš paper wallet i spemiš ga offline. Printaš na papir.

Mjere dodatne sigurnosti koje valja poduzeti:

  • nakon što napraviš svoj file.html, provjeriš da li imaš ispravni source code preko GitHub repositorya koji je provjeren od mnogih ljudi da ta stranica nema neki scam u sebi. U suštini kako ju pokrećeš offline, ona te niti ne može baš scamati. Ja sam osobno proučio code da se uvjerim i na svoje oči što ta stranica radi prilikom generiranja novog ključa.
    U suštini bi jedina opasnost bila da se stranica pretvara da generira random private key…a zapravo u sebi može imati tipa 100 000 defaultnih ključeva, a tebi daje samo jedan od njih. I onda iako ti offline napraviš svoj ključ, lopov koji je dao taj web zna da ti imaš jedan od tih 100 000 ključeva koje ti je unaprijed podmetnuo…a onda on ima zapravo tvoj ključ prije tebe.

  • Nakon što si se uvjerio da nemaš scaman code … moraš biti uvjeren da nema niti nekakav scam/virus na tvom računalu. Jer džabe ako napraviš svoj wallet u offline modeu, ako imaš neki virus koji to detektira i arhivira …i kasnije kada odeš online, taj virus informaciju proslijedi trećoj strani. << za tako nešto su šanse vrlo male, ne ne i nemoguće. To možeš izbjeći tako da osim što praviš ovo offline, možeš napraviti i na nekom računalu na svježoj instaliaciji…ili u svježe kreiranom/pokrenutomm ubuntu.

  • Nakon što napraviš svoj paperwallet, ako nećeš vjerovati printeru…prepišeš ga ručno na papir. :slight_smile:

  • Nakon što si pohranio sve na papir, taj papir čuvaš jednako kao što bi čuvao novac. Paziti da nije izložen negdje požaru, poplavi, truljenju ili krađi. Za zaštitu od požara i ostalih nedaća…svakako valja imati backap i tako ga arhivirati na dvije lokacije…ali onda povećavaš opasnost od krađe. Zato pametno ga pohraniti, ali svakako imati kopiju.

  • Nadalje, dodatno se možeš zaštiti od krađe tako da kodiraš private key na tom paper walletu. To može biti jednostavna logika kodiranja koju sam osmiliš…ali paziti dobro da tu logiku i zapamtiš. :slight_smile: (I svakako tu logiku negdje zapišeš gdje je nitko ne može povezati da se odnosi na paper wallet)
    Npr. private key koji je (karikiram): abcdefghijklmnoprstuvz -> ti možeš zapisati na način: “efghijklmnoprstuvzabcd” Poprilično dobra zaštita ako ti netko otuđi paper wallet, da ga neće znati iskoristiti.

Eto, nije navrh brda olovkom i papirom kerirano…ali sasvim fina sigurnost.
Ja ovim ledgerima i svakojakim walletima ne vjerujem u ovoj fazi ni malo. Ne znači da su svi oni scam, vjerovatno njih 99.99% nije, ali netko među njima može biti. I taj koji je…vrlo vjerovatno mudro šuti i napast će kad tad…

Paper wallet nije praktičan za korištenje tih BTC-a, ali je odličan za dugoročno čuvanje. Ono manje što koristiš u svakodnevnici, to slobodno staviš na neki wallet. Tako na kraju krajeva se ponašamo i sa pravim novcima…količinu koju smo spremni popušiti nosamo u novčaniku po gradu, dok ozbiljniji iznos čuvamo negdje na sigurnom. Banka, sef…itd.

U svakom slučaju ima sigurno puno sigurnih metoda… i treba ili razumjeti sistem u potpunosti koji se koristi, ili imati autoriteta kojem se vjeruje da je neki sistem full siguran. Tipa ako postoji zajednica koja dokazuje da neki ledger ne može biti scam, onda nije potrebno da ti osobno razumiješ da taj ledger ne može biti scam, ako vjeruješ toj zajednici koja to dokazuje i preispituje. Nisam previše istraživao ledgere, tj. nisam uopće…ali nekako vjerujem da su oni osmišljeni na način da ne mogu biti scam. Mada…čim imaš komad hardwarea u rukama, svašta unutra može biti… meni to slabo drži vodu onda. :slight_smile:

3 Likeova

A sada ću unaprijed odgovoriti Branetu na njegovo pitanje da je BTC goli kura**** kada treba ovakav pristup da ga se ima.

Ovo moje je full kritički i oprezan pristup. No ovo je inicijalna faza koja skriva još mnoga iznenađenja.
Danas sutra će postojati institucije koje će ovo sve za tebe napraviti…pa neće biti potrebno gotovo nikakvo (pred)znanje. Tj. danas takve institucije već postoje…i burze su jedne od njih.

Ako nebi bio siguran u metodu na koji čuvam BTC, radije bi ga onda čuvao u rukama neke institucije koja je dovoljno velika da u nju imam povjerenje. Eto, neke burze ti danas izdaju i karticu kao što ti ju Revolut izda i možeš ju peglati gdje god…a potrošnja automatski tereti tvoj BTC račun na burzi.

Takve metode već danas čine BTC vrlo praktičnim za imanje i za korištenje. Može se tim pristupom znači već danas plaćati gdje god bilo koji račun direktno sa vašeg BTC računa koji imate na burzi. Vrlo simpatično. :slight_smile:

Zamisli kako se osecaju oni koji su nesto placali bitcoinom dok je vredeo 3-4k$ :smiley:

Ja i dalje tvrdim da je bitcoin kao sredstvo dnevne trgovine i dalje neupotrebljiv.

On May 22, 2010, now known as Bitcoin Pizza Day, Laszlo Hanyecz agreed to pay 10,000 Bitcoins for two delivered Papa John’s pizzas. Organized on bitcointalk forum, the Florida man reached out for help. “I’ll pay 10,000 bitcoins for a couple of pizzas… like maybe 2 large ones so I have some left over for the next day,” Hanyecz wrote.

“I like having left over pizza to nibble on later. You can make the pizza yourself and bring it to my house or order it for me from a delivery place, but what I’m aiming for is getting food delivered in exchange for bitcoins where I don’t have to order or prepare it myself, kind of like ordering a ‘breakfast platter’ at a hotel or something, they just bring you something to eat and you’re happy!”

A British man took up Hanyecz’s offer and bought the two pizzas for him in exchange for the 10,000 Bitcoins. Even then the recipient of the Bitcoins got himself a bargain, paying $25 for the pizzas, while 10,000 Bitcoins were worth around $41 at the time.

1 Like

Nije bas tocno… to što BTC skače gore dolje je nebitno za uspješno trgovanje s njime.

Ako tipa primaš uplatu u BTCu, a ne želiš imati BTC…onda imaš servise koji omogućuju da ti kupac plaća u BTC a tebi se automatski to konvertira u fiat. Tako da je tebi nebitno sto je kupac htio platiti BTCom i koji je tečaj istoga. Jedino je tvom proizvodu tada dinamična cijena koja je prikazana u BTCu.

Isto vrijedi i obratno, ako ti zelis primiti BTC, a kupac platiti fiatom.
Tako da su sve varijante pokrivene.

A to što netko primi BTC, pa ga čuva u tom obliku…opet njegova stvar. Očito vjeruje da je to dobar store of value…i svi koji su tako razmišljali do sada, isplatilo im se. :slight_smile:

Ne samo koji su plaćali … i svi koji su tada kapitalizirali svoju dobit. A nit je to bilo davno…nit je malo takvih. Radi se o ogromnoj cirkulaciji BTCa na burzama… i koliko ih je kupilo na tim cijenama, isto toliko ih je moralo i prodati. :slight_smile: (ok, ne tocno isto …ali da po volumenu cirkuliranog btca)

Ali nisu to ni izbliza tragedije ko komad pizze sto je spomenuo tpojka. :slight_smile:

No nitko nije prorok… i lako je analize naknadno nabacivat. :slight_smile:

Isto tako u vrijeme te pizze su se lako rudarili, bilo ih je šakom i kapom… i još su bili u povojima i teško je bilo ovo predvidjet. Tako da su tada vrijedili koliko su vrijedili. :slight_smile: … a samo 3 godine kasnije su dosegli vrijednost od 1000$. Totalno su ČUDO ovog doba.

LTC ili BCH ? Dvojim sto uzeti. Nije jos skupo, nisam pametan.

Najbolje podijeliti investiciju. Pogotovo u bull runu, ljudi koji krenu ulagati ne razumiju ni što je kripto. LTC ih privlači jer je “digitalno srebro”, a Bitcoin Cash zbog naziva.

1 Like

98 bitcoin adresa je u posjedu 2,352,580 bitcoina odnosno bitcoina u vrijednosti 88,973,456,495 USD … dakle 12.65% bitcoina u posjetu 100 ljudi (manje-više) … samo jedna adresa ima 141,452 BTC odnosno bitcoina u vrijednosti 5,349,630,979 USD

eh sad zamislite koliko je to podložno manipulacijama i šta sve tih 100 ljudi može uraditi sa količinom bitcoina koju imaju na raspolaganju, ovo je prelazni period i ko uhvati voz, uhvatio je :smiley:

2 Likeova

i onda dodati i izgubljene coine i onda taj procenat od 12.65% jos vise naraste

2 Likeova

Ja se igram zadnjih dana, i fino to ide. Nekada sam bio kupio mislim za 15$ btc, platio nekih 5$ valjda sta sam imao i zaboravio na ostatak, kad se setih skoro a ono 44$ sad to vredelo. Malo sam se poigrao sa trgovinom ovih nekih malih novcica i evo me za 3 dana na 90+. Juce sam za 70$ kupio Monero, tako da me on sad fino podigao. Imam osecaj da ce ovaj Monero da ode duplo (naravno moje pretpostavke su bazirane na trecem oku). Prodajem ga kad dodje na okruglo 0.01, i sledece godine u ovo vreme bicu milioner!

Ali sve u svemu zanimljivo igranje.

Ups!
Probudis se, ono 20% manje.

Da nije BTC , rekli bi "big crash’.

Prije ili kasnije su investitori s 3.5-5k morali izvuć dio profita. Nadam se da će sad stagnirat oko ove cijene, da prepusti rast etheru, a onda i ether stane s rastom i prepusti top coinima i alt coinima… Bitcoin će vjv laganim rastom ići do kraja godine i pravog bull runa

1 Like

Preko cega trgujete iz BiH i SRB? Mozemo li preko https://www.coinmama.com/ ili https://www.binance.com/en, a kao wallet koristiti zengo?
Tu je i https://bcx.ba/ s tim da ne znam koliko su oni dugorocni pouzdani.

Ja koristim binance vec godinama za povremeni trejd, ali i za cuvanje btc.
BCX je isto kao i ECD u Srbiji, lakse ti je uzivo naci ljude i kupiti nego preko njih, veca je provizija.

1 Like

Jel tko kupovao BTC preko Revoluta i kako to funkcionira?

2 Likeova

Evo nesto frisko: